مهمترین مطالب مهاجرت به اروپا

مهمترین مطالب مهاجرت به اروپا

مهاجرت به اروپا از طریق ویزای شینگن | راهنمای روش‌های مهاجرت

مقدمه

امروزه اروپا به عنوان یک مقصد جذاب برای افراد علاقمند به مهاجرت محسوب می‌شود و این مسئله علت‌های مختلفی دارد. این قاره، به نوعی یکی از ثروتمندترین قاره‌ها است و از آن جا که شرایط زندگی در آن مناسب است، میلیون‌ها نفر علاقه دارند در صورت ایجاد یک فرصت، در این قاره زندگی کنند. افرادی که علاقمند به مهاجرت به اروپا هستند، معمولا از طریق ویزایی با نام ویزای شینگن اقدام به گرفتن اقامت موقت می‌گیرند و سپس آن را به اقامت دائم تغییر می‌دهند تا فرآیند مهاجرت آن‌ها تکمیل شود.

گرفتن این ویزا پیچیدگی‌های مخصوص به خود را دارد. بسیاری از افراد هستند که چندین بار درخواست گرفتن این نوع ویزا را ارسال می‌کنند ولی درخواست آن‌ها پذیرفته نمی‌شود. همچنین باید بدانید که تعداد درخواست‌های شما نیز محدودیت دارد.

اگر قصد دارید که به یکی از کشورهای اروپایی مهاجرت کنید، ما در ادامه انواع روش‌های ممکن برای مهاجرت را برای شما آورده‌ایم و مورد بررسی قرار داده‌ایم. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا بتوانید روش مناسب مهاجرت و روشی که متناسب با وضعیت شما است را پیدا کرده و زندگی جدیدی را در اروپا آغاز کنید.

مهاجرت به اروپا از طریق ویزای شنگن

برای افرادی که با این نوع ویزا آشنایی ندارند باید گفت که ویزای شینگن سندی است که افراد متقاضی به ورود به منطقه شینگن آن را دریافت می‌کنند. نکته جالب این است که افرادی که این ویزا را دریافت می‌کنند، مجوز ورود به تمامی کشورهای عضو پیمان شینگن را دارند. منطقه شینگن از 26 کشور تشکیل شده است که توافق کرده اند‌ که به افرادی که این ویزا را دریافت می‌کنند، اجازه دهند آزادانه مثل حضور در یک کشور واحد، بین این مناطق رفت و آمد کند.

به بیان بهتر مرزی بین این کشورها وجود ندارد. از 26 کشوری که توافق شینگن را امضا کرده‌اند، 22 عضو بخشی از اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) و 4 کشور دیگر عضو اتحادیه تجارت آزاد اروپا (EFTA) هستند.
این کشورها شامل کشورهای اتحادیه اروپا به جز بلغارستان، کرواسی، قبرس، ایرلند، رومانی و انگلستان است. علاوه بر این، ایسلند، نروژ، سوئیس و لیختن اشتاین عضو اتحادیه اروپا نیستند ولی عضو توافق نامه مرزی شینگن هستند. به عنوان مثال شما با گرفتن ویزای ایرلند، نمی‌توانید به سایر کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنید

ولی به عنوان مثال با گرفتن ویزای سوئیس که عضو اتحادیه اروپا نیست، می‌توانید به کشورهای عضو شینگن مانند انگلستان به صورت محدود سفر کنید. این ویزا از چند سطح مختلف A,B,C,D تشکیل می‎شود که هر کدام برای اهداف خاصی است و شرایط بخصوصی نیز برای گرفتن هر نوع از این سطوح وجود دارد.

انواع راه‌های مهاجرت به اروپا

شما از طریق روش‌های زیر می‌توانید به کشورهای اروپایی سفر کنید و در آن‌ها اقامت داشته باشید. در صورتی که این کشور عضو توافق نامه شینگن باشد، به راحتی مجوز رفت و آمد به سایر کشورهای عضو این پیمان را خواهید داشت. حالا به بررسی این روش‌ها می‌پردازیم.

اقامت اروپا از طریق خرید ملک

اگر مبلغ قابل توجهی پول در اختیار دارید و قصد دارید که از طریق آن اقامت اروپا را دریافت کنید، بدون شک خرید ملک در اروپا می‌تواند یک روش مناسب برای شما باشد. سرمایه مورد نیاز برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک در کشورهای مختلف متفاوت است و به مسائل مختلفی بستگی دارد. کشورهایی که ارز باارزش‌تری دارند و یا شرایط اقتصادی آن‌ها بهتر است، مبلغ بیشتری را برای اعطای اقامت طلب می‌کنند.

به عنوان مثال حداقل میزان سرمایه موردنیاز برای خرید ملک در پرتغال ۳۵۰ هزار یورو است. این در حالی است که برخی از کشورها مانند سوئد، هیچگونه اقامت دائمی برای خرید به شما نخواهند داد (ولی می‌توانید به عنوان یک خارجی در این کشور ملک خریداری کنید).

اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری

استفاده از روش‌های مختلف سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی نیز یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به اروپا است. با این حال شما برای اخذ اقامت دائم، باید چند سال سرمایه خود را در این کشورها بلاک کنید و به این سرمایه دست نزنید. ممکن است هریک از روش‌های سرمایه گذاری کشور مورد نظر شما نیز منجر به اخذ اقامت دائم نشود. بنابراین باید بدانید که برای این که شانس خود را بالاتر ببرید، روشی را باید انتخاب کنید که احتمال پذیرش در آن بالا است تا در نهایت منجر به اخذ پاسپورت، ویزا و اقامت دائم شما شود.
روش‌های سرمایه گذاری بسیار متنوع هستند. به عنوان مثال شما می‌توانید پول خود را فقط در بانک‌ها نگه دارید. یا به عنوان مثال، اقدام به سرمایه گذاری روی سهام یک شرکت خاص کنید یا پول خود را برای حمایت از یک موسسه سرمایه گذاری کنید.

اقامت اروپا از طریق ازدواج

اقامت از طریق ازدواج یکی از جالب‌ترین روش‌های مهاجرت به اروپا است که می‌تواند راهگشای بسیاری از افراد باشد. بسیاری از کشورهای اروپا، با گذراندن چند سال اقامت شما در اروپا به همراه همسر خود (که تابعیت یک کشور اروپایی را دارد) به شما اقامت دائم می‌دهند. یکی از این کشورها هلند است که در حالت عادی شما باید پنج سال را در آن کشور بگذرانید تا بتوانید اقامت دائم بگیرید. با این حال، شما با ازدواج با یک شهروند این کشور می‌توانید در عرض سه سال، اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

اقامت اروپا از طریق ثبت شرکت

قدرت‌های اقتصادی اروپا از این روش مهاجرت به اروپا استقبال می‌کنند زیرا می‌دانند که این روش باعث خواهد شد که اقتصاد آن‌ها بهتر شود. با این حال، ثبت شرکت به خودی خود نمی‌تواند برای شما اقامت دائم را به همراه داشته باشد. شما باید به یک میزان بخصوص روی شرکت موردنظر سرمایه گذاری کنید و سپس بتوانید شرکت خود را به سود رسانی برسانید.

میزان مبلغی که باعث خواهد شد این ویزا را دریافت کنید، بسیار کمتر از روش‌هایی مانند تمکن مالی و سرمایه گذاری است چرا که در این روش شما باید در کشور مربوطه حضور موقت داشته باشید و کارهای شرکت خود را پیش ببرید.

اقامت اروپا از طریق خرید سهام و اوراق قرضه

برای کشورهایی که در شرق و جنوب اروپا قرار دارند، مهاجرت به اروپا از طریق اوراق قرضه یکی از بهترین روش‌ها است. این روش البته در تمامی شرق و اروپا مورد قبول دولت‌ها نیست. یکی از کشورهایی که می‌توانید با این روش به آن مهاجرت کنید، کشور مالت است. شما باید به میزان ۲۵۰ هزار یورو اوراق قرضه خریداری کنید تا فرصت مهاجرت به این کشور را داشته باشید.

این خرید باید ۵ ساله باشد و در پایان ۵ سال متقاضی تمام مبلغ را دریافت خواهد کرد و شهروندی دائم این کشور به شما اعطا می‌شود و پس از آن، شما می‌توانید از مزایای زندگی در اروپا بهره ببرید.

اقامت اروپا از طریق کار (بلو کارت و ویزای جستجوی کار)

مهاجرت به اروپا از طریق بلوکارت یکی از بهترین روش‌های مهاجرت برای افرادی است که تحصیل خود را تمام کرده‌اند. بلوکارت به اتباع کشورهای دیگر و دارای مدرک دانشگاهی اجازه می‌دهد متناسب با مدارک تحصیلی خود در برخی از کشورهای اروپا مشغول به کار شوند. البته این امکان برای همه کشورهای اروپا وجود ندارد ولی آلمان یکی از کشورهایی است که سالانه تعداد زیادی بلوکارت را به علاقمندان به مهاجرت به اروپا اعطا می‌کند.

اخذ این ویزا قبل از ورود به خاک اروپا باید انجام شود و همچنین پس از دریافت این ویزا و مشغول به کار شدن در اروپا، می‌توانید درخواست شهروندی خود را به ادارات مهاجرت ارائه کنید تا به شما اقامت داده شود.

اقامت اروپا از طریق استارت آپ

ویزای راه اندازی استارت آپ، یک اجازه اقامت مشروط است که توسط برخی کشورها برای دعوت از کارآفرینانی داده می‌شود که یا به دنبال فعالیت‌های اقتصادی هستند یا می‌خواهند در اروپا اقامت دائمی داشته باشند. تعدادی از کشورهای توسعه یافته ویزای راه اندازی استارت آپ را به کارآفرینان ماهر اعطا می‌کنند تا این افراد مشاغل خود را در یک محیط بهتر اجرا کنند و در عین حال اقتصاد کشور خود را نیز بهتر کنند، شهروندان خود را شاغل کنند (و البته از درآمد او مالیات دریافت کنند).

از آنجا که کارآفرینان مهاجر و پناهنده غالباً برای ایجاد و حفظ مشاغل خود با موانع قانونی و فرهنگی روبرو هستند، استفاده از ویزای استارتاپ می‌تواند فرصت خوبی برای تجارت این افراد جوان باشد. به عنوان مثال برای مهاجرت به اروپا و درخواست ویزای کارآفرینی درجه 1 در انگلستان، شما باید ابتدا درخواست دهید.

شما همچنین باید دانش حداقلی زبان انگلیسی داشته باشید، حداقل 50،000 پوند سرمایه را بتوانید وارد کشور انگلستان کنید، و همچنین گذرنامه معتبر و ایده‌ای قابل اجرا به صورت مدون داشته باشید. سریعترین درخواست شما 3 ماه قبل از سفر است. ویزا حداکثر 3 سال و 4 ماه ادامه خواهد داشت. با این حال، اگر 5 سال در انگلستان گذرانده باشید و استارتاپ شما به سوددهی رسیده باشد، می‌توانید اقامت دائم دریافت کنید.

اقامت اروپا از طریق تولد فرزند

طریق هیچ کشور اروپایی به جز کشور کوچک لوکزامبورگ به خاطر تولد فرزند شما در خاک اروپا به شما اقامت نمی‌دهد و خود لوکزامبورگ نیز شرایط خاصی برای این کار دارد. اگر شما قصد دارید که کودک خود را در یکی از کشورهای اروپایی به دنیا بیاورید، باید از طریق یک روش دیگر بتوانید مدتی را در این کشورها زندگی کنید تا شانس گرفتن اقامت دائم برای شما افزایش پیدا کند.

اقامت اروپا از طریق تحصیل

اخذ ویزای تحصیلی روشی بسیار مناسب جهت مهاجرت و اقامت است که سالیانه مورد استقبال افراد زیادی در سراسر جهان قرار می‌گیرد. برخی از کشورها مانند آلمان و فرانسه با تحصیل رایگان خود زمینه را برای داشتن فرصتی مناسب جهت ادامه تحصیل و مهاجرت به اروپا فراهم کرده‌اند. تحصیل در اروپا خصوصا در مقاطع تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا) بسیار آسان‌تر از روش‌های دیگر مهاجرت به کشورهای غرب اروپا است.

در بعضی مواقع اشخاص نسبت به اخذ بورسیه تحصیلی اقدام می‌کنند و علاوه بر تحصیل، هزینه زندگی خود را نیز تامین می‌کنند و بلافاصله پس از اتمام تحصیل، شغل پیدا کرده و در اروپا برای همیشه ماندگار می‌شوند.
اطلاع از دانشگاه‌های غیرپزشکی و پزشکی و همچنین رتبه‌بندی آن‌ها، برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند بسیار بااهمیت است. همچنین شما در این روش نیاز نیست که لزوما زبان کشور مربوطه را به طور کامل یاد بگیرید. اکثر کشورهای اروپایی دانشگاه‌های انگلیسی زبان دارند و مشکلی از این حیث نخواهید داشت.

اقامت اروپا از طریق تمکن مالی

برای افرادی که مبلغ قابل توجهی سرمایه دارند و مشکلی از لحاظ مالی ندارند، ویزایی وجود دارد که به آن ویزای تمکن مالی می‌گویند. در صورتی که ثروت شما زیاد باشد، تقریبا این ویزا یکی از بهترین روش‌های گرفتن اقامت است چرا که کشورهای اروپایی از افرادی که سرمایه خود را وارد کشور آن‌ها کنند، استقبال می‌کند. با این حال، مبلغ مورد نیاز برای گرفتن این تمکن، در کشورهای مختلف، متفاوت است.

در برخی از کشورهای اروپایی مانند انگلستان این رقم بسیار بالا است (و علت اصلی آن تفاوت قیمت پوند با سایر ارزها است چرا که پوند یکی از گران‌ترین ارزهای جهان است) و در برخی از کشورهای اروپای شرقی و جنوب اروپا مانند یونان این رقم چندان زیاد نیست.

سخن پایانی

ما در این مطلب نگاهی به مهاجرت به اروپا انداختیم و دیدیم که این چه روش‌های مختلفی برای مهاجرت وجود دارد. شاید بسیاری از افراد این سوال را بپرسند که بهترین روش مهاجرت چیست. این سوال هیچ پاسخی ندارد چرا که بهترین روش مهاجرت کاملا بستگی به وضعیت و شرایط زندگی شما و توانایی‌هایتان دارد. به عنوان مثال اگر شما تحصیلات عالیه دارید و به مطالعه علاقمند هستید، تحصیل بهترین روش است.

اگر شما استعدادی در زمینه ایجاد بازارهای مالی دارید، استارتاپ برای شما بهتر است. اگر علاقمند به سرمایه گذاری هستید و مبلغ زیادی نیز سرمایه دارید، احتمالا روش تمکن مالی، خرید زمین و یا روش سرمایه گذاری برای شما بهتر است.
باید بدانید که برای اخذ مجوز مهاجرت باید در طول فرآیند، آگاه باشید، مدارک را به درستی ارائه کنید و چندین مولفه دیگر را رعایت کنید تا درخواست شما پذیرفته شود.

در صورتی که از شرایط دقیق مهاجرت اطلاعی ندارید ولی تصمیم شما برای مهاجرت جدی است، بهتر است که خطر رد درخواست اقامت به اروپا را با مراجعه به موسسات متخصص در زمینه مهاجرت، به طور کامل از بین ببرید و شانس خود را برای اقامت در این قاره پهناور و زیبا افزایش دهید.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی در ایتالیا : ایتالیا (به ایتالیایی: Italia و به انگلیسی: Italy) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *