ویزای اروپا

ویزای اروپا

ویزای اروپا چیست؟ همه چیز در مورد ویزای شنگن اروپا

ویزای اروپا یکی از ملزومات سفر به تمام کشورهای قاره اروپا است. این ویزا توسط کشورها و نهادهای مختلفی ارائه می‌شود و سندی برای ورود شما به این قاره سبز است. با این حال، دریافت این ویزا گاهی بسیار دشوار می‌شود.

آیا می‌دانید که علت این مسئله چیست و چرا تعداد زیادی از درخواست‌های ویزا هر ساله رد می‌شوند؟ آیا می‌دانید برای دریافت آن چه شرایطی باید داشته باشید؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا پاسخ این سؤالات را بفهمید.

ویزای اروپا چیست؟

ویزای اروپا یا ویزای شنگن به نوع خاصی از ویزا گفته می‌شود که در منطقه شنگن مورد استفاده قرار می‌گیرد. منطقه شنگن منطقه‌ای مشتکل از 26 کشور در اروپا است که شرایط خاصی بر تردد خارجیان از جمله کنترل مرزهای خارجی را به صورت هماهنگ اجرا می‌کنند اما مرزهای داخلی خود را بر می‌دارند.

برای بازدید از یک یا چند کشور عضو پیمان شنگن، شهروندان بسیاری از کشورها نیاز به دریافت ویزایی (فقط یک بار) با نام ویزای شنگن دارند. هیچ کنترل مرزهای داخلی در کشورهای عضو شنگن وجود ندارد یعنی شما با داشتن این ویزا از یکی از کشورهای عضو پیمان می‌توانید بدون ویزا و پاسپورت به کشورهای دیگر عضو این پیمان سفر کنید و حتی به مدت کوتاهی در آن‌ها زندگی کنید (درست همان شهرهای یک کشور).

کشورهای اروپایی زیر در حال حاضر بخشی از منطقه شنگن هستند: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس.

دریافت ویزای اروپا چه مزیت‌هایی دارد؟

ویزای شنگن ویزای اقامت کوتاه است که به دارنده این امکان را می‌دهد تا در اقصی نقاط کشورهای عضو این پیمان، اقامتی تا 90 روز در مدت 180 روز برای اهداف توریستی یا تجاری به هر یک از کشورهای منطقه شنگن داشته باشید.

شهروندان بسیاری از کشورها می‌توانند بدون دریافت ویزای شنگن به راحتی برای مدت زمانی 90 روز برای اهداف توریستی یا تجاری به کشورهای شنگن سفر کنند.

این ویزای اروپا برای تحصیل، کار یا زندگی یا بازدید از کشورهای عضو برای بیش از 90 روز نیست. در چنین مواردی، شخص باید به جای ویزای شنگن، ویزای کشور مربوطه در اروپا را درخواست کند.

چه کشورهای اروپایی عضو شنگن نیستند؟

شش کشور اروپایی وجود دارند که در داخل خاک قاره اروپا هستند ولی عضو این پیمان نیستند. این شش کشور، بلغارستان، کرواسی، قبرس، ایرلند، رومانی و انگلستان هستند. همچنین بخشی از دو کشور ترکیه و روسیه، در خاک قاره اروپا قرار دارد ولی این دو کشور نیز عضو پیمان شنگن نیستند. شهروندان این کشورها نمی‌توانند از مزیت‌های این ویزای اروپا استفاده کنند و 90 روز در کشورهای دیگر بدون ویزا بمانند.

ویزای اروپا را چطور دریافت کنیم؟

اگر شما قصد سفر به اروپا را دارید، باید این نوع ویزا را دریافت کنید. اخذ این ویزا مراحلی دارد.

مرحله اول: درخواست پاسپورت

اگر شما قصد سفر به اروپا را دارید ولی پاسپورت این کشورها را ندارید، ابتدا باید از طریق کشور خود برای پاسپورت اقدام کنید. دریافت پاسپورت ممکن است بین 4 تا 6 هفته طول بکشد و در برخی موارد بیشتر از آن نیز طول می‌کشد. در شرایطی که خیلی ترافیک وجود داشته باشد و فصل سفرهای تفریحی باشد ممکن است که 3 ماه نیز طول بکشد.

مرحله دوم: انتخاب نوع ویزای اروپا

مرحله دوم: انتخاب نوع ویزای اروپاویزای شنگن انواع مختلفی دارد. شما باید تصمیم بگیرید که قصد دارید کدام نوع از این ویزا را می‌خواهید دریافت کنید. در ادامه برخی از انواع این ویزاها ذکر شده‌اند.

 گردشگری

 کاری

 بازدید از خانواده و دوستان

 فرهنگی

 ورزشی

 موارد پزشکی

 تحصیلی و مطالعاتی

مرحله سوم: انتخاب کشور

کشورهای شنگن هنگام بررسی ویزای شنگن دارای معیارهای متفاوتی هستند. شما باید شرایط و ضوابط تعیین شده از سوی کشوری که قرار است ویزا را از آن دریافت کنید را به طور کامل رعایت کنید. برخی از کشورها راحت‌تر این ویزا را برای شما صادر می‌کنند.

مرحله چهارم: تعیین زمان درخواست

زمان بندی پردازش درخواست شما در سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های مختلف در نقاط مختلف جهان متفاوت است. به منظور این که بتوانید سفر خود را طبق برنامه ریزی انجام دهید، به شما توصیه می‌شود که تقریباً سه هفته قبل از سفر قصد ویزای شنگن را دریافت کرده باشید.

از آنجا که ممکن است تاخیر در درخواست ویزای شنگن شما وجود داشته باشد، باید 30-60 روز قبل از تاریخ شروع سفر خود برای درخواست اقدام کنید. شما نمی‌توانید بیش از سه ماه قبل از شروع سفر برنامه ریزی شده خود برای ویزا اقدام کنید. اگر کمتر از 15روز تا شروع سفر برنامه‌ریزی شده شما باقی مانده باشد، شما نمی‌توانید درخواست ویزای اروپا دهید.

مرحله پنجم: تعیین این که آیا باید به صورت حضوری درخواست را ثبت کنید یا خیر

اگر برای اولین بار است که متقاضی ویزای شنگن هستید، نام شما در سیستم اطلاعات ویزا اروپا (VIS) ثبت نشده است. بنابراین، از شما خواسته می‌شود که در صورت انگشت نگاری، درخواست را به صورت حضوری ارسال کنید.

پس از ثبت نام در VIS ، و تا زمانی که اثر انگشت شما در 59 ماه گذشته قبل از تاریخ شروع سفر شما ثبت نشده باشد، می توانید از طریق یک شخص ثالث درخواست خود را ثبت کنید.

نحوه رسیدگی به این درخواست ممکن است در کشورهای مختلف کمی متفاوت باشد. بنابراین، بهترین کار برای تأیید آن و اخذ ویزای اروپا پیگیری آن از طریق سفارت و کنسولگری تعیین شده کشور مربوطه اروپایی در کشور شما است.

مرحله هفتم: فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید

برای درخواست ویزای شنگن، باید فرم درخواست ویزای شنگن را تکمیل کنید.

مرحله هشتم: اسناد لازم را جمع کنید

شما برای دریافت ویزای اروپا باید برخی از اسناد لازم را ارائه کنید. این اسناد بسته به هدف سفر، متغیر هستند. به عنوان مثال اگر شما قصد اخذ ویزای مطالعاتی را دارید باید مدارک تحصیلی خود را به نهاد مربوطه ارائه کنید ولی برای ویزای گردشگری معمولا چنین چیزی نیاز نیست. البته برای دریافت همه ویزاها شما باید مدارک هویتی خود را ارائه کنید.

مرحله نهم: خرید بیمه ویزا شنگن و پرداخت هزینه

برای درخواست ویزای شنگن، علاوه بر سایر مدارک، موظف به پرداخت هزینه بیمه ویزای شنگن هستید و باید هزینه کلی دریافت ویزا را نیز پرداخت کنید. شما می‌توانید این هزینه‌ها را بصورت آنلاین پرداخت کنید.

مرحله دهم: مصاحبه

اکثریت افرادی که اقدام به درخواست برای گرفتن ویزای اروپا می‌کنند، باید در مصاحبه حضوری شرکت کنند. حتی وقتی تمام مدارک مورد نیاز را به درستی ارائه دهید و در مصاحبه نیز به تمامی سوالات به درستی پاسخ بدهید، به شما هیچ تضمینی در مورد گرفتن ویزای شنگن داده نمی‌شود.

با ارائه کلیه اسناد، اطمینان حاصل می‌شود که درخواست شما ممکن است توسط کنسولگری پذیرفته شود اما نه این که ویزا واقعاً اعطا بشود. دفتر کنسولگری می‌تواند در صورت لزوم هرگونه اسناد اضافی را درخواست کند.

مرحله آخر: دریافت پاسخ

در مرحله آخر باید منتظر پاسخ کشور مربوطه در مورد درخواست خود باشید. پاسخی که از طرف سازمان موردنظر دریافت می‌کنید به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. به عنوان مثال سابقه سفرهای خارجی شما یکی از عوامل مهم در پذیرش درخواست شما است.

اگر شما به کشورهایی سفر کرده باشید که مشکلاتی ماند جنگ، گروه‌های تروریستی و یا ایدئولوژی‌های ضد کشورهای غربی دارند، احتمال رد درخواست شما بسیار زیاد است. همچنین اگر به کشورهایی سفر کرده‌اید که روابط خوبی با کشورهای اروپایی دارند و یا پاسپورت معتبری دارند (مانند آمریکا، کانادا و استرالیا)، احتمال این که درخواست شما تایید شود بسیار زیاد است.

با این حال، از رد شدن درخواست خود ناامید نشوید. تا زمانی که تأیید ویزای خود را دریافت نکرده‌اید، نمی‌توانید برنامه سفر خود را تنظیم کنید. همچنین هرگز نباید تصور کنید که درخواست شما به طور خودکار تأیید خواهد شد. نکته دیگری که وجود دارد این است که باید از انجام درخواست‌های مکرر بپرهیزید. با سه بار رد شدن درخواست شما برای ویزای اروپا دیگر نمی‌توانید برای این ویزا اقدام کنید.

در صورتی که ویزای اروپای شما تایید شود، پاسپورت شما مهر خواهد خورد. هنگام دریافت گذرنامه، لطفاً مهر ویزا را با دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید همه چیز صحیح باشد و مشکلی وجود نداشته باشد. از سفر خود به اروپا لذت ببرید و به مدت زمان ورود و خروج سفر خود دقت داشته باشید تا برای سفرهای بعدی دچار مشکل نشوید.

ما در این مطلب مروری بر ویزای اروپا انداختیم و دیدیم که روش دریافت آن چگونه است و با دریافت این ویزا به چه کشورهایی می‌توان سفر کرد. بدون شک ویزا مهم‌ترین مدرک مسافرتی شما است و بدون آن نمی‌توان به هیچ کجای اروپا سفر کرد. با این حال دریافت آن نیز کار دشواری است و ریجکت شدن پیاپی باعث خواهد شد که نتوانید در آینده آن را دریافت کنید. برای جلوگیری از این مسئله بهتر است که کار دریافت ویزای خود را به مؤسسه‌های مهاجرتی با اعتبار بسپارید.

 

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا پایتخت آمریکا واشنگتن می باشد. این کشور، با مساحتی نزدیک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *