ویزا و اقامت تحصیلی مجارستان

ویزا و اقامت تحصیلی استرالیا

ویزا و اقامت تحصیلی استرالیا

استرالیا ششمین کشور پهناور دنیا است. پایتخت استرالیا شهر کانبرا است، شهری که در ۳۰۰ کیلومتری جنوب غربی سیدنی و ۶۵۰ کیلومتری شمال شرقی ملبورن واقع است. پایتخت استرالیا شهر کانبرا است و شهرهای بزرگ آن عبارت‌اند از سیدنی، ملبورن، بریزبِن و پرت. این کشور دارای مرز خاکی با هیچ کشوری نیست و استرالیا سرزمین اصلیِ قاره اقیانوسیه به شمار می‌آید که کوچک‌ترین قاره دنیاست.

استرالیا از شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو (territory) تشکیل شده‌است که اختیاراتشان کمتر از ایالت‌هاست. ایالت‌ها و قلمروهای استرالیا عبارت‌اند از:

1. نیو ساوت ولز (NSW) یا ولز جنوبی جدید که مرکز آن سیدنی است.

2. کوئینزلند (QLD) که مرکز آن بریزبن می‌باشد.

3. استرالیای جنوبی (SA) با مرکزیت آدلاید.

4. تاسمانی (TAS) که جزیره‌ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی و مرکز آن هوبارت می‌باشد.

5. ایالت ویکتوریا (VIC) که مرکز آن ملبورن است.

6. استرالیای غربی (WA) که مرکز آن پرت می‌باشد.

7. قلمرو سرزمین شمالی (NT) مرکز آن داروین است.

8. سرزمین پایتخت استرالیا (ACT) مشتمل بر شهر کانبرا و اطراف آن.

استرالیا بخشی از بهترین محیط از نظر پوشش گیاهی است حیواناتی همچون کوالا و کانگورو وسگ‌های دینگورا دارد حیواناتی که تنها دراین کشور ادامه حیات می‌دهند

 در ادامه به مهمترین مطالب و تیترهای اصلی این نوشتار پرداخته می شود:

شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در استرالیا

مدارک موردنياز برای اخذ پذيرش جهت تحصيل در استرالیا

شرایط و مدارک مورد نياز برای اخذ ویزای دانشجویی

شرایط ومدارک لازم جهت اخذ بورسیه از استرالیا

انواع بورسیه ها در استرالیا

تاریخ های مهم در روند پذیرش تحصیلی

معرفی دانشگاه های برتر در استرالیا

شرایط اخذ اقامت دائم در استرالیا پس از اتمام تحصیل

کار دانشجویی در استرالیا

نظام آموزشی در استرالیا

هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در استرالیا

دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت در استرالیا

معادل سازی مدارک دریافتی از استرالیا در ایران

پزشکی در استرالیا

خوابگاه ها در استرالیا

کار و اقامت پس از تحصیل

بیمه دانشجویی در استرالیا

مزایا و معایب تحصیل در استرالیا

جمع بندی

 شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در استرالیا

استرالیا هر ساله پذیرای دانشجویان بی المللی از سطوح دبستان تا پست دکتری می باشد. تحصیل در تمام رشته ها در تمامی مقاطع به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

نمره زبان مورد قبول در مقاطع تحصیلی مختلف و رشته های تحصیلی گوناگون متفاوت است. ارائه مدرک زبان یکی از ملزومات پذیرش در مقاطع دانشگاهی محسوب می‌شود، اما اگر نمره زبان شما از نمره مورد قبول دانشگاه پایین‌تر باشد شما اجازه خواهید داشت تا تحت عنوان پذیرش مشروط یک تا چند دوره زبان قبل از شروع ترم اصلی تحصیلی خود بگذرانید.

نکته قابل ذکر در این مقوله این است که نه تنها دانشگاه‌های مقصد بلکه سفارت استرالیا نیز خواهان ارائه مدرک زبان متقاضی است تا مستندات لازم جهت توجیه هدف تحصیل فرد فراهم آمده باشد.

نمره زبان مورد نیاز برای مقطع کارشناسی معمولاً آیلتس 6 (IELTS) و تحصیلات تکمیلی آیلتس 6.5 می‌باشد. کسانیکه تمایل دارند آزمون جایگزین دیگری به جای آیلتس شرکت کنند که مورد قبول تمامی دانشگاه‌های استرالیا نیز باشد، آزمون زبان PTE  پیشنهاد می‌شود. هرچند این آزمون در حال حاضر در ایران برگزار نمی‌گردد اما کشورهای همسایه ایران از جمله ترکیه و ارمنستان مقصد مناسبی برای ایرانیان متقاضی شرکت در این آزمون هستند.

مدارک موردنياز برای اخذ پذيرش جهت تحصيل در استرالیا

   1- ترجمه و تأييد ريزنمرات و دانشنامه ديپلم، پيش‌دانشگاهي، کاردانی، ليسانس و فوق‌ليسانس با توجه به مقطع تحصیلی متقاضی(لازم به ذکر است علاوه بر ترجمه رسمی انگلیسی دفاتر دارالترجمه، ترجمه رسمی مورد تایید استرالیا که با عنوان ناتی شناخته می شود هم مورد قبول است.)

  2- خلاصه و چکیده (Abstract) از پایان‌نامه فوق‌لیسانس

  3- Resume

  4- سوابق‌كاری

  5- توصیه‌نامه کار از شرکت (متقاضیان اخذ پذیرش فوق‌لیسانس)

  6- دو توصيه نامه استاد روي سربرگ دانشگاه با امضا و مهر استاد يا دانشگاه به‌همراه Reference آن (Recommendation) البته گاهی لازم است اساتید بصورت آنلاین این توصیه نامه را کامل کنند.

  7- انگيزه‌نامه (study plan- Letter of Intent- Statement of Purpose-  Motivation Letter)

  8- طرح پيشنهادي – پروژه تحقیقاتی (PhD Research Proposal)

  9- Portfolio (برای متقاضیان رشته معماری و هنر)

 10- دوره‌ها،Certificate هايي كه در زمينه كاري خود گذرانده‌ايد، لوح تقدير و . . .(کوچ در زمینه اخذ گواهینامه های معتبر بین المللی و گواهی شرکت در دوره های مختلف، جهت ارتقا رزومه شما، در کنار شماست.)

   11- Publications ، مقالات چاپ‌شده (Published) در ژورنال‌ها و کنفرانس‌های داخلی و بین‌المللی با نمایه آی اس آی(درصورت موجود بودن)

در زمینه تدوین و ویرایش رزومه تحصیلی (cv)،  توصیه نامه، انگیزش نامه (sop) ، پروپزال (RP)، استادی پلن (study plan) و مشاوره انجام مکاتبات ایمیلی با اساتید و دانشگاه ها و همچنین ارائه آموزش های لازم جهت مصاحبه اسکایپی با اساتید و کمیته پذیرش دانشگاه می توانید از خدمات کوچ در تکمیل و تقویت سابقه پژوهشی خود بهره بگیرید.

   12- مدرك زبان انگليسي متناسب با درخواست متقاضی برای تحصیل

شرایط و مدارک مورد نياز برای اخذ ویزای دانشجویی

با دریافت ویزای استرالیا می‌توانید به اندازه طول مدت تحصیل خود بدون هیچ دغدغه ای از زندگی در استرالیا لذت ببرید. باید بدانید که سفارت استرالیا از جمله سخت گیرترین سفارت ها در صدور ویزای تحصیلی برای ایرانیان محسوب می شود. لذا کوچ با داشتن تجربه ای طولانی در خصوص اخذ ویزای تحصیلی و آشنایی با راهکارهای موفقیت در این امر، می تواند شما را به بهترین شیوه یاری بخشد.

سفارت استرالیا در تهران برای امور مربوط به بیومتریک متقاضیان دارای دفتر VFS گلوبال می باشد اما تمامی مراحل اقدام برای ثبت درخواست ویزا بصورت آنلاین انجام می پذیرد. هزینه خدمات جمع آوری اطلاعات بایومتریک در این مرکز 23 یورو می‌باشد.

در شرح وظایف شرکت VFS Global  آمده است که این شرکت شریک انتخابی اداره مهاجرت دولت استرالیا در جهت ارائه خدمات جمع آوری اطلاعات بایومتریک در ایران است. نقش VFS جمع آوری اطلاعات بایومتریک از طرف اداره مهاجرت استرالیا می باشد و هیچ گونه نقشی در نتیجه درخواست ویزای شما ندارد.

اطلاعات کلی برای اخذ ویزا

سفارت استرالیا معمولا برای طول مدت تحصیل فرد ویزا صادر می‌کند. برای دوره های کمتر از دو سال معمولا ویزایی برای ایرانیان صادر نمی شود. لذا متقاضیانی که برای مقطع لیسانس تمایل به اقدام دارند و مجبور هستند یک دوره یک ساله فاندییشن قبل از ورود به دوره اصلی در دانشگاه بگذرانند، باید نامه پذیرش تحصیلی خود را بصورت ترکیبی از دوره فاندیشن و لیسانس به آفیسر پرونده سفارت استرالیا ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا

    1- مدرك زبان انگليسي

   2- پاسپورت معتبر

   3- ترجمه شناسنامه

   4-  گواهي ‌ارزشیابی مدارک ‌تحصیلی صادرشده از سفارت استرالیا مبنی بر مطابقت سطح تحصیلات متقاضی با سطح مشابه آن در کشور استرالیا

  5- رزرو بلیط ویا اصل بلیط هواپیما به مقصد استرالیا

   6- شرح دروس (Course Description) اخذشده در مقطع لیسانس (ترجمه ریز سرفصل دروس) تنها برای متقاضیان مقطع لیسانس درصورت درخواست دانشگاه به زبان استرالیایی ویا انگلیسی

   7- دو نسخه از پذیرش اخذ شده توسط مؤسسه ویا هر مدرکی که نشان‌دهنده پذیرفته‌شدن شما در دانشگاه مربوطه می‌باشد.

   8- رزرو هتل ویا محل اقامت از اولین روز تاریخ بلیط تا حداقل ۱۰ روز اول اقامت در کشور استرالیا.

   9- تمکن مالی

   10- ویزاهای شینگن یا ویزاهای معتبر دیگراخذشده در گذشته

   و سایر مدارک متناسب با شرایط متقاضی

نکته مهم: لازم به ذکر است که برای صدور ویزا اصل مدارک تحصیلی دانشجو موردنیاز است. چنانچه هنگام تشکیل پرونده ویزا، مدرک شما موقت باشد، می‌بایست تا زمان صدور ویزا اصل مدرک خود را به سفارت تحویل دهید. چنانچه در خصوص جزییات مدارک سوالی دارید کوچ آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد.

شرایط ومدارک لازم جهت اخذ بورسیه از استرالیا

برای دانشجویانی که به دنبال بورسیه هستند معمولا تنها مقطع دکتری می تواند گزینه قابل دسترسی جهت اخذ بورسیه کامل تحصیلی به مبلغ سالیانه 30 هزار دلار علاوه بر پوشش شهریه دانشگاه باشد.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه

   1- ترجمه شناسنامه

  2-  ترجمه فیش‌حقوقی ویا مدرک میزان درآمد سالانه متقاضی ویا یکی از والدین

   3- ترجمه اجاره‌نامه ویا مدرک مالکیت متقاضی یا اسپانسر او( بهتر است اسپانسر از بستگان درجه یک متقاضی باشد)

4- اظهارنامه اسپانسر مبنی‌بر تکفل تمام هزینه های تحصیل و زندگی متقاضی و…

در ادامه به بورسیه های ویژه تحصیلی در استرالیا می پردازیم.

انواع بورسیه ها در استرالیا

تقریبا تمامی دانشجویان نخبه ایرانی می توانند بر اساس شرایط تحصیلی از  بورسیه های استرالیا بهره ببرند. بورسیه های تحصیلی معمولاً برای دوره های کارشناسی ارشد تحقیقاتی و دکتری اعطا می شود. در برخی موارد نیز، بورسیه های جزئی به دوره های لیسانس، با هدف تشویق دانشجویان ممتاز، به صورت محدود ارائه می شود. لازمه دریافت بورسیه تحصیلی، داشتن پذیرش تحصیلی از موسسات آموزش عالی این قاره است.

بورسیه ها، معمولاً توسط دولت و در برخی موارد نیز توسط دانشگاه‌های دولتی ارائه می شود. برای دریافت بورسیه تحصیلی باید معدل بسیار خوب، رزومه علمی و پژوهشی قوی، پروپوزال مرتبط با رشته تحصیلی و مقالات بین المللی داشته باشید و در صورتی که دانشجوی لیسانس هستید، در صورتی که معدل و نمرات ترم اول بالایی داشته باشید، می‌توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی برای ترم های آتی، درخواست دهید.

برخی از بورسیه های تحصیل در قاره استرالیا، عبارتند از: بورسیه تحصیلی (RTP)مقطع پژوهش‌محور (دوره‌ی تحصیلی HDR) که قبلاً با عنوان بورسیه ی (IPRS) شناخته می‌شد و از معروفترین بورسیه‌هایی است که به دانشجویان ایرانی تعلق می‌گیرد،  بورسیه تحصیلی علمی استرالیا (AAS)، بورسیه توسعه بلند مدت استرالیا (ADS) و غیره.

تاریخ‌های مهم در روند پذیرش تحصیلی

سال تحصیلی در استرالیا از بهمن ماه آغاز می شود و به عنوان ترم اول تحصیلی شناخته می شود. ترم دوم نیز از تیر ماه آغاز می گردد. البته معمولا دوره های زبان دارای ترم های پذیرش بیشتری در طول سال می باشند.  با توجه به روند پذیرش مراکز، ویزای تحصیلی و نیز روند اخذ بورسیه و آماده سازی مدارک نیاز به ماه ها زمان دارند، اقدام به موقع و با فاصله حداقل 6 ماه از مهلت های تعیین شده می‌تواند تاثیر زیادی در نتیجه‌گیری داشته باشد.

البته برای دانشجویانی که تمایل به یافتن سوپروایزر دارند، باید زمان بیشتری در نظر گرفت. بنابراین متقاضیان باید بر طبق زمان بندی اعلام شده، روند پذیرش استرالیا را آغاز و قبل از مهلت های تعیین شده هر بخش، مدارک خود را تکمیل نمایند. برای درخواست بورسیه نیز معمولا تا مهر ماه فرصت باقیست.

معرفی دانشگاه‌های برتر در استرالیا

دانشگاه ها درایالات های مختلف استرالیا پراکنده اند. در هر ایالت حداقل یک دانشگاه گروه هشت(رنکینگ جهانی دانشگاه های گروه هشت استرالیا بین بالاترین رده‌های دانشگاه‌های استرالیا قرار دارد.

همه‌ی دانشگاه های عضو گروه هشت از نظر رنکینگ علمی دانشگاه های جهانی در رنکینگ شانگهای، رنکینگ آموزش عالی تایمز و رنکینگ QS دانشگاه‌های جهان، میان 200 مؤسسه برتر جهان رتبه‌بندی می‌شوند.) و چندین دانشگاه درجه یک دیگر وجود دارد.

دانشگاه‌های گروه هشت شامل دانشگاه ملبورن، دانشگاه ملی استرالیا (ANU)، دانشگاه سیدنی، دانشگاه کوئینزلند، دانشگاه وسترن استرالیا، دانشگاه آدلاید، دانشگاه موناش و دانشگاه نیو ساوث ولز می‌باشند. دو دانشگاه ملی استرالیا و سیدنی  در کشور استرالیا با رتبه های 31 و 40 در جهان بعنوان برترین دانشگاه‌های استرالیا در سال 2021 شناخته می‌شوند.

شرایط اخذ اقامت دائم در استرالیا پس از اتمام تحصیل

بسیاری از دانشجویان بین المللی که از طریق تحصیل در استرالیا وارد این کشور می شوند، این گزینه را راحت ترین گزینه موجود در اخذ اقامت استرالیا می‌دانند.

حتی کسانی که از روش های مختلف skilled worker  نتوانسته اند امتیاز لازم جهت اخذ اقامت را کسب کنند نهایتا برای افزایش امتیاز خود سعی در اخذ پذیرش تحصیلی و حضور در استرالیا را دارند. با توجه به شرایط PGWP تحت عنوان ویزای کار بعد از تحصیل، دانشجویان می‌توانند بعد از فارغ التحصیلی به اندازه طول دوران تحصیل خود (تا سقف دو سال ) به کار تمام وقت مشغول شوند و امکان تبدیل ویزای تحصیلی به کاری وجود خواهد داشت.

همچنین فارغ التحصیلان دانشگاه‌های برتر ایران با سن کمتر از 31 سال که طی دو سال گذشته مدرک مهندسی خود را گرفته باشند نیز می توانند از طریق اخذ ویزای 476 استرالیا اقدام به ورود به استرالیا  و اقامت 18ماهه در استرالیا را داشته باشند.

برای دریافت مشاوره دقیق تر برای انتخاب روش مناسب خود برای مهاجرت با کوچ تماس حاصل فرمایید.

کار دانشجویی در استرالیا

همانند اکثر کشورهای دنیا دانشجویان بین المللی در استرالیا به طور قانونی اجازه کار نیمه وقت حداکثر به مدت 20 ساعت در هفته را دارند که البته درآمد حاصله می تواند هزینه های زندگی فرد را پوشش دهد. معمولا این کارها در ماه های ابتدایی ورود شامل کارهای تخصصی نمی‌باشد، بلکه دانشجویان غالبا در زمینه‌هایی مانند آموزش زبان انگلیسی، کار در داخل دانشگاه (کتابخانه، بخش کمک به دانشجویان بین‌المللی و…)، راهنمای گردشگری (هر سال گردشگران بسیاری وارد استرالیا می‌شوند)، انجام کارهای خدماتی در رستوران‌ها، هتل‌ها و… در استرالیا فعالیت می‌کنند.

ویزای همراه در استرالیا

دانشجویان متاهلی که قصد تحصیل در استرالیا و به همراه بردن همسر و فرزندان خود را دارند، باید توجه داشته باشند که طبق قوانین استرالیا همزمان با درخواست ویزای دانشجویی برای خود ، می توانند درخواست ویزای همراهان را نیز ارسال نمایند. البته نکاتی در این بین وجود دارد که ممکن است ریسک عدم دریافت ویزای همراهان را افزایش دهد لذا ضروری است قبل از هرگونه اقدامی جهت دریافت ویزای تحصیلی با کارشناسان خبره کوچ در این امر مشورت نمایید.

کوچ نه تنها در مراحل دریافت ویزا بهترین مشاوره ها را در خدمت شما قرار می دهد بلکه با استفاده از مشاوران توانمند قادر به دریافت پذیرش جهت بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف می باشد، حتی برای کسانی که رزومه قوی ای ندارند و ناامید از دریافت بورسیه تحصیلی هستند .کوچ در زمینه های تقویت رزومه، نگارش مقاله، ارائه سرتیفیکیت و گواهینامه دوره های مختلف در تمام مراحل اقدام، همراه متقاضیان می باشد.

برای بررسی نظام آموزشی استرالیا آن را به دو بخش تحصيلات‌ قبل از‌ دانشگاه‌ و تحصیلات دانشگاهی تقسیم بندی می کنیم:

 در تمامی‌ مدارس‌ استراليا آموزش‌ شامل‌ سه‌ مرحله‌ كودكستان‌(Preschool) ، ابتدايي‌ (Primary) و دبيرستان (Secondary)  است.

1-كودكستان‌(Preschool):

 طول‌ دوره‌ كودكستان‌ معمولاً‌ يك‌ سال‌ است‌ و از پنج‌ سالگي‌ آغاز می ‌شود.

2-ابتدايي‌ (Primary)

دوران‌ ابتدايی‌ شش‌ سال‌ (سال‌ اول‌ تا ششم) يا هفت‌ سال‌ (سال‌ اول‌ تا هفتم) است‌ و دانش‌آموزان‌ بين‌ سنين‌ شش‌ تا يازده‌ سالگی‌ در مدارس‌ ابتدايی‌ پذيرفته‌ می ‌شوند.

3-دبيرستان (Secondary)

دوران‌ دبيرستان‌ شش‌ سال (سال‌ هفتم‌ تا دوازدهم) يا پنج‌ سال‌ (سال‌ هشتم‌ تا دوازدهم) به‌ طول‌ می ‌انجامد. تحصيل‌ در استراليا تا پانزده‌ سالگی‌ يا تا تكميل‌ سال‌ دهم‌ اجباری‌ است‌ و مدارس‌ خصوصی‌ در كنار مدارس‌ دولتی‌ نقش‌ مهمی‌ در آموزش‌ دانش‌آموزان‌ بین المللی‌ به‌ عهده‌ دارند. مدارس‌ مختلط‌ است‌ و تنها يك‌‌ سوم‌ از مدارس‌ خصوصی‌ اين‌ گونه‌ نيست. در صورت‌ اتمام‌ موفقيت‌آميز سال‌ دوازدهم‌ دبيرستان‌ يا كالج، دانش‌آموزان‌ گواهينامه‌ دانش‌ آموختگی‌ سال‌ دوازدهم يا گواهی‌ ورود به‌ دوره آموزش‌ عالی دريافت‌ می ‌كنند.

 در بخش تحصيلات‌ دانشگاهی شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها بر اساس‌ نمرات‌ گواهي‌ ورود به‌ آموزش‌ عالي‌ محاسبه‌ مي‌شود.

1- دوره های تیف ( TAFE  که با توجه به ارزانتر بودن دوره ها و طول مدت کوتاهتر نسبت به تحصیلات دانشگاهی، غالبا ویزای تحصیلی برای این دوره ها برای ایرانیان صادر نمی شود)

2- Bachelor Degree با حداقل سه یا چهار سال تحصیل بعداز دیپلم دبیرستان داده می شود.

3-Post Graduate Certificate (PGC)  دوره آن‌ يك‌ نيم‌ سال‌ بعد از كارشناسی‌ است.

4- Post Graduate Diploma (PGD) دوره آن‌ دو نيم‌ سال‌ بعد از كارشناسی‌ است.

5- Bachelor Honours Degree دوره آن‌ حداقل‌ 4 سال‌ تا 5 سال‌ تحصيل‌ بعد از ديپلم‌ دبيرستان‌ است‌

6-   Master Degreeبرای ورود به‌ اين‌ دوره‌ امتحانی‌ صورت‌ نمی ‌گيرد، بلكه‌ با توجه‌ به‌ نمرات‌ دوره Bachelor و رزومه دانشجو، پذيرش‌ صادر می ‌شود. مقطع ارشد به دو صورت ارشد course work  که به همراه ارائه پایان نامه در انتهای تحصیلات می باشد(مشابه سیستم معمول مقطع ارشد در ایران) و  research-based که معمولا طول دوره آن یک ساله است و مناسب افرادی می باشد که قبلا یک دوره مقطع ارشد دو ساله گذرانده اند و می خواهند برای ورود به مقطع دکتری خود را آماده کنند، می باشد.

7- Ph.D که دوره‌ ای مبتنی بر پژوهش‌ است‌ و بايد طی‌ اين‌ پژوهش‌ موضوع‌ جديدی‌ در رشته‌ مربوطه‌ ارائه‌ گردد كه‌ حداقل‌ سه‌ سال‌ طول‌ می ‌كشد.

هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا

هزینه سالیانه تحصیل در دانشگاه های استرالیا حدودا سالیانه 32000 دلار استرالیاست. هزینه زندگی در استرالیا بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت می باشد. سیستم آموزشی رایگان برای دانشجویان بین المللی در استرالیا وجود ندارد و همه دانشجویان بین المللی برای تحصیل در استرالیا ملزم به پرداخت شهریه می باشند. تحصیل رایگان در استرالیا تنها برای شهروندان یا افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند میسر می باشد.

هزینه زندگی ماهیانه در شهرهای دانشجویی استرالیا بسته به سبک زندگی دانشجویی شما حدودا 1200 دلار در ماه می باشد.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در استرالیا

گروه الف (ممتاز)

 استراليا

 1. Australian National University
 2. Monash University
 3. The University of New South Wales
 4. The University of Queensland
 5. The University of Sydney
 6. The University of Western Australia
 7. University of Adelaide
 8. University of Melbourne
 9. Macquarie University

گروه ب (خوب)

 • Curtin University of Technology
 • Deakin University
 • Flinders University
 • Griffith University
 • James Cook University
 • La Trobe University
 • Murdoch University
 • Queensland University of Technology
 • RMIT University
 • Swinburne University of Technology
 • University of Canberra
 • University of Newcastle
 • University of South Australia
 • University of Tasmania
 • University of Technology, Sydney
 • University of Wollongong
 • University of Western Sydney
 • University of New England
 • Victoria University

گروه ج (متوسط)

 1. Australian Catholic University
 2. Central Queensland University
 3. Charles Sturt University
 4. Edith Cowan University
 5. Federation University (Monash University, Gippsland Campus و University of Ballarat ادغام)
 6. Charles Darwin University       (Northern Territory University نام قدیم)
 7. Southern Cross University
 8. University of the Sunshine Coast
 9. University of Southern Queensland

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در استرالیا

 1. Australian Catholic University
 2. Australian National university
 3. Bond University
 4. Central Queensland University
 5. Charles Darwin University
 6. Curtin University
 7. Deakin University
 8. Edith Cowan University
 9. Flinders University
 10. Griffith University
 11. James Cook University
 12. La Trobe University
 13. Macquarie University
 14. Monash University
 15. Murdoch University
 16. Queensland University of Technology
 17. RMIT University
 18. Southern Cross University
 19. Swinburne University Technology
 20. University of Adelaide
 21. University of Canberra
 22. University of Melbourne
 23. University of New England Australia
 24. University of New South Wales
 25. University of Newcastle Australia
 26. University of Queensland
 27. University of South Australia
 28. University of Southern Queensland
 29. University of Sydney
 30. University of Tasmania
 31. University of Technology Sydney
 32. University of the Sunshine Coast
 33. University of Western Australia
 34. University of Wollongong
 35. UNSW Sydney
 36. Victoria University
 37. Western Sydney University

معادل سازی مدارک دریافتی از استرالیا در ایران

دانشجویانی که مدرک تحصیلی خود را از مراکز آموزشی خارج از کشور دریافت کرده اند باید به اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم به آدرس http://grad.saorg.ir/ مراجعه نمایند. همچنین لازم به توضیح است که بررسی و ارزشيابی مدارک مربوط به رشته‌های پزشکی و پيراپزشکی به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد. جهت ارزشیابی مدارک، ضروری است متقاضیان نسبت به تشکیل پرونده الکترونیکی از طریق پورتال سامانه سجاد به نشانی https://portal.saorg.ir/ اقدام نمایند. متقاضیان می‏ توانند جهت ثبت نام اولیه به نشانی https://portal.saorg.ir/registration-the-applicant مراجعه و پس از انجام ثبت نام، جهت تشکیل پرونده الکترونیکی در اداره کل امور دانش آموختگان به منظور ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی به بخش خدمات سامانه مراجعه نمایند. شایان ذکر است فرآیند ثبت نام همراه با جزئیات تکمیلی در بخش راهنمای استفاده از سامانه در سایت مذکور قابل مشاهده می ‏باشد. با توجه به تغییراتی که در طول سالیان مختلف در ضوابط و مقررات ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور صورت پذیرفته است، از دانش آموختگان محترمی که قصد ارزشیابی مدارک خود را دارند تقاضا می شود به سایت های ذکر شده مراجعه فرمایند وپس از مطالعه ضوابط و مقررات ارزشیابی مدارک، متناسب با زمان شروع تحصیل خود و کشوری که در آن تحصیل نموده اند اقدام به پیگیری برای ارزشیابی مدارک خود نمایند. در این بین ممکن است افرادی تمایل به ارزیابی مدارک صادره از ایران در استرالیا را داشته باشند. عموما برای متقاضیان تحصیل در مقطع ارشد استرالیا و کسانی که از طریق skilled worker  تمایل به اقدام دارند این امر اهمیت می یابد. برای مثال برای مهندسان ایرانی سازمان مهندسین استرالیا یا Engineers Australia مدارک مهندسین را جهت معادل سازی آن با مدرک استرالیایی ارزیابی می کند. همچنین برای ارزشیابی مدارک سازمان های دیگری نظیر سازمان (ACS) و وت اسس (VETASSESS) نیز وجود دارند. علاوه بر مدارک عمومی و مدارک سابقه کار، سازمان مهندسین استرالیا متقاضیان را ملزم به نوشتن CDR می کند. سی دی آر پکیجی است که مهندسان باید برای ارزیابی مدارک خود و معادل سازی آن با مدرک استرالیایی تهیه کنند.

پزشکی در استرالیا

 ایالت های مختلف با شرایط متفاوتی دانشجوی پزشکی می پذیرند. معمولا کامل کردن سال ۱۲ دبیرستان در استرالیا (و یا تحصیلات بین المللی معادل آن- در حال حاضر بیشنر دانشگاه های استرالیا سال 12 در ایران را به عنوان ورودی مستقیم برای ورود به دانشگاه ها جهت تحصیل در علوم پایه که پیش نیاز پزشکی می باشد قبول ندارند لذا دانشجویان موظف به گذراندن یک دوره یکساله فاندیشن می باشند) همانطور که ذکر شد پس از تحصیل 3-4 ساله دانشجو در رشته های علوم پایه، دانشکده های پزشکی درمورد درخواست پذیرش دانشجویان براساس آزمون ورودی GAMSAT و مصاحبه ای براساس سابقه تحصیل آن ها تصمیم می گیرند. البته دانشگاه موناش در استرالیا این فرصت را در احتیار دانشجویان نخبه قرار داده است تا تنها با شرط معدل و بدون آزمون ورودی هم بتوانند وارد دوره پزشکی خود شوند. برای اطلاعات بیشتر با کوچ تماس بگیرید.

خوابگاه ها در استرالیا

خوابگاه ها به دو دسته ی خوابگاه های دانشجویی و خوابگاه های خصوصی تقسیم بندی می شوند. دانشجویان معمولا ترجیح می دهند از خوابگاه های وابسته به دانشگاه حداقل برای ترم اول تحصیل استفاده کنند تا پس از آنکه با شرایط زندگی در استرالیا آشنا شدند برای اجاره آپارتمان های چند نفره با دوستان خود اقدام کنند. برای متقاضیان زیر 18 سال، مدارس شبانه روزی یا بهره بردن از هوم استی می تواند گزینه مناسبی باشد.

کار و اقامت پس از تحصیل در استرالیا

دانشجویان پس از تحصیل می توان از مزایای اجازه اقامت جهت کار پس از تحصیل بهره ببرند. هرچند مهاجرت از طریق تخصص هم خود یکی از متداولترین راهها برای اخذ اقامت استرالیاست. اما کسانی که یک مقطع تحصیلی در استرالیا تحصیل کنند قادر به افزایش امتیاز خود در سیستم skilled worker  خواهند بود. سیستم گزینشی متقاضیان مهاجرت به استرالیا بر مبنای امتیاز میباشد. برای اقدام برای ویزاهای مهارت استرالیا، متقاضی مهاجرت به استرالیا باید شاغل به حرفه ای باشد که در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا وجود دارد. شرایط ویزای کار پس از تحصیل بدین گونه است که پس از فارغ التحصیلی به اندازه طول دوران تحصیل متقاضی می تواند به کار تمام وقت مشغول شود و امکان تبدیل ویزای تحصیلی به کاری به راحتی وجود دارد. در نهایت پس از چندین سال می تواند اقامت دائم این کشور را بدست آورد. از اینرو افراد خارجی زیادی به اخذ پذیرش تحصیلی به عنوان آسانترین راه برای مهاجرت نگاه می کنند.

بیمه و خدمات دانشجویی در استرالیا

بیمه دانشجویی حدوداً 600 دلار در سال هزینه دارد که با نام پوشش بیمه دانشجویی (OSHC) شناخته می شود. البته بیمه های خانوادگی هزینه بیشتری نسبت به بیمه های فردی در پی دارد. از جمله بیمه های خدمات درمانی معتبردر استرالیا می توان از ،Cbhs،Nib،Ahm،Medibank،Worldcare،Bupa نام برد. توجه داشته باشید که دانشجویانی که بورسیه های IPRS می گیرند خود این بورسیه ها شامل بیمه می باشند.

مزایا و معایب تحصیل در استرالیا

از جمله مزایای تحصیل در استرالیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استرالیا کشوری  با محیطی آرام، لذت بخش و امن، با شهرهای زیبا ، فرهنگ های متفاوت و آب و هوای گرم و آفتابی است.
 • نرخ دستمزد در استرالیا بالاست.
 • استرالیا رهبر علمی جهان در پزشکی و صنایع تکنولوژی است.
 • دسترسی به مواد غذایی ارگانیک با قیمت پایین تر از کشورهای اروپایی.
 • دانشگاه ها، کالج ها و مدارس کشورهای استرالیا و  همه ساله میزبان بیش از صدها هزاردانشجو و دانش‌آموز از سراسر دنيا برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی هستند.
 • مدارک اخذ شده از دانشگاه های استرالیا در تمام دنیا شناخته شده است.
 • از آنجائیکه زبان رسمی استراليا انگليسي است می تواند یک مزیت نسبت به سایر مراكز آموزشي کشورهای دیگر باشد.
 • مراكز آموزشي استراليا با توجه به رتبه بندی جهانی از سطح کیفی بالاتری در مقايسه با ساير كشورها دارا می باشد.
 • هزينه‌هاي زندگي و تحصيل در استرالیا با توجه به کیفیت آن نسبت به سایرکشورهای مشابه نظیر آمریکا و انگلستان بسيار مناسب تر است.
 • نظام آموزشی کشورهای استرالیا همواره به نيازهاي مذهبي و فرهنگي دانشجویان و محصلين خود احترام گذاشته و در جهت تطبيق آنان با شرايط محيط جديد یاریشان مي‌نماید.
 • مراکز تحصیلی در استرالیا با ارائه ی طیف گسترده ای از رشته ها و همچنین مقاطع تحصیلی دو رشته ای به نام double degree یافتن رشته ی تحصیلی مورد علاقه شما را برایتان راحت تر کرده اند.
 • استرالیا در لیست ۱۰ کشور اولی است که برای تحقیق و پیشرفت بیشترین هزینه را صرف میکند و بیش از ۲% از تمام مدارک علمی دنیا از استرالیا صادر می شود و همین موضوع این کشور را پرچمدار تکنولوژی و نوآوری قرار می دهد.
 • محیط تحصیلی و زندگی درکشورهای استراليا و  به اذعان فارغ التحصیلان و کسانی که در آنجا به تحصیل مشغول هستند همواره محیطی امن، آرام و با نشاط در تمام سطوح سنی می باشد.
 • برنامه ها و رشته‌هاي مختلف دانشگاهی و مراكز آموزشي استراليا و  همواره متناسب  با نيازهاي علمی دانشجويان و دانش‌آموزان خارجي تنظيم و ارائه می گردد.
 • تمام مراكز آموزشي استراليا و  مجهز به استانداردهاي آموزشي بوده و منطبق با‌ آن محصلين خارجي را پذیرش می نمایند.
 • شرایط کار در استرالیا به عنوان یک کشور مجاجرپذیر بهترازکشورهای اروپایی است.
 • كيفيت رشته‌های آموزشي ارايه شده و نیز هزينه‌هاي دريافتي بابت آنها از محصلین خارجی، پيوسته توسط نظام آموزشی استرالیا مورد بررسي قرار گرفته و مستمراً بر آن نظارت كامل اعمال مي‌شود.
 • جمعیت نسبتا کم استرالیا و منابع عظیم آن، به این معنی است که استرالیایی ها از دستمزد بهتر، هزینه زندگی پائین تر و روش زندگی بالاتری نسبت به کشورهای توسعه یافته دیگر برخوردارند.
 • اجازه  مهاجرت موقت به مدت 18 ماه (جهت تحصیل، کار و یا زندگی) فارغ التحصیلان رشته های فنی و مهندسی در دانشگاه‌های منتخب دنیا (برای اطلاع از لیست رشته ها  و دانشگاه ها در ایران با کوچ تماس بگیرید) تحت زیر مجموعه ویزای 476.
 • با این ویزا امکان حضور همسر شما نیز در استرالیا وجود خواهد داشت و شما می توانید در هر جایی در استرالیا زندگی کنید. همچنین امکان تبدیل ویزای ۴۷۶ به یکی از ویزاهای اقامت دائم استرالیا وجود دارد.
 • از دیگر امکانات جانبی برای محصلین خارجی در استراليا:
  • امكان کار پاره وقت (20 ساعت كار در هر هفته) در حين تحصيل
  • امكان کار به طور تمام وقت در هنگام تعطيلات میان ترم و پایان ترم برای همة دانشجويان و دانش‌آموزان
  • امکان کار به مدت 2 سال بصورت قانونی پس از فارغ التحصیلی برای دانشجویان

و در نهایت معایب تحصیل در استرالیا:

هزینه های بالای تحصیل برای ایرانیان به دلیل تفاوت های نرخ ارز، به خصوص دانشجویانی که در رشته های پزشکی و پیراپزشکی تحصیل می کنند و عدم وجود بورسیه های کامل و متنوع در مقاطع غیر از دکتری از مهمترین معایب تحصیل در استرالیا می باشد. عدم پوشش تمام رشته های تحصیلی در لیست رشته های مورد نیاز بازار کار و تغییر سالیانه این لیست در کنار عدم صدور ویزا برای دوره های تحصیلی با طول کمتر از 2 سال.

اگرچه در استرالیا معایبی برای تحصیل وجود دارد، اما مزایای آن هنوز هم بالاتر از معایب آن است.

در سال های گذشته دانشجویان ایرانی بسیاری برای تحصیل به مقصد استرالیا سفر کردند لذا با توجه به تجربیات کوچ با خیالی آسوده پرونده خود را به ما بسپارید تا در جهت رسیدن به اهدافتان یاری تان کنیم.

جمع بندی

در میان کشورهای مهاجرپذیر، استرالیا مقصد مناسبی برای دانشجویانی که تمایل دارند از بورسیه های مقطع دکترا و بودجه های فراوان تحصیلی استفاده کنند، می باشد. چنانچه برای تحصیل در مقاطع تحصیلی غیر از دکترا برنامه ریزی می کنید، در نظر داشته باشید که به بودجه ی سالیانه تحصیلی حداقل معادل 30 هزار دلار در سال نیاز دارید. نکته مهم استفاده از ویزای کار پس از تحصیل حداقل به مدت 2 سال در استرالیا می باشد ، که دانشجویان بین المللی را برای سوق دادن به سمت آینده‌ی بهتر جذب می کند.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی دانمارک

ویزا و اقامت تحصیلی دانمارک

ویزا و اقامت تحصیلی دانمارک کشور دانمارک عضو محدوده شنگن و در شمال اروپا واقع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *