هنر در کانادا

هنر در کانادا

هنر و نقاشی در کانادا

کشور کانادا، کشور هنر دوست و هنرپروری است. احترام به هنر و هنرمندان در این کشور تا اندازه‌ای است که برای پروسه مهاجرت، اداره مهاجرت این کشور، پلان ویژه و مخصوصی را برای هنرمندان تعریف کرده است که در این پلان، هنرمندان در همه رشته های هنری، چنانچه در سطح کشور خود و بین الملل، شناخته شده باشند، می‌توانند در این پلان (با نام سلف ایمپلوی) شرکت کرده و در سریع ترین زمان و با مدرک زبان نه چندان بالا، اقامت دائم خود را در هر شهر و استان دلخواه خود، دریافت نمایند.

هنر نقاشی در کانادا

از دهه 1900، به ویژه پس از پایان جنگ دوم جهانی در سال 1945، شکوفا شد که، حمایت و پشتیبانی دولت نقشی حیاتی و اساسی در این رشد و پیشرفت داشته است و از آن پس، دانشکده‌ها و کالج‌های هنری بسیاری در سرتاسر کشور تأسیس شد.

هنر نقاشی در کانادا از دهه 1900، به ویژه پس از پایان جنگ دوم جهانی در سال 1945، شکوفا شد که، حمایت و پشتیبانی دولت نقشی حیاتی و اساسی در این رشد و پیشرفت داشته است و از آن پس، دانشکده‌ها و کالج‌های هنری بسیاری در سرتاسر کشور تأسیس شد.

آثار اولیه کانادایی، از سبک‌ها و روش‌های اروپاییان پیروی می‌کرد. در اواسط دهه 1800، کورنلیوس کریگهوف هنرمند کبکی، مناظری از زندگی ساکنان (کشاورزان کانادایی_ فرانسوی) نقاشی میکرد و تقریباً در همان زمان، پائول کین هنرمند کانادایی، تصاویری از زندگی سرخ پوستان در غرب کانادا خلق می‌کرد.

گروهی از نقاشان مناظر طبیعی، به نام گروه هفت، شامل فرانکلین کارمایکل، لورنل‌هریس، آی.وای.جکسون و فردیک‌وارلی، در دهه 1930، تصمیم به بزرگ کردن باشگاه خود گرفتند و گروه نقاشان کانادایی را که متشکل از 28 نقلش از سرتاسر کانادا بود، تشکیل دادند.

پس از دهه 1930، نقاشان کانادایی گستره وسیعی از سبک‌های اختصاصی و فردی بسیار عالی ارائه کردند. امیلی‌کار به خاطر نقاشی‌هایش از سنت قبایل بریتیش‌کلمبیا  مشهور شده است.

از دیگر نقاشان برجسته این دوره می‌توان دیوید‌مایلین، نقاش مناظر طبیعی، جین‌پائول ریپلی و هاررولدتون، هنرمندان خیال پرداز و مایکل اسنو هنرمند چند سبکی را نام برد. آثار گروه هنری یازده نقاش، به خصوص ویلیام‌رونالد و جک بوش، تأثیر بسیاری در هنر مدرن کانادا داشته.مجسمه‌سازی کانادایی نیز با عاج‌های شیرماهی و کنده‌کاری‌هایی هنرمندان اسکیمو غنی شده است. این کنده‌کاری‌ها نشان‌ دهنده موضوعات و فعالیت‌های مربوط به زندگی روزمره اسکیمو هاست.

هنر تئاتر در کانادا

کانادا، تئاتری پویا و روبه رشد دارد و به علت حضور  شرکت‌های تئاتر حرفه‌ای در شهر‌های بزرگ و کوچک در حال پیشرفت است. جشنواره استراتفورد شکسپیر، یکی از جشنواره‌های خاص در زمینه تئاتر است که در اونتاریو است. این جشنواره شهرت جهانی دارد و در ضمن، میزبان جشنواره‌های تابستانی انواع تئاترهای اجرا شده در طول سال نیز هست که اکثر آنها نیز آثار شکسپیراست.

شرکت‌های نمایشی غیر حرفه‌ای نیز در سراسر کشور در حال رشد هستند. اکثر تئاترهای ایالت کبک، به ویژه در مونترال، به زبان فرانسه اجرا می‌شود.

تورنتو بعد از نیویورک و لندن، سومین مرکز بزرگ دنیاست که در آن، نمایش‌ها به زبان انگلیسی اجرا می‌شود.در شهرهای  بزرگ، تعداد زیادی تئاترهای خیابانی رایگان نیز اجرا می‌شود. که یکی از آنها جشنواره‌ی ده روزه‌ بین‌المللی بوسکر در هالیفاکس است در ماه آگوست (مرداد) که گروه‌های تئاتر خیابانی را از سراسر دنیا جذب می‌کند.

جشنواره‌ نمایش‌های غیر معمول و نوآور، در کانادا چندان با سابقه نیستند و معمولاً در اجتماعات کوچک‌تر برگزار می‌شوند و هنرمندان جدید سعی می‌کنند توجه سرمایه‌گذاران هنر نمایش را به خود جلب کنند. این جشنواره‌ها اغلب همزمان با مراسم جشن یاد بود سالانه‌ی هر شهر بر گزار می‌شوند. بسیاری از اجتماعات کوچک، گروه‌های بازیگران غیر حرفه‌ای، معروف به تئاتر مردمی دارند و در آن بازیگران غیر حرفه‌ای و با استعداد، نمایش‌های کلاسیک باله و حتی اپرا اجرا می‌کنند.تئاترهای مردمی، معمولاً در سطح بالایی اجرا می‌شوند.

هنر موسیقی در کانادا

تاریخ موسیقی کانادا، بازتابی از تاریخ و سیر تکاملی این کشور است؛ از تصنیف‌ها و سرودهای میهن دوستانه به سبک انگلیسی اولیه و سنت‌های ملی و قومی تا موفقیت بین‌المللی گروه‌های موسیقی آن در دهه‌های اخیر، موسیقی کانادایی در همه انواع خود، بر گرفته از تاریخچه کشورش است.

این موسیقی شامل انواع موسیقی فرانسوی، انگلیسی، ایرلندی و اسکاتلندی، موسیقی دریایی و سبک‌های فرانسوی_ سلتی کبک (که اغلب شامل طبل و دمبک و سبک آواز بی‌کلام است. که تورلیت نامیده می‌شود)، به‌اضافه‌ی دیگر سبک‌های ملی.

موسیقی کانادا در سبک‌های مختلف از جمله راک، جاز و اپرا، محدودیت‌های فرهنگی، نژادی و سیاسی را پشت سر گذاشته‌اند. امروزه چهل فرهنگ عمده را می‌توان شناسایی کرد که هر یک موزیک و رقص ویژه‌ای دارد. سه سازمان در کانادا از فعالیت‌های مربوط به موسیقی حمایت می‌کنند.

موسیقی کانادا را در داخل و خارج توسعه می‌دهند: مرگز موسیقی کانادا، انجمن آهنگ‌سازان و نویسندگان و ناشران کانادا سازمان اجرایی حقوق کانادا موسیقی پاپ در کانادا روبه رشد است و دورنمایی متنوع و پویا دارد. از جمله هنرمندان کانادایی معاصر و مشهور عرصه موسیقی می‌توان گروه‌های راش، ترجیکالی هیپ بیرنیکد لیدیز، شانیاتویین و آلانیز موریت را نام برد.

در استان‌های حاشیه‌ی اقیانوس اطلس، موسیقی سنتی بر مبنای موسیقی سلتی است که گروه‌های معروف آن عبارتند از بارامک نیلز خانواده‌های رنکین و ایرلندی‌ها کانادایی‌ها علاقه خاصی به موسیقی جاز دارند. مونترال در فصل تابستان، میزبان جشنواره‌ی  موسیقی جاز است که شهرت جهانی دارد. کنسرت‌های موسیقی کلاسیک و نمایش‌های اپرا و باله در کانادا، برنامه‌های اجتماعی مهمی محسوب می‌شوند و موسیقی دانان زبده‌ی کانادایی و نوازندگان بین‌المللی به طور منظم برنامه دارند.

معمولاً در اکثر شهرهای بزرگ، استقبال خوبی از کنسرت‌ها می‌شود و نمایش‌های سطح بالایی (اغلب در سطح بین‌المللی) دارند. از بین بسیاری از گروه‌های ارکسترکانادا، پنج ارکستر بزرگ مرکز هنر‌های ملی، ارکسترهای اوتاوا، تورنتو، ونکوور و مونترال را می‌توان نام برد. بسیاری از شهرهای کوچک چون کاناتا، نپین نیز گروه‌های ارکستر دارند. کمپانی برجسته‌ی اپرا در کشور کمپانی کانادا، اتحادیه‌ی اپرای ونکوور و اپرای مونترال هستند. کانادا سه گروه بین‌المللی معروف باله‌ی وینپینگ، باله‌ی بزرگ کانادا و باله‌ی ملی کانادا و علاوه بر آن، باله‌ی کلاسیک مونترال.

هنر سینما در کانادا

صنغت فیلم‌سازی در کانادا از ابتدا برای هنر پیشه‌ها کارگردان‌ها تهیه کنندگان و کارشناسان فنی اصیل کانادایی، اهمیت بسیاری قائل بوده‌اند، ولی بازار فیلم کانادا را در چند دهه اخیر فیلم‌های آمریکایی اشباع کرده بود.

در دهه 1960، مایکل برالت، پیر پرالت، گیلز گرولکس، آرتور لاموت، کلود جاترا و دیگر فیلم‌سازان اهل کبک، با ساخت فیلم‌های خاص و مستند‌های سیاسی و ابتکاری، به رقابت با هالیوود پرداختند.کانادا فیلم‌سازی پیشرفته‌ای دارد که فیلم‌ها، هنر پیشه‌ها کارگردانان و فیلم‌های ویدئوی رقابت روز افزونی با سینما دارند؛ اما صنعت سینما در کانادا در حال پیشرفت است.

صنعت فیلم کانادا بخشی از هالیود محسوب می‌شود. از دهه 1980 این کشور به ویژه ونکوور، به عنوان هالیوود شمالی مشهور شد؛ زیرا فیلم‌های مهم و مجموعه‌های تلویزیونی بسیاری در ونکوور فیلم‌ برداری می‌شوند و تورنتو نیز در ماه سپتامبر میزان جشنواره‌ی سالانه فیلم است که بعضی از خبرگان صنعت فیلم‌سازی عقیده دارند از جشنواره کن بهتر است. در این جشنواره هر سال بیش از دویست و پنجاه فیلم بیش از پنجاه کشور دنیا در حدود بیست سینما اکران می‌شود.

با این حال فیلم‌های ساخت کانادا که تنها حدود پنج درصد از در آمد سینماهای کانادا را به خود اختصاص می‌دهند؛ زیرا اکثر سینماها فیلم‌های آمریکایی انجام می‌دهند؛ طوری که خارج از شهرهای بزرگ پیدا کردن سینماهایی که فیلم‌های غیر آمریکایی نمایش بدهند، مشکل است با وجود کوشش‌های هیأا ملّی فیلم کانادا که هر سال، انواعی از فیلم‌های نمایشی، کارتونی یا مستند تولید می‌کند.

پیدا کردن فیلم‌هایی که کانادایی‌ها در مورد این کشور ساخته باشند. در خارج از کشور، آسان‌تر از داخل است. از ستاره‌های سینمایی کاناادایی که در سطح جهانی شهرت دارند، می‌توان جان‌کری مایک مایز، دناکروید تام گرین، مایکل جی. فاکس کریستوفر پلامر، ویلیام شانتر، و دونالد ساترلند را نام برد.

معرفی دانشگاه های برتر کانادا در رشته هنر

دانشگاه مک گیل:

دانشگاه مک گیل مهمترین و مشهورترین دانشگاه کانادا در رشته هنرهای اجرایی است.

 دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC):

رشته هنر و موسیقی در این دانشگاه ارائه می شود که شهریه سالیانه مقطع کارشناسی رشته های هنر و موسیقی در این دانشگاه برای دانشجویان خراجی حدود 33 هزار دلار و برای دوره های کارشناسی ارشد و دکتری بین 9 تا 14 هزار دلار در سال است.

دانشگاه مونترآل (de Montreal):

در این دانشگاه، دانشکده های تاریخ هنر و فیلم و سینما ارائه می شود.

دانشگاه تورنتو:

از دیگر دانشگاه های معروف و مهم در رشته هنر، دانشگه تورنتو است که بیشتر دانشجویان هنر در این دانشگاه، دانشجویان بین المللی است.

دانشگاه یورک:

رشته هنرهای زیبا از جمله رشته های مهم دانشگاه یورک است که بورسیه تحصیلی به شرط رزومه و معدل خوب به دانشجویان ارشد و دکتری هم داده می‌شود.

دانشگاه آلبرتا:

دانشکده های مربوط به رشته هنر در دانشگاه آلبرتا عبارتند از:

دانشکده هنر و طراحی

دانشکده نمایش

دانشکده موسیقی

دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار (Emily Carr):

این دانشگاه در ونکوور کانادا واقع شده است و از دانشگاه های هنر و طراحی کانادا با چهار دانشکده جداگانه و فعال در حوزه های هنر، طراحی و رسانه است.

سایر دانشگاه های ارائه دهنده رشته هنر در کانادا

 • دانشکده هنر ساسکاچوان
 • دانشکده رسانه، هنر و اجرای دانشگاه رجینا
 • دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه کنکوردیا
 • دانشکده هنرهای زیبا پرینس ادوارد
 • دانشکده هنر ویندزور
 • دانشکده هنر وسترن انتاریو
 • دانشکده هنر ویلفرید لوریر
 • دانشکده هنر رایرسون
 • دانشکده هنر دانشگاه گلف
 • دانشکده هنر دانشگاه کوئینز
 • دانشکده هنر و طراحی دانشگاه آنتاریو انتاریو
 • دانشگاه هنرهای تجسمی NSCDA
 • دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه ویکتوریا و بسیاری از دانشگاه ها و مدارس هنر دیگر

رتبه‌بندی QS دانشگاه‌های کانادا در رشته هنرهای نمایشی (اجرایی)

• دانشگاه مک گیل (رتبه 26 ام)

• دانشگاه بریتیش کلمبیا (رتبه ی 32 ام)

• دانشگاه مونترآل (رتبه 100-51 ام)

• دانشگاه تورنتو (رتبه 100-51 ام)

• رتبه بندی QS دانشگاه های کانادا در رشته هنر و طراحی

• دانشگاه بریتیش کلمبیا رتبه ی 51 -100

• دانشگاه تورنتو رتبه ی 51-100

• دانشکده هنر و طراحی دانشگاه Emily Carr رتبه ی 150-101

• دانشگاه مونترآل رتبه ی 150-101

• دانشگاه آلبرتا رتبه ی 150-101

• دانشگاه کنکوردیا رتبه ی 200-151

• دانشگاه یورک رتبه ی 200-151

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *