ویزا و اقامت تحصیلی ارمنستان

ویزا و اقامت تحصیلی ارمنستان

ویزا و اقامت تحصیلی ارمنستان

پایتخت این کشور شهر ایروان است که بیش از یک سوم کل جمعیت کشور را تشکیل می دهد. دیگر شهرهای آن آراگاتسوتن، آرارات، آرماویر و … می‌باشد. زبان ارمنی به عنوان زبان رسمی این کشور است که از زبانهای هندو اروپایی می‌باشد.

رمنستان از لحاظ جغرافیایی در شمال غربی ایران قراردارد که نزدیکترین شهر مرزی آن با ایران جلفا می باشد و رود ارس مرز بین ایران و ارمنستان است. همسایه های ارمنستان کشورهای آذربایجان، ترکیه، گرجستان و ایران می باشند.

هرساله گردشگران ایرانی زیادی به جهت سهولت دسترسی و عدم نیاز به اخذ ویزا به ارمنستان سفر می‌کنند. صنعت گردشگری در اقتصاد ارمنستان نقشی پررنگ دارد و معمولا دانشجویان با ویزای گردشگری وارد ارمنستان میشوند و پس از تصویب پذیرش دانشگاه ، مجوز اقامت موقت میگیرند و میتوانند این مجوز را در طول برنامه ی تحصیلی تمدید کنند.

فاصله زمینی مرز ایران تا ایروان پایتخت ارمنستان 370 کیلومتر است. آب و هوای ارمنستان کوهستانی خنک است و به دلیل دارا بودن بلندترین دریاچه آب شیرین جهان بعنوان قطب گردشگری منطقه بوده است.

لذا ادامه تحصیل در ارمنستان به علت نزدیکی که به کشور ایران دارد و همچنین ارزان بودن هزینه های تحصیل و زندگی، مورد توجه بسیاری از متقاضیان ایرانی قرار گرفته است. برای ورود به دانشگاه های ارمنستان باید در آزمون ورودی شرکت کرد.

چنانچه دانشجو تسلط به زبان ارمنی نداشته باشد یک دوره 6 ماهه در دانشگاه باید بگذراند. البته لازم به ذکر است که زبان تحصیل در دانشگاه های خصوصی ارمنستان به زبان انگلیسی، فرانسوی، روسی و … می‌باشد.

برای پذیرش از دانشگاه های ارمنستان نیاز به معدل دیپلم حداقل 14 می باشد اما برای دریافت پذیرش از دانشگاه های ارمنستان نیازی به ارائه مدرک زبان ندارید. هزینه های تحصیل در ارمنستان سالیانه معمولا بین 2000 تا  4000 دلار می باشد. از دانشگاه های برتر ارمنستان می توان از دانشگاه های ایروان، دانشگاه آمریکایی ارمنستان، دانشگاه فونداسیاس فرانسه و دانشگاه بین المللی اوراسیا نام برد.

ایرانیان که از امکان سفر بدون ویزا به ارمنستان برای تجربه کردن یک سفر خارجی کم هزینه استفاده می کنیم. سال تحصیلی در ارمنستان به طور کلی از دو ترم تشکیل می شود و از سپتامبر تا ماه مه به طول می انجامد.

میانگین هزینه زندگی در ارمنستان معمولا بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه می باشد. البته دانشجویانی بین المللی در ارمنستان می توانند همزمان با تحصیل، به کار دانشجویی مشغول شوند.

بسیاری از ایرانیان جهت تحصیل در دوره های پزشکی و دندان پزشکی به ارمنستان مراجعه می کنند و دانشکده پزشکی دانشگاه ایروان به سبب هزینه پایین تحصیل و شهرتی که دارد یکی از پر طرفدارترین دانشکده های پزشکی در میان ایرانیان می باشد. رشته پزشکی در ارمنستان به زبان انگلیسی نیز تدریس می شود.

هزینه تحصیل در رشته پزشکی تقریبا سالیانه  ۴۰۰۰ دلار و داروسازی ۳۰۰۰ دلار و در صدر آن دندانپزشکی با ۵۰۰۰ دلار در سال می باشد. دانشگاههای ایروان، هایبوساک، مادر ترزا و دانشگاه UTAM در ارمنستان، رشته دندانپزشکی و پزشکی را تدریس می کنند.

در ابتدای دوره تحصیلی پزشکی در ارمنستان، دروس عمومی و پیش نیاز به دانشجویان تدریس می شوند و پس از یک سال، دانشجویان می توانند در مراکز درمانی به کار مشغول شوند و حداقل حدود 800 دلار در ماه بعنوان کار پارت تایم دریافت می کنند. اجازه به کار برای دانشجویان بین المللی حداکثر 20 ساعت در هفته می باشد.

برترین دانشگاه های ارمنستان از نظر رنکینگ بین المللی به ترتیب دانشگاه ایروان،  دانشگاه آمریکایی ارمنستان، دانشگاهای التی ارامنه روسیه، دانشگاه تربیت بدنی ارمنستان، دانشگاه ایالتی ونادزور ، دانشگاه علوم پزشکی ارمنستان و … می‌باشند.

متاسفانه هیچ یک از دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشند و تنها 3 دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد که لیست آن در زیر آمده است:

گروه ب (خوب)

  1. Yerevan State University   صرفاً رشته زبان و ادبیات ارمنی

گروه ج (متوسط)

  1. American University of Armenia
  2. Yerevan State University   رشته‌های غیر از زبان و ادبیات ارمنی

دانشگاه های ارمنستان معمولا بورس هایی نیز برای دانشجویان ممتاز در نظر می گیرند از جمله بورسیه AEF ،

Edward Hosharian Scholorship ، TCA Scholorship  و …

ویزای تحصیلی ارمنستان منجر به اقامت موقت تحصیلی برای متقاضیان می گردد و معمولا در ابتدا ویزای یکساله صادر می‌شود و پس از آن باید برای تمدید مجدد آن اقدام کرد.

تحصیل در ارمنستان منجر به اقامت دایم این کشورنمی گردد اما اگر بعد از تحصیل در ارمنستان کار پیدا کنیند و مدت 3 سال به طور قانونی در ارمنستان اقامت داشته باشند می توانند برای اقامت دائم اقدام کنند. دانستن زبان ارمنی از دیگر شرایط اخذ تابعیت ارمنستان می‌باشد.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا پایتخت آمریکا واشنگتن می باشد. این کشور، با مساحتی نزدیک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *