رزومه CV

نگارش و ویرایش رزومه CV

تعریف و مفهوم  نگارش و ویرایش رزومه CV

رزومه تحصیلی که به آن Curriculum Vitae یا به اختصار CV هم گفته می شود، ثبت اطلاعات زمینه ای آکادمیک شما از جمله تجربه تحقیقاتی و تدریسی است که در بین دانشگاه ها و کالج های مختلف دنیا فرم استاندارد و بسیار معتبر از سوابق و دستاوردهای شما می باشد که باید هنگام پذیرش در این مراکز ارائه کنید.

نگارش رزومه تحصیلی احتمالا مهمترین و حیاتی ترین بخش هر پروسه پذیرش آکادمیک است چرا که به دستاوردها و سابقه تحصیلی شما اشاره می کند و به مؤسسات آموزشی، دانشگاه ها و کالج های مختلف دنیا کمک می کند تا کل سابقه تحصیلی شما در اندک زمانی با چند صفحه مطالعه کرده و تصمیم گیری کنند.

نقش نگارش و ویرایش رزومه cv  در اپلای

مشابه با هر فرایند دیگری که برای اثبات قابلیت های خود نیاز به مدرک دارید، پذیرش در دانشگاه در مقاطع مختلف نیز نیاز به چنین مدرکی دارد که به آن رزومه تحصیلی می گویند. فرض کنید در آزمون ورودی مقطعی خاص در یک دانشگاه یا کشور مثل آزمون پزشکی IMAT برای ایتالیا شرکت کرده اید و در آن نمره مناسبی بدست آورده و طبق آن می خواهید برای دانشگاه های مدنظر خود پذیرش بگیرید.

یا حتی برخی مواقع ممکن است آزمون ورودی وجود نداشته باشد و تنها براساس سابقه تحصیلی و دستاوردهای شما، پذیرش انجام دهند. برای اینکه بتوانید خود را ثابت کنید نیاز به رزومه تحصیلی یا آکادمیک دارید تا کادر هیأت علمی هر دانشگاه آن را بررسی کرده، با سایر متقاضیان مقایسه نموده و سپس تصمیم گیری نهایی را انجام دهد.
پس در پذیرش گرفتن برای دانشگاه ها، مؤسسات آموزشی و کالج های مختلف هم باید رزومه تحصیلی خوبی داشته باشید و هم به شیوه مناسب نگارش کرده باشید که هر دو به یک اندازه مهم هستند و بدون داشتن رزومه آکادمیک و یا نگارش صحیح اصولی آن امکان اپلای و پذیرش به هیچ وجه نخواهد داشت.

نگران نباشید در این مطلب از سازمان مهاجرتی تدبیرساز تمام هدف ما این است که به شما کمک کنیم بهترین رزومه آکادمیک را بنویسید که در آن به خوبی به همه موارد اشاره شده باشد و بسیار تأثیرگذار عمل کند. تنها کافیست به شیوه نگارش و تیترهایی که در ادامه ذکر می کنیم کاملا با دقت عمل کنید. همچنین نکاتی که اشاره خواهند شد را به دقت بکار گرفته و از اشتباهاتی که اکثر متقاضیان و داوطلبان انجام می دهند خودداری کنید.

رزومه تحصیلی در اپلای مهمترین نقش را دارد

نحوه نگارش رزومه آکادمیک یا علمی به همراه سرتیترهای مهم
همانطور که گفتیم نحوه نگارش صحیح رزومه آکادمیک به اندازه قوی بودن سابقه تحصیلی شما مهم است و چه بسا افرادی که سابقه قویتری داشته اند اما در مقایسه با افراد با سابقه ضعیف تر نتوانستند پذیرش بگیرند.
در ابتدا برای شما سرتیترهایی که باید در این رزومه قرار دهید را لیست می کنیم و در ادامه به تفکیک هر کدام را توضیح می دهیم:
– اطلاعات تماس
– اهداف تحقیقاتی یا پروفایل شخصی
– آموزش
– انتصاب های حرفه ای
– مقالات چاپ شده
– جوایز و افتخارات
– کمک هزینه و بورسیه های تحصیلی
– کنفرانس ها
– سابقه تدریس
– سابقه تحقیقاتی
– فعالیت های اضافه
– زبان ها و مهارت ها
– معرف ها

توجه داشته باشید که اگر هر یک از بخش های فوق را ندارید تنها کافیست به آن اشاره نکنید و هیچ اشکالی ندارد. ضمنا در اینترنت فرمت های مختلفی قرار داده شده و برخی نیز رنگی و پر از تزئینات مختلف هستند و شاید بخش هایی کمتر و بیشتر باشد اما این قالبی که در اینجا بررسی کامل ترین و معتبرترین فرمت رزومه تحصیلی در سراسر دنیاست و هر چه تزئینات صفحات رزومه شما ساده‌تر باشد بهتر خواهد بود چرا که مهم محتوای شما و نگارش درست آن است.

اکنون در ادامه به بررسی تک تک بخش های فوق می پردازیم:

1- اطلاعات تماس:

اولین بخش هر رزومه تحصیلی باید شامل اطلاعات تماس شما باشد که شامل بخش های زیر است:

– نام و نام خانوادگی
– عنوان و روابط حرفه ای
– آدرس مؤسسه آموزشی و غیره
– آدرس منزل
– ایمیل
– شماره تماس
– پروفایل لینکدین یا ResearchGate که البته اختیاری است

2- اهداف تحقیقاتی یا پروفایل شخصی

اهداف تحقیقاتی در CV یک پاراگراف در خلاصه و مفید در توضیح برنامه های تحقیقاتی است که در ذهن خود برای حال و آینده متصور هستید.

پروفایل شخصی خلاصه ای از پس زمینه یا سابقه آکادمیک و بهترین دستاوردهای شماست.

اگر به دنبال پذیرش برای اهداف تحقیقاتی هستید مثلا گرندهای تحقیقاتی و یا برنامه های تحقیقاتی در دانشگاه ها و غیره باید اهداف تحقیقاتی خود را در CV بیاورید. با اینکه در بخشی جداگانه اهداف تحقیقاتی خود را نوشته اید اما باید مجددا در CV خود آن را تکرار کنید. چون کمیته پذیرش ابتدا به CV شما نگاه می کنند و در این نوع اهداف پذیرشی باید در همان ابتدا نظر کمیته داوری را جلب کنید که مجاب به خواندن بقیه آن شوند.

در مقابل اگر به دنبال پذیرش دائمی علمی در دانشگاه ها هستید پس باید پروفایل شخصی خود را در CV قرار دهید که در آن موارد گفته شده در ابتدای این بخش را باید ذکر کنید.

3- آموزش:

در این بخش باید تمامی درجات علمی و تحصیلی خود را از آخرین به اولین مورد لیست کنید. که در واقع باید شامل موارد زیر باشد:

– سال اتمام تحصیل یا تاریخ اتمام احتمالی
– نوع مقطع تحصیلی
– رشته تحصیلی اصلی
– رشته های تحصیلی فرعی اگر وجود دارند
– دپارتمان و دانشگاه محل تحصیل
– افتخارات خود
– عنوان پایان نامه یا تز دکتری و نام استاد راهنما

نکته: توجه داشته باشید که مثلا وقتی به مقطع فوق لیسانس یا دکتری اشاره می کنید به جای نوشتن Master of Science یا Doctor of Philosophy به ترتیب باید M.Sc. یا Ph.D. بنویسید چون ظاهر خوبی ندارد.

نمونه رزومه تحصیلی یا CV استاندارد و معتبر برای تمامی دانشگاه ها مورد قبول است.

4- انتصاب های حرفه ای:

در صورتی که مقام و منصب حرفه ای و آکادمیک داشته اید باید در رزومه تحصیلی ذکر کنید تا کمیته بررسی و پذیرش در دانشگاه ها فورا متوجه این موضوع شوند. اطلاعاتی که باید در این بخش ذکر شوند به ترتیب شامل:

– موقعیت یا پوزیشن خود
– نام مؤسسه آموزشی یا دانشگاه
– تاریخ شروع و پایان منصب علمی
– خلاصه ای کوتاه از شرح وظایف

نکته: مشابه لیستی که در این بخش نوشتیم در رزومه تحصیلی خود اینطوری ننویسید بلکه باید به صورت جمله ای و البته بدون شاخ و برگ اضافی بنویسید.

نکته: فقط به موارد رسمی اشاره کنید مثلا دستیار استاد یا T.A. بودن اصلا ارزش اشاره کردن ندارد و هیچ تأثیری هم برای شما نخواهد داشت. اگر هم چنین سابقه ای ندارید اصلا به این بخش اشاره نکنید و عنوان آن را هم ذکر نکنید که مجبور شوید جای خالی بگذارید.

5- مقالات چاپ شده:

مقالات خود را به دو نوع مقالات چاپ شده کارشناسی شده و سایرین تقسیم بندی کرده و اول هم نوع اول یا Peer-reviewed را ذکر کنید. سپس آن را به بخش های زیر تقسیم کنید:

– کتاب ها
– فصل های یک کتاب
– مقالات ژورنالی کارشناسی شده
– نقش هایی که در مقالات ویرایش شده داشته‌اید

سایر مقالات و موارد چاپ شده شما در دسته دوم قرار می گیرند.

نکته بسیار مهم: در این بخش وقتی مقالات چاپ شده خود را در رزومه تحصیلی ذکر می کنید حتما طبق استایل MLA، APA و یا Chicago بنویسید. با اینکه اکثر دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و کالج های معتبر دنیا، APA را قبول دارند اما جهت اطمینان به سایت آنها مراجعه کنید تا ببینید کدام یک را قبول دارند.

6- جوایز و افتخارات:

ششمین بخش مهم در هر رزومه تحصیلی اشاره کردن به جوایز و افتخارات است که باید از جدیدترین مورد به اولین مورد نگارش کنید. مواردی که باید در هر مورد اشاره کنید شامل نام جایزه، سال دریافت و نام مؤسسه ای که این جایزه را به شما تقدیم کرده است.

اشاره کردن به مبالغ جوایز نقدی اختیاری است. معمولا توصیه می شود که اگر در رشته های هنر و علوم انسانی تحصیل می کنید اشاره کردن به مبلغ کار جالبی نیست اما برای رزومه تحصیلی رشته های تجاری یا علمی این کار رایج تر است. در کل اختیاری است و چندان اهمیتی ندارد.

در نگارش رزومه تحصیلی دقت کنید که هر بخش از ابتدا تا انتها به ترتیب اهمیت نوشته می‌شود.

7- کمک هزینه و بورسیه های تحصیلی

وجود این بخش در هر رزومه تحصیلی بسیار مهم است چون مشخص می کند تحقیقاتی که تاکنون انجام داده اید تا چه ارزشمند و خلاق بوده اند که باعث جلب توجه جهت اعطای کمک هزینه و بورسیه تحصیلی شده است مخصوصا که امروزه اکثر گرندها و بورسیه های تحصیلی از طرف بخش های خصوصی داده می‌شود.

دقیقا مشابه با مورد 6 آنها را از جدیدترین به قدیمی ترین مورد ذکر کرده و نام مؤسسه و دوره یا مدتی که از آن استفاده کرده‌اید را ذکر کرده و اشاره کردن به مبلغ دریافتی نیز دقیقا مشابه با مورد قبلی بوده و بستگی به رشته دارد.

8- کنفرانس ها:

این قسمت را باید در سه بخش جداگانه اشاره کنید و فقط نام کنفرانس، سال و مکان آن را ذکر کنید:
– سخنرانی هایی که دعوت شده اید – مواردی که به مؤسسات یا دانشگاه های دیگر دعوت شده‌اید
– سخنرانی هایی که در کمپ های داخلی دانشگاه یا مؤسسات وابسته انجام داده‌اید
– کنفرانس هایی که در آنها شرکت کرده اید اما مقاله ای ارائه نکرده‌اید

9- سابقه تدریس:

سابقه یا تجربه تدریس در رزومه تحصیلی مقداری با بخش انتصاب های حرفه ای گول زننده است. در این بخش باید دوره هایی که T.A. بوده اید ذکر کنید و اگر بخش انتصاب های حرفه ای شما ضعیف است و یا نداشته اید سعی کنید تا 10 مورد اشاره کنید اما اگر انتصاب حرفه ای شما قوی است اشاره کردن چند مورد در این بخش کفایت می‌کند.

10- سابقه تحقیقاتی:

در این قسمت از رزومه تحصیلی به تمام پست های علمی و پوزیشن های خود از جدیدترین به قدیمی ترین مورد اشاره کنید. مثلا به بخش های زیر تقسیم‌بندی کنید:

– تحقیقات فول تایم
– دانشیار پژوهشی
– دستیار استاد

برای مقاطع دکتری اگر قصد پذیرش دارید حتی به کوچکترین موارد هم باید اشاره کنید چون بسیار مهم است.

روزمه تحصیلی باید شامل تک تک بخش های فوق باشد به شرطی که در آنها سابقه ای داشته باشید

11- فعالیت های اضافه:

هر موردی که در بخش های بالا نباید بیاورید در این بخش باید اشاره شوند مثلاً:

– شغل های غیر علمی
– فعالیت های دانشگاهی فوق برنامه
– خدماتی که در یک حرفه انجام داده‌اید
– پوشش های رسانه‌ای

نکته مهم: در مواردی که رزومه تحصیلی شما بیشتر از 8 صفحه شده لازم نیست این بخش را خیلی مفصل بنویسید و فقط به موارد بسیار مهم اشاره کنید.

12- زبان ها و مهارت ها:

لیست تمام زبان هایی که بلد هستید به حدی که می توانید متن علمی با آن بنویسید را به همراه سطح مهارت خود ذکر کنید:

– زبان مادری / دو زبانه
– مهارت و تسلط کامل
– سطح پیشرفته
– سطح متوسط
– قادر به خواندن و متوجه شدن با دیکشنری

قطعاً هر زبانی که اطلاعات پایه ای در مورد آن دارید نباید در رزومه تحصیلی اشاره ای شوند. وارد کردن بخش مهارت ها هم ضروری نیست و شاید عملی غیر حرفه ای تلقی شود بجز اینکه از شما خواسته شود.

13 – معرف ها:

بخش نهایی هر CV یا رزومه تحصیلی به معرف های شما اختصاص دارد که باید به شکل زیر برای هر فرد مشخص کنید:

– نام و نام خانوادگی
– آدرس ایمیل کاری
– شماره تماس
– آدرس ایمیل شخصی

خلاصه بسیار کوتاهی هم در مورد روابط علمی خود با هر یک از افراد درج کنید. به شما تبریک می گوییم در حال حاضر شما استانداردترین رزومه تحصیلی را در اختیار دارید.

رزومه تحصیلی خود را اصولی و استاندارد نگارش کنید.

نکات  نگارش و ویرایش رزومه CV

نکاتی که باید در نوشتن رزومه تحصیلی رعایت کنید شامل:

• فکر نکنید که هر چقدر خلاصه و مفیدتر باشد بهتر است باید تمامی اطلاعاتی که در مورد هر بخش گفته شد را ذکر کنید و محدودیت خاصی در تعداد صفحات وجود ندارد بجز اینکه در مواردی خاص در سایت دانشگاه یا کالج مدنظر شما ذکر شده باشد که بسیار بعید است.

• توجه داشته باشید که موارد و سرتیترهای گفته شده به ترتیب اهمیت هستند و اصلا جابجا نکنید چون از روی سلیقه چینش نشده‌اند.

• با فردی که در دانشگاه یا کالج انتخابی شما به صورت حرفه ای کار می کند از قبل صحبت کنید تا ببینید قوی بودن کدام بخش از رزومه تحصیلی اهمیت دارد و کدام بخش را باید بهتر نگارش کنید.

• ساده نویسی کنید و از عبارات و کلمات خیلی پیچیده استفاده نکنید. با حفظ رسمی بودن متن ساده بنویسید.

• هر نوع فرمتی که انتخاب می کنید در کل متن باید رعایت شود و این بسیار مهم است. فونت استاندارد Arial یا Time New Roman است. سایز داخلی فونت 11 یا 12 و برای عناوین نیز سایز 14 تا 16 به صورت بولد انتخاب کنید. به هیچ وجه از حروف ایتالیک بجز برای اشاره به عنوان مقالات یا کتاب های خود استفاده نکنید.

• از هر طرف صفحه یک اینچ فاصله بذارید تا موقع پرینت گرفتن ظاهر بسیار خوبی داشته باشد.

• قبل از هر عنوان دو خط خالی و بعد از آن نیز یک خط خالی بگذارید.

• فرمت رزومه تحصیلی خود را .pdf انتخاب کنید تا با هر نرم افزار و دستگاهی سازگار باشد چرا که برخی مواقع در فرمت ورد برای ورژن های بالاتر یا پایین تر بهم ریختگی حروف و غیره رخ خواهد داد که اصلا صورت خوشی ندارد.

اشتباهات رایج نگارش رزومه تحصیلی که نباید انجام دهید:

علاوه بر اینکه باید تمامی موارد فوق از جمله ترتیب عناوین و نکات نگارشی را رعایت کنید، اشتباهاتی نیز هستند که وجود آنها در هرنگارش و ویرایش رزومه CV  اثرات بدی خواهد گذاشت که رایج ترین آن‌ها عبارتند از:

1- غلط های دستوری و املایی را حتما چک کنید
2- به هر بخشی در حد نیاز اشاره کنید بجز اینکه مطمئن باشید یکی از بخش ها اهمیت بیشتری دارد
3- از عبارات کلیشه ای خودداری کنید. رزومه تحصیلی شما قرار نیست مشابه با کلمات و عباراتی که در سایت های مختلف نوشته اند باشد.
4- اطلاعات غلط دادن کار بسیار اشتباهی است و اصلا فکر نکنید که مواردی که ذکر می کنید، صحت آنان بررسی نخواهد شد.
5- بخشی که در آن سابقه ای ندارید را اصلا ذکر نکنید. برخی مواقع افراد به عنوان مثال بخش انتصاب های حرفه ای را می نویسند و چون سابقه ای ندارند آن را خالی گذاشته و به سراغ عنوان بعدی می روند. به شدت از این کار خودداری کنید.
6- از انجام تزئینات و زیبایی های جانبی پرهیز کنید. نگارش و ویرایش رزومه cv   یکی از رسمی ترین مدارکی است که در زندگی حرفه ای خود می نویسید. فانتزی کردن آن وجهه شما را خراب کرده و شاید اصلا بررسی هم نشود.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *