ویزای خانوادگی آمریکا

مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای‌های خانوادگی

مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای های خانوادگی یکی دیگر از انواع پلن‌های مهاجرتی است که متقاضیان بر مبنای داشتن رابطه خانوادگی شانس خود را برای دریافت اقامت این کشور امتحان می‌کنند. تعداد متقاضیان این دسته پلن‌‌ها نیز بخش چشمگیری از جامعه آماری متقاضیان مهاجرت به آمریکا را تشکیل می‌دهند و از این روی بررسی مهاجرت به آمریکا از طریق ویزاهای خانوادگی کاملاً حائز اهمیت است.

در این یادداشت هدف اصلی ما ایجاد نگرشی کلی از پروسه‌های مهاجرت به آمریکا از طریق ویزاهای خانوادگی است و تلاش می‌کنیم تا معروف‌ترین ویزاهای این رده را برای شما معرفی کنیم. هر چند تلاش کارشناسان سازمان مهاجرتی تدبیرساز بر گردآوری دقیق و جامع مطالب است اما در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد مهاجرت به آمریکا از طریق ویزاهای خانوادگی نیاز دارید، پس از مطالعه این یادداشت با ما ارتباط برقرار کنید. ما در این یادداشت عناوین زیر را پوشش خواهیم داد:

 • نگرش آمریکا نسبت به این دست ویزاها
 • ویزاهای خانوادگی یا همان خانواده‌محور
 • ویزاهای خانوادگی مهاجرتی
 • ویزاهای IR
 • ویزاهای خانوادگی غیرمهاجرتی
 • آیا من شامل دریافت این نوع ویزا می‌شوم؟

نگرش آمریکا نسبت به این دست ویزاها

دولت آمریکا همواره دید مثبتی نسبت به پدیده همبستگی خانوادگی داشته و تلاش کرده تا در سیاست‌های خود حمایت از خانواده‌ها را در دستور کار داشته باشد. در امور مهاجرتی نیز، دولت آمریکا به کمک ویزاهای خانوادگی یا همان (Family-Based Visas) تلاش کرده است که تا سر حد امکان تسهیلاتی را برای یکپارچگی خانواده‌ها فراهم آورد.

ویزاهای خانوادگی یا همان خانواده‌محور

این نوع از ویزاها نیز برخلاف انواع دیگری از ویزاهای آمریکا، در هر دو دسته مهاجرتی و غیرمهاجرتی قرار می‌گیرند و از این حیث باید به دقت تفاوت آن‌ها را بررسی کرد. برای توضیح بیشتر باید مجدداً گفت که ویزاهای خانوادگی که جز ویزاهای مهاجرتی هستند، منجر به اخذ اقامت دائم و گرین کارت خواهند شد و ویزاهایی که جز دسته ویزاهای غیرمهاجرتی باشند، تنها باعث اقامت موقت می‌شوند. ویزاهای خانوادگی مهاجرتی به افرادی اعطا می‌شوند که بستگان آن‌ها مقیم دائم یا شهروند کشور آمریکا باشند و ویزاهای خانوادگی غیرمهاجرتی به اشخاصی اعطا می‌شود که بستگان آن‌ها دارای اقامت موقت بوده و به نوعی خود دارای یکی از ویزاهای غیرمهاجرتی باشند.

ویزاهای خانوادگی مهاجرتی

در این نوع از ویزاهای خانوادگی ، شاهد اعطای اقامت دائم و فوری به بستگان شهروندان آمریکا و دارندگان گرین کارت هستیم. البته در مورد دارندگان گرین کارت و شهروندان آمریکا دو تفاوت اصلی وجود دارد. چنانچه شما دارنده گرین کارت آمریکا باشید، تنها امکان تقاضای ویزاهای خانوادگی برای همسر و فرزندان مجرد خود را دارید.

اما افرادی که به امتیاز شهروندی آمریکا رسیده باشند می‌توانند، برای همسر، فرزندان پسر و دختر، والدین یا برادر و خواهر خود نیز تحت شرایط خاصی درخواست ویزاهای خانوادگی داشته باشند. پس تا بدین جا نکته مهمی که باید به آن دقت کرد این است که تعریف بستگان در دو چارچوب گرین کارت و شهروندی آمریکا متمایز است. دولت آمریکا هیچ محدودیتی را برای اعطای ویزای خانوادگی به بستگان درجه اول قائل نشده است و در هر سال مالی هیچ سقفی برای تعداد ویزاهای اعطا شده وجود ندارد.

ویزاهای IR

ویزاهای IR در 5 سطح و دسته مختلف اعطا شده و هر یک به نوع خاصی از رابطه با بستگان تعلق دارد:

 • ویزاهای IR-1: این ویزا به همسر شخصی که شهروند کشور آمریکاست اعطا خواهد شد.
 • ویزاهای IR-2: این ویزا به فرزندان زیر 21 سال و مجرد شهروند کشور آمریکا اعطا می‌شود.
 • ویزاهای IR-3: به افرادی که یک شهروند کشور آمریکا آن‌ها را به فرزندی قبول کند اعطا می‌شود.
 • ویزاهای IR-4: عملکردی مشابه ویزاهای IR-3 دارد اما برای کودکانی است که در حال اقامت در کشور آمریکا به فرزندی قبول شوند.
 • ویزاهای IR-5: این ویزا به والدین شخصی که شهروند آمریکاست و  حداقل 21 سال سن دارد اعطا خواهد شد.

ویزاهای خانوادگی غیرمهاجرتی

معمولاً همواره در کنار هر کلاس از ویزاهای غیرمهاجرتی و با اقامت موقت، شاهد یک زیرشاخه برای بستگان هستیم که با کمک این ویزاهای خانوادگی ، خانواده شخص امکان اقامت در کشور آمریکا را پیدا می‌کنند. این نوع از ویزاها شاید به طور رسمی زیر شاخه ویزاهای خانوادگی قرار نگیرند اما در عمل به علت دریافت امتیاز اقامت به خاطر وابستگی خانوادگی، نوعی از این ویزاها محسوب می‌شوند. نام بردن از تمام این ویزاها در دایره تمرکز بحث نیست اما به طور اجمالی چند نوع از این ویزاهای خانوادگی را معرفی خواهیم کرد:

 • ویزا M-2: این ویزا به بستگان درجه اول شخصی که صاحب ویزای M-1 است اعطا خواهد شد. ویزای M-1 مختص به افرادی است که در هنرستان‌ها و مراکز حرفه‌آموزی کشور آمریکا تحصیل می‌کنند.
 • ویزا F-2: این نوع از ویزا به بستگان درجه اول اشخاصی که دارنده ویزای F-1 هستند اعطا خواهد شد. دارندگان ویزای F-1 افرادی هستند که در مراکز علمی-آکادمیک کشور آمریکا مشغول به تحصیل هستند.

در بخش ویزاهای غیرمهاجرتی کاری نیز شاهد چنین ویزاهایی هستیم.

آیا من شامل دریافت این نوع ویزا می‌شوم؟

ممکن است تابحال خودتان نیز با مطالعه موارد فوق متوجه تعدد بالا و پیچیدگی کیس‌های این چنینی شده باشید. به همان میزان که پوشش کامل این نوع ویزاها در مقام توضیح امر سختی است، در مورد شمول یا عدم شمول شما نیز پاسخگویی به طور کلی سخت است. بدیهی است که برای این کار لازم است تا ابتدا با پرکردن فرم ارزیابی کمپین مهاجرتی خود را استارت بزنید. کارشناسان سازمان مهاجرتی تدبیرساز پس از مطالعه کامل مشخصات و جبنه‌های مختلف وضعیت شما، این مورد را که آیا قادر به دریافت ویزاهای خانوادگی هستید را بررسی می‌کنند.

در این شرایط با دو حالت عمده روبرو خواهیم شد. اول اینکه شما از نظر قانونی دارای رابطه فامیلی با یک شخص دارای گرین کارت آمریکا یا یک شهروند آمریکا هستید و بر همین مبنا کمپین مهاجرتی شما در تعامل با سازمان مهاجرتی تدبیرساز شکل می‌گیرد. در غیر این صورت نیز در حالت دوم روابط خانوادگی شما در این راستا مناسب تشخیص داده نشده و عملاً زدن استارت یک پروسه  مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای های خانوادگی در همکاری با سازمان مهاجرتی تدبیرساز ممکن نیست. در این شرایط نیز جای نگرانی نیست. با مبنا قرار دادن بررسی‌های کارشناسان مجموعه، سازمان مهاجرتی کوچ مشاوره مناسب را برای انتخاب سایر روش‌های مهاجرت در اختیار شما قرار خواهد داد.

همچنین ببینید

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری: راهکار حذف محدودیت‌ها جهت اخذ گرین کارت آمریکا برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *