هزینه مهاجرت به کانادا

هزینه مهاجرت به کانادا

هزینه مهاجرت به کانادا چقدر است؟

کانادا یکی از کشورهای توسعه یافته و قدرتمند با اقتصاد بسیا پویا است و در کنار استرالیا، به عنوان مهاجرپذیرترین کشورهای غربی شناخته می‌شوند. به طوری که مردم از سراسر جهان و با هر ملیتی، می‌توانند برای مهاجرت به کانادا اقدام نمایند و می‌خواهند هزینه مهاجرت به کانادا و هزینه اقامت کانادا را بدانند.

در دو دهه اخیر، ایرانی های بسیاری نیز از طریق برنامه های مختلف مهاجرت کانادا، به این کشور زیبا و پهناور مهاجرت کرده اند.اگر شما نیز قصد مهاجرت به کانادا واطلاع از هزینه مهاجرت به کانادا (هزینه اقامت کانادا)را دارید، قبل از هر کاری بهتر است کمی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم کانادا و همچنین زبان رسمی این کشور و قوانین و شرایط مهاجرت به کانادا آشنا شوید.

ولی چیزی که در مسیر مهاجرت به کانادا از اهمیت فراوانی برخوردار است، آشنایی با هزینه مهاجرت به کانادا و هزینه اقامت کانادا است که بسته به برنامه مهاجرتی و روشی که برای مهاجرت انتخاب می‌کنید، متفاوت خواهد بود.

برنامه‌های مختلف مهاجرتی

مهاجرت به کانادا معمولاً با دو روش اصلی امکان‌پذیر است؛ افرادی که درخواست ویزای اقامت دائم کانادا می‌دهند و یا کسانی که با ویزای کار وارد این کشور شده و در آنجا برای اقامت دائم اقدام می‌کنند.

برنامه‌های اصلی مهاجرت کانادا عبارتند از: نیروی کار ماهر فدرال و اسکیل ورکر فدرال، اسکیل ورکر استان کبک، برنامه‌های نامزدی استانی مانند برنامه های کارآفرینی استانی و برنامه های اسکیل ورکر استانی، حمایت مالی از خانواده یا اسپانسرشیپ خانوادگی، سرمایه گذاری استان کبک، برنامه خرید بیزنس فدرال، ویزای استارت آپ فدرال، برنامه های خود اشتغالی فدرال و خود اشتغالی استان کبک، مهاجرت کاری با جاب آفر، برنامه تجربه کانادایی و همچنین نیروی کار خارجی، و برنامه های دیگر مهاجرتی.

بیشتر این برنامه‌های مهاجرتی به دسته ها و طبقات مختلف تقسیم می‌شوند که هر کدام دارای قوانین مهاجرتی و شرایط و هزینه‌های متفاوتی هستند. در این مقاله قصد داریم هزینه مهاجرت به کانادا برای برنامه‌های مختلف مهاجرتی را مورد بررسی قرار دهیم، با ما همراه باشید.

جدیدترین تغییرات در هزینه‌های مهاجرت به کانادا 2020

قبل از هر چیزی لازم است بدانید، برنامه‌های مهاجرت اقتصادی و حق اقامت دائم از 30 آوریل 2020 افزایش یافته است.

توجه داشته باشید هزینه اقامت دائم کانادا از سال 2002 تا کنون افزایش پیدا نکرده است، به همین ترتیب، این افزایش هزینه مهاجرت به کانادا، نشان‌دهنده افزایش تورم در 18 سال گذشته و افزایش هزینه‌های عملیات و پردازش اقامت دائم نیست.

این افزایش هزینه در 30 آوریل، در حال حاضر متقاضیان اکثر برنامه های مهاجرت اقامت دائم اقتصادی به جز پرستاران خانگی (caregivers) را تحت تاثیر قرار می دهد و از سال 2022 برای همه درخواست‌های اقامت دائم از جمله برنامه‌های اقتصادی، خانوادگی و بشردوستانه، هر 2 سال یکبار به طور خودکار بر اساس تورم تنظیم می شود.

دولت کانادا از یک رویکرد مقرون به صرفه برای تامین اعتبار برنامه های دولت، پشتیبانی می کند و جالب است بدانید بیشتر هزینه ها توسط کسانی که به صورت مستقیم از دولت خدمات دریافت می کنند، تأمین می‌شود.

از این رو هزینه نسبت به کشورهایی که دارای سیستم مهاجرت مشابه مانند استرالیا، نیوزیلند، انگلستان و ایالات متحده هستند، بسیار ارزان تر است و این تغییرات و افزایش هزینه‌های مهاجرتی تنها برای تضمین این موضوع است که کانادا همچنان رقابتی و مطابق با هزینه های سایر کشورهای مهاجرپذیر عمل می‌کند.

هزینه‌های قانونی پلن‌های مختلف مهاجرتی

اقامت موقت

اقامت موقت کانادا شامل موارد متعددی است و هزینه های متفاوتی را در بر خواهد داشت که همگی باید با دلار کانادا پرداخت شوند. هزینه مهاجرت به کانادا برای اقامت موقت به شرح ذیل می‌باشد:

هزینه ویزای توریستی (ویزای اقامت موقت کانادا) در سال 2020 برای هر نفر 100 دلار و برای هر خانواده 5 نفره یا بیشتر، 500 دلار است. در صورت تمدید ویزا باید 100 دلار به ازای هر نفر بپردازید.

لازم به ذکر است برای پس دادن و یا بازگرداندن ویزای توریستی باید 200 دلار پرداخت کنید و در صورتی که پس از این مرحله دوباره درخواست ویزای توریستی کنید، هیچ مبلغی از شما دریافت نمی‌شود.

هزینه ویزای الکترونیکی کانادا (eTA) 7 دلار و هزینه ویزای مخصوص برای شرکت در تجربه بین المللی کانادا، 153 دلار می باشد. هزینه ویزای تحصیلی کانادا برای هر نفر 150 دلار است که در صورت باز پس دادن ویزای تحصیلی، 200 دلار از شما دریافت می شود و اگر بخواهید دوباره ویزای تحصیلی جدید بگیرید باید 150 دلار بپردازید. پس از ورود به کانادا باید برای اخذ اجازه اقامت موقت در کانادا، 200 دلار به ازای هر نفر پرداخت نمایید.

هزینه ویزای کار کانادا برای هر نفر 155 دلار است و اگر ویزای کار گروهی درخواست کنید، هزینه ویزا برای یک گروه 3 نفره یا بیشتر، 465 دلار می باشد. هزینه ویزای کار باز به ازای هر نفر 100 دلار است و در صورت باز پس دادن ویزا و درخواست ویزای جدید باید 355 دلار پرداخت نمایید.

هزینه مهاجرت به کانادا: اقامت دائم

هزینه از طریق سرمایه‌گذاری

برای برنامه‌های سرمایه‌گذاری از جمله برنامه مهاجرت تجاری کبک، ویزای خود اشتغالی و ویزای استارت آپ و راه اندازی یک کسب و کار به شرح ذیل است:

هزینه درخواست ویزا که به دو بخش هزینه پردازش (1575 دلار) و هزینه حق اقامت دائم (500 دلار) تقسیم می شود و درخواست ویزا بدون حق هزینه اقامت دائم 1،575 می باشد. در صورتی که همسر شما نیز در درخواست ویزای اقامت دائم باشد، 825 دلار به هزینه پردازش و 500 دلار به هزینه حق اقامت دائم اضافه می شود. همچنین هزینه مهاجرت به کانادا برای درخواست ویزای اقامت دائم برای فرزند وابسته شما، 225 دلار است.

هزینه مهاجرت به کانادا: پرستاران خانگی

برای برنامه مهاجرتی پرستاران خانگی از جمله پرستاران خانگی 24 ساعته، پرستاران کودک در منزل و کارگر کمکی خانگی به شرح ذیل است:

هزینه پردازش درخواست 550 دلار و هزینه حق اقامت دائم 500 دلار است و هزینه درخواست شما بدون حق هزینه اقامت دائم، 550 می باشد. در صورت داشتن همسر، 550 دلار بابت هزینه پردازش و 500 دلار بابت حق اقامت دائم به هزینه مهاجرت به کانادا افزوده می شود. هزینه درخواست ویزا برای فرزند وابسته نیز 150 دلار به ازای هر کودک می‌باشد:

هزینه مهاجرت به کانادا: برنامه‌های مهاجرت اقتصادی و Express Entry

برنامه های مهاجرت اقتصادی کانادا عبارتند از: اسکیل ورکر کانادا، برنامه تجربه کانادایی فدرال، برنامه نیروی ماهر فدرال، برنامه نامزدی استانی و اسکیل ورکر کبک که هزینه مهاجرت به کانادا در مورد آنها به شرح ذیل است:

هزینه پردازش درخواست ویزای مهاجرت اقتصادی 825 دلار و هزینه حق اقامت دائم 500 دلار است که در صورت داشتن همسر، 825 دلار برای پردازش و 500 دلار بابت حق اقامت دائم به هزینه مهاجرت به کانادا اضافه می شود. هزینه درخواست ویزا برای فرزند وابسته نیز 225 دلار به ازای هر کودک می باشد.

توجه داشته باشید، سیستم اداره مهاجرت کانادا با پرداخت هزینه‌های Express Entry جدید به روز نمی‌شود. در صورتی که برای مهاجرت به کانادا به صورت آنلاین تحت Express Entry درخواست کرده اید، باید هزینه مهاجرت به کانادا و درخواست خود را در دو مرحله پرداخت نمایید. ابتدا باید مابه التفاوت مبلغ هزینه مهاجرت به کانادا را در پرتال ePayment اداره مهاجرت پرداخت کنید، سپس به حساب کاربری امن خود بروید و مابقی هزینه درخواست خود را بپردازید.

هزینه مهاجرت به کانادا: برنامه‌های بشردوستانه

برای این برنامه مهاجرتی، مربوط به درخواست ویزا است که شامل هزینه پردازش (550 دلار) و هزینه حق اقامت دائم (500 دلار) می باشد. در صورت داشتن همسر، 550 دلار بابت پردازش درخواست ویزا و 500 دلار بابت حق اقامت دائم به هزینه مهاجرت به کانادا اضافه می شود. این هزینه به ازای هر فرزند وابسته، 150 دلار می باشد.

هزینه مهاجرت به کانادا: کارت اقامت دائم (PR)

پس از ورود به کانادا با ویزای اقامت دائم، باید برای اخذ کارت اقامت دائم (PR) اقدام کنید. توجه داشته باشید، کارت اقامت دائم شما فقط به یک آدرس در کانادا تحویل داده شود. در صورتی که در خارج از کانادا هستید و کارت PR معتبر ندارید و یا کارت شما گمشده یا به سرقت رفته، برای بازگشت به کانادا باید درخواست یک سند مسافرتی اقامت دائم بدهید. هزینه دریافت هر کدام از کارت اقامت دائم و سند مسافرتی اقامت دائم، 50 دلار کانادا می باشد.

وزارت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا می تواند براساس دلایل بشردوستانه و یا سیاست های عمومی، به اتباع خارجی و پناهندگانی که درخواست آنها برای مهاجرت به کانادا پذیرفته نشده است، اقامت دائم دائم اعطا کند. برای این مورد شامل هزینه پردازش درخواست (325 دلار) و هزینه حق اقامت دائم (500 دلار) می باشد.

هزینه مهاجرت به کانادا: پناهندگان

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی شامل هزینه پردازش درخواست پناهندگی (550 دلار) است و در صورت داشتن همسر، 550 دلار به این هزینه اضافه می شود. این هزینه برای هر فرزند وابسته شما، 250 دلار کانادا می باشد.

هزینه مهاجرت به کانادا: حق هزینه اقامت دائم (RPRF)

زمانی که درخواست مهاجرت کانادا تایید شد، قبل از اینکه متقاضی اقامت دائم کانادا را دریافت کند، باید حق هزینه اقامت دائم (RPRF) را بپردازد. این هزینه مهاجرت به کانادا شامل کلیه برنامه های مهاجرتی می شود. برای جلوگیری از تاخیر در پرداخت، می توانید RPRF را همزمان با هزینه درخواست خود بپردازید. در صورت رد درخواست متقاضی، RPRF توسط اداره مهاجرت کانادا، بازپرداخت خواهد شد. توجه داشته باشید، RPRF تنها هزینه ای است که اداره مهاجرت پس از شروع پردازش درخواست متقاضیان، می‌تواند بازپرداخت کند.

خوب است بدانید، هزینه حق اقامت دائم در مواردی اعمال نمی‌شود: فرزندان وابسته متقاضی اصلی یا اسپانسر، برنامه‌های حمایت مالی برای فرزند خوانده‌ها، برنامه‌های حمایت مالی برای یک برادر، خواهر، خواهرزاده، خواهرزاده و یا نوه بی سرپرست و یتیم، متقاضیان واجد شرایط در برنامه های بشردوستانه و پناهندگان.

فرزندان پذیرفته شده و سایر بستگان

هزینه مهاجرت به کانادا جهت درخواست ویزای اقامت دائم برای حمایت از خویشاوندان 22 سال یا بالاتر، 75 دلار، هزینه پردازش متقاضی اصلی، 475 دلار و هزینه حق اقامت دائم، 500 دلار و در مجموع 1،050 است. هزینه مهاجرت به کانادا برای حمایت از یک فرزند وابسته، فرزندخوانده و یا یکی از بستگان یتیم و هزینه پردازش درخواست، 150 دلار کانادا است.

برای حمایت از خویشاوندان زیر 22 سال 75 دلار، هزینه پردازش درخواست متقاضی اصلی 75 دلار و هزینه حق اقامت دائم 500 دلار می‌باشد، در صورتی که متقاضی اصلی دارای همسر است، 550 دلار بابت پردازش و 500 دلار بابت حق اقامت دائم به هزینه مهاجرت به کانادا اضافه می شود.

هزینه مهاجرت به کانادا: والدین، پدر بزرگ و مادر بزرگ

هزینه مهاجرت به کانادا برای حمایت مالی از هر کدام از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ 75 دلار، هزینه پردازش 475 دلار و هزینه حق اقامت دائم 500 دلار است. اگر والدین، مادربزرگ و یا پدربزرگ شما، دارای شریک زندگی است، 550 دلار بابت هزینه پردازش و 500 دلار بابت حق اقامت دائم و در صورت داشتن فرزند وابسته، 150 دلار به هزینه مهاجرت به کانادا اضافه خواهد شد.

هزینه مهاجرت به کانادا: همسر، شریک زندگی یا فرزندان

هزینه مهاجرت به کانادا برای حمایت مالی از همسر یا شریک زندگی 75 دلار، هزینه پردازش درخواست ویزا 475 دلار و هزینه حق اقامت دائم 500 دلار و این هزینه برای هر کدام از فرزندان وابسته متقاضی و یا همسر او 150 دلار است.

هزینه مهاجرت به کانادا: هزینه اقامت کانادا و حق شهروندی

هزینه مهاجرت به کانادا برای اخذ حق شهروندی و تابعیت این کشور برای متقاضیان 18 سال به بالا شامل هزینه پردازش (530 دلار) و هزینه اخذ حق شهروندی (100 دلار) است. متقاضی بدون تابعیت 18 سال به بالا که از والدین کانادایی متولد شده، برای اخذ تابعیت کانادا باید 100 بابت حق شهروندی پرداخت کند.

هزینه پردازش درخواست شهروندی متقاضیان زیر 18 سال نیز 100 دلار می‌باشد. سایر هزینه‌های خدمات شهروندی عبارتند از: گواهی تابعیت 75 دلار، جستجو برای سوابق تابعیت متقاضی 75 دلار، هزینه از سر گرفتن تابعیت کانادایی برای افراد 18 سال به بالا 530 دلار و برای افراد زیر 18 سال 100 دلار خواهد بود.

توجه داشته باشید افرادی هستند که تابعیت کانادایی خود را پس می دهند، برای این منظور باید 100 دلار پرداخت نمایند. افرادی که واجد شرایط اخذ حق شهروندی هستند نیز باید 100 دلار کانادا بپردازند. لازم به ذکر است، افرادی که قصد بازگشت دوباره به کانادا را دارند باید برای اخذ مجوز بازگشت به کانادا، 400 پرداخت نمایند و هزینه اجازه اقامت موقت نیز به ازای هر نفر، 200 دلار کانادا می باشد.

 سایر هزینه‌های مهاجرت به کانادا

به طور کلی مهاجرت به کانادا و هر کشور دیگری، هزینه‌های زیادی را به همراه دارد و به خصوص اگر بخواهید به صورت خانوادگی مهاجرت کنید، باید انتظار هزینه‌های بسیاری را داشته باشید.

برای مهاجرت به کانادا باید مدارک پشتیبان خود از جمله مدارک تحصیلی، گواهینامه های آموزشی و غیره را به زبان فرانسه یا انگلیسی را به صورت رسمی ترجمه کنید. برای ترجمه و تایید مدارک توسط وزارت دادگستری، امور خارجه و همچنین سفارت کانادا، باید انتظار 100 تا 300 دلار هزینه را داشته باشید.

یکی دیگر از موارد مربوط  ارزیابی اعتبار مدارک تحصیلی است که در حدود 220 دلار کانادا می باشد. غیر از هزینه های کلاس زبان انگلیسی یا فرانسوی، متقاضیان مهاجرت به کانادا باید در یکی از آزمون های مهارت زبان تایید شده شرکت کنند که هزینه آن برای آزمون های انگلیسی آیلتس و CELPIP ، به ترتیب در حدود 320 دلار و 265 دلار و هزینه آزمونی زبان فرانسوی TEF در حدود 440 دلار کانادا است.

یکی دیگر از موارد مربوط  هزینه های معاینات پزشکی است که در حدود 300 دلار می باشد. همانطور که میدانید، بیومتریک یکی از مهمترین مراحل در پروسه مهاجرت به کانادا است که متقاضیان انواع ویزای اقامت موقت و دائم باید آن را انجام دهند. هزینه بیومتریک کانادا به ازای هر نفر، 85 دلار، برای خانواده های 2 نفر به بالا، 170 دلار و هزینه بیومتریک برای ویزاهای گروهی 3 نفر به بالا، 255 دلار است.

هزینه بیومتریک کانادا

اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید و اینکه اصلا واجد شرایط مهاجرت هستید یا خیر، همچنین برای اطلاع از کل هزینه مهاجرت به کانادا، با کارشناسان ما در زمینه مهاجرت هدفمند به کانادا تماس بگیرید. با تکمیل فرم ارزیابی رایگان، ما امتیازات شما را بر اساس فاکتورهای موجود محاسبه و مناسب ترین برنامه مهاجرتی را برای شما انتخاب می‌کنیم.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *