مهاجرت ورزشکاران به آمریکا

مهاجرت ورزشکاران به آمریکا

مهاجرت ورزشکاران به آمریکا (گرین کارت ورزشکاران)

ورزشکاران و قهرمانان ورزشی، یکی از اقشار جامعه هستند که به‌واسطه نوع شغل و سبک علاقه‌ای که دارند نیاز به سطح بالایی از امکانات داشته و به‌نوعی باید همواره در مسیر پیشرفت و ترقی باشند.

همین موضوع باعث شده تا قهرمانان ورزشی همواره نیم‌نگاهی به پدیده مهاجرت و روش‌های انجام آن داشته باشند. آمریکا برای بسیاری از اقشار و دسته‌های جامعه، سرزمین رویاها بوده و همان محیطی است که می‌تواند پله‌ای برای رسیدن به آرزوها باشد؛ آمریکا برای ورزشکاران نیز همواره محیطی جذاب و سرشار از پتانسیل بوده است.

گرین کارت ورزشکاران پاسخی به این میل بالای ورزشکاران برای مهاجرت به کشور آمریکا بوده و ما نیز در این یادداشت قصد داریم تا در ادامه سلسله یادداشت‌هایی که توسط کارشناسان سازمان مهاجرتی کوچ با محوریت گرین کارت تهیه شده، این بار به بررسی مسائل و موضوعات شکل گرفته در حیطه گرین کارت ورزشکاران بپردازیم. در این یادداشت عناوین زیر را مطالعه خواهید کرد:

 • آمریکا و سیاست جذب ورزشکاران موفق
 • نگاهی به ماهیت
 • چه شرایطی برای ورزشکار محسوب شدن نیاز دارید؟
 • آیا برای دریافت گرین کارتباید در رشته خاصی فعال بود؟
 • همه پلن‌ها به گرین کارت ورزشکاران نمی‌رسند!
 • ویزاهای سری (P-1)
 • ویزاهای سری (O-1)
 • پلن مهاجرتی (EB1)؛ شاهراهی برای رسیدن به گرین کارت ورزشکاران
 • برخی نکات مهم در مورد اخذ گرین کارت ورزشکاران با (EB1)

آمریکا و سیاست جذب ورزشکاران موفق

سیاست‌های کلان آمریکا همواره با دورنمایی به سمت جذب استعدادهای خارجی بوده و دولت این کشور همواره تلاش کرده است تا بهترین فعالان هر حیطه و زمینه علمی، هنری، ورزشی یا حتی فرهنگی را نیز جذب کند. گرین کارت ورزشکاران یکی از همین قسم سیاست‌های دولت آمریکا برای جذب ورزشکاران است. معمولاً ورزشکاران حرفه‌ای و قهرمانان صاحب نام می‌توانند با گرفتن گرین کارت و مهاجرت به کشور آمریکا، به کمک بهره‌مندی از امکانات و فرصت‌های بیشتر حرفه‌ای، به ترقی خود ادامه داده و به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنند. آمار و ارقام نشان می‌دهند که آمریکا شدیداً به توسعه زیرساخت‌های ورزشی اهمیت می‌دهد؛ فراموش نکنید که آمریکا دارنده بیشترین تعداد مدال‌های المپیک است.

نگاهی به ماهیت گرین کارت ورزشکاران

اصلی‌ترین نکته‌ای که در این بخش قصد بیان آن را داریم این است که از نظر ماهیت گرین کارت ورزشکاران با سایر گرین کارت‌ها تفاوتی ندارد؛ این بدان معنی است گرین کارت تنها از نظر نحوه دریافت آن با سایرین متفاوت است و در نهایت امتیازات و حقوقی که با گرین کارت ورزشکاران شامل شما خواهد شد، تفاوتی با سایر انواع گرین کارت ها ندارد.

پس دقت داشته باشید که وقتی از گرین کارتصحبت می‌کنیم، مقصود ما گرین کارتی است که برای ورزشکاران صادر شده است، نه نوعی خاصی از گرین کارت. نکته بعدی که در مورد ماهیت گرین کارت ورزشکاران و تمام انواع گرین کارت‌ها بیان کرد این است که یک گرین کارت در واقع اجازه نامه‌ای رسمی از طرف دولت آمریکا برای اقامت دائم در این کشور است.

هر چند در یادداشت مجزایی به تفصیل تمام موضوعات طرح شده حول گرین کارت را بررسی کردیم اما با توجه به موضوع این یادداشت لازم است که یادآوری کنیم که داشتن گرین کارت، هر نوعی از جمله گرین کارت ورزشکاران ، به معنی شهروند آمریکا بودن و داشتن پاسپورت این کشور نبوده و با گرین کارت شما تنها اجازه اقامت دائم در این کشور را دارید. در صورتی که خواهان اطلاعات بیشتری در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا به یادداشت‌های دیگری از سایت که با موضوع گرین کارت تنظیم شده‌اند رجوع کنید.

چه شرایطی برای ورزشکار محسوب شدن نیاز دارید؟

ممکن است این پرسش کمی شما را سردرگم کرده باشد اما قطعاً مقصود ما توانایی‌های فیزیکی و بدنی نیست. هدف از طرح این پرسش، بررسی خصوصیات و پیش‌نیازهایی است که برای ورزشکار محسوب شدن از دید دولت آمریکا و ورود به پروسه گرین کارت ورزشکاران نیاز دارید. اساس ورود شما به پروسه اخذ گرین کارت ورزشکاران داشتن یکی از خصوصیات زیر است:

 • دریافت یکی از جایزه‌های معتبر در سطح ملی یا بین‌المللی در قامت یک ورزشکار یا مربی
 • عضویت شما در باشگاه‌ها و مجامع ورزشی که عضویت در آن‌ها مستلزم داشتن توانایی بالایی در ورزش مد نظر بوده یا اساساً در گرو دستیابی به جایزه خاصی باشد. مثلاً عضویت در انجمن بسکتبالیست‌های جوان که تنها با بدست آوردن جوایز فردی در لیگ کشوری ممکن است، کمک می‌کند تا شما بتوانید در مسیر دستیابی به گرین کارت ورزشکاران گام بردارید.
 • وجود اسناد و مدارک رسمی از قبیل نقد و بررسی سایت‌های معتبر جهانی یا روزنامه‌های محلی رسمی در مورد توانایی‌ها یا موفقیت شما در یک رشته ورزشی خاص. این دست اسناد باید به وضوح مبین توانایی شما به عنوان یک ورزشکار یا مربی باشند.
 • نگارش یا مشارکت فعال در مطالعات ورزشی دارای اعتبار آکادمیک یا شبکه‌های معتبر ورزشی
 • داشتن درآمد از طریق اشتغال به ورزش که این موضوع باید توسط قراردادهای مالی روشن و معتبری قابل اثبات باشد. البته صرف داشتن درآمد برای شمول این بند کافی نیست بلکه باید اثبات شود که شما به علت داشتن توانایی ورزشی خارق‌العاده‌ای، میزان بالایی از دریافتی داشته‌اید.
 • حضور شما در برنامه‌های استعدادیابی و تأیید یا پیروزی شما در این برنامه‌ها. مقصود برنامه‌هایی مانند کمپ‌های استعدادیابی معتبری است که مثلاً توسط لالیگا در ایران برگزار شده و در آن پس شناسایی بازیکنان برتر مزایای خاصی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. البته این تنها یک مثال است.
 • استخدام شما در یک موقعیت کاربردی یا حیاتی از یک سازمان ورزشی که حضور در این جایگاه نمایانگر توانایی بالای شما در امور مدیریت ورزش باشد. به طور مثال شما با داشتن پست مدیریتی در یک تیم مطرح اروپایی یا در برخی موارد ایرانی، وارد پروسه اخذ گرین کارت خواهید شد.

در مجموع با نگاهی به موارد فوق متوجه خواهید شد، شالوده پذیرش شما در پلن‌های منتهی به گرین کارت ورزشکاران ، داشتن استعداد، مهارت و توانایی بالا در ورزش‌های مختلفی است. در ادامه ضمن بررسی تمام پلن‌های پیش روی ورزشکاران تلاش می‌کنیم تا پلنی که به گرین کارت منهی می‌شود را خدمت شما همراهان گرامی معرفی کنیم.

آیا برای دریافت گرین کارت ورزشکاران باید در رشته خاصی فعال بود؟

خیر. مطابق اطلاعات رسمی و تجربه، در عمل هیچ محدودیتی از این نظر وجود ندارد. مهم نیست که رشته ورزشی شما انفرادی باشد یا تیمی در هر صورت شما امکان حضور در پروسه دریافت گرین کارت ورزشکاران را دارید. البته با این وجود باید خاطر نشان کرد تجربه کارشناسان سازمان مهاجرتی کوچ نشان می‌دهد که اغلب در کیس‌های مختلف، احراز توانمندی شما در یک رشته ورزشی انفرادی ساده‌تر از ورزش‌های تیمی است.

معمولاً اثبات اثرگذاری در قهرمانی‌های تیمی کار سخت‌تری است اما در مقابل استناد به قهرمانی در یک رشته انفرادی پروسه راحت‌تری خواهد داشت. معمولاً در دنیای ورزش موفقیت‌های تیمی، به یک نفر اختصاص نداشته و شما در موارد معدودی، با وجود ستاره بودن در تیم، می‌توانید مدعی داشتن استعداد و توانایی خارق‌العاده‌ای شوید.

همه پلن‌ها به گرین کارت ورزشکاران نمی‌رسند!

دقت داشته باشید که متأسفانه گاهاً به علل مختلفی برخی افراد مطلع اطلاعات مناسب و کافی را در اختیار اشخاص متقاضی گرین کارت ورزشکاران قرار نمی‌دهند اما ما در سازمان مهاجرتی کوچ اعتقاد داریم که اولین و اصلی‌ترین گام در راستای اعتماد‌سازی و دستیابی به اهداف مشترک، ارائه اطلاعات دقیق و روشن به متقاضیان است.

لازم است بدانید که تمام پلن‌های مهاجرتی ورزشکاران منتهی نمی‌شوند. مفهوم گرین کارت ورزشکاران این است که ورزشکار به اقامت دائم درست پیدا کند و تنها در این صورت گرین کارت صادر خواهد شد و این در حالی است که گاهاً پلن‌هایی با هدف اقامت موقت برای این کار مطرح می‌شوند که این کاملاً غلط است.

هر چند شاید در یک برنامه بلندمدت بتوان اقامت موقت را به پلی برای رسیدن و دوندگی در مسیر گرین کارت ورزشی آمریکا تبدیل کار اما هیچگاه چنین پلن‌هایی شما را به طور مستقیم به مقصد نمی‌رسانند. در همین راستا در جهت ممانعت از چنین موضوعی ضمن معرفی تمام پلن‌های اقامتی آمریکا برای ورزشکاران، پلنی که شما را مستقیماً به گرین کارت ورزشکاران می‌رساند را معرفی خواهیم کرد.

ویزاهای سری (P-1)

ویزاهای سری (P-1) برای ورزشکارانی صادر می‌شود که بتوانند داشتن حد بالایی از استعداد و توانایی را در ورزشی خاص نشان دهند. به علاوه این ویزا اساساً نوعی از ویزای موقت است و منتهی به دریافت گرین کارت ورزشکاران نخواهد شد. در این روش باید ورزشکار دارای حمایت و تأیید یک شهروند و کارفرمای آمریکایی باشد.

ویزای سری (P-1) معمولاً دارای اعتباری بین 2 تا 5 سال هستند و مادامی که ورزشکار دلیلی قانع‌کننده مانند حضور در یک تورنمنت معتبر ورزشی را داشته باشد، امکان تداوم این نوع اقامت موقت وجود دارد. پس پلن‌های (P-1) نمی‌توانند شما را به گرین کارت برسانند.

ویزاهای سری (O-1)

اوضاع در مورد ویزای سری (O-1) کمی متفاوت است. این نوع ویزا نیز در عمل اجازه اقامت به مدتی محدود است اما آنچه که زمان اقامت شما را محدود می‌کند، اشتغال شما در کشور آمریکاست. در این نوع ویزا مادامی که شغل دارید یا دلیل کاری قانع‌کننده‌ای برای ماندن شما در آمریکا وجود دارد دارای اعتبار است.

به طور مثال در صورت داشتن قرارداد با یک تیم از لیگ حرفه‌ای ان.بی.ای شما به ویزای (O-1) دسترسی خواهید داشت و مادامی که قرارداد شما با یک تیم حرفه‌ای بسکتبال تمدید شود، برای ماندن در آمریکا مانعی وجود ندارد. این نوع ویزا هر چند مستقیم به گرین کارت ورزشکاران منتهی نمی‌شود اما یک راه‌حل مناسب برای رسیدن به آن است. شما می‌توانید به کمک این نوع ویزا اقامت و اشتغال خود در آمریکا را ادامه دهید و سپس با استناد به برخی از مندرجات حقوقی که در ویزای (O-1) موجود است تلاش خود را برای اخذ گرین کارت آغاز کنید؛ مخصوصاً چون در کنار آن امکان دریافت ویزا برای بستگان خود را دارید، یک برنامه منطقی برای نقل مکان به کشور آمریکا است.

به طور مثال پذیرش شما در قالب این نوع ویزا باعث می‌شود تا شما ساده‌تر ورزشکار بودن خود را به مراجع دولتی آمریکا اثبات کنید و سپس با این روش به گرین کارت دست پیدا کنید. فراموش نکنید که همانطور در بالاتر ذکر شد، اثبات داشتن توانایی حرفه‌ای در یک عرصه ورزشی خاص، لازمه دریافت گرین کارت ورزشکاران است.

پلن مهاجرتی (EB1)؛ شاهراهی برای رسیدن به گرین کارت ورزشکاران

پلنی که ما در سازمان مهاجرتی کوچ ، بسته به شرایط معمولاً به متقاضیان گرین کارت پیشنهاد می‌کنیم، بهترین و مستقیم‌ترین راه دستیابی به آن، یعنی (EB1) است. مجموعه ویزاهای (EB1) مختص افرادی هستند که دارای توانایی بالا و استعدادی شگرف در حیطه‌های علمی، ورزشی، هنری یا فرهنگی هستند.

در طول یک پلن (EB1) شما باید به روشنی انگیزه خود را از دریافت گرین کارت بیان کرده و به شکل واضحی حضور شما در کشور آمریکا به نفع این کشور قلمداد شود. برتری اصلی که (EB1) نسبت به سایر پلن‌ها و برنامه‌های مهاجرتی دارد نبود الزام به اشتغال است؛

یعنی برای پذیرش در این روش و دریافت گرین کارت ورزشکاران نیازی نیست تا حتماً پیشنهاد کاری یا حضور فعال در تورنومنت معتبری را واسطه قرار دهید. در کنار نبود الزام به اشتغال جهت پذیرش در این پلن، شما در طول اقامت دائم در آمریکا نیز مجبور به اشتغال نیستید و حضور شما در گرو اشتغال نیست.

برخی نکات مهم در مورد اخذ گرین کارت ورزشکاران با (EB1)

چالش اصلی که در مسیر رسیدن به گرین کارت ورزشکاران با (EB1) وجود دارد ارائه شواهد کافی دال بر حرفه‌ای بودن در رشته ورزشی مد نظر و داشتن استعدادی خاص در آن است.

کارشناسان ما در سازمان مهاجرتی کوچ با تجربه بالایی که در این کیس‌ها دارند، به خوبی از شواهد مورد نیاز و نحوه گردآوری آن‌ها اطلاع دارند. پس اگر خواهان ورود به پروسه گرین کارت از طریق (EB1) با هر پلن دیگری هستید، فراموش نکنید که بدون داشتن مشاوره قدرتمند در این زمینه ممکن است برخلاف میل‌تان در نهایت پس از صرف وقت و انرژی به در بسته بخورید. برای جلوگیری از این موضوع بد نیست تا با برقراری ارتباط با کارشناسان امور مهاجرت سازمان مهاجرتی کوچ در مورد تمام ابعاد این مسئله کسب اطلاعات کرده و در مورد ورود به آن تصمیم‌گیری کنید. البته این تنها گام اول است. پس از آن نیز ما در هر گام برای رسیدن به موفقیت کنار شما هستیم.

همچنین ببینید

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری: راهکار حذف محدودیت‌ها جهت اخذ گرین کارت آمریکا برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *