مهاجرت به آمریکا از طریق ویزاهای مهاجرتی (IV)

مهاجرت به آمریکا از طریق ویزاهای مهاجرتی (IV)

روش‌های مهاجرت به آمریکا از طریق ویزاهای مهاجرتی (IV) ویزاهای مهاجرتی موضوع دیگری است که کارشناسان سازمان مهاجرتی کوچ تصمیم گرفتند تا در یکی از بررسی‌های خود به آن بپردازند. ویزاهای مهاجرتی دسته خاصی از ویزاها هستند و پیش از پرداختن به آن‌ها لازم است که بدانید اساساً ویزاهای کشور آمریکا در دو بخش اصلی دسته‌بندی می‌شوند:

• ویزاهای مهاجرتی که با توجه به نام آن‌ها، یعنی (Immigrant Visas)، به اختصار IV نیز نامیده می‌شوند.

• ویزاهای غیرمهاجرتی که بسته به نام آن‌ها یعنی (Non-Immigrant Visas) به اختصار NIV نام دارند.

در طول این یادداشت متوجه خواهید شد که ویزاهای مهاجرتی جه ماهیتی داشته و چه نوع ویزاهایی را شامل می‌شوند.

در یادداشت دیگری نیز که با مضمون مشابهی توسط کارشناسان سازمان مهاجرتی کوچ  آماده شده است، به تفکیک روش‌های مهاجرت به آمریکا از طریق ویزاهای غیرمهاجرتی را خواهید آموخت. در اثنای متن نیز تلاش می‌کنیم تا برخی از پرسش‌های پرتکرار شما همراهان گرامی را پاسخ دهیم.

در همین راستا شما فعلاً در این یادداشت با عناوین زیر روبرو خواهید شد:

نگاهی به ماهیت ویزاهای مهاجرتی؛

چگونه یک ویزا مهاجرتی خواهد بود؟

همانطور که از نام ویزاهای مهاجرتی پیداست، این دسته از ویزاهای برای مهاجرت دائم به کشور آمریکا ایجاد شده‌اند؛ این بدان معنی است که ویزاهای مهاجرتی به شما این امکان را می‌دهند که در وهله اول اقامت دائم کشور آمریکا را بدست آورده و سپس در گام‌های بعدی بسته به خواست و میل باطنی، به امتیاز شهروندی این کشور دست پیدا کنید.

پس در یک جمع‌بندی باید گفت که:

• ویزاهای مهاجرتی به اقامت دائم کشور آمریکا ختم می‌شوند. هر شخصی با داشتن یکی از ویزاهای مهاجرتی این امکان را دارد تا برای به طور دائمی در آمریکا اقامت داشته باشد.

• در پروسه مهاجرت به آمریکا اقامت دائمی به معنی دستیابی به امتیاز شهروندی نیست و شما باید در گام دیگری برای تبدیل شدن به شهروند این کشور درخواست خود را ثبت کنید. هر چند نباید فراموش کرد که به‌نوعی داشتن اقامت دائم، شرط لازم برای تبدیل شدن به شهروند آمریکاست.از نظر ماهیت عملی ویزاهای مهاجرتی باید به نکات فوق اشاره کرد اما اینکه از نظر نحوه اعطا، ویزاهای مهاجرتی با دسته دیگر چه تفاوتی دارد باید گفت که برای رسیدن به ویزاهای مهاجرتی ، شخصی که شهروند هر کشوری غیر از آمریکاست باید:

• توسط شخصی که خود شهروند قانونی یا دارنده اقامت دائمی کشور آمریکاست و با او رابطه فامیلی درجه اول دارد

• توسط یک کارفرمای معتبر آمریکاییحمایت شود.

البته در غیر این صورت نیز شخص متقاضی مهاجرت به آمریکا با در دست داشتن یک دادخواست تأیید شده که در اصطلاح به آن (Approved petition) نیز گفته می‌شود می‌تواند شانس خود را برای بدست آوردن دسته خاصی از ویزاهای مهاجرتی امتحان کند.

آیا من می‌توانم در بدست آوردن یکی از ویزاهای مهاجرتی موفق شوم؟

دقت داشته باشید که ما در ادامه دسته‌های مختلف ویزاهای مهاجرتی را به تفکیک تا حد امکان معرفی خواهیم کرد اما این برای پاسخ به این پرسش کافی نیست.

مهاجرت به آمریکا از طریق ویزاهای مهاجرتی (IV)، چگونه است  برای پاسخ به این پرسش باید اطلاعات و مشخصات کاملی از وضعیت شما را دانسته و بر مبنای آن وضعیت شما برای دریافت هر یک از انواع ویزاهای مهاجرتی را بررسی کنیم.

پس برای گرفتن پاسخ این پرسش، در کنار نگاهی به انواع ویزاهای مهاجرتی و دستیابی به دیدی ابتدایی، لازم است تا با کارشناسان سازمان مهاجرتی کوچ  ارتباط برقرار کرده و تمام مشخصات خود را در قالب فرم ارزیابی تهیه شده توسط ما ارائه فرمایید. تنها در این صورت می‌توان با قطعیت به پرسش فوق پاسخ گفت.

انواع مختلف ویزاهای مهاجرتی

ویزاهای مهاجرتی در 5 دسته اصلی بر مبنای نحوه دریافت، دسته‌بندی می‌شوند.

• خانواده‌محور (Family-Based)

• ویزای نامزدی (Fiance visa)

• کارمحور (Employment-Based)

• ویزای DV که ار طریق لاتاری آمریکا اعطا خواهد شد

• ویزا مناسب برای بازگشت ساکنان آمریکا

در ادامه به تفکیک در مورد 4 ویزای فوق توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد. در مورد پنجمین نوع از انواع ویزاهای مهاجرتی اما در این یادداشت نیازی به ارائه توضیحات خاصی نیست زیرا ویزای بازگشت ساکنان نوع خاصی از ویزاست و اساساً ربطی به افرادی که در حال حاضر ساکن ایران هستند و متقاضی مهاجرت به آمریکا هستند ندارد.

ویزاهای خانواده ‌محور

شما تنها در صورتی شانس دریافت نوع خانواده‌محور ویزاهای مهاجرتی را دارید که یکی از اقوام نزدیک یا به بیانی دیگر درجه اول شما، شهروند آمریکا بوده و یا دارای اقامت دائم این کشور باشد. سالانه به طور متوسط 480 هزار ویزای خانواده‌محور توسط دولت این کشور صادر خواهند شد و این رقم چشمگیری است.

مهم‌ترین ویزاهای موجود در این دسته به شرح زیر هستند:

• ویزاهای صادر شده برای اقوام درجه یک افرادی که به گرین کارت آمریکا دسترسی دارند، جز این دسته هستند. این ویزاها دارای هیچ محدودیتی نیستند و به هر تعداد که نیاز باشد در سال صادر می‌شوند.

• ویزاهای K-3

• ویزاهای سری V

 ویزای نامزدی

 ویزای نامزدی آمریکا یکی ویزای مهاجرتی آمریکاست که برای افرادی که خواهان ازدواج با یکی از اتباع این کشور هستند صادر خواهد شد. این نوع از ویزا دارای شرایط ویژه‌ای است که دستیابی به آن در گرو ثبت رسمی ازدواج شماست. البته برای آغاز کافیست که اثبات کنید رابطه‌ای بین شما و یکی از اتباع کشور آمریکا وجود داشته و قصد ازدواج دارید.

پس از این یک ویزای موقت 90 روزه برای سفر به آمریکا به شما اعطا خواهد شد و شما باید تا انتهای مهلت این ویزا ازدواج خود را به طور رسمی ثبت کنید. در یادداشتی دیگر در مورد این ویزا به تفصیل توضیحاتی ارائه شده است.

 باید بهترین راه را برای رسیدن انتخاب کنیدویزای کار‌محوردر هر طول سال مالی یعنی از 1 اکتبر هر سال تا 20 سپتامبر سال بعدی تقریباً 140 هزار ویزای کارمحور مهاجرتی برای متقاضیان این دسته از ویزاها صادر خواهد شد. برای اخذ این ویزا لازم است تا شما در کشور آمریکا شاغل بوده و با شرایط یکی از انواع ویزاهای این دسته همخوانی داشته باشید.

معروف‌ترین ویزاهای کار‌محور به شرح زیر هستند:

• EB-1A

• EB-1B

• EB-1C

• EB-2

• EB-3

• EB-4

•EB-5

ویزاهای DV

 مهاجرت به آمریکا از طریق ویزاهای مهاجرتی (IV)  این  ویزا که به عنوان لاتاری آمریکا شناخته می‌شود، هر ساله طی یک مدل قرعه‌کشی خاص که شباهت زیادی به یک بخت‌آزمایی دارد، اعطا خواهد شد.

در دو یادداشت با عناوین لاتاری آمریکا و اقدامات پس از برنده شدن در لاتاری گرین کارت آمریکا، تمام موضوعاتی که نیاز است تا در این مورد بدانید را بررسی کردیم.  ما با شناخت و دانش کافی، شما را به این رویا می‌رسانیم.

همچنین ببینید

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری: راهکار حذف محدودیت‌ها جهت اخذ گرین کارت آمریکا برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *