مهمترین مطالب مهاجرت به آمریکا

مهمترین مطالب مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا و آشنایی با آن

هر چند در حال حاضر، پلن های مهاجرتی به آمریکا برای ایرانی ها تقریبا غیر فعال است و به غیر از مهاجرت تحصیلی که با شرایطی خاص به گرین کارت و اقامت دائم آمریکا ختم می شود، فعلا روش دیگر فعالی برای ایرانی ها وجود ندارد، ولی بمنظور آشنایی کلی با پلن های مهاجرتی به آمریکا در این مقاله کلیه روشهای ممکن مهاجرت، بحث و بررسی شده است.

ابتدا قصد داریم قبل از بررسی صفر تا صد تمامی جنبه­ها و گزینه­های مهاجرت به آمریکا با این کشور آشنایی کامل پیدا کنیم چرا که شناخت این کشور قطعا کمک بزرگی به تصمیم گیری درست شما خواهد کرد ضمن اینکه سازمان مهاجرتی کوچ از صفر تا صد کلیه­ی مراحل قانونی مهاجرت به آمریکا در کنار شماست.

ایالات متحده­ی آمریکا یا به اختصار USA با پایتخت واشنگتن و جمعیتی حدود 327 میلیون نفر پس از چین و هند پرجمعیت­ترین کشور دنیا محسوب می­شود و پس از روسیه و کانادا نیز بزرگ­ترین کشور دنیا از لحاظ مساحت است. 79% جمعیت این کشور به انگلیسی و 13% نیز به اسپانیایی صحبت می­کنند به همین دلیل مهم است که قبل از مهاجرت به آمریکا زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.

کشور آمریکا در آمریکای شمالی واقع شده که در غرب با اقیانوس آرام و در شرق با اقیانوس اطلس هم مرز است و از شمال با کانادا و از جنوب با مکزیک هم مرز است و اکنون 50 ایالت به همراه منطقه­ی کلمبیا را در خود جای داده است. واحد پول رسمی این کشور نیز دلار است.

همچنین کسانی که قصد مهاجرت به آمریکا را دارند باید بدانند که آب و هوا در این کشور به شدت متغیر است و در هر ناحیه و ایالت آب و هوای خاص خود را دارد.

مهم­ترین مزایا و معایب مهاجرت به آمریکا

در این بخش سازمان مهاجرتی کوچ قصد دارد تا طبق تجربه­ خود و بازخورد افرادی که مهاجرت به آمریکا داشته­اند برخی از مهم­ترین مزایا و معایب مهاجرت به آمریکا را برای شما بازگو کند تا بتوانید با دید بازتری اقدام کنید.

مزایای مهاجرت به آمریکا:

 • فرصت‌­های شغلی: مهاجرت به آمریکا یعنی امکان برخورداری از فرصت­های شغلی بسیار به نحوی که حتی می­توانید به دنبال شغلی با حقوق و مزایای بیشتر در مکانی دیگر و بیش از حد انتظار خود بگردید. از طرف دیگر فرصت­های کاری و ایجاد شغل نیز در این کشور عالی است و با برخورداری از بازارهای فروش گسترده­ی داخلی و بین المللی، موفقیت شما در ایجاد شغل بسیار بالاست.
 • فرهنگ: با اینکه آمریکا فرهنگ خیلی طولانی ندارد اما قطعا یکی از متنوع­ترین فرهنگ­ها را در اختیار دارد و این بخاطر وجود دموکراسی و ورود افراد با فرهنگ­های مختلف از هر جای دنیا به داخل این کشور است.
 • فرصت­های تفریحی – سرگرمی: با مهاجرت به آمریکا اینقدر مکان­ها و جاذبه­های دیدنی و گردشگری در قالب طبیعت، اماکن تاریخی، سینماهای بسیار متعدد و غیره وجود دارد که از این حیث هیچ کمبودی را احساس نکنید.
 • مردمی خونگرم: زیاد به شایعات توجه نکنید و به استثنای برخی مناطق که تبعیض و رفتارهای ناخوشایندی را مشاهده خواهید کرد (قطعا در هر کشوری کم و زیاد مشاهده می­شود)، از این بابت مشکلی نخواهید داشت و اتفاقا اگر فردی هنرمند و با تجربه­ در زمینه­ تحصیلی و کاری باشید بسیار مورد احترام قرار خواهید گرفت.
 • تنوع غذایی: آمریکا به کشوری با تنوع غذایی زیاد مشهور است، از غذاهای داخلی و بومی گرفته تا غذاهای بین المللی همگی در رستوران­های متعدد این کشور قابل دسترسی هستند.
 • پایداری سیستمیک: بسیار مهم است کشوری که برای مهاجرت انتخاب می­کنید، پایداری و قدرت بالایی در جنبه­های مختلف از جمله سیاست، آموزش، اقتصاد و نظام مالی داشته باشد و در بخش­های مختلف بتواند از پیشرفته­ترین متدها و تجهیزات استفاده کند که با مهاجرت به آمریکا کاملا از این مزیت بهره مند خواهید شد.
 • درآمد بالا: یکی از مزیت­های مهاجرت به آمریکا حقوق و مزایای زیاد در برابر ساعت کاری است و در کنار آن مزایای بسیار خوبی نیز قائل شده­اند مخصوصا اگر به عنوان معلم مشغول به کار شوید، قطعا وضعیت به مراتب بهتری خواهید داشت.

معایب مهاجرت به آمریکا:

 • شوک فرهنگی: مهاجرت به کشور آمریکا قطعا به دلیل تفاوت فرهنگی زیاد با شوک فرهنگی برای شما به همراه خواهد بود و برای کسانی که با شرایط فرهنگی کشور خودشان زیاد آمیخته شده­اند شاید تحمل این شرایط ممکن نباشد.
 • مهاجرت به سایر ایالت­ها: برخلاف کشور خودمان اگر پس از مدتی مهاجرت به آمریکا و آشنایی با آن تصمیم بگیرید که ایالت محل زندگی خود را عوض کنید به سادگی که فکر می­کنید نیست مخصوصا که شهروند آمریکا هم نیستید که جدای از سخت گیری­ها هزینه­های بیشتری هم باید بپردازید. هر فردی در آمریکا برای مهاجرت از ایالتی به ایالت دیگر برای زندگی کردن، باید دلایل قانع کننده داشته باشد و مدارک مورد نیاز خاص خود را ارائه کند.
 • تمیزی شهر: در ایالت­های شلوغ آمریکا چندان فکر نکنید که تمیزی و پاکیزگی عمومی در شهر رعایت می­شود و اگر به این مسأله حساس هستید در مهاجرت به آمریکا ایالت­های کم جمعیت­تر را در کنار سایر فاکتورها و معیارهای شخصی در نظر بگیرید.
 • ترافیک: به جز برخی ایالت­های آمریکا که سرویس حمل و نقل عمومی خوبی مثل اتوبوس و قطار برقرار بوده و مردم نیز از آن استفاده می­کنند در اکثر ایالت­ها چنین نیست و به دلیل استفاده­ی مردم از ماشین­های شخصی همیشه ترافیک سنگینی برقرار است.
 • بیمه­ی پزشکی: متأسفانه اگر در آمریکا بیمه نباشید شاید نتوانید از پس هزینه­های درمان بربیایید پس در مهاجرت به آمریکا حتما به فکر بیمه کردن خود باشید.

اکنون که با جنبه­های مختلف زندگی در کشور آمریکا آشنا شدید، کارشناسان ما در سازمان مهاجرتی کوچ تمامی روش­های مهاجرت به آمریکا و اقامت در آن را برای شما توضیح خواهند داد تا بتوانید بهترین روش را متناسب با شرایط خود جهت مهاجرت به آمریکا انتخاب کنید. لازم به ذکر است که سازمان مهاجرتی کوچ همراه همیشگی شما، از صفر تا صد، در مهاجرت به آمریکا از طریق روش و مسیرهای قانونی است. سرفصل­هایی که در ادامه مطالعه خواهید کرد عبارتند از:

 • مهاجرت به آمریکا و اقامت از طریق کار
 • مهاجرت به آمریکا و اقامت از طریق تحصیل
 • مهاجرت به آمریکا و اقامت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به آمریکا و اقامت از طریق تولد
 • مهاجرت به آمریکا و اقامت از طریق ازدواج
 • هزینه­های زندگی
 • هزینه­های تحصیل

مهاجرت به آمریکا و اقامت از طریق کار

مهاجرت به آمریکا از طریق کار یکی از متنوع­ترین ویزاها را در بین سایر کشورهای جهان دارد و شما باید با انواع ویزای کار جهت مهاجرت به آمریکا شناخت داشته باشید و در غیر این صورت اصلا قادر نخواهید بود نوع مناسب را متناسب با موقعیت، شرایط، مدرک و حرفه­ و هدف خود انتخاب کنید. در ادامه انواع ویزاهای کار برای مهاجرت به آمریکا را بیان می­کنیم. در حالت کلی ویزای کاری موقت و دائمی برای مهاجرت به آمریکا وجود دارند که از نام آنها مشخص است که در ویزای کاری موقت هدف مهاجرت دائمی و زندگی ندارید و فقط برای مدت محدودی قصد کار در این کشور را دارید اما در ویزای کار دائمی طبق حرفه، تخصص و تجربه­ طولانی خود قصد مهاجرت به آمریکا به صورت دائمی دارید.

انواع ویزای کار موقت برای مهاجرت به آمریکا:

نوع ویزا مناسب چه کسانی است؟
CW-1 برای کسانی که قصد دارند در کشورهای مشترک المنافع جزایر ماریانای شمالی یا CNMI کار کنند
E-1 برای کسب و کارها و افرادی که در تجارت­های بین المللی قابل توجهی بین آمریکا و کشور سرمایه گذار فعالیت دارند
E-2 برای کسانی که فرد سرمایه گذاری عظیمی در کسب و کار آمریکا ایجاد کرده و حداقل 50% مالکیت دارد
E-2C برای سرمایه گذاران خارجی که قصد سرمایه گذاری بلند مدت در CNMI داشته و می­خواهند از این طریق مهاجرت به آمریکا داشته باشند
E-3 مناسب استرالیایی­هایی که به قصد اشتغال در حرفه­ای تخصصی قصد مهاجرت به آمریکا دارند
H-1B1 کارگران توافقنامه­ تجارت آزاد در حرفه­ای خاص از کشورهای شیلی و سنگاپور
H-1B2 مخصوص کسانی که قصد مهاجرت به آمریکا و اشتغال در وزارت دفاع در همکاری با پروژه­های تحقیق و توسعه را دارند
H-1B3 مخصوص کسانی که قصد کار در حرفه­ مد و فشن دارند
H-1C پرستارانی که قصد کار در مناطقی دارند که طبق اعلام سازمان با کمبود نیروی کار مواجه هستند
H-2A کسانی که هدف از مهاجرت به آمریکا در آنها اشتغال در کشاورزی است
H-2B به منظور اشتغال در رشته­هایی غیر از کشاورزی
H-3 کسانی که قصد دارند به عنوان کارآموز در رشته­هایی به جز پزشکی یا رشته­های آکادمیک مشغول به کار شوند مثل آموزش کودکان معلول
I کسانی که به عنوان نمایندگان مطبوعات، رادیو، فیلم یا دیگر رسانه­های اطلاعاتی خارجی قصد مهاجرت به آمریکا و کار دارند
L-1A کسانی که از طرف شرکت­هایی در خارج از آمریکا با پست­های مدیریتی یا کارگزاری به شرکت­های داخلی آمریکا انتقال داده می­شوند تا کار کنند
L-1B کسانی که از طرف شرکت­هایی در خارج از آمریکا با پست­هایی که نیازمند دانش تخصصی هستند برای کار به شرکت­های داخل آمریکا منتقل می­شوند
O-1 مختص افرادی با توانایی خارق العاده در علوم، هنر، آموزش، تجارت یا ورزش و تصاویر متحرک یا تولید برنامه­های تلویزیونی قصد مهاجرت به آمریکا دارند
O-2 کسانی که به منظور همراهی کردن افراد دارای ویزای O-1 قصد مهاجرت به آمریکا را دارند
P-1A ورزشکاران حرفه­ای
P-1B مختص مربیان بین المللی مطرح یا اعضای گروه­های تفریحی و ورزشی مطرح بین المللی
P-2 مختص افراد هنرمند یا کسانی که عضوی از یک گروه هنری یا نمایشی مطرح هستند
P-3 مختص هنرمندانی که قصد اجرای نمایش، آموزش یا تدریس به شیوه­ای خاص داشته باشند
Q-1 افرادی که تحت پوشش برنامه­های مبادلات فرهنگی قصد آموزش، استخدام و به اشتراک گذاری تاریخ، فرهنگ و سنن کشور خود را دارند
R-1 مختص مبلغین دینی
TN مختص افراد نیروی کار حرفه­ای از مکزیک و کانادا که قصد مهاجرت به آمریکا و کار دارند

انواع ویزای کار دائمی برای مهاجرت به آمریکا:

نوع ویزا مناسب چه کسانی است؟ نیاز به ارائه­ گواهی کار
EB-1 ویزای اولویت اول برای کسانی که توانایی خارق العاده در علوم، هنر، آموزش، کسب و کار یا ورزش داشته یا به عنوان استاد یا محقق و همچنین مدیران بین المللی فعالیت دارند خیر
EB-2 اولویت دوم برای کسانی که مدرکی تخصصی در حرفه­ تحصیلی دارند یا کسانی که توانایی­هایی عالی در هنر، علوم یا تجارت دارند بله
EB-3 مختص افراد حرفه­ای، کارگران ماهر و دیگر کارگران برای مهاجرت به آمریکا می­باشد بله
EB-4 اولویت چهارم برای افراد با قصد مهاجرت به آمریکا که عضوی از گروه­های مذهبی بوده یا کارمندان بازنشسته­ سازمان­های بین المللی هستند خیر
EB-5 اولویت پنجم برای کسانی که قصد سرمایه گذاری در حوزه­ای خاص را دارند که حداقل به کمک آن بتوان 10 کارگر آمریکایی را به صورت تمام وقت استخدام کرد خیر

اکنون که به دسته بندی بزرگ انواع ویزای کار برای مهاجرت به آمریکا آشنا شدید، با همدیگر مدارک و شرایط عمومی درخواست ویزای کار جهت مهاجرت به آمریکا را مرور می­کنیم:

 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار از زمان درخواست
 • تکمیل کردن فرم­های مختص هر نوع ویزا که مناسب شماست
 • –        2 قطعه عکس رنگی با سایز استاندارد
 • ارائه­ مدارک هویتی
 • ارائه­ مدرک کاری یا تحصیلی بسته به نوع ویزا
 • ارائه­ پیشنهاد کاری از کارفرما بسته به نوع ویزا
 • ارائه­ فیش واریزی بسته به نوع ویزا که شاید نیاز به پرداخت هزینه­ای خاص نباشد

توجه داشته باشید که بسته به نوع ویزا، مدت زمان بررسی مدارک و اعلام نتایج آن به همراه هزینه پرداختی کاملا متغیر است و تنها پس از انتخاب نوع مناسب ویزا طبق شرایط خود در مراحل ثبت درخواست اعلام خواهد شد.

مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای کار با دسته بندی بسیار متنوع

مهاجرت به آمریکا و اقامت از طریق تحصیل

آن دسته از افرادی که به قصد تحصیل مهاجرت به آمریکا را در برنامه­ی خود داشته باشند باید برای یکی از سه نوع ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند که عبارتند از:

 1. ویزای تحصیلی Fرایج­ترین نوع ویزای تحصیلی جهت مهاجرت به آمریکا برای کسانی که قصد ثبت نام و اخذ پذیرش در یکی از کالج­ها و یا دانشگاه­های آمریکا و یا یکی از مؤسسات زبان انگلیسی این کشور را داشته باشند.
 2. ویزای تحصیلی Jبرای کسانی است که به قصد دریافت فرصت مطالعاتی قصد مهاجرت به آمریکا را داشته باشند.
 3. ویزای تحصیلی Mکسانی که قصد تحصیل در رشته­های غیر آکادمیک یا فنی و حرفه­ای را داشته باشند.

پروسه­ دریافت ویزای تحصیلی برای مهاجرت به آمریکا:

قبل از درخواست برای مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای تحصیلی مربوطه باید تأییدیه­ پذیرش خود را از سمت دانشگاه، کالج یا مؤسسه­ زبان مربوطه دریافت کرده و فرم مربوطه­ I-20 را پر کرده باشید. سپس در SEVIS ثبت نام کرده و مبلغ 350 دلار بپردازید و پس از آن فرم DS-160 را تکمیل کنید. پس از آن فرم تکمیل شده را به همراه سایر مدارک مورد نیاز و پرداخت مبلغ 160 دلار ارسال می­کنید تا نوبت مصاحبه در سفارت را دریافت کنید تا در صورت پذیرش ویزای تحصیلی مربوطه صادر گردد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی جهت مهاجرت به آمریکا:

 • اعطای فرم I-20
 • اعطای فیش واریزی ثبت نام در SEVIS
 • اعطای فرم تکمیل شده­ DS-160
 • پاسپورت با اعتبار 6 ماهه بیشتر از مدت زمان اقامت شما در آمریکا
 • اثبات تمکن مالی از طریق گزارش بانک
 • دو قطعه عکس رنگی
 • تمامی مدارک تحصیلی پیشین نسبت به مقطع تحصیلی درخواست داده شده به همراه ترجمه­ی رسمی
 • اعطای دلایل کافی و موجه برای بازگشت خود پس از اتمام مهلت قانونی مهاجرت به آمریکا برای تحصیل

کار دانشجویی در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در آمریکا:

یکی از مهم­ترین فاکتورها و مسائلی که دانشجویان بین المللی در حیت تحصیل پس از مهاجرت به آمریکا با آن روبرو هستند، اجازه­ی کار ضمن تحصیل و یا پس از فارغ التحصیلی است مخصوصا که اکثر دانشگاه­های آمریکا به دلیل رتبه­های بالا هزینه­های بیشتری نیز دارند. به همین دلیل مخصوصا دانشجویان ایرانی این سؤال برایشان پیش می­آید که آیا از طرف دولت آمریکا و دانشگاه امکان کار برایشان مهیا هست یا خیر؟

به صورت کلی بله شما دانشجویان عزیز هم در حین تحصیل و هم پس از آن امکان اشتغال دارید اما محدودیت­هایی نیز وجود دارد. دانشجویان بین المللی که ویزای F-1 و M-1 داشته باشند می­توانند در زمینه­های مشخص شده در داخل دانشگاه مشغول به کار شوند مانند اشتغال در بخش کتابخانه، رستوران، مرکز دانشجو، مرکز کامپیوتر و سلف سرویس غذاخوری.

ضمنا نگران کار بیرون از دانشگاه و هزینه­های پایین حقوق و مزایا برای کار در داخل دانشگاه نباشید. پس از اینکه سال اول دانشگاه خود را به اتمام برسانید می­توانید در برنامه­هایی تحت عنوان OPT، STEM و CPT مشغول به کار شوید.

OPT برنامه­ی شغلی برای دانشجویان بین المللی است که می­توانند به طور موقت و به مدت 12 ماه هم ضمن تحصیل و پس از فارغ التحصیلی مشغول به کار شوید. اما توجه داشته باشید که مجموع مدت زمان اشتغال شما در حین تحصیل و پس از آن 12 ماه خواهد بود.

برنامه­ی اشتغال به کار STEM برای دانشجویان بین المللی است که در رشته­های علوم پایه، فناوری، مهندسی و ریاضیات مشغول به تحصیل هستند که از طریق آن می­توانند به مدت 24 ماه مشغول به کار شوند.

برنامه­ی CPT یک نوع برنامه­ی اشتغال به کار موقتی است که به دانشجویان بین المللی اجازه­ی کار مرتبط با رشته­ی تحصیلی خود را می­دهد که بسته به شرایط خاص هر فرد و فاکتورهای مختلف شاید همراه با حقوق و یا بدون حقوق باشد.

نکته: توجه داشته باشید که برخی اوقات دانشجویان پس از مهاجرت به آمریکا، برای تمدید مهلت اقامت تحصیلی خود از طریق شرکت در مقاطع بالاتر و یا کار پس از فارغ التحصیلی اقدام می­کنند که برای دریافت ویزای کاری باید قبل از مهلت انقضای ویزای تحصیلی اقدام نمایند که انواع ویزای کاری را به طور کامل شرح داده­ایم.

موضوع مهم بعدی برای دانشجویان بین المللی پس از مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل این است که بتوانند فاند و بورسیه­ی تحصیلی دریافت کنند تا بتوانند بخشی از هزینه­های سنگین تحصیل خود را کاهش دهند در ادامه برخی از مهم­ترین موارد را ذکر می­کنیم:

 • Fulbright Foreign Student Program: یکی از محبوب­ترین برنامه­های بورسیه­ای دولت آمریکا برای دانشجویان بین المللی است که به عنوان دانشجویان فوق لیسانس و یا جوان­های دانشجوی حرفه­ای و هنرمند که قصد تحصیل و مهاجرت به آمریکا را دارند، توجه داشته باشید که این نوع بورسیه دانشجویان پزشکی را شامل می­شود.
 • Hubert Humphery Fellowship Program: این نوع بورسیه برای کسانی است که قصد تحصیل به مدت 10 ماه در آمریکا دارند که از طریق آن امکان تحصیل با هزینه­ی پایین­تر در مؤسسات آکادمیک وجود دارد.
 • YouAreWelcomeHere: بورسیه­ و کمک هزینه­ی تحصیلی مخصوص دانشجویان بین المللی از سرتاسر دنیا که قصد مطالعه در هر موضوعی در کالج یا دانشگاه مدنظر خود را دارند. این نوع بورسیه از طریق دانشگاه یا کالج اعطاء می­شود.
 • Abbey Road Summer: بورسیه­ی تحصیلی آمریکا به ارزش 1000 دلار برای دانشجویان زبان و هنر و همچنین کمک هزینه­ی تحصیلی به ارزش 500 دلار برای برنامه­ی تحصیلی و آموزشی تحت عنوان Summer Enrichment در مؤسسات داخلی آمریکا.

هزینه­های تحصیلی در مهاجرت به آمریکا

یکی از موارد و گزینه­های پیش رو جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل و دریافت ویزای تحصیلی است که توضیح دادیم اما در کنار بهترین دانشگاه­ها جهت تحصیل برای مهاجرت به آمریکا، مبحث هزینه­های تحصیلی نیز بسیار تأثیرگذار هستند. در این بخش ابتدا چند دلیل بسیار مهم برای تحصیل در آمریکا را بیان می­کنیم، سپس هزینه­های تحصیلی پس از مهاجرت به آمریکا را با یکدیگر مرور می­کنیم و در انتها نیز بهترین و ارزان­ترین دانشگاه­های آمریکا را معرفی خواهیم کرد.

از مهم­ترین دلایل مهاجرت به آمریکا به منظور ادامه تحصیل می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تدریس به زبان انگلیسی
 2. بدون نیاز به اثبات تسلط خود به زبان انگلیسی از طریق مدرک آیلتس
 3. سیستم آموزشی بسیار قدرتمند
 4. نرخ بالای اشتغال به کار پس از فراغت از تحصیل
 5. مؤسسات تحقیقاتی بسیار پیشرفته
 6. بیشترین تعداد دانشگاه­های برتر جهان

به طور کلی هزینه­های تحصیلی پس از مهاجرت به شرح زیر خواهند بود:

هزینه تحصیلی در دانشگاه­های خصوصی آمریکا بسته به نوع دانشگاه و رشته­ تحصیلی متفاوت است ولی به طور معمول در مقطع لیسانس حدود 32 هزار دلار در سال و در فوق لیسانس نیز حدود 35 هزار دلار در سال است که برای رشته­های پزشکی، پرستاری و MBA به حدود 50 تا 60 هزار دلار در سال نیز می­رسد. اما برای دانشگاه­های دولتی آمریکا به ترتیب 24، 30 و 48 هزار دلار آمریکا خواهد بود.

هزینه ماهانه خوابگاه در دانشگاه­ها حدود 200 دلار است که به همراه هزینه خورد و خوراک است. هزینه تأمین منابع و کتب درسی نیز در سال حدود 500 تا هزار دلار خواهد بود. بیمه­ی دانشجویی نیز حدود 60 دلار در ماه است.

طبق نظام رتبه بندی QS در سال 2020 بهترین دانشگا­ه­ها به منظور ادامه تحصیل در مهاجرت به آمریکا عبارتند از دانشگاه­های MIT، استنفورد و هاروارد که به ترتیب در جایگاه­های اول تا سوم جهان قرار دارند!

ضمنا ارزان­ترین دانشگاه­ به منظور ادامه تحصیل در آمریکا در سال 2020 نیز دانشگاه کالیفرنیا – سن دیگو با رتبه­ی جهانی 45 و هر ترم حدود 1200 دلار، دانشگاه کارنگی مِلون با رتبه­ی 48 و هر ترم شهریه­ 1400 دلار و دانشگاه تکنولوژی جورجیا با رتبه­ی جهانی 72 و شهریه­ هر ترم حدود 2200 دلار است.

مهاجرت به آمریکا و اقامت از طریق سرمایه گذاری

یکی از روش­های کسب اقامت دائم و یا شهروندی آمریکا، از طریق سرمایه گذاری است و در واقع برای مهاجرت به آمریکا استفاده نمی­شود. دو روش اخذ ویزا به نام­های EB5 یا E2 وجود دارند اما چرا سرمایه گذاری در آمریکا:

 1. ثبات مالی و اقتصادی بالا که احتمال ضرر دیدن شما را بسیار کم می­کند
 2. حوزه­های کاری گسترده و موفق که گزینه­های انتخاب شما را افزایش می­دهد
 3. نیروی کار بسیار زیاد و متخصص که به شما کمک می­کند تا با کادری حرفه­ای کسب و کار راه اندازی کنید
 4. علاوه بر سرمایه گذاری، امکان کار و زندگی و تحصیل نیز وجود دارد
 5. روابط بسیار خوب سیاسی و تجاری این کشور، نه تنها برای کسب و کار شما مشتری در بازار داخلی ایجاد می­کند بلکه در بازار بین المللی نیز مشتری ایجاد خواهد شد.

اخذ ویزای EB5 برای سرمایه گذاری و مهاجرت به آمریکا:

انتخاب این نوع روش سرمایه گذاری، شما را ملزم به سرمایه گذاری در پروژه­های مورد تأیید دولت آمریکا خواهد کرد که یا مبلغ سرمایه گذاری باید حدود 1.8 میلیون دلار باشد یا اگر در نواحی اشتغال زایی هدف یا TEA هست حداقل باید 900 هزار دلار سرمایه گذاری کنید. حتما باید سرمایه گذاری با ریسک بالا به آن اطلاق گردد و حداقل برای 10 شهروند یا مقیم دائم آمریکا اشتغال زایی کند که خانواده­ شما جزئی از آن نباشند. ضمنا باید اثبات کنید که این سرمایه از راه قانونی به دست آمده و هیچ سابقه­ سوء کیفری ندارید. مدرک زبان نیز لازم نیست.

در این روش مهاجرت به آمریکا و سرمایه گذاری در این کشور، به شما حق تحصیل، زندگی، کار و بازنشستگی، دریافت اصل پول پس از اتمام پروژه­ سرمایه گذاری و حتی اقامت دائم برای سرمایه گذار، همسر و فرزند زیر 21 سال را در پی خواهد داشت که باید فرد متقاضی هر سال 6 ماه در آمریکا حضور داشته باشد. همچنین پس از 2 سال مهاجرت به آمریکا، می­توانید گرین کارت دریافت کنید که البته در هر سال به 10 هزار متقاضی اعطاء می­گردد.

اخذ ویزای E2 برای سرمایه گذاری و مهاجرت به آمریکا:

روش جایگزین برای سرمایه گذاری در آمریکا که در آن مبلغ سرمایه گذاری قابل توجه است اما نسبت به EB5 بسیار کمتر خواهد بود و بیشتر به شهروندان کشورهایی مثل گرانادا، مونته نگرو و ترکیه اعطاء می­گردد ولی کسب اقامت از این طریق می­تواند سریع­تر و راحت­تر از EB5 باشد ولی گرین کارت به شما داده نخواهد شد. مبلغ سرمایه گذاری نیز حداقل 500 هزار دلار در شرکت­های تجاری است.

مهاجرت به آمریکا و اقامت از طریق تولد

مهاجرت به آمریکا از طریق تولد در واقع روشی است برای کسب تابعیت کشور آمریکا و به عنوان روش مهاجرتی مطرح نمی­شود. کشور آمریکا از جمله کشورهایی است که در این زمینه مبتنی بر اصل خاک عمل می­کند یعنی کسانی که در این کشور به دنیا آمده باشند، فارغ از ملیت و تابعیت والدین، به طور اتوماتیک شهروندی آمریکا به کودک متولد شده داده خواهد شد. با این حال حالت­های مختلف اخذ تابعیت آمریکا از طریق تولد را بررسی خواهیم کرد تا کسانی که با این شیوه قصد مهاجرت به آمریکا را بدانند به عنوان روش مهاجرتی روی آن حساب باز نکنند.

 1. کسانی که خارج از آمریکا به دنیا آمده باشند و والدین وی با یکدیگر ازدواج کرده باشند:
 2. در صورتی که هر دو والدین کودک شهروند آمریکا باشند و حداقل یکی از آنها در آمریکا یا ایالت­های آن اقامت داشته باشد شهروندی آمریکا را دریافت می­کند
 3. در صورتی که یکی از والدین شهروند آمریکا (و حداقل یک سال مداوم در آمریکا یا یکی از ایالت­های آن حضور داشته) و دیگری ملیت آمریکایی داشته باشد، شهروندی آمریکا اعطاء خواهد شد
 4. یکی از والدین غیر آمریکایی و دیگری شهروند آمریکا باشد و حداقل 5 سال در این کشور حضور داشته که حداقل 2 سال آن پس از 14 سالگی بوده باشد، شهروندی آمریکا اعطاء خواهد شد.
 5. در صورتی که مادر کودک آمریکایی و پدر غیر آمریکایی باشد و مادر قبل از تولد کودک در آمریکا اقامت داشته باشد و کودک نیز قبل از 24 می سال 1934 متولد شده باشد، شهروندی آمریکا اعطاء خواهد شد.
 6. کسانی که خارج از آمریکا به دنیا آمده باشند و والدین وی با یکدیگر ازدواج نکرده باشند:
 7. در صورتی که پدر کودک شهروند آمریکا باشد و رابطه­ خونی آنها تأیید گردد و پدر کودک حمایت مالی خود را تا رسیدن کودک به سن 18 سالگی اعلام کند و حداقل 1 سال مداوم نیز قبل از تولد بچه در آمریکا سکونت داشته باشد، شهروندی آمریکا به کودک متولد شده اعطاء می­گردد
 8. در صورتی که مادر کودک آمریکایی باشد و این ارتباط خونی ثابت شود و قبل از تولد کودک نیز حداقل 1 سال مداوم در آمریکا یا ایالت­های آن حضور داشته باشد، شهروندی آمریکا اعطا می­شود

در صورتی که قصد دریافت تابعیت و سپس مهاجرت به آمریکا و آشنایی با آن را داشتید و یکی از شرایط فوق در مورد شما صدق می­کند می­توانید از کارشناسان سازمان مهاجرتی کوچ کمک بگیرید تا در تمام طول پروسه مثل ثبت درخواست و ارائه­ مدارک و دریافت مشاوره و راهنمایی برای مصاحبه شما را همراهی کنند.

مهاجرت به آمریکا و اقامت از طریق ازدواج

چنانچه قصد مهاجرت به آمریکا و آشنایی با آن و ازدواج با شهروند آمریکایی و سپس تابعیت این کشور را دارید، باید بدانید که مقداری پروسه و قوانین این کشور متفاوت است. ابتدا اینکه ورود شما باید کاملا قانونی باشد و نباید صرفا به همین نیت باشد، به عنوان مثال کسی که با ویزای کاری وارد آمریکا شده و با شهروند آمریکایی ازدواج می­کند مشکلی نخواهد داشت ولی پناهندگان قطعا به مشکل خورده و به احتمال ازدواج آنها با یک شهروند آمریکایی هیچ الزامی برای دولت آمریکا مبنی بر اعطای شهروندی این کشور در پی نخواهد داشت.

ضمنا با مهاجرت به آمریکا و ازدواج با شهروند آمریکایی، مستقیما سبب دریافت شهروندی این کشور نخواهد شد بلکه به شما گرین کارت تعلق می­گیرد که در طی شرایطی می­توانید برای دریافت تابعیت اقدام کنید اما چندان هم نگران نباشید چرا که مزیت این نوع تابعیت با گرین کارت این است که محدودیت سالانه نداشته و در صف انتظار قرار نمی­گیرید و ضمنا بعد از 3 سال می­توانید درخواست تابعیت بدهید و لازم نیست تا 5 سال صبر کنید.

برای ثبت درخواست باید فرم I-130 را برای سازمان USCIS پر کنید (به همراه واریز 535 دلار) که باید به همراه مدارک مربوطه باشد، مثل عقدنامه­ کاملا معتبر به همراه شاهدینی که در محل حضور داشته­اند. پس از آن از طریق فرم­های I-485 و یا DS-260 برای دریافت گرین کارت اقدام کنید. سپس برای مصاحبه باید اقدام کنید که نیاز به ثبت AOS نیز هست، هزینه­ درخواست در این حالت 1760 دلار است. اما اگر در خارج از آمریکا باشید، باید صبر کنید فرم I-130 تأیید گردند و سپس برای اعلام زمان مصاحبه با شما تماس گرفته خواهد شد تا مدارک را نیز همان موقع تحویل دهید. هزینه­ درخواست نیز در این حالت 1200 دلار است.

توجه داشته باشید که باید هیچ نوع سابقه­ کیفری نداشته باشید، در تمام طول مدتی که گرین کارت داشته­اید، سکونت شما در آمریکا به اثبات رسیده باشد، 18 سال تمام باشید و به عنوان یک شهروند خوب شناخته شده باشید.

هزینه­های زندگی برای کسانی که قصد مهاجرت به آمریکا را دارند

یکی از مهم­ترین فاکتورها و موارد مهمی که درمهاجرت به آمریکا و آشنایی با آن باید اطلاع داشته باشید، هزینه­های زندگی در آمریکاست. قطعا اگر از هزینه­های زندگی اطلاعات کامل داشته باشید می­توانید برای مهاجرت به آمریکا و آشنایی با آن برنامه ریزی بهتری داشته باشید. اما قبل از اینکه به این مورد بپردازیم دلایل زندگی در این کشور را با یکدیگر مرور می­کنیم:

 1. برخورداری از پیشرفته­ترین سیستم آموزشی
 2. برخورداری از سیستم اقتصادی و مالی با ثبات و پایدار
 3. کیفیت زندگی قابل قبول
 4. فرصت­های شغلی و درآمد بسیار عالی مخصوصا برای نیروی کار متخصص و معلمین
 5. آب و هوایی بسیار متنوع که تقریبا مناسب با همه­ی افراد است
 6. تقریبا در همه جا به زبان انگلیسی صحبت می­شود
 7. تفریح و سرگرمی بسیار زیاد در هر جای آمریکا قابل دسترسی است
 8. اکثریت دانشگاه­های برتر دنیا در این کشور قرار دارند
 9. تنوع فرهنگی زیاد و فرهنگ پذیر بودن این کشور کار را برای شما راحت­تر می­کند

در ادامه به بررسی هزینه­های زندگی در آمریکا در سال 2020 می­پردازیم که حتما توجه کردن به این موارد قبل از مهاجرت به آمریکا الزامی است. ضمنا توجه داشته باشید که تمامی قیمت­های گفته شده به طور میانگین خواهند بود و بسته به سبک و عادات زندگی هر فرد متغیر است.

خورد و خوراک: هزینه خورد و خوراک بسته به اینکه افراد تمایل به تهیه غذا از بیرون داشته باشند یا خودشان غذا تهیه کنند متغیر است. به طور کلی تهیه غذا از یک رستوران سطح متوسط برای دو نفر برای هر سه وعده حدود 55 دلار خواهد شد اما در صورتی که خودتان غذا تهیه کنید می­توانید هزینه­های زندگی را پس از مهاجرت به آمریکا کاهش دهید.

به عنوان مثال هزینه تهیه هر لیتر شیر حدود 0.85 دلار، هر کیلوگرم برنج حدود 4 دلار، هر شانه تخم مرغ 12 تایی حدود 2.3 دلار، هر کیلوگرم پنیر محلی حدود 10.8 دلار، هر کیلوگرم گوشت گاو حدود 12 دلار، هر کیلوگرم سیب و موز به ترتیب 4.5 و 1.6 دلار، هر کیلوگرم سیب زمینی و پیاز حدود 2.7 دلار است.

حمل و نقل: در صورت انتخاب سرویس حمل و نقل عمومی هزینه­های زندگی در آمریکا به شدت کاهش پیدا خواهد کرد به نحوی که تهیه بلیط ماهانه حدود 75 دلار است. هر کیلومتر تعرفه­ تاکسی حدود 1.7 دلار است.

قبوض: یکی از اصلی­ترین هزینه­ها پس از مهاجرت به آمریکا پرداخت قبوض است به عنوان مثال برای آپارتمان 85 متر مربعی حدود 160 دلار خواهد بود و تعرفه­ استفاده از اینترنت پرسرعت 60 مگابایت بر ثانیه از نوع ADSL و با ترافیک نامحدود ماهانه حدود 65 دلار است.

تفریح و سرگرمی: کسانی که پس از مهاجرت به آمریکا و آشنایی با آن نیز تمایل به شرکت در کلاس­های ورزشی دارند، بابت هزینه ثبت نام و عضویت ماهانه خود در کلاس­های ورزشی باید حدود 38 دلار هزینه کنند. تعرفه­ بلیط سینما نیز به ازای هر نفر 12 دلار است.

اجاره خانه: برای اجاره یک آپارتمان تک نفره در مرکز شهر حدود 1360 دلار در ماه که در حومه حدود 1087 دلار خواهد بود. در همین شرایط اجاره آپارتمان سه نفره به ترتیب در ماه حدود 2200 دلار و 1730 دلار است.

نکته: به طور میانگین هر فرد پس از مهاجرت به آمریکا باید انتظار هزینه ماهانه­ای حدود 2700 دلار داشته باشد.

نکته: هزینه­های خورد و خوراک خانگی در آمریکا نسبت به ایران 87% گران­تر است و برای تهیه غذای رستوران نیز نسبت به ایران 182% بیشتر هزینه پرداخت خواهید کرد. هزینه اجاره نیز در آمریکا 140% بیشتر است. هزینه پرداخت وسایل ضروری زندگی نیز حدود 111% بیشتر از ایران است.

نکته: قدرت خرید مردم در آمریکا نسبت به ایران 416% بیشتر است و این مورد در مهاجرت به آمریکا از اهمیت بیشتری برخوردار است.

بهترین شهرها جهت مهاجرت به آمریکا: آپدیت 2020

در این قسمت به معرفی سه مورد از بهترین شهرهای آمریکا برای زندگی کردن می­پردازیم که قطعا راهنمای خوبی برای شما جهت مهاجرت به آمریکا خواهد بود. ضمنا توجه داشته باشید که در هر مورد طبق نظرسنجی­های گفته شده مهم­ترین شاخص­ها را نیز بررسی خواهیم کرد.

 1. شهر آستین در تگزاس: یکی از بهترین شهرها جهت مهاجرت به آمریکا که میزان رضایت افراد نسبت به درآمد شغلی 60%، فرهنگ 70%، امنیت 80%، بازار شغلی 80% و سیستم آموزشی نیز 90% است. بزرگ­ترین مزیت مهاجرت به آمریکا و زندگی در تگزاس، برخورداری از سیستم آموزشی بسیار قوی و فرهنگ غنی است و بزرگ­ترین عیب نیز درآمد افراد است. هر فرد برای زندگی در این شهر حدود 2500 دلار در ماه نیاز دارد که حدود 1200 دلار بابت اجاره خانه خواهد بود.
 2. شهر پورتلند در ایالت اورگِن: از بهترین شهرها برای زندگی پس از مهاجرت به آمریکا شهر پورتلند است که رضایت افراد از درآمد مالی 70%، فرهنگ 90%، امنیت 70%، بازار شغلی 50% و سطح آموزشی نیز 90% است. بزرگ­ترین مزیت زندگی در این شهر فرهنگ و آموزش و بزرگ­ترین محدودیت نیز بازار شغلی است. حداقل هزینه مورد نیاز برای زندگی سطح متوسط در این شهر حدود 2700 دلار در ماه است که به طور میانگین 1400 دلار در ماه هزینه اجاره خانه است.
 3. شهر مینیاپولیس در ایالت مینه سوتا: سومین شهر برتر برای زندگی پس از مهاجرت به آمریکا شهر مینیاپولیس است که در آن رضایت افراد از میزان درآمد و زندگی 80%، فرهنگ 40%، امنیت 80%، بازار شغلی 90% و آموزش نیز 90% است. بزرگ­ترین مزیت این شهر برای زندگی پس از مهاجرت به آمریکا بازار شغلی و بزرگ­ترین عیب نیز فرهنگ این شهر است. هر فرد به طور متوسط در ماه به 2300 دلار نیاز دارد که حدود 1400 دلار بابت هزینه اجاره خانه است.

جمع بندی مطالب:

سازمان مهاجرتی کوچ یکی از معتبرترین مراکز در زمینه­ ارائه­ مشاوره و خدمات مهاجرتی برای تمامی عزیزانی است که قصد مهاجرت به آمریکا را داشته باشند اما به هر دلیلی به تنهایی قادر به انجام پروسه­ آنها نیستند. به عنوان مثال کسانی که نیاز به دریافت مشاوره برای انتخاب بهترین شیوه­ی مهاجرت به آمریکا بوده و یا کسانی که با شیوه و پروسه­ کلی فرایند مهاجرت به آمریکا و آشنایی با آن و تسلط کافی ندارند.

در این مطلب تلاش کردیم تا تمامی جنبه­های مختلف مهاجرت به آمریکا و آشنایی با آن را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم و توجه داشته باشید که سازمان مهاجرتی کوچ فقط ارائه دهنده­ی خدمات از طریق راه­ها و مسیرهای قانونی است و در این راه از صفر تا صد در کنار شماست. چنانچه قصد مهاجرت به آمریکا و آشنایی با آن را دارید برای شروع و دریافت مشاوره همین حالا با کارشناسان و متخصصین بخش مهاجرت ما تماس گرفته و راهنمایی­های لازم رادریافت کنید. همانطور که در ابتدای مقاله هم گفته شد، در شرایط کنونی، تنها مهاجرت تحصیلی و اپلای و پذیرش و و یزای تحصیلی از دانشگاه های آمریکا، تنها کانال دسترسی به ویزا و برنامه ریزی برای دریافت اقامت دائم آمریکاست.

همچنین ببینید

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری: راهکار حذف محدودیت‌ها جهت اخذ گرین کارت آمریکا برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *