مونترال

معرفی مونترال کانادا

درباره شهر مونترال کانادا، بزرگترین شهر ایالت کبک

شهر مونترال کانادا با مساحت 13/365 کیلومتر مربع، بزرگترین شهر ایالت کبک است که در جنوب غربی این ایالت، در قسمت‌های شرقی و مرکزی جزیره مونترال در محل تلاقی رودهای اوتاوا و سنت لورنس واقع شده است در سال 2006 این شهر از طرف سازمان جهانی یونسکو از نظر طراحی شهری زیبا به عنوان یکی از سه پایتخت جهان بعد از برلین و بوئنوس آیرس انتخاب شد. مونترال در محل تلاقی چند منطقه آب و هوایی قرار گرفته و معمولاً میزان رطوبت بالاست که سبب می‌شود دما گرم‌تر از حد معمول به نظر برسد.

در این مقاله، شهر مونترال کانادا، بصورت کامل و جامع بررسی شده است و اطلاعات و آمار حیاتی این شهر، بخصوص اطلاعات مورد نیاز مهاجران ارائه شده است:

مهمترین مطالب و سرفصل ها در این مقاله عبارتند از:

• آب و هوای مونترال کانادا

• اطلاعات کلی مونترال کانادا

• مراکز خرید مونترال کانادا

• کلیساهای کانادا

• مونترال کانادا

• اماکن دیدنی و جاذبه‌های گردشگری مونترال کانادا

• موزه‌های مونترال کانادا

• مراکز علمی مونترال کانادا

• پارکها و فضاهای تفریحی مونترال کانادا

• جشنواره‌ها و فستیوال‌های مونترال کانادا

• بهترین دانشگاه‌های مونترال کانادا

• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در مونترال کانادا و مقایسه با هزینه‌ها در تهران

• آب و هوای مونترال کانادا

آب و هوای مونترال، آب و هوای قاره‌ای مرطوب است. این شهر در پاییز و بهار، آب و هوای معتدل و ملایمی دارد و تابستان شرجی و مرطوبی دارد. میانگین دمای روزانه در تابستان 27 درجه سانتیگراد است و اما در اغلب روزهای تابستان، دما تا 30 درجه هم گرم می شود. در زمستان نیز دما افت زیادی دارد و تا منهای 10 درجه سانتیگراد در اغلب روزها کشیده می‌شود.

در بهار و پاییز هم گاهی، برف هم می‌بارد. سال 2006، در تاریخ شهر مونترال به عنوان تنها سالی که میزان بارش باران از برف بیشتر بوده، به ثبت رسیده است. متوسط بارش سالانه برف 25/2 متر است.

میانگین دمای روزانه و بارش ها و کمترین و بیشترین میزان هر یک به تفکیک ماه های سال در جدول زیر ارائه شده است:

جدول آب و هوای مونترال (دما: سانتیگراد) (بارش: میلیمتر)
ماه ژانویه فوریه مارس آوریل مه ژوئن جولای اوت سپتامبر اکتبر نوامبر دسامبر سال
میانگین دمای روزانه بیشترین 5- 3- 3 11 19 24 26 25 20 13 5 2- 11
کمترین 14- 12- 6- 1 8 13 16 15 10 4 2- 10- 2
میانگین کل بارش

•اطلاعات کلی مونترال کانادا:

جمعیت مونترال در سال 2019 میلادی ۱٬۶۴۹٬۵۱۹ و به همراه اطراف شهر ۳٬۸۲۴٬۲۲۱ نفر بوده‌است. مونترآل دومین شهر بزرگ فرانسه‌زبان جهان (پس از پاریس) است. دومین شهر پر جمعیت کانادا پس از تورنتو است. زبان اصلی مردم مونترال، فرانسوی است و فرانسوی زبانان 5/70 درصد از کل جمعیت آن را تشکیل می‌دهند. این شهر، جزو پنج شهر بزرگ فرانسوی زبان جهان و پایتخت فرهنگی کانادا است.

این منطقه در حدود دو هزار سال قبل از ورود اروپاییان، زیستگاه بومیان چادر نشین گوناگونی بوده است. قبایل بومی آمریکایی، دهکده هوچلاگا را در پای کوه مونت رویال بنا نهادند. در اکتبر 1535 کاشف فرانسوی جاکوز کارتیر آن را دهکده سنت لورنس نامید. سال‌ها بعد در سال 1832 این دهکده به عنوان شهر مونترال به ثبت رسید..

مونترال یکی از مراکز تجاری، صنعتی و خدماتی عمده کانادا است. بندر مونترال، بزرگترین بندر درون مرزی جهان و یکی از بنادر مهم کانادا است که محل حمل غلات، شکر، فراورده‌های نفتی، ماشین آلات و کالاهای مصرفی است.

از صنایع مهم این شهر نیز می‌توان کالاهای الکترونیک، دارو سازی صنعت چاپ و نشر، مهندسی نرم افزار ارتباطات راه دور هوا فضا، تولید پارچه و لباس، تنباکو و تجهیزات حمل و نقل اشاره کرد. صنعت فضانوردی پیشرفته این شهر باعث شد در سال 2002 چهارمین مرکز بزرگ فضانوردی در آمریکای شمالی شود.

دفتر مرکزی آژانس فضانوردی در آمریکای شمالی شود. دفتر مرکزی آژانس فضایی کانادا در لانگویل در جنوب شرقی مونترال واقع شده است. از دیگر سازمان‌های مهم این شهر می‌توان شعبه مرکزی سازمان بین المللی هوانوردی غیر نظامی آژانس جهانی ضد دوپینگ، انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی اتحاد طراحی بین المللی و نیز حدود شصت سازمان بین المللی دیگر در رشته‌های مختلف دفاتر و شعب اصلی رویال بانک بانک مونترال، بانک ملی کانادا، بانک لورنتین و بانک‌های فرانکوفون را نام برد.

صنایع فیلم‌سازی و بازی‌های کامپیوتری مونترال نیز موقعیت بسیار خوبی دارند و طراحی و تولید بازی‌های کامپیوتری، هر سال میلیاردها دلار در آمد و هزاران موقعیت شغلی برای شهر ایجاد می‌کنند. در مونترال سیستم بسیار وسیعی از شبکه اینترنت بدون سیم به طور مجانی در اختیار عموم قرار دارد.

بر اساس گزارش مجله فوربس در سال 2007 مونترال، دهمین شهر پاکیزه جهان و در سال 2008 طبق گزارش مجله مونوکل، شانزدهمین شهر پاکیزه شهر برتر جهان برای زندگی معرفی شده است.

این شهر با حمل و نقل هوایی، جاده‌ای، راه آهن و بنادر بسیار پیشرفته‌اش، مرکز عمده حمل و نقل کانادای شرقی محسوب می‌شود. مونترال دو فرودگاه بین المللی به نام‌های مونترال پییر الیوت ترودو ، با جابه جایی843/379/12 مسافر، چهارمین فرودگاه پر ترددترین فرودگاه بین المللی کانادا است سیستم راه آهن این شهر نیز با دو سیستم راه آهن قاره‌ای پاسیفیک کانادایی و ملی کانادایی و نیز راه آهن‌های آمریکایی ارایه خدمات می‌کند.

مونترال با چهار دانشگاه یکی از مراکز عمده آموزش عالی کانادا و با دسترسی به شش دانشگاه و دوازده کالج در شعاع هشت کیلومتری، بیشترین نسبت دانشجو را در میان شهرهای مهم قاره آمریکا دارد.

از موسسات آموزش عالی مونترال می‌توان به دانشگاه‌های انگلیسی زبان مک گیل اشاره کرد که یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا مرکز مهم پژوهشی و از بهترین دانشگاه‌های کانادا و جهان است و نیز دانشگاه کبک مونترال که دومین دانشگاه فرانسوی زبان بزرگ دنیا پس از دانشگاه سوربن در پاریس است و دانشگاه مونترال که یک دانشگاه تحقیقاتی است.

دو دانشگاه دیگر مونترال نیز فرانسوی زبان هستند که در حومه شهر در لانگویل قرار گرفته‌اند.

از میان رشته‌های مختلف ورزشی در مونترال، هاکی پرطرفدار ترین ورزش است و تیم کانادایی‌ها مونترال یکی از شش تیم اصلی لیگ ملی هاکی است. از دیگر تیم‌های مهم این شهر می‌توان مونترال اکسپور را نام برد که تیم بیسبال لیگ اصلی است و در سال 2005 به واشنگتن نقل مکان کرده؛ مونترال ایمپکت، تیم فوتبال دسته اول یواس‌ال و آلوئیتز که لیگ فوتبال کانادایی است. استادیو‌های المپیک، مولسون و ساپوتو در مونترال محل انجام مسابقات مختلف هستند.

در سال 1976 بیست یکمین المپیک تابستانی در مونترال برگزار شد در این مسابقات منصور برزگر کشتی گیر وزن 74 کیلوگرم، تنها مدال (نقره) تیم ایران را کسب کرد.

• مراکز خرید مونترال کانادا

با توجه به پیشرفت‌های اقتصادی سال‌های اخیر در مونترال، این شهر در مقایسه با دیگر شهرهای بزرگ کانادا، محل فوق‌العاده‌ای برای خرید است. از مناطق خرید عمومی این شهر می‌توان این‌ها را نام برد:

خیابان سنت کاترین

که تعداد زیادی شعب و فروشگاه های زنجیره ‌ای و چند مرکز خرید بزرگ دارد

خیابان مونت رویال

با فروشگاه‌های زنجیره‌ای و چند مرکز خرید دارد:

ویاتور

یکی از جالب ترین خیابان‌ها با مجموعه‌ وسیعی از مغازه‌های به هم چسبیده در یک مسیر کوتاه.

بولوار سن لورنت

یکی از نخستین خیابان‌های خرید مونترال که در آن همه چیز، از خواروبار فروشی‌ها و لوازم خانه آسیایی، لوازم الکترونیکی ارزان، تا هر گونه وسایل ایتالیایی و عتیقه جات پیدا می‌شود.

سن‌دینس

مرکز خرید شیک و مد روز؛

خیابان لورئیر:

یکی از بهترین مراکز شهر برای غذا خوردن و خرید اجناس گران قیمت؛

خیابان نوتردام

دوست‌داران عتیقه در هر گونه شهر می‌توانند فروشگاه‌های جالب پیدا کنند؛ اما اگر یک شی خاص بخواهند، حتماً آن را در این خیابان ها پیدا خواهند کرد:

خیابان آمهرست

بازار فروش عتیقه

مرکز خرید راک لند

مجتمع دسجاردینز

فروشگاه بزرگ کاستکو

مرکز خرید اتون:

در رستوران‌هایش اینترنت بی‌سیم در دسترس است.

• کلیساهای مونترال کانادا:

یکی از القاب شهر مونترال شهر صد برج ناقوس است و این بیانگر تعداد زیاد کلیسا در این شهر است. در این‌باره، جمله‌ای معروف از مارک‌تو این نویسنده مشهور، نیز نقل شده است: «اولین بار است که من شهری را دیده‌ام که در آن اگر تکه آجری پرت کنی، حتماً شیشه کلیسایی را خواهی شکست».

کلیسای جامع حضرت مریم، ملکه تمام جهان

معماری و مجسمه‌های این کلیسا بسیار زیباست و در سال 2006 به عنوان یک مکان تاریخی ملّی در کانادا به ثبت رسیده است.

کلیسای بزرگ نوتردام

این کلیسا در بافت قدیمی شهر مونترال، واقع است و معماری سبک گوتیک آن یکی از زیباترین معماری‌های جهان است. ورودی بزرگ و رنگارنگ، سقفی آبی رنگ که ستاره‌های طلایی رنگ تزئین شده است و کنده‌کاری‌‌های چوبی و مجسمه‌های زیبای آن، بسیار تأثیر گذار هستند و بر خلاف سایر کلیسا‌ها، نقاشی‌های روی شیشه‌های رنگی این کلیسا، به جای قصه‌های انجیل، بیانگر وقایع تاریخی مذهبی شهر مونترال هستند. ارگ این کلیسا نیز بسیار بزرگ و با شکوه است.

کلیسا بزرگ سنت پاتریک

این کلیسای سبک گوتیک، 150 نقاشی رنگ روغن از مقدسان مسیحی را در خود جای داده است.

کلیسای سنت جوزف؛

این کلیسا در شیب شمالی کوه رویال قرار دارد و بزرگترین کلیسای کانادا است؛ گنبد آن نیز دومین گنبد بزرگ در میان کلیسای‌های دنیا ست مقبره برادر آندره پایه‌گذار ساخت این کلیسا و همینطور قلب وی، در محفظه‌ای مخصوص، در این کلیساست.

کلیسا سنت جوزف در سال 2005 در صدمین سالگرد تأسیس خود، در لیست بناهای تاریخی ملی کانادا قرار گرفت.

• اماکن مذهبی مونترال کانادا:

بیش از یک قرن و نیم، مونترال، مرکز مالی و صنعتی کانادا بوده است. از این رو ساختمان‌های گوناگونی، از جمله کارخانجات آسمان خراش‌ها، انبار‌ها، آسیاب‌ها و پالایشگاه به ویژه در منطقه مرکز شهر و بندر قدیمی که امروزه میراث تاریخی و معماری این شهر است.

ساختمان‌های تاریخی بسیاری نیز در مونترال قدیمی وجود دارد که هنوز به شکل اصلیشان باقی‌مانده‌اند و از آن جمله می‌توان نوتردام دی مونترال بازار بونسکیورس و شعب مرکزی همه بانک‌های بزرگ کانادایی در خیابان سن جاکوزرا نام برد. ساختمان اصلی دانشگاه مونترال برج اداری پلیس ویل ماری استادیوم المپیک و ساختمان‌های اطراف آن نمونه‌هایی از معماری قرن بیستم مونترال هستند. اکسپو 67 که برای نمایشگاه جهانی و بین المللی 1967 طراحی شده است؛

از جمله غرفه گنبدی شکل آمریکا در این نمایشگاه که اکنون بیوسفر مونترال_ موزه آب و محیط زیست است و همچنین مجموعه آپارتمان مسکونی موشه سفدی دارد در متروی مونترال نیز آثاری از بزگترین هنرمندان کبک وجود دارد. طراحی و ایستگاه‌های مترو و نیز جالب و زیباست.

• اماکن دیدنی و جاذبه های گردشگری مونترال کانادا :

مرکز شهر مونترال

این منطقه از شهر، بین دامنه کوه رویال و رودخانه سنت‌لورنس، واقع است. دو جزیره و شهر زمینی معروف مونترال در این قسمت از شهرند.

این منطقه کاملاً درون بخش ویل‌ماری واقع شده و آسمان خراش‌های بسیاری دارد از جمله دلا گاچتیئر رئه لوسکیو و برج مرکز بورس و سهام میدان ویل ماری یک برج اداری صلیبی شکل، ساخته شده در 1962 است که بالای بزرگترین مرکز خرید زیرزمینی جهان، به نام شر زیر زمینی مونترال واقع شده است خیابان سنت کاترین خیابان مرکزی این منطقه شلوغ‌ترین خیابان تجاری کانادا است. دیگر خیابان‌های مهم این منطقه، شربروک رنه لوسکیو، پیل، دلامونتان، د میسیونیو و کرسنت هستند. بخش ویل‌ماری این منطقه شامل دو جزیره سنت هلن و نوتردام است.

مونترال قدیم

منطقه‌ای تاریخی در جنوب شرقی مرکز شهر است و جاذبه‌های گوناگونی دارد مثلا بندر قدیمی مونترال که در گذشته، یک بندر بین‌المللی بوده، شهرداری مونترال، بازار بونسکیورس، میدان دی آرمز، موزه تاریخ و باستان شناسی پوینت_ آ_ کالیئر قصر سلطنتی نوتردام و مرکز علمی مونترال معماری و خیابان‌های سنگفرش شده این منطقه، محفوظ مانده؛ یا تعمیر شده است و جهانگردان در این خیابان‌ها با کالسکه‌های اسبی رفت و آمد می‌کنند. بندر جدید این منطقه امروزه بزرگترین بندر کانتینری در آمریکای شمالی است.

شهر زیر زمینی

شبکه‌ایست از تونل‌های بزرگ به وسعت بیش از 32کیلومتر که با یکدیگر ارتباط دارند. این منطقه که شامل پیاده‌رو‌های هم سطح به شکل صلیب در زیر خیابان‌ها است، به شهر داخلی معروف است؛ در حالی که همه آن در زیر زمین واقع نشده است بلکه از طریق راه‌های ساختمان‌ها به یکدیگر متصل شده‌اند.

این اتصالات تونل‌های معماری و تکنیکی هستند و با وجود شرایط آب و هوایی و نور خوب آنها هیچ ساختمان مسکونی در آن وجود ندارد.

در زمستان، روزانه بیش از پانصدهزار نفر از این مکان استفاده می‌کنند. بسیاری از این تونل‌ها مراکز خرید هستند و غیر از مرکز خرید، هتل، بانک، دفاتر، موزه، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، هفت ایستگاه مترو، دو ایستگاه رفت و برگشت قطار، یک پایانه اتوبوس منطقه‌ای، آمفی تئاتر مرکز بل و میدان مسابقات را به یک دیگر متصل می‌کنند.

بیش از 120ورودی به شهر زمینی وجود دارد. مونترال را به دلیل داشتن این شهر زیرزمینی، غالباً «دو شهر در یکی» می‌نامند.

لی‌پلاتیو

منطقه‌ای در شمال شرقی مرکز شهر مونترال است که مجموعه‌ای خیابان‌های مسکونی خوش منظره با مراکز خرید و رستوران است. از ساختمان‌های این منطقه می‌توان به ساختمان ورشاو سنت لورنت و محله دانشگاهی مک‌گیل اشاره کرد.

مونت رویال

این منطقه، یکی از بزرگترین مناطق سر سبز مونترال است و در آن پارک مونت رویال و دو گورستان مهم شهر، واقع شده‌اند: نوتردام_دس_نیگز در سال 1854 و مونت رویال_ گور نظامیان برجسته بریتیش کلمبیا_ در سال 1852 تأسیس شده است.

جزیره نوتردام

جزیره‌ای است که به مدت ده ماه و با استفاده از پانزده میلیون تن قطعه سنگ و صخره در سال 1965 در شهر مونترال، در رودخانه سنت لورنس ساخته شد. هدف از ساخت این جزیره، ایجاد مکان‌های خاص برگزاری نمایشگاه بین المللی سال 1967 و همین برگزاری جشن‌های بزرگ داشت صدمین سالگرد تأسیس کشور کانادا بود.

اکسپو 67 را با بیش از پنجاه میلیون بازدید کننده، موفق‌ترین نمایشگاه بین‌المللی قرن بیستم معرفی کردند. این نمایشگاه رکورد بیشترین تعداد بازدید کننده در یک روز را نیز کسب کرد که 569 هزار نفر در روز سوم برپایی آن بود. بخشی از بازی‌های المپیک تابستانی 1976 نیز در این جزیره انجام شد.

جزیره نوتردام و جزیره سنت هلن پارک جان دراپه را تشکیل داده‌اند که یکی از بزرگترین پارک‌های مونترال است و دریاچه و ساحل آن از مناطق تفریحی پر طرف‌دار شهر در تابستان‌ها به حساب می‌آید. جزیره مصنوعی نوتردام، میزبان دو مسابقه اتومبیل‌رانی فورمول یک گراند پریکس کانادایی و مسابقه ناسکار است.

جزیره سنت هلن

این جزیره در رودخانه سنت لورنس، واقع است و با کانال موین از جزیره نوتردام محل برگزاری نمایشگاه بین‌اللملی سال 1967 در شهر مونترال بودند و پارک تفریحی بزرگ روند از جاذبه‌های این جزیره است.

جشنواره بزرگ و بین‌اللملی آتش‌بازی مونترال در جزیره برگزار می‌شود.

آسمان خراش گاچتیر

این ساختمان با 205 متر ارتفاع و 51 طبقه، بلند‌ترین ساختمان ایالت کبک است و نام خود را از محل خود در خیابان گاچتیر گرفته است. فضای مخصوص اسکی روی این ساختمان، بسیار وسیع و مشهور است.

آسمان خراش رنه_لوسک

نام این ساختمان از محلی که در آن واقع شده، گرفته شده با ارتفاع 199 متر و 47 طبقه، دومین بنای بلند شهر است که به سفارش شرکت در سال 1992، ساخته شد.

برج بورس

ساختمان بورس مونترال، یکی از ساختمان‌های مهم شهر است که تا قبل تأسیس بورس تورنتو، مهم‌ترین مرکز بورس کشور بود.

خیابان سنت کاترین

سنت کاترین، خیابان تجاری مهم شهر است و نقش مهمی در جلب جهانگردان دارد. فروشگاه‌های معروفی مانند اتون مورگان، سیمپسون و نیز فروشگاه‌هایی مانند اپل استور، روتس و اچ اند ام همگی در این خیابان شعبه دارند.

خیابان شربروک

این خیابان، دومین خیابان طولانی شهر است و دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود. قسمت غربی، محل چندبنای معروف تاریخی شهر است که در اطراف میدانی به نام گلدن مایل واقع‌اند. سه دانشگاه و چند کالج در خیابان شربروک قرار دارند سایر خیابان‌های مهم منطقه مرکز شهر، عبارتند از پیل خیابان مانتین بولوار رنه لوسک و خیابان کرسنت.

میدان ژاک کارتیه

این میدان و خیابان در قسمت قدیمی شهر است؛ به نام ژاک کارتیه، یکی از کاشفان بزرگ کانادا نام‌گذاری شده است و در تابستان و زمستان، یکی از مناطق جهانگردی مهم شهر است.

مهم‌ترین بنای یاد بود مونترال، مجسمه آدمیرال نلسون در خیابان است که در سال 1808 به یاد بود افتخارات جنگی وی، بر روی ستونی قرار داده شده است؛ البته مجسمه اصلی در سال 1997 برای حفاظت آن در برابر شرایط آب و هوایی، به موزه منتقل شد و مجسمه فعلی، کپی آن است.

شهرداری مونترال

این ساختمان در طی سال‌های 1872_1878 با پنج طبقه ساخته شده است و در فهرست بناهای تاریخی کانادا قرار دارد.

بازار بونسیکورز

این ساختمان در سال‌های 1847_1844 ساخته شده و به مدت ده سال، بزرگترین بازار عمومی شهر بوده و اکنون با رستوران‌ها و فروشگاه‌های خود، یکی از مکان‌های تفریحی شهر است.

• موزه‌های مونترال کانادا:

موز‌های هنر‌های زیبا

این موزه در سال 1860 تأسیس شده و قدیمی‌ترین موزه‌ هنری کانادا است. این موزه در خیابان شربروک در مرکز شهر مونترال و بزرگترین موزه‌ شهر است. در سه بخش این موزه، آثار هنری از سراسر کانادا و دنیا به تماشا گذاشته شده است.

موزه مک کورد

موزه مک کورد در خیابان شربروک است و در آن می‌توان با تاریخ کانادا آشنا شد.

موزه «فقط برای خنده»

این موزه به ارایه آثار خنده‌دار و کمدی اختصاص دارد و در سال 1993 تأسیس شده است.

موزه ردپث

موزه تاریخ طبیعی است متعلق به دانشگاه مک گیل است در خیابان شربروک این موزه قدیمی‌ترین ساختمان در کانادا است که ابتدا به عنوان موزه ساخته شده است. اسکلت دایناسور، سنگ‌های معدنی، فسیل و آثاری به دست آمده از انسان‌های اولیه از سراسر دنیا، در این موزه نگهداری می‌شوند.

• مراکز علمی مونترال کانادا

مونترال بیودام

این ساختمان برای بازی‌های المپیک تابستانی 1976 در مونترال ساخته و مسابقات دو چرخه‌سواری در آن برگزار شد؛ پس از بازسازی‌هایی در سال 1992_1989 تبدیل به مکانی تحقیقاتی و تفریحی شد. در این مرکز می‌توان انواع اکو سیستم جنگل‌های استوایی، دریایی و قطبی را مشاهده کرد.

باغ گیاه‌شناسی مونترال

این باغ گیاه‌شناسی هفت‌و نیم هکتاری در خیابان شربروک شامل گل‌ خانه‌هایی با انواع گل‌ها از سراسر دنیا و چند باغ مختلف است. این باغ‌ها جنبه تفریحی نیز دارند و در طی سال، چند مراسم جشن و عروسی در آنها برگزار می‌شود؛ برخی از این باغ‌ها عبارتند از:

باغ چینی

با انواع گل‌های بومی چین که بزرگترین باغ چینی خارج از کشور چین در دنیاست.

باغ ژاپنی

در این باغ، ساختمانی به سبک معماری ژاپن ساخته شده است و مراسم چای ژاپنی در آن اجرا می‌شود.

باغ ساکنان اولیه

در این باغ، گیاهان بومی کانادا و صنایع دستی بومیان کانادا نمایش داده شده است.

باغ آلپ

گیاهان خاص منطقه آلپ در این باغ هستند.

باغ حشره‌شناسی مونترال

این باغ، بزرگترین باغ حشره‌شناسی آمریکایی شمالی و از بزرگترین باغ‌های نوع خود در دنیاست. تعداد بسیار زیادی حشره از سراسر دنیا در آن به صورت زنده و خشک شده نگهداری می‌شوند.

فضانمای مونترال

بزرگترین فضانمای کانادا است و از زمان تأسیس در سال 1966 بیش از 6 میلیون بازدید کننده داشته است. نمای بیرونی ساختمان این فضانما، به شکل سیاره زحل و حلقه‌های زیبای آن ساخته شده است.

• پارکها و فضاهای تفریحی مونترال کانادا

پارک کوچک بسیار زیبایی با درختان بزرگ و یک فواره و خانه‌های زیبایی در سه طرف آن است. این پارک کوچک و زیبا در شمال خیابان شربروک است و محل مناسبی برای انواع تفریحات خانوادگی است.

پارک سنت لوئیس

پارک جان دراپه

این پارک در جنوب شهر مونترال در میان رودخانه سنت لورنس قرار دارد و شامل دو جزیره سنت هلن و نوتردام می‌شود. این پارک، یکی از مراکز تفریحی محبوب مردم است و بسیاری از جشنواره‌ها اجرا‌های موسیقی در آن برگزار می‌شود.

پارک لافونتین

انواع امکانات ورزشی و دریاچه این پارک، از جذابیت‌های آن است. دریاچه یخ زده این پارک، در زمستان، محل مناسبی برای اسکی روی یخ است. در تابستان‌ها پارک، محل اجرای انواع تئاترهای خیابانی است.

پارک مسیونیو

این باغ 118 هکتاری در سال 1910 تأسیس شده و یکی از بزرگترین باغ‌های گیاه‌شناسی جهان است. پارک مجموعه‌ای دارد متشکل از باغ ملل نخستین ،حشره‌خانه، خانه درختی و شانزده باغ متفاوت و انواع گل‌خانه‌ها، نام پارک، از بنیان گذار شهر، پاول مسیونیو گرفته شده است.

پارک کوه رویال

این پارک، یکی از بزرگترین فضاهای سبز شهر است روی کوه رویال که در حقیقت، تپه‌ای مرتفع است، واقع شده، دریاچه سگ آبی، یک مسیر اسکی باغ مجسمه با انواع مجسمه‌ها و بنا‌های یاد بود، خانه اسمیت و انواع فعالیت‌های ورزشی و فرهنگی مختلف، علاوه بر فضای جنگلی و زیبای پارک، از جذابیت‌های آن هستند.

پارک جیان_منک

این پارک محل بازی‌های تنیس، بیس‌بال زمین فوتبال، والبیال ساحلی و یک میدان یخی اسکیت‌بازی در زمستان است. خیابان گردش سگ این پارک نیز مشهور است.

پارک دی ایل دی لاویزیتیشین

یک پارک محلی آرام و لذت بخش و مکانی عالی برای دوچرخه‌سواری در طول رودخانه است.

پارک لاروند

این پارک، محل بزرگترین پارک تفریحی در مونترال است که با انواع وسایل جالب و هیجان انگیز خود برای تفریح کودکان و خانواده‌ها بسیار مناسب است.

پارک سافاری

در این پارک، علاوه بر دیدن حیواناتی از هشتاد گونه مختلف، بازدیدکنندگان می‌توانند از انواع امکانات ورزشی، شنا و ارتباط نزدیک با حیوانات، مانند فیل سواری، استفاده کنند و لذت ببرند.

• جشنواره‌ها و فستیوال های مونترال کانادا:

در مونترال جشنواره‌های گوناگون بسیار و نمایشگاه‌های محلی یک روزه تا مراسم بین‌المللی عظیم دو هفته‌ای یا بیشتر، اغلب در تابستان و پائیز برگزار می‌شود.

جشنواره فقط برای خنده

این جشنواره، هرسال در ماه جولای (تیر) در مونترال برگزار می‌شود و بزرگترین جشنواره خنده دنیاست. در طی آن، انواع طنز‌های کلامی و نمایشی در سالن‌ها و خیابان و نیز یک جشنواره فیلم کوتاه طنز به نام کومدیا اجرا می‌شود و انواع کتاب‌ها و متون کمدی به نمایش گذاشته می‌شود. بسیاری از کمدین‌های سراسر دنیا در این جشنواره حاضر می‌شوند.

جشنواره دنیای عرب

این جشنواره، هر سال در نوامبر (آبان) با موسیقی و برنامه‌های فرهنگ اعراب نقاط مختلف جهان که در مونترال ساکنند، جشن گرفته می‌شود.

جشنواره موندیل دی لابیر

جشنواره پنج روزه آزمایش مزه شراب و دیگر نوشابه‌های سراسر کبک است که هر سال در اوایل ژوئن (خرداد) برگزار می‌شود.

مونترال ان لومیر

جشنواره نسبتاً جدید زمستانی است؛ در فوریه (بهمن) برگزار می‌شود و شامل سه برنامه اصلی ارایه غذا و نوشیدنی، هنر‌های نمایشی و فعالیت‌های آزاد است.

جشنواره آتش‌بازی مونترال

این جشنواره آتش‌بازی، از سال 1985 در پارک روند برگزار می‌شود و از بزرگترین جشن‌های آتش بازی دنیاست و هر سال حدود سه میلیون بازدید کننده از سراسر دنیا به تماشای آن می‌روند. این رقابت، هر سال از اواخر ماه ژوئن (خرداد) آغاز می‌شود و تا اواخر جولای (تیر) ادامه دارد و علاوه بر آتش‌بازی، میزبان ارکستر‌های موسقی سراسر دنیاست.

فته دی سن. جین. باپتیست

روز تعطیلی ملّی ایالت کبک در بیست‌و‌چهارم ژوئن (4 تیر) است که شامل اجرای یک شوی بزرگ در پارک میسیونیو است.

جشنواره بین المللی جاز مونترال

از بزرگترین جشنواره‌های جاز جهان است که در اواخر ژوئن و در اوایل جولای (اواسط تیر) برگزار می‌شود و بسیاری از هنرمندان معروف را جذب می‌کند.

جشنواره بین المللی موسقی پاپ مونترال

این جشن بزرگ که در اوایل پاییز برگزار می‌شود، میزبان بیش از هشتاد رویداد با سیصد هنرمند، سخنرانی، یک نمایشگاه هنری و… است.

فرنکو فولیس

یک جشنواره موسقی فرانسوی شبیه جشنواره جاز است که در جولای (تیر) می‌شود.

موتک

این جشنواره در اولین هفته ژوئن (خرداد) برگزار می‌شود و در آن موسقی الکترونیک و جدیدترین روش تولید صدا ارایه می‌شود.

جشنواره موسقی و هنر اوشیگا

جشنواره دو روزه موسقی راک است که هر سال در پارک جان دراپه برگزار می‌شود.

این جشنواره هر سال اواخر آگوست (مرداد) تا اوایل سپتامبر (شهریور) برگزار می‌شود، و در آن فیلم‌هایی از فیلم سازان بزرگ و نامی بیش از هفتاد کشور جهان، ارایه می‌شود. این جشنواره در سال 1977 پایه‌گذاری شده و یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌هایفیلم کانادا است.

فانتاسیا

جشنواره فیلم‌های تخیلی و آسیایی است که در جولای (تیر) برگزار می‌شود.

جشنواره جهانی فیلم

جشنواره سینما و رسانه جدید مونترال

یک جشنواره فیلم از فیلم‌سازان جدید، نویسندگان مشهور رسانه‌ها جدید است که در اکتبر (مهر) برگزار می‌شود.

سینمانیا

جشنواره فیلم‌های سینمایی فرانسوی با زیرنویس انگلیسی است که در نوامبر (آبان) برگزار می‌شود.

جشنواره بین المللی آشنایی با فیلم مستند

این جشنواره فیلم‌های مستند در نوامبر (آبان) برگزار می‌شود

جشنواره سینمایی کبک

جشنواره سینمایی کبک است که در فوریه (بهمن) برگزار می‌شود.

فستیوال فانوس

این جشنواره در پانزده روز اول ماه در تقویم چینی‌ها در باغ چینی باغ گیاه شناسی برگزار می‌شود و در طی آن، فانوس‌های زیبایی در شب، روشن و در آب رها می‌شوند

• بهترین دانشگاه های مونترال کانادا:

مونترال، شهری دانشگاهی است که بیشترین تعداد دانشجوی خارجی و بین المللی را از بین همه شهرهای کانادا و حتی شهرهای آمریکای شمالی به خود اختصاص داده است. می توان گفت به ازای هر 100 نفر در این شهر، 4.38 نفر را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. تعداد دانشگاه ها، مراکز علمی و پژوهشی، آزمایشگاه ها و پژوهشکده ها و کالج ها در این شهر زیاد است و مقصد خوبی برای مهاجرت تحصیلی بحساب می آید. مهمترین دانشگاه ها در این شهر عبارتند از:

– دانشگاه مک گیل (انگلیسی زبان)

– دانشگاه کونکوردیا (انگلیسی زبان)

– دانشگاه مونترال (عمدتا شامل رشته‌های پزشکی، مهندسی، علوم پایه و با زبان فرانسه)

– دانشگاه اوکام(با زبان فرانسه)

• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در مونترال کانادا و مقایسه با هزینه ها در تهران :

بر اساس محاسبات مرکز معتبر نامبئو (Numbeo.com) در مارس 2020 :

• هزینه ماهیانه خانواده چهار نفره: 2،821.60 دلار آمریکا یا 3،849.28 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه یک ماهه یک نفره: 770.61 دلار آمریکا یا 1،051.28 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه شاخص زندگی در مونترال 60.87٪ بیشتر از تهران است.

• اجاره در مونترال به طور متوسط 38.12٪ بیشتر از تهران است.

• هزینه زندگی در رتبه 197 از 456 شهر جهان قرار دارد.

• هزینه زندگی مونترال 60.91 است.

بر اساس آخرین آپدیت در مارس 2020، میانگین هزینه ها در شهر مونترال کانادا عبارتست از :

اقلام مهم هزینه به دلار کانادا کمترین تا بیشترین
رستوران ها
غذا ، رستوران ارزان قیمت 15.00 C$ 10.00-25.00
غذا برای 2 نفر ، رستوران میان رده 65.00 C$ 50.00-100.00
McMeal در مک دونالد (یا غذای معادل کمبو) 11.00 C$ 9.00-13.00
آبجو خانگی (پیش نویس 0.5 لیتری) 7.00 C$ 4.00-8.00
آبجو وارداتی (بطری 0.33 لیتری) 8.00 C$ 5.50-10.00
کاپوچینو (معمولی) 4.07 C$ 3.00-5.00
کک / پپسی (بطری 0.33 لیتر) 2.18 C$ 1.50-3.00
آب (بطری 0.33 لیتر) 1.68 C$ 1.00-2.50
بازارها
شیر ، (1 لیتر) 2.20 C$ 1.70-3.50
نان شیرینی تازه (500 گرم) 3.55 C$ 2.00-4.50
برنج (سفید) ، (1 کیلوگرم) 3.10 C$ 2.00-6.00
تخم مرغ (منظم) (12) 3.17 C$ 2.00-4.00
پنیر محلی (1 کیلوگرم) 16.58 C$ 7.00-35.00
فیله مرغ (1 کیلوگرم) 15.36 C$ 8.00-22.00
گوشت گاو (1 کیلوگرم) (یا گوشت قرمز) 18.12 C$ 10.00-25.00
سیب (1 کیلوگرم) 3.72 C$ 2.20-5.00
موز (1 کیلوگرم) 2.02 C$ 1.06-3.60
پرتقال (1 کیلوگرم) 3.93 C$ 3.00-5.00
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 4.50 C$ 2.50-8.00
سیب زمینی (1 کیلوگرم) 2.54 C$ 1.00-5.00
پیاز (1 کیلو گرم) 2.50 C$ 1.00-4.00
کاهو (1 سر) 2.35 C$ 1.25-4.00
آب (بطری 1.5 لیتری) 2.10 C$ 1.50-3.00
بطری شراب (میان رده) 16.00 C$ 14.00-25.00
آبجو خانگی (بطری 0.5 لیتری) 2.47 C$ 1.00-4.00
آبجو وارداتی (بطری 0.33 لیتری) 3.07 C$ 1.95-4.00
20 بسته سیگار (ماربلو) 12.00 C$ 10.00-16.00
حمل و نقل
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی) 3.50 C$ 3.25-3.50
پاس ماهانه (قیمت معمولی) 86.50 C$ 82.00-90.00
شروع تاکسی (تعرفه عادی) 3.50 C$ 3.45-4.75
تاکسی 1 کیلومتر (تعرفه عادی) 1.75 C$ 1.70-2.00
تاکسی 1 ساعت انتظار (تعرفه عادی) 39.00 C$ 30.00-45.00
بنزین (1 لیتر) 1.27 C$ 1.19-1.36
Trendline Volkswagen Golf 1.4 90 KW (ماشین) 23,000.00 C$ 22,000.00-28,000.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l 97kW ماشین 23,416.62 C$ 20,000.00-27,000.00
برنامه های کاربردی (ماهانه)
خدمات اساسی (برق ، گرمایش ، خنک کننده ، آب ، زباله) برای آپارتمان 85m2 97.19 C$ 63.75-200.00
تعرفه محلی تلفن همراه یک دقیقه 0.32 C$ 0.10-0.50
اینترنت (60 مگابیت بر ثانیه یا بیشتر ، داده های نامحدود ، کابل / ADSL) 63.32 C$ 50.00-90.00
ورزش و اوقات فراغت
باشگاه بدنسازی ، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسال 35.05 C$ 12.50-70.00
اجاره زمین تنیس (1 ساعت آخر هفته) 17.03 C$ 10.00-25.00
سینما ، اکران بین المللی ، 1 صندلی 13.99 C$ 12.00-17.00
مراقبت از کودک
پیش دبستانی (یا مهد کودک) ، روز کامل ، خصوصی ، ماهانه برای 1 کودک 691.22 C$ 360.00-990.00
مدرسه بین المللی ابتدایی ، سالانه برای 1 کودک 9,420.00 C$ 5,000.00-20,000.00
لباس و کفش
1 جیب شلوار جین (لوویس 501 یا مشابه) 66.86 C$ 39.00-100.00
1 لباس تابستانی در فروشگاه های زنجیره ای (Zara ، H&M ، …) 45.41 C$ 25.00-75.00
1 جفت کفش در حال اجرا نایک (رده متوسط) 101.80 C$ 70.00-140.00
1 جفت کفش چرمی مردانه 121.52 C$ 80.00-200.00
اجاره در هر ماه
آپارتمان (1 اتاق خواب) در مرکز شهر 1,295.62 C$ 925.00-1,600.00
آپارتمان (1 اتاق خواب) خارج از مرکز 809.89 C$ 690.00-1,100.00
آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر 2,207.86 C$ 1,795.00-3,000.00
آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز 1,381.25 C$ 1,000.00-2,000.00
قیمت آپارتمان خرید
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر 5,620.03 C$ 4,510.08-8,072.93
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در خارج از مرکز 3,368.62 C$ 2,500.00-4,360.00
حقوق و بودجه
متوسط ​​حقوق خالص ماهانه (پس از مالیات) 3,500.69 C$
نرخ بهره وام در درصد (سال) ، سالانه ، به مدت 20 سال با نرخ ثابت 3.4 2.65-4.00

 

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *