ونکوور کانادا

ونکوور

بررسی کامل شهر ونکوور کانادا

این بندر که لقب گرانترین شهر کانادا را به خود اختصاص داده است، با مساحت 67/114 کیلومتر مربع، در سرزمینی پست در جنوب غربی بریتیش کلمبیا و در 42 کیلومتری شمال غربی مرز آمریکا، در شبه جزیره ونکوور واقع شده است. از غرب با تنگه جورجیا، از جنوب با رود فریز و از شمال با خلیج بُرادر احاطه شده است.

در این مقاله، شهر ونکوور کانادا، بصورت کامل و جامع بررسی شده است و اطلاعات و آمار حیاتی این شهر، بخصوص اطلاعات مورد نیاز مهاجران ارائه شده است.

• آب و هوای ونکوور :

  آب و هوای ونکوور  بر خلاف اغلب مناطق کانادا، بسیار معتدل است؛ به طوری که زمستان‌های این شهر از لحاظ گرمی در میان شهرهای کانادا، پس از ویکتوریا، ناتایمو و دونکان، است که همگی روی جزیره ونکوور واقع شده‌اند و زمستان‌های آن‌ها در کانادا از همه شهر ها گرم‌تر است. ماه‌های تابستان کاملاً آفتابی با درجه حرارت معتدل است، این ماه غالباٌ خشک و بدون بارش است؛ در نتیجه چند ماه از سال، خشک‌سالی متوسطی، بر این شهر، حاکم است.

در عوض، بیش از نیمی از روز‌های زمستان، باران می‌بارد. میانگین دمای روزانه و بارش ها و کمترین و بیشترین میزان هر یک به تفکیک ماه های سال در جدول زیر ارائه شده است :

 • اطلاعات کلی ونکوور کانادا:

جمعیت ونکوور بر اساس آخرین سرشماری در سال 2016، از ۶۰۳٬۵۰۲ نفر در سال ۲۰۱۱ به ۶۳۱٬۴۸۶ نفر در این سال (2016) رسیده است که این رقم آن را به سومین کلانشهر کشور کانادا تبدیل می‌کند.  ونکوور، چهارمین شهر پر تراکم در قاره خود بعد از نیویورک، سانفرانسیسکو و مکزیکوسیتی می‌باشد. تراکم جمعیت در قسمت غربی شهر به دلیل وجود برج‌های مسکونی پیش‌رفته‌ای که در اواخر دهه 1950 و 1960 ساخته شده‌اند، بسیار بیشتر از سایر نقاط شهر است. ترکیب جمعیتی ونکوور بسیار متنوع و گوناگون است.

از حدود 9000_ 4500 سال قبل، مردمان بومی در ونکوور امروزی ساکن بودند و اروپاییان برای اولین بار در اواخر دهه 1971 به این منطقه وارد شدند و در سال 1972، این ناحیه توسط جورج ونکوور کشف شد و اولین اقامتگاه مسکونی در دهه 1860 در اطراف کارخانه الوار سازی هاستینگز به وجود آمد که به گاس‌تون مشهور بود. این شهرک کوچک الوار سازی به سرعت توسعه یافت و با ورود خط آهن پاسفیک کانادا در دهه 1880، به یک شهر تبدیل شد. سرانجام در آوریل (فروردین) 1886 ونکوور به عنوان یک شهر به ثبت رسید. در سال 1887 اولین قطار قاره‌ای به این شهر وارد شد و با تکمیل کانال پاناما، بندر ونکوور تبدیل به یک بندر مهم بین‌المللی شد که امروزه پر ترددترین بندر دریایی کانادا است.

ونکوور مرکز تجاری، مالی، صنعتی و فرهنگی عمده در ایالت بریتیش‌کلمبیاست. ونکوور هر چند امروزه بسیار متنوع شده ؛ اما از گذشته به جنگلداری، معادن، ماهیگیری و کشاورزی، تکیه داشته است. در ونکوور بخش خدمات وسیع و صنعت توریست رشد یافته است. این شهر همچنین سومین مرکز فیلم‌سازی  آمریکایی شمالی بعد از لوس‌آنجلس و نیویورک می‌باشد که به هالیوود شمال مشهور است.

در سال‌های اخیر نیز این شهر به مرکز مهم صنایع نرم‌افزار و بازی‌های کامپیوتری و بیو‌تکنولوژی در کانادا تبدیل شده است.ونکوور یکی از شهرهای عالی برای سکونت و جزو گران‌ترین شهر کانادا است، و سیاست‌های دولت برای کاهش قیمت خانه در شهر، هنوز پاسخگو نبوده‌اند.

میزبانی ونکوور برای بازی‌های االمپیک زمستانی در سال 2010 هر چند درآمد زیادی را جذب کرد ولی تبدیل مسافرخانه‌های ارزان قیمت که محل سکونت بی‌خانمان‌های شهر هستند، به مکان‌هایی مناسب‌تر برای اسکان بازدید کنندگان از بازی‌ها باعث رشد تعداد بی‌خانمان‌ها شده این مسأله، مشکلات اقتصادی زیادی ایجاد کرده است.

طبق آمار سال 2007 ونکوور به همراه وین، بعد از زوریخ و ژنو، سومین شهر با کیفیت برای زندگی، ششمین بازار گران دنیا پس از لوس‌آنجلس، دومین بازار گران آمریکای شمالی، پس تورنتو، دومین شهر گران کانادا، هشتادونهمین شهر گران و نیز دهمین شهر تمیز جهان است.بر پایی نمایشگاه جهانی سال 1986 در شهر ونکوور، آخرین نمایشگاه در نوع خود در آمریکای شمالی بود. بیست میلیون 111 هزار و 587 نفر در آن نمایشگاه شرکت کردند که موفقیت مالی بزرگی برای ونکوور و کانادایی پی‌داشت و چند مکان جهانگردی فعلی شهر و سیستم ‌ترن‌هوایی برای جلب جهانگرد بیشتر، در مدت زمان برپایی آن نمایشگاه، ساخته شده‌اند.

ونکوور، قطب منطقه‌ای، ملّی و بین المللی است و سیستم حمل و نقل پیشرفته‌ای دارد. در حال حاضر، این شهر، دومین شبکه اتوبوس برقی بزرگ آمریکای شمالی بعد از سانفرانسیکو را دارد. فرودگاه بین‌المللی ونکوور که در جزیره سی در شهر ریچموند در جنوب ونکوور واقع شده است، دومین فرودگاه پرتردد کانادا پس از تورنتو و دومین دروازه بزرگ در ساحل غربی آمریکای شمالی برای ورود مسافران بین المللی است. بندر این شهر، مهم‌ترین بندر کشور است که، سالانه بیش از 76 میلیون تن و 6/1 میلیون کانتینر کالای کانادا را در میان کشورهای مختلف جهان مبادله می‌کند. با توجه به منظر زیبای طبیعی و امکان دسترسی مسافران به آلاسکا از طریق بندر این شهر، ونکوور، یکی از مهمترین مناطق جهانگردی کشور نیز هست و سالانه بیش یک میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند که در آمد قابل توجهی برای شهر دارد.

از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مشهور و مهم ونکوور می‌توان به دانشگاه بریتیش‌کلمبیا (1980) دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار(1925) کالج جامعه ونکوور دانشگاه سیمون فریزر (1963) و موسسه تکنولوژی بریتیش‌کلمبیا (1964) اشاره کرد.امکانات ورزشی متنوعی در این شهر وجود دارد و ونکوور به همراه شهر کوهستانی ویستلر در 125 کیلومتری شمال این، به میزبانی المپیک زمستان 2010 انتخاب شدند. از تیم‌های ورزشی این شهر می‌توان به این تیم‌ها اشاره کرد: کانادایی‌های ونکوور از لیگ ملّی هاکی که در استادیوم جنرال موتوررز بازی می‌کنند و شیر‌های بریتیش‌کلمبیا از لیگ فوتبال کانادا که در استادیوم بی‌سی (یکی از بزرگترین استادیوم‌های سرپوشیده در آمریکای شمالی) بازی می‌کنند.

• مراکز خرید ونکوور کانادا

خیابان رابسون

این خیابان که در مرکز شهر واقع شده، محل بسیاری از فروشگاه‌های شیک و معروف ونکوور است.

مرکز خرید پاسیفیک

این مرکز خرید چند طبقه با بیش از 150 فروشگاه، رستوران و قسمت‌های خدماتی دارد که قسمت خلیج را به مرکز ونکوور متصل می‌کند.

گاس‌تاون

قدیمی‌ترین محله ونکوور است که به صورت یک منطقه شهری مدرن و مدروز، دوباره طراحی شده است؛ طوری که ساختمان‌های تاریخی، محل رستوران، گالری و فروشگاه‌های بسیار جدید شده است.

یل‌تاون

این منطقه به خاطر بوتیک مدروز و رستوران‌های گرانش شهرت دارد. خیابان‌های خرید مشهوری چون مینلند، همیلتون و بلوار پاسفیک در این منطقه‌اند.

هاستینگ شرقی

تعدادی از بهترین تولیدی‌ها و فروشگاه‌های شهر، در آن واقع‌اند. فروشگاه‌های فرآورده‌های غذایی این منطقه، در نوع خود، بهتریند.

خیابان ماین

مجموعه‌ای فعال از رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، بوتیک‌ها، و فروشگاه‌های کوچک دارد.

محله چینی‌ها

در نزدیکی ماین و پندر واقع شده و مغازه‌های جالبی دارد.علاوه بر مراکز خرید فوق، چند .منطقه خرید مناسب در کیتسیلانو و ایست‌ون وجود دارد.

• مکان‌های دیدنی ونکوور کانادا

ونکوور، چندین آسمان‌خراش دارد که برخی آنها جالب و دیدنی‌اند. بلندترین ساختمان‌های ونکوور به ترتیب، برج مسکونی لیوینگ، شانگری‌لا با 201 متر ارتفاع و 62 طبقه، برج شاو با 149 متر ارتفاع و 41 طبقه است.

مرکز وان‌وال یا مرکزی با یک دیوار

 در حال حاضر، دومین ساختمان بلند شهر است، که با 150 متر ارتفاع، در 48 طبقه، ساخته شده است. نمای باریک ساختمان، تصور وجود تنها یک دیوار را در بیننده ایجاد می‌کند،  27 طبقه اول ساختمان به هتل شرایتون و سایر طبقات، به شرکت‌های مختلف تعلق دارد. برای تعادل و استقامت این ساختمان در برابر وزش باد، از سیستمی شامل مخازن آب استفاد شده که در نوع خود در دنیا بی‌نظیر است. نمای خارجی این بنا از شیشه است، در طبقات پایینی، از شیشه‌های تیره و در 3/1 بالایی ساختمان از شیشه‌هایی به رنگ و روشن استفاده شده است.

کلیسای جامع حضرت مسیح

در سال 1952، طراحی این کلیسا به عنوان کلیسای جامع جدید، شروع شد؛ در حالیکه کلیسای جامع قدیمی برای احترام به ناراضیان و فرونشاندن مخالفت، در نقش کلیسای جامع باقی ماند. سرانجام در سال 1895 به عنوان کلیسای جامع شناخته شد.

هتل ونکوور

این هتل با 111 متر ارتفاع در هفده طبقه ساخته شده است و طراحی زیبای آن، با وجود سادگی، آن را تبدیل به یکی از چشم‌اندازهای شهر کرده است.

ساختمان دومینیوناین

ساختمان، بنای قدیمی است که در سال 1910 با ارتفاع 53 متر در سیزده طبقه و در آن زمان، بلندترین ساختمان شهر بوده است.

 برج خورشید

این برج با 82 متر ارتفاع و هفده طبقه، گنبدی از جنس مس دارد که برای القای احساس کهنگی و پوسیدگی به بیننده، به رنگ سبز در آمده است. برج خورشید در سال 1912 به سفارش روزنامه ونکوور ورلد ساخته شده و در آن زمان، بلندترین ساختمان شهر بوده است.

مرکز بندر

این ساختمان یکی از شاخص‌ترین چشم انداز‌های ونکوور است. از بالای برج این بنا، نمای بی‌نظیری از شهر، قابل مشاهده است و همین موضوع این ساختمان را که در اصل ساختمان اداری است تبدیل به یکی از جاذبه‌های مهم جهانگردی شهر کرده است. ساختمان بندر در 28 طبقه به ارتفاع 146 متر ساخته شده است و ارتفاع آن تا انتهای برج به 177 متر می‌رسدو در سال 1977، نیل آرمسترانگ فضانورد معروف، رسماً آن را افتتاح کرد و جای پای وی بر روی یک قطعه سیمانی، در معرض بازدید عمومی قرار دارد. رستوران‌گردان این برج، یکی از سه رستوران‌گردان شهر است.

کانادا پلیس

ساختمانی در بندرگاه شهر ونکوور که محل برپایی نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی است. اولین سالن سینمایی سه بعدی دایمی حهان و هتل پان پاسیفیک نیز در این مجموعه واقع‌اند. این ساختمان با سقف چادری خود، برای نمایشگاه بین‌المللی سال 1986 ساخته شد و محل عرضه کالاها و خدمات کشور کانادا بود و پس ار آن در مناسبت‌های مختلف، از آن استفاده شده است؛ البته در سال 2001 به منظور افزایش فضا، قسمت‌هایی جانبی به این ساختمان اضافه شده است. این محل، یک ایستگاه کشتی‌رانی مهم منطقه‌ای نیز هست که بیشتر کشتی‌های مشهور ونکوور در آن لنگر می‌اندازند..

ساختمان دریایی

این ساختمان با 8/97 متر ارتفاع و 22 طبقه، در سال 1930 ساخته شده و تا سال 1939، بلند‌ترین ساختمان شهر محسوب می‌شد، در تزیینات ساختمان دریایی، طراحی و حکاکی موجودات اعماق دریا مثلاً  حلزون دریایی، لاک‌پشت، اسب دریایی و غیره صورت گرفته است.

میدان رابسون

میدان عمومی مدرن که در مرکز شهر است و در واقع، مجموعه‌ای از ساختمان‌های دولتی و مکانی برای تجمع‌های عمومی است که به زیبایی طراحی و ساخته شده است. گنبد شیشه‌ای در ورودی بنا و سه آبشار مصنوعی، از مشخص‌ترین قسمت‌های آنها هستند. مسیری برای اسکی روی یخ در اطراف میدان در نظر گرفته شده که تا گالری هنر ونکوور امتداد یافته است. این مکان، محل دادگاه‌های ایالتی، دانشگاه بریتیش‌کلمبیا و ساختمان‌های دفاتر دولتی است.

معبد بین‌المللی بودایی

بهترین نمونه معماری مجلل و سنتی چینی در آمریکای شمالی است که نشان‌دهنده هنر و فرهنگ سنتی چینی و اندیشه بودایی است.

ساختمان دفتر مرکزی بی‌سی‌هیدرو

یکی از ساختمان‌های بلند و مدرن امروزی است. بی‌سی‌هیدرو، یکی از بزرگترین شرکت‌های برقی کانادا است که برق مصرفی بیش از 95 درصد جمعیت بریتیش‌کلمبیا را تأمین می‌کند.

تلوس

یک مرکز علمی جهانی است که نمایشگاه‌‌های دائمی و محوطه‌هایی با موضوعات مختلف دارد.

ساختمان‌های ادواردین

مجموعه ساختمان‌های ادواردین، در مرکز شهر قدیمی واقع شده و ساختمان‌های مورد توجه بریتیش‌کلمبیا هستند. این ساختمان‌ها شامل ساختمان‌ ایالت، ساختمان سلطنت، برج خورشید و ساختمان دریایی است.

• موزه‌ها و بناهای فرهنگی ونکوور

کانادا موزه ونکوور

این موزه، بزرگترین موزه تمدن کانادا و شامل آثاری از سراسر دنیاست که شهروندان ونکوور آنها را جمع کرده‌اند؛ مثلاً یک مومیایی که در جریان جنگ جهانی اول در مصر خریداری شده و حیوانات خشک شده از حیات‌وحش گوشه و کنار دنیا، یکی از قسمت‌های جالب موزه، دست نوشته‌هایی از زنان طبقه متوسط و بالای شهر .

است که خاطرات خود را از سفر به بریتانیای کبیر بیان کرده‌اند.

گالری هنر ونکوور

این نمایشگاه آثار هنری، پنجمین گالری بزرگ کانادا است و بیش از نُه هزار اثر و تابلوی هنری در آن نگهداری می‌شود که شاخص‌ترین آنها، بیش از 200 اثر مهم از امیلی کار گروه هفت نقاشان کانادایی مناظر طبیعی در سال 1920 و آثاری از مارک شاگال است.گالری هنری در مرکز شهر واقع شده؛ طراحی ساختمان آن به سبک نئو کلاسیک صورت گرفته و آن را با یکی از زیبا‌‌ترین بنا‌های شهر تبدیل نموده‌ است.این گالری هنری در مرکز شهر واقع شده؛ طراحی ساختمان آن به سبک نئو‌کلاسیک صورت گرفته و آن را با یکی از زیباترین بنا‌های شهر تبدیل نموده‌اند.

کتابخانه عمومی ونکوور

این کتابخانه با بیش از 5/1 میلیون نسخه کتاب و 395 هزار عضو سومین کتابخانه بزرگ کانادا است. ساخت بنای کتابخانه و مجموعه‌های اطراف آن به نام میدان کتابخانه بزرگترین پروژه شهری در تاریخ شهر‌سازی ونکوور بوده‌ است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

این دانشگاه، یکی از معتبر‌ترین دانشگاه‌های کانادا است و در آن می‌توان فعالیت‌های گوناگونی انجام داد؛ مثلاً گوش دادن به سخنرانی، استراحت و یا تماشای نمایشی در مرکز هنرهای نمایشی. کتابخانه این دانشگاه، بعد از دانشگاه تورنتو، دومین کتابخانه بزرگ کانادا است.

موزه مردم‌شناسی

این موزه در محوطه دانشگاه بریتیش کلمبیا واقع است و علاوه بر جاذبه جهانگردیش، مکانی آموزشی و تحقیقاتی نیز به‌حساب می‌آید. موزه، قسمت‌های مختلفی دارد و هر چند اساساً به تاریخ اولین انسان‌هایی که در کانادا زندگی می‌کرده‌اند، اختصاص دارد. ولی 35 هزار اثر از تمامی قاره‌ها نیز در آن به نمایش گذاشته شده است. تیره‌های چوبی که طلسم محافظ قبایل بومی بوده است، انواع قایق‌های قبایل بومی و همینطور آثار مدرن و سالنی مخصوص آثار سرامیک و چینی اروپا، از بخش‌های دیدنی این موزه هستند.

موزه دریایی ونکوور

یکی از موزه‌های دریایی مهم در ساحل غربی آمریکایی شمالی است این موزه به ارایه تاریخ دریانوردی ونکوور و کانادا اختصاص دارد و مهم‌ترین قسمت آن، کشتی سن روچ است که زمانی از آن به عنوان کشتی اکتشافاتی در سفر به قطب استفاده شده است.انواع مدل‌های مقوایی کشتی‌ها، قسمتی مخصوص کودکان، کتابخانه‌ و مجموعه‌ای از هنرهای دریایی، از جاذبه‌های این موزه هستند.

مرکز فضایی اچ آرمک میلان

این موزه فضایی که در پارک ونیر است، قسمت‌های مختلفی دارد؛ از جمله، شبیه‌سازی سفرهای فضایی، افلاک‌نما و سالن سینمای فضایی. ساختمان موزه نیز به زیبایی طراحی شده. موزه فضایی، یکی از  جاذبه‌های مهم ونکوور است.

• پارک‌ها و مناظر طبیعی ونکوور کانادا

تئاتر ملکه الیزابت

این سالن تئاتر، محل استقرار اپرای ونکوور است که در آن، انواع نمایش‌‌نامه‌ها و جشنواره‌های موسقی، در طی سال اجرا می‌شود.

پارک استنلی

این پارک به وسعت 9/404 هکتار، بزرگترین پارک کانادا و سومین پارک بزرگ در آمریکای شمالی است. هر سال حدود هشت میلیون بازدید کننده را از کانادا و سراسر دنیا به خود جذب می‌کند.

بیش از نیمی از فضای این پارک را جنگل‌هایی با بیشتر از پانصدهزار درخت پوشاینده‌اند. وقوع سه طوفان سهمگین، باعث افتادن بسیاری از درختان قدیمی پارک شده؛ ولی طرح‌های جایگزینی بسیاری در فضای جنگلی پارک، در حال اجرا است. چند آبگیر و دریاچه نیز در پارک وجود دارد؛

مانند دریاچه سگ آبی که سطح آن از نیلوفر‌های آبی پوشیده شده است و مرداب گمشده که محل زندگی گونه‌های مختلف پرندگان است.

فضاهای تفریحی بسیاری در این پارک جنگلی هستند که معروف‌ترین آنها دیوار دریایی است که برای جلوگیری از فرسایش خاک توسط دریا، در اطراف آن کشیده شده و ساخت آن حدود 66 سال طول کشیده است. این دیوار، مکان مناسبی برای پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، اسکیت و دویدن، همراه با لذت بردن از مناظر طبیعی است.

زمین‌های ورزشی، فضاهای بازی کودکان، محوطه‌های مخصوص چادر زدن، قطار با ریلی کوچک و مینیاتوری از سایر امکانات این پارک هستند بر اساس گزارش‌ها، این پارک شانزدهمین پارک برتر جهان و ششمین پارک برتر آمریکای شمالی است.

تفنگ ساعت نُه

توپی است که هرشب، رأس ساعت 9 در پارک استنلی شلیک می‌شود. در سال 1894، این توپ به پارک استنلی آورده شد تا در ساعت 6 بعد از ظهر روزهای یک‌شنبه شلیک شود و پایان وقت ماهیگیری را ماهی‌گیران اعلام کند. شلیک ساعت 9 شب این توپ، بعد‌ها به منظور اعلام وقت به مردم و کشتی‌ها، صورت گرفت.

آکواریوم ونکوور

این آکواریوم در پارک استنلی واقع است و محلی برای بازدید و تحقیقات دریایی است. آکواریوم ونکوور، بزرگترین آکواریوم کانادا و پنجمین آکواریوم بزرگ آمریکای شمالی

است. دلفین‌های این آکواریوم، از جالب‌ترین دیدنی‌های آن هستند.

پارک ملکه الیزابت

در این پارک در منطقه کوهستان کوچک واقع است و با منظر طبیعی، باغ‌ها و چشمه‌های زیبایش، از جاذبه‌های شهر است. زمین‌های بازی و ورزشی مختلفی نیز برای استفاده عموم، به پارک اضافه شده است.

پارک منطقه‌ای پاسفیک اسپریت

این پارک در غرب ونکوور در زمین‌های اعطایی دانشگاه بریتیش کلمبیا در سواحل تنگه جورجیا، مجاور اقیانوس آرام واقع شده است. پارک جنگلی مسیرهای پیاده‌روی بسیار و سواحل زیبایی دارد.

پارک ویتکلیف

این پارک که اولین منطقه حفاظت شده  دریایی در کانادا است در حال حاضر، بیش از دویست نوع حیوان دریایی دارد.

پارک ونیر

این پارک در ناحیه کیتسیلانو واقع شده و موزه ونکوور، موزه دریایی ونکوور، آرشیو شهر ونکوور و مرکز فضایی مک‌میلان در آن قرار دارد. این پارک هم چنین میزبان چند تا از بزرگترین جشنوارهای تابستانی ونکوور، از جمله جشنواره بین‌المللی کودکان است. ونیر، بزرگترین و معروف‌ترین، در میان پانزده پارک کیتسیلانو است.

کوه گروس

این کوه با ارتفاع 231/1 متر  و داشتن چشم اندازی زیبا از شهر، یکی از جاذبه‌های جهانگردی شهر است. طبیعت زیبای کوه گروس با تله‌کابین‌هایی که به همین منظور در مسیرهای اسکی و نیز کلاس‌های آموزش اسکی هستند که در زمستان، علاقه‌مندان  به این ورزش را آموزش می‌دهند.

جزیره گرانویل

این جزیره کوچک، زمانی منطقه‌ای صنعتی در نزدیکی شهر بوده و اکنون به یکی از مناطق تفریحی و گردشگری داخل شهر، تبدیل شده است و عملاً دیگر جزیره به حساب نمی‌آید. گالری‌های هنری تئاتر‌های گوناگون، اجرای نمایش‌های خیابانی و نیز بازارهای محلی مختلف، از امکانات تفریحی این جزیره هستند. دانشگاه طراحی و هنر امیلی کار نیز در این جزیره است.

ویستلز بلک کمب

 این دهکده در 125 کیلومتری شمال ونکور است و سالانه حدود دو میلیون نر از آن بازدید می‌کنند. ویستلر، بهترین مسیرهای اسکی، کوهنوردی و پیاده‌روی را در کوهستان‌های اطراف خود دارد.

پارک دوچرخه سواری کوهستانی

این دهکده، بزرگترین مسیر دو چرخه‌سواری در نوع خود در دنیا است.

پل معلق و پارک کاپیلانو

این مجموعه علاوه بر یک پل 136 متری که از ارتفاع 70 متری بالای رودخانه کاپیلانو می‌گذرد و یک پارک تفریحی بزرگ شامل بزرگترین مجموعه تیرهای چوبی_ طلسم محافظ قبایل بومی ملت‌های نخستین در آمریکای شمالی و یک گردش ماجراجویانه روی یک‌سری پل است که بین درختان در ارتفاع سی متری جنگل کشیده شده است.

پل معلق دره‌ی لین

این پل که در ساحل شمالی واقع شده  شبیه پل کاپیلانو است.

دهکده چشمه‌های آب گرم هریسون

این دهکده و منطقه تفریحی با مناظر زیبای خود، از بهترین جاذبه‌های جهانگردی ونکوور است. علاوه بر امکان استفاده از آب گرم منطقه فعالیت‌های مختلف تفریحی نیز برای سرگرم کردن بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده؛

مثلاً قایق سواری روی دریاچه، دوچرخه سواری در اطراف دریاچه و در زمستان‌ها اسکی، فروشگاه‌های مختلف دهکده نیز محل مناسبی برای خرید انواع سوغاتی هستند. هر سال در اولین دوشنبه ماه سپتامبر (شهریور) مسابقه بین المللی  ساخت قلعه و مجسمه شنی در ساحل این دریاچه برگزار می‌شود و آثار ساخته شده تا ماه‌ها برجای می‌مانند.

این چشمه مجاور دریاچه بزرگ هریسون است و با کوه‌های پوشیده از برف، احاطه شده است. در نزدیکی آن یک مسیر پیاده‌روی کوهستانی، کنار دریاچه هریسون وجود دارد. در منطقه چند چشمه آب گرم هم دارد؛ از جمله هیکس و تروت.

ساحل کیتسیلانو

این ساحل یکی از معروف‌ترین سواحل ونکوور است. طولانی‌ترین استخر شنای کانادا، استخر آب شور، زمین‌های بازی و ورزش‌های ساحلی از امکانات این ساحل است.ساحل شمالیمنطقه‌ای تفریحی برای فعالیت‌هایی چون اسکی، اسنوبوردینگ، دوچرخه سواری کوهستانی و پیاده رویست

• جشنواره‌ها و مراسم و آئین مهم ونکوور کانادا

جشنواره بین‌المللی ونکوور

این جشنواره هر سال در ماه می (اردیبهشت) برگزار می‌شود و یکی از جاذبه‌های مهم جهانگردی ونکوور است و در مدت برگزاری آن، فیلم تئاتر و برنامه‌های مختلف مخصوص کودکان، نمایش داده می‌شود.

جشنواره بین‌المللی قایق‌های اژدها در کانادااین جشنواره، بزرگترین و قدیمی‌ترین جشنواره قایق‌های اژدها در خارج از آسیاست و با اجرای برنامه‌های فرهنگی و تفریحی جانبی، تبدیل به بزرگترین موقعیت برای اجتماعات خانوادگی در تابستان شده است. این جشنواره‌ها معمولاً در ژوئن (خرداد) در فالس‌کریک برگزار می‌شود.

سمفونی آتش

این جشنواره، از بزرگترین مسابقات آتش‌بازی جهان و رقابتی دوستانه است که به مدت چند روز در نقاط مختلف دنیا برگزار می‌شود؛ شهر ونکوور، یکی از مهم‌ترین برگزار کنندگان است. گروهای مختلف با برپایی آتش‌بازی‌های هماهنگ با موسقی، تصاویر زیبایی خلق می‌کنند که هر بیننده‌ای را مجذوب می‌کند.

نام دیگر این مراسم، جشن نور است و در مدت چهار شب در ماه جولای (تیر) برگزار می‌شود.جشنواره موسیقی ملّی سرگرم کننده‌ای است. برنامه‌های آن، مرکب از هنر معاصر و سنتی است و در سومین آخر هفته جولای (اواخر تیر) برگزار می‌شود.

نمایشگاه ملّی پاسفیک

بزرگترین نمایشگاه کانادایی غربی است که از اواخر آگوست تا اوایل سپتامبر (مرداد_شهریور) برگزار می‌شود. مهم‌ترین جاذبه‌های این نمایشگاه دو هفته‌ای، فروشگاه‌های زیاد، غرفه‌ها نمایش‌ها آتش‌بازی‌ و جایزه داخلی آن است.

جشنواره فرینج

در این جشنواره یازده روز که هر سال معمولاً در سپتامبر (شهریور) برگزار می‌شود، نزدیک به صد گروه تئاتر از سراسر کانادا و جهان اجرای زنده دارند.

جشنواره کتاب در خیابان

هر سال در سپتامبر (شهریور) ناشران کانادا  در چند شهر مختلف، از جمله ونکوور، آثار جدید خود را در بازارهای خیابانی عرضه می‌کنند. در این بازار‌ها، نوسیندگان آثار نیز حضور دارند و با دادن اطلاعات درباره کتاب‌های خود و امضای آنها با مردم ارتباط خوبی برقرار می‌کنند.

جشنوارهای ایلومینرز

جشنواره سالانه آتش بازی است که در تابستان برگزار می‌شود.

جشنواره بین‌المللی ونکوور

هر سال در فصل تابستان، این جشنواره بزرگ موسیقی در ونکوور برگزار می‌شود و حدود پانصد هزار نفر بیننده برای دیدن اجرای گروه‌های موسیقی مختلف در خیابان‌ها، پارک‌ها، سالن‌های موسیقی به این شهر سفر می‌کنند.

جشنواره بین المللی فیلم ونکوور

این جشنواره سالانه به مدت دو هفته، در اواخر سپتامبر (شهریور) و اوایل اکتبر (مهر) در ونکوور برگزار می‌شود و فرصت مناسبی برای ارایه آثار فیلم‌سازان جوان به خصوص فیلم‌سازان آسیایی است.

سال نوی چینی

به دلیل وجود چینی‌هایی در این شهر، جش سال نوی قمری غالباً یکی از مهیج‌ترین و رنگارنگ‌ترین مراسم ونکوور است.

رژه ارواح گمشده

این جشنواره سالانه در نزدیگترین شنبه به هالووین برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان اغلب لباس محلی می‌پوشند، فانوس می‌آورند و زیارتگاه می‌سازند.

جشنواره بازار شبانه ریچموند

 این جشنواره، تابستان‌ها، جمعه و شنبه در یک پارکینگ بدون سقف منطقه ریچموند برگزار می‌شود و یک بازار آسیایی چند منظوره شامل غرفه‌هایی با غذاهای محلی متنوع است.

جشنواره پیاده‌روی زامبی ونکوور

این مراسم معمولاً در تابستان و نزدیک موعد هالووین برگزار می‌شود. افراد لباس خاص پوشیده و راهپیمایی از مرکز شهر شروع شده و در یک گورستان محلی یا مکان عمومی پایان می‌یابد.

• بهترین دانشگاه های ونکوور کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا :

بهترین دانشگاه ونکوور و در گروه 10 دانشگاه برتر کاناداست. شهریه سالیانه بین 20 هزار تا 30 هزار دلار است.

دانشگاه سایمون فریزر (SFU ) :

یکی دیگر از معروفترین دانشگاه های استان بریتیش کلمبیاست که در گروه 15 دانشگاه برتر کانادا نیز قرار دارد و شامل دانشکده های: علوم، هنر و علوم اجتماعی، زیست، علوم بهداشت، هنر و تکنولوژی، ارتباطات،آموزش و بازرگانی می باشد.

دانشگاه پلی تکنیک کوآنتلن :

این دانشگاه، از دانشگاه های معروف کانادا و تنها دانشگاه پلی تکنیک در کاناداست که به ارائه خدمات جانبی، تسهیلات مالی و کاری و پشتیبانی از دانشجویان خود معروف شده است. همچنین محیط بزرگ این دانشگاه و سرانه بالای فضای آموزشی باعث خلوت شدن کلاس ها در این دانشگاه و استقبال شدید دانشجویان از این دانشگاه شده است.

دانشگاه کانادا وست (UCW) :

این دانشگاه که قدمت کمتری نسبت به دیگر دانشگاه های کانادا دارد (تاسیس : 2004)، به ارائه و آموزش رشته ها و دوره های حضوری و آنلاین MBA و DBA معروف شده

است و از سراسر جهان و بصورت مجازی، دانشجو می پذیرد.
• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در ونکوور کانادا و مقایسه با هزینه ها در تهران :

بر اساس محاسبات مرکز معتبر نامبئو (Numbeo.com)  در مارس 2020 : • هزینه ماهیانه خانواده چهار نفره:

3،247.64  دلار آمریکا یا  4،430.48 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه یک ماهه یک نفره: 880.35 دلار آمریکا یا  1200.98دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه شاخص زندگی در ونکوور 84.94٪ بیشتر از تهران است.

• اجاره در ونکوور به طور متوسط 153.74٪ بیشتر از تهران است.

• هزینه زندگی در رده 100 ام از 456 شهر جهان قرار دارد.

• ونکوور دارای شاخص هزینه زندگی 70.03 است.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *