مهاجرت به آمریکا از طریق ویزاهای تحصیلی

مهاجرت به آمریکا از طریق ویزاهای تحصیلی

مهاجرت به آمریکا از طریق ویزاهای تحصیلی

مهاجرت به آمریکا از طریق ویزاهای تحصیلی ، یکی دیگر از اهدافی است که افراد در طول پروسه مهاجرت به آمریکا برای خود تعیین می‌کنند. شما برای رسیدن به آرزوی مهاجرت به آمریکا و زندگی در این کشور، همواره آپشن‌های متفاوتی پیش رو دارید. دقت داشته باشید که معمولاً دو دسته از افراد به دنبال ویزاهای تحصیلی رفته و تلاش می‌کنند تا از آن‌ها استفاده کنند.

دسته اول افرادی که هستند که قصد اصلی آن‌ها همان تحصیل در آمریکاست اما بسیاری از افراد حتی بدون اینکه هدف اصلی آن‌ها تحصیل در آمریکا باشد، قصد دارند تا از امتیازات این نوع ویزاهای برای بهبود پرونده مهاجرتی خود استفاده کرده و در اصل آن را یک پله برای مهاجرت به آمریکا قرار دهند. به هر طریق ما در این یادداشت، توضیحات مناسبی برای هر دو دسته در مورد ویزاهای تحصیلی آمریکا داریم و از این رو پیشنهاد می‌کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

ما در این یادداشت نگاهی به ماهیت کلی ویزاهای تحصیلی داشته و پس از آن به صورت موردی و جزئی، معروف‌ترین نوع از انواع ویزاهای تحصیلی را معرفی می‌کنیم. همچنین در این یادداشت یک خبر خوب برای کاربران عزیز ایرانی داریم. این بار در یادداشت پیش رو با عناوین زیر روبرو خواهید شد:

 • نگاهی به ماهیت ویزاهای تحصیلی آمریکا
 • یک خبر خوب برای ایرانیان
 • ویزاهای تحصیلی F آمریکا
 • ویزاهای تحصیلی M آمریکا
 • ویزاهای تحصیلی J آمریکا
 • سازمان مهاجرتی تدبیرساز و فرصت تحصیل در آمریکا

نگاهی به ماهیت ویزاهای تحصیلی آمریکا

ویزاهای تحصیلی از دسته ویزاهای غیرمهاجرتی هستند؛ اگر یکی از همراهان همیشگی سازمان مهاجرتی تدبیرساز باشید حتماً مفهوم این مسئله را می‌دانید اما در غیر این صورت باید گفت که اساساً ویزاهای غیرمهاجرتی، ختم به اقامت موقت خواهند شد. شما با تمام ویزاهای غیرمهاجرتی، به شکلی محدود و برای برخی مقاصد خاص، در مدت زمانی محدود حق ماندن در کشور آمریکا را دارید.

این بدان معنی است که شما با ویزاهای تحصیلی آمریکا که نوعی از ویزاهای غیرمهاجرتی هستند، نه صاحب گرین کارت خواهید شد و نه شهروند این کشور. دقت داشته باشید که در ویزاهای تحصیلی، هدف اصلی از اقامت موقت شما انجام تحصیل در مراکز علمی و آموزشی کشور آمریکاست و این بدان معنی است که اجازه اشتغال و کار کردن ندارید. البته این مسئله مطلق نیست؛ چنانچه بعدتر مطالعه خواهید کرد که در بعضی از ویزاهای تحصیلی ، مطابق برخی شرایط خاص امکان کار کردن وجود دارد. در اغلب موارد دانشجویان اجازه انجام مشاغل (Part time) را پیدا می‌کنند.

یک خبر خوب برای ایرانیان

دقت داشته باشید که ویزاهای تحصیلی ، از معدود ویزاهایی هستند که حتی با وجود قانون تراول بن ترامپ، اخذ آن‌ها برای ایرانیان به طور مستقیم ممکن بوده و نیازی به انجام امور جانبی و ترفندهای غیر‌معمول نیست. در توضیحات مندرج در مراجع رسمی دولت آمریکا، قانون تراول بن در مورد کشور ایران، شامل ویزاهای تحصیلی نشده و ایرانیان می‌توانند درخواست‌های خود برای این نوع از ویزاهای غیرمهاجرتی را به طور مستقیم ثبت و پیگیری کنند.

ویزاهای تحصیلی F آمریکا

ویزای تحصیلی F آمریکا یکی از انواع ویزاهای تحصیلی است که شما با اخذ آن امکان تحصیل در کشور آمریکا را پیدا می‌کنید. این نوع از ویزاها در سه سطح صادر می‌شوند:

 • ویزای F-1
 • ویزای F-2
 • ویزای F-3

در مورد این سه سطح ارائه برخی توضیحات سطحی خالی از لطف نیست. در اغلب موارد مقصود از ویزای تحصیلی F آمریکا همان ویزای F-1 است و به نوعی می‌توان گفت که این نوع ویزا اصلی‌ترین ویزای این دسته است. ویزای F-1 به افرادی اعطا خواهد شد که طبق شرایط خاصی متقاضی تحصیل در کشور آمریکا بوده و در یکی از مراکز علمی-آموزشی آمریکا پذیرش شده باشند. ویزای F-2 نیز مختص خانواده‌های این افراد که قصد زندگی در کشور آمریکا را تا زمان اتمام تحصیل فرزند خود دارند. البته مقصود نباید دچار اشتباه شد؛  این ویزای F-2 فقط برای والدین نیست بلکه بستگان درجه اول شخص در مجموع امکان اخذ آن را دارند. این یعنی اگر دانشجو همسر و فرزند داشته باشد، با ویزای F-2 امکان زندگی آن‌ها در آمریکا فراهم خواهد شد. در مورد ویزای F-3 اما نیازی به ارائه توضیحات زیادی نیست زیرا یکی از ویزاهایی است که شاید چندان برای ایرانیان موضوعیت نداشته باشد. فرزندان اشخاصی که صاحب گرین کارت آمریکا یا پاسپورت این کشور باشند می‌توانند از این نوع ویزا برای تحصیل در کشور آمریکا استفاده کنند.

ویزاهای تحصیلی M آمریکا

در این ویزا از ویزاهای تحصیلی آمریکا، ماهیت کلی کاملاً با ویزای تحصیلی F مشترک است اما در برخی از جزئیات تفاوت‌هایی وجود دارد. پیش از هر چیز در مورد ویزای تحصیلی M آمریکا باید گفت که این ویزا نیز در دو نوع مختلف صادر می‌شود:

 • ویزای M-1
 • ویزای M-2

ویزای تحصیلی M-1 برای خود افراد متقاضی تحصیل در آمریکا صادر می‌شود اما ویزای M-2 برای زندگی بستگان این افراد در کشور آمریکاست. در ویزای تحصیلی M تفاوت اصلی این است که این نوع از ویزاهای تحصیلی به افرادی اعطا می‌شود که قصد تحصیل در مراکز فنی و حرفه‌ای این کشور یا همان هنرستان‌ها را دارند. ویزایی که شما برای تحصیل در مراکز حرفه‌آموزی یا همان هنرستان‌های آمریکا باید آن را اخذ کنید ویزای تحصیلی M است. دقت داشته باشید که دو ویزای تحصیلی M و  F جایگزین یکدیگر نشده و ممکن نیست تا برای مقاصد مشترکی استفاده شوند. برای هنرستان‌ها و مراکز حرفه‌آموزی ویزای M و برای دانشگاه‌ها و مراکز آکادمیک ویزاهای F.

ویزاهای تحصیلی J آمریکا

ویزاهای تحصیلی J که معمولاً تعداد کمتری از ویزاهای تحصیلی صادر شده برای ایرانیان را تشکیل می‌دهند، مختص محققان و دانشجویانی است که ذیل برنامه‌های بورسیه یا فرصت‌های مطالعاتی از سایر دانشگاه‌ها به آمریکا می‌روند. به طور مثال دانشگاه شما که در شهر گلاسکو اسکاتلند قرار دارد ممکن است به هر علتی به شما فرصت مطالعاتی در کشور آمریکا را اعطا کند؛ پس از این شما با استناد به این موضوع می‌توانید برای دریافت انواع ویزاهای تحصیلی J وارد عمل شوید. این ویزا نیز شرایط خاصی دارد که بعدتر به تفصیل آن را بررسی می‌کنیم.

سازمان مهاجرتی کوچ و فرصت تحصیل در آمریکا

اگر به هر علتی به دنبال تحصیل در آمریکا هستید، کارشناسان سازمان مهاجرتی کوچ برای رسیدن به این مهم کنار شما هستند. ما در هر دو بخش اخذ ویزاهای تحصیلی و انتخاب مرکز آموزشی مناسب کنار شما هستیم. تمام روابط ما در آمریکا، تجربه کارشناسان و دانش وکلای خبره مهاجرتی در خدمت شماست تا بتوانید در این کشور پر از فرصت، تحصیل کنید و به نقطه روشنی در آینده خود دست پیدا کنید. با سازمان مهاجرتی کوچ ، دستیابی به امکان تحصیل در آمریکا برخلاف گذشته، خیلی کار سخت و پیچیده‌ای نیست.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند پایتخت هلند شهر آمستردام و واحد پول آن یورو می‌باشد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *