ویزا و اقامت تحصیلی اوکراین

ویزا و اقامت تحصیلی اوکراین

برای آشنایی با تاریخچه اوکراین و شرایط ویزا و اقامت تحصیلی اوکراین لازم است بدانید که اوکراین یکی از بزرگترین کشورهای اروپاست که در سال 1991 پس از سال‌ها استقلال خود را از اتحادیه جماهیر شوروی به دست آورد. زبان رسمی آن زبان اوکراینی می‌باشد و دانش زبان روسی نیز در این کشور کاربرد گسترده ای دارد.

اوکراین با ۶۰۳٫۵۵۰ کیلومتر مربع مساحت و ۲۷۸۲ کیلومتر خط ساحلی، چهل و چهارمین کشور بزرگ جهان و پس از روسیه دومین کشور وسیع در اروپا است.

در بین کشورهای اروپایی کشور اوکراین در بین کم هزینه ترین کشورها برای تحصیل قرار گرفته است و از آنجا که تحصیل در اوکراین به زبان های اوکراینی، روسی و انگلیسی مقدور می باشد، مقصد مناسبی برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود. اوکراین در نقشه از ناحیه ی شمالی خود با کشور بلاروس همسایه می باشد و از ناحیه ی شرق با کشور روسیه، از ناحیه ی غربی با کشور لهستان، اسلواکی و مجارستان همسایه است. پایتخت کشور اوکراین نیز شهر کی اف است.

این کشور در زمره کشورهای صنعتی خصوصاً در بخش کشاورزی می‌باشد و از بزرگترین صادرکننده های غلات از جمله گندم، ذرت دامی و سویا می باشد. از شهرهای پرجمعیت اوکراین می توان از .دانشگاه‌ های اوکراین با بیشترین تعداد در شهرهای کیف قرار دارند.کی‌یف، خارکوف، دنیپروپتروفسک، اودسا و دونتسک نام برد.

در ادامه به مهمترین مطالب و تیترهای اصلی این نوشتار پرداخته می‌شود:

•   شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در اوکراین

• مدارک مورد نياز برای اخذ پذيرش جهت تحصيل در اوکراین

• شرایط و مدارک مورد نياز برای اخذ ویزای دانشجویی

• شرایط و مدارک لازم جهت اخذ بورسیه از اوکراین

• انواع بورسیه ها در اوکراین

• تاریخ های مهم در روند پذیرش تحصیلی

• معرفی شهرهای دانشجویی اوکراین

• معرفی دانشگاه های برتر در اوکراین

• شرایط اخذ اقامت دائم در اوکراین پس از اتمام تحصیل

• کار دانشجویی در اوکراین

• نظام آموزشی در اوکراین

• هزینه تحصیل و زندگی در اوکراین

• دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در اوکراین

• دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت در اوکراین

• پزشکی در اوکراین

• معادل سازی مدارک دریافتی از اوکراین در ایران

• خوابگاه ها در اوکراین

• کار و اقامت پس از تحصیل

• بیمه دانشجویی در اوکراین

• مزایای تحصیل در اوکراین

• جمع بندی

 شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در اوکراین

اگر به دنبال تحصیل در کشوری اروپایی  و ارزان هم از حیث هزینه های تحصیل و هم زندگی هستید اما تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی دارید،ویزا و اقامت تحصیلی اوکراین  برای تحصیل در مقطع کارشناسی این امکان را برای شما فراهم می آورد. در صورتیکه کمتر کشور اروپایی یافت می شود که بتوان تحصیلات کارشناسی را در آن به زبان انگلیسی گذراند.

کوچ برای تمام رشته هایی که شما علاقه مند به تحصیل در آن به زبان انگلیسی هستید از جمله پزشکی، دندان پزشکی و پیراپزشکی- دوره های مهندسی همچون کامپیوتر و آی تی- حقوق بین الملل- دوره های اقتصادی- دوره حمل و نقل هوایی شهری و…  پیشنهادات ویژه ای دارد. در کل، باید بدانید که امکان تحصیل به زبان انگلیسی و روسی و اوکراینی در دانشگاه های اوکراین برای متقاضیان وجود دارد.

  مدارک مورد نياز برای اخذ پذيرش ویزا واقامت  تحصيلی اوکراین

زمان اخذ پذیرش دانشجویی، معمولا از ماه مارس تا آوریل می باشد اما در هر ماهی از سال تحصیلی که هستید با کوچ  تماس بگیرید تا خارج از این موعد هم برای شما پذیرش های مرتبط را اخذ کنیم. پس نگران اخذ پذیرش خود نباشید. البته لازم به ذکر است در برخی از رشته ها، آخرین فرصت پذیرش تا ماه سپتامبر می باشد که برای دانستن جزییات آن می توانید با کارشناسا ن کوچ تماس حاصل فرمایید.

پروسه اخذ پذیرش در اوکراین بسیار کوتاه می باشد برای کسانیکه اهمیت زیادی به مدت زمان اخذ پذیرش می دهند همانند مشمولان نظام وظیفه، این موضوع یکی از مواردی است که آن ها را متقاعد به انتخاب اوکراین جهت تحصیل می نماید، چراکه معمولا متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا، کانادا یا حتی استرالیا باید حداقل سه ماه تا نه ماه برای اخذ پذیرش منتظر بمانند.

اما در کشور اوکراین شما در مدت دو تا چهار هفته می توانید پذیرش دانشگاه های اوکراین را دریافت نمایید بعد از اعلام پذیرش شما از دانشگاه 3 روز کاری طول میکشد تا یک دعوت نامه برای تحصیل از طرف دانشگاه برای دانشجویان ارسال شود. لازم به ذکر است بدون ارائه مدرک زبان نیز امکان اخذ پذیرش تحصیلی برای شما وجود دارد.

اگر تمایل دارید به یادگیری زبان اوکراینی بپردازید باید بدانید طول دوره یادگیری زبان اوکراینی برای افراد مبتدی حدودا ۶ تا ۱۰ ماه می باشد.

در ادامه به مهمترین مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش می پردازیم.

1- ترجمه و تأييد ريزنمرات و دانشنامه ديپلم، پيش‌دانشگاهي، کاردانی، ليسانس و فوق‌ليسانس با توجه به مقطع تحصیلی متقاضی

2-Resume

 3- دو توصيه نامه از اساتید برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی

4- انگيزه ‌نامه

5- مقالات چاپ‌شده

در زمینه تدوین و ویرایش رزومه تحصیلی (cv)،  توصیه نامه، انگیزش نامه (sop)، پروپزال (rp)، استادی پلن (study plan) و مشاوره انجام مکاتبات ایمیلی با اساتید و دانشگاه ها و همچنین ارائه آموزش های لازم جهت مصاحبه اسکایپی با اساتید و کمیته پذیرش دانشگاه می توانید از خدمات کوچ در تکمیل و تقویت سابقه پژوهشی خود بهره بگیرید.

شرایط و مدارک مورد نياز برای اخذ ویزای دانشجویی

ویزای دانشجویی اوکراین از نوع ویزای موقت تایپ D میباشد که در اولین ورود به شما اجازه اقامت 90 روزه داده می شود پس از آن این امکان برای شما وجود دارد که به مدت طول دوره تحصیلی خود ویزای دانشجویی را تمدید بفرمایید. با دریافت ویزای اوکراین می‌توانید از مزایای زندگی در کشور اروپایی لذت ببرید.

باید بدانید که سفارت اوکراین همانند کشورهای دیگر اروپایی در صدور ویزای تحصیلی برای ایرانیان سخت گیری هایی را لحاظ می کند اما با کوچ  ریسک ریجکتی ویزای خود را به صفر برسانید. ما به شما این تضمین را می دهیم در صورت عدم موفقیت در اخذ ویزای کشور اوکراین شما به هر دلیلی، کل هزینه های پرداخت شده به شما مسترد خواهد شد.

کوچ  با داشتن تجربه ای طولانی در خصوص اخذ ویزای تحصیلی و آشنایی با راهکارهای موفقیت و اخذ پاسپورت اوکراین، می تواند شما را به بهترین شیوه یاری بخشد. سفارت اوکراین در تهران برای امور مربوط به بیومتریک متقاضیان دارای دفتر VFS گلوبال می باشد اما تمامی مراحل اقدام برای ثبت درخواست ویزا بصورت آنلاین انجام می پذیرد و در مرحله آخر باید دفتر انگشت نگاری خود را (کنسولگری اوکراین در ایران یا کارگزاری VFS اوکراین) انتخاب کنید. هزینه خدمات جمع آوری اطلاعات بایومتریک در این مرکز 65 یورو می باشد.

آدرس مرکز روادیداوکراین درتهران، میدان آرژانتین، الوند، خیابان راشل کوری (27)، پلاک 11 می باشد.

در ادامه به مهمترین مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی اوکراین می پردازیم.

 مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا

1- دعوت نامه تحصیلی

2- پاسپورت معتبر

3- ترجمه شناسنامه و مدارک هویتی

4-  بلیط هواپیما به مقصد اوکراین

5- آزمایشات پزشکی

6- مشخص بودن محل اقامت .

شرایط ومدارک لازم جهت اخذ بورسیه از اوکراین

ویزا و اقامت تحصیلی اوکراین :در حالت کلی امکان اخذ بورسیه از دانشگاه های اوکراین برای دانشجویان بین المللی وجود ندارد چرا که هزینه های تحصیل بسیار پایین می باشد و حتی برای رشته های پر هزینه ای همچون پزشکی و دندان پزشکی نیز معمولا شهریه سالانه شما کمتر از 8000 دلار خواهد بود. البته بورسیه هایی برای مقاطع تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته می شود و به متقاضیان با معدل بالا و رزومه علمی و پژوهشی قوی، پروپوزال مرتبط با رشته تحصیلی و مقالات بین المللی تعلق می گیرد.

 لازم است بدانید که تحصیل رایگان در اوکراین تنها برای شهروندان یا افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند میسر می باشد(اگر تمایل به اخذ اقامت دائم اوکراین دارید با کوچ  تماس بگیرید).  تاریخ های مهم در روند پذیرش تحصیلی سال تحصیلی از سپتامبر آغاز می شود و شامل دو ترم است. ترم اول (سپتامبر تا ژانویه) و ترم دوم (فوریه تا ژوئن) است. متقاضیان باید حداقل 2 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی، روند پذیرش اوکراین را آغاز و قبل از مهلت های تعیین شده هر بخش، مدارک خود را تکمیل نمایند.

  معرفی شهرهای دانشجویی اوکراین

معمولا دانشجویان بین المللی تمایل به تحصیل در شهرهای بزرگ اوکراین را دارند از این میان می توان پایتخت اوکراین یعنی کی اف را نام برد.

دانشگاه های این شهر عبارتند از:

Hrinchenko University
Shevchenko University
Aviation University
University of Construction and Architecture
University of Culture and Arts
Cherniakhovsky University of Defense
Hetman Economic University
University of Economy and Technology of Transport
University of Food Technologies
University of Information-Communication Technologies
International University
University of Law
University of Life and Environmental Sciences
Linguistic University
Bogomolets Medical University
University “Kyiv-Mohyla Academy”
Drahomanov Pedagogical University
University of Physical Culture and Sports
Technical University “Kyiv Polytechnic Institute”
Slavic University
International Solomon University
Karpenko-Karyi University of Theater, Film, and Television
University of Technologies and Design
University of Trade and Economics
University of Tourism, Economy and Law
Transport University
شهر پرجمعیت دیگر اوکراین شهر خارکف می باشد که معروفترین دانشگاه آن
V.N. Karazin Kharkiv National University می باشد.

یکی از شهرهای مهم اوکراین پولتاوا است که در کنار رودخانه وورسکالا قرارگرفته است. این شهر به علت جنگ‌ها و درگیری‌هایی که در قرن 18 با تزار روس ‏داشت به یک شهر نظامی شهرت یافته است. در معرفی دانشگاه های موجود در شهر پولتاوا اوکراین نیز می توان به موارد زیر پرداخت:

Ukrainian medical stomatological academy
Poltava State Agrarian Academy
Poltava National technological University
Poltava National Pedagogical University
Poltava University of Economics and Trade

معرفی دانشگاه های برتر در اوکراین

 در ادامه به بررسی مهمترین دانشگاه های این لیست خواهیم پرداخت،پیشنهاد کوچ این است که اگر تمایل به تحصیل در گروه پزشکی را دارید، دانشگاه شفچنکو، کیف مدیکال و بوگامولتس را انتخاب کنید. در غیر اینصورت دانشگاه هایی همچون دانشگاه های یوروپسکی – کوروک – نااو – کیسی – مااوپ – بوگامولتس – کاپه ای- دانشگاه تاراس شفچنکو می توانند گزینه های مناسب شما باشند.

 دانشگاه ملی هوا و فضای کیف اوکراین نائو National Aviation University

این دانشگاه معروفترین دانشگاه علوم هوائی اوکراین می باشد که در سال 1933 تاسیس شده است و عضو ایکائو و باشگاههای هوایی کشورهای اروپایی و کانادا می باشد. رتبه 4 دانشگاههای علوم هوا و فضای اروپا را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه نائو در تمام مقاطع تحصیلی دانشجو می پذیرد و دارای امکانات رفاهی مختلفی همچون  رستوران، باشگاه ورزشی، سایبرنت، خوابگاه مناسب و لابراتوارهای مجهز دانشگاهی، زمین های ورزشی و مرکز درمانی برای دانشجویان بین المللی می باشد.

رشته های موجود در دانشگاه نائو  هوا و فضا، مهندسی الکترونیک هواپیما، مهندسی مکانیک هواپیما،  طراحی و ساخت هواپیما و هلی کوپتر، تعمیر و نگهداری هواپیما، کنترل و برج مراقبت، سیستمهای کامپیوتری هواپیما و هلی کوپتر، مهندسی مکانیک هواپیما، کنترل رادار، ترافیک هوایی، مدیریت حمل و نقل هوایی، اکولوژی محیط، حقوق، معماری، مدیریت اقتصاد و روابط بین الملل، رادیوالکترونیک، مهندسی پرواز، کامپیوتر نرم افزار و سخت افزاررشته های موجود به زبان انگلیسی در دانشگاه نائواکولوژی، علوم کامپیوتر، مهندسی انرژی، مهندسی الکترونیک  مهندسی رادیو الکترونیک، سیستمهای کامپیوتری و کنترل و اتوماتیک، مهندسی کامپیوتر، ساخت، هوا و فضا، اتوماسیون و فناوری جامع کامپیوترخوابگاه در فاصله 800 متری دانشگاه و با هزینه ماهیانه 120 دلار پذیرای دانشجویان بین المللی می باشد. شهریه این دانشگاه سالیانه بین 2 تا 7 هزار دلار می باشد.

 دانشگاه موسیقی چایکوفسکی کیف اوکراین Tchaikovsky National Academy Of Music

آکادمی ملی موسیقی چایکوفسکی در ابتدا هنرستان موسیقی کیف نامگذاری گردید که در سال 1913 میلادی تاسیس شد.این دانشگاه امروزه تمامی امکانات مرتبط با سالن های کنسرت، سالن های تمرین،تجهیزات کلاس های درس و کتابخانه های مجهزی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد. رشته های تحصیلی دانشگاه موسیقی چایکوفسکی کیفدر دانشگاه موسیقی چایکوفسکی کیف تمامی رشته های مربوط به موسیقی و سبک های کلاسیک و مدرن، تمامی شاخه های اصلی و فرعی موسیقی و تمامی گرایشات مرتبط تدریس می شود. مهمترین آن ها شامل رشته های زیر می باشد:

Musical art
Musical pedagogies and education
Culture studies
Dramatic art

شرایط ورود به دانشگاه موسیقی چایکوفسکی کیف اوکراین:دانشجویانی که قصد دارند در این دانشگاه حضور یابند باید دوره پاتفک هنر را در دانشگاه شفچنکو به زبان اوکراینی و یا روسی بگذرانند. دانشجویان باید توانایی کار کردن با یکی از ساز های موسیقی را داشته باشند، دانشگاه موسیقی چایکوفسکی کیف اوکراین امتحان ورودی عملی دارد و دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته های هنر و موسیقی دانشگاه موسیقی چایکوفسکی کیف باید برای ورود به دوره های مرتبط با موسیقی این امتحان را قبول شوند. البته برای سایر رشته های دانشگاه موسیقی چایکوفسکی کیف امتحان ورودی ندارد.

 دانشگاه ملی ساختمان و معماری کیف (کیسی) University of Construction and Architecture

این دانشگاه در سال 1930 در شهر کیف تاسیس شد و نهایتا در فوریه 1999 با حکم ریاست جمهوری اوکراین عنوان ملی به این دانشگاه اعطا گردید و به دانشگاه ملی ساختمان و معماری  کیف تغییر نام داد. هرساله متخصصین خارجی بسیاری از کشورهای مختلف جهان از این دانشگاه فارغ التحصیل می شوند.

معمولا مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی برای اکثر رشته ها در این دانشگاه  4 سال و کارشناسی ارشد 1 سال است اما در رشته های معماری این مدت برای کارشناسی 4.5 سال و کارشناسی ارشد 1.5 سال به طول می انجامد. دانشگاه دارای 8 خوابگاه دانشجویی بوده که مکان اقامت دانشجویان خود را تامین می کند.

زبان تدریس در این دانشگاه به دو زبان روسی و اوکراینی می باشد.رشته های تحصیلی مرتبط در دانشکده های زیر ارائه می شود:دانشکده عمران، دانشکده سیستم های ژئوانفورماتیک و کنترل محوطه ها، دانشکده فنی- عمرانی، دانشکده معماری، دانشکده بهداری – فنی، دانشکده اتوماسیون و تکنولوژی اطلاعاتشهریه این دانشگاه از 3500 تا 5000 دلار در سال متغیر است.

 دانشگاه فنی و مهندسی کیف(کاپیی) National Technical University of Ukraine (Kiev Polytechnical Institute)

دانشگاه ملی فنی و مهندسی کیف معروف به کاپیی درسال 1898 تاسیس گردید و بعنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاههای شناخته شده اروپای شرقی در اوکراین با بیش از 100 سال قدمت پذیرای دانشجویان خارجی از کشورهای مختلف است. این دانشگاه دارای رنکینگ 750 جهانی می باشد.دانشگاه کاپیی اولین دانشگاه فنی و مهندسی در اوکراین است که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران می باشد. کاپیی با بیش از 44 دانشگاه معروف جهان قرارداد همکاری و تبادلات دانشجویی دارد و امکانات خاصی از قبیل کتابخانه، سالن اینترنت و امکانات ورزشی برای دانشجویان دارد.

 رشته های موجود در دانشگاه کاپیی  شیمی، الکترونیک، کنترل، برق، قدرت، کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار، مکانیک، تولید و طراحی ماشین، ریاضیات کاربردی، طراحی سیستم، ساخت ماشین آلات صنعتی، متالورژی، معدن، راه و ساختمان، سازه، علم نیمه رساناها، مهندسی پزشکی (تعمیرات، طراحی و ساخت)، مدیریت و بازاریابی صنعتی، مهندسی ابزار پزشکی، جوشکاری، مهندسی سینما و صدا، مهندسی حرارت، فیزیک، فیزیک لیزر، فیزیک کاربردی، معدن، ابزار دقیق، ریاضی کاربردی، جامعه شناسی،  مدیریت بازاریابی، حقوق، مخابرات،  فناوری اطلاعات، تجهیزات صنعت داروسازی و میکروبیولوژی، اقتصاد، مدیریت بازرگانی بین‌المللی، تکنولوژی چاپ، الکترومکانیک، اکولوژی، امنیت شبکه‌، تولید ابزار‌آلات، دستگاه‌های هیدرولیک و پنوماتیک، ارتباطات، اتوماسیون و فناوری جامع کامپیوتر، هنرهای زیبا و هنرهای کاربردی تزئینی، علوم مواد فیزیکی، متالورژی فیزیکی، ریخته‌گری فلزات، مهندسی رادیو، توانبخشی جسمی، تربیت بدنی.لازم به ذکر است رشته های مهندسی کامپیوتر، مکانیک و هلی کوپتر ساز علاوه بر زبان روسی به زبان انگلیسی نیز برگزار می شود .

خوابگاه در فاصله 800 متری دانشگاه و با هزینه ماهیانه کمتر از 100 دلار پذیرای دانشجویان بین المللی می باشد. شهریه این دانشگاه سالیانه بین 3 تا 6 هزار دلار می باشد.

 دانشگاه ملی تاراس شفچنکو (دانشگاه سرخ کیف) Taras Shevchenko National University of Kyiv

دانشگاه ملی تاراس شفچنکو اوکراین معروف به دانشگاه سرخ اوکراین در سال 1834 تاسیس گردیده و بعنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه کشور اوکراین با بیش از 170 سال قدمت دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف در بیش از 60 رشته دانشگاهی را پذیرا می باشد. در این دانشگاه علاوه بر زبان روسی و اوکراینی، انگلیسی نیز تدریس می شود و دارای 13 دانشکده می باشد.رشته های تحصیلی این دانشگاه شامل لیست زیر می باشد:رشته های پزشکی و پیراپزشکی، زمین شناسی، ژنتیک، فیزیولوژی، بیوشیمی، روان شناسی، مهندسی کشاورزی، تاریـخ، جغرافی، اقتصاد، مکانیک، ریاضیات، فیزیک، فلسفه، جامعه شناسی، حقوق، روزنامه نگاری، کامپیوتر، روابط بین الملل و… این دانشگاه دارای بهترین خوابگاه در شهر کیف است که در فاصله 400 متری دانشگاه و با هزینه ماهیانه حدود 100 دلار پذیرای دانشجویان بین المللی می باشد. شهریه این دانشگاه سالیانه بین 2500 تا 5 هزار دلار می باشد.

این دانشگاه در حال حاضر معتبرترین و برترین دانشگاه اوکراین میباشد که در رده بندی جهانی رتبه ۵50 را از آن خود کرده است. در این دانشگاه امکاناتی مختلف از جمله کتابخانه، خوابگاه، سالن ورزشی، موزه جانورشناسی، سالن اینترنت، رصدخانه و … برای دانشجویان فراهم شده است.

  دانشگاه پزشکی بوگامولتس کیف اوکراین Bogomolets National Medical

این دانشگاه در رشته های پزشکی،‌ دندانپزشکی و داروسازی از تمام دنیا دانشجو می پذیرد. در این دانشگاه محدودیت های معدل برای پذیرش وجود دارد وظرفیت جذب دانشجویان خارجی بسیارمحدود می باشد.

داوطلبان فاقد مدرک پیش دانشگاهی هم میتوانند با گذراندن پیش نیازهای مربوطه در اوکراین وارد دوره اصلی شوند. دانشگاه ملی پزشکی بوگامولتس اصلی ترین موسسه آموزش عالی پزشکی در کشور اوکراین محسوب می شود. این دانشگاه دارای 11 دانشکده می باشد و از نظر رتبه بندی دانشگاه های پزشکی اوکراین در مکان اول جای گرفته است.

از امکانات این دانشگاه می توان از کتابخانه مجهز به سیستم اینترنت، کلاس های کامپیوتر با ظرفیت 800 دستگاه کامپیوتر، کلینیک دندانپزشکی، موزه تاریخ پزشکی، خوابگاه دانشجویی،  کافه تریا و غذا خوری دانشجویی و غیره نام برد. دانشگاه با  بیش از 20 موسسات و ارگان های بین المللی و خارجی کشور های مختلف جهان قرار داد همکاری دارد. تدریس در این دانشگاه به زبان های روسی، اوکراینی و انگلیسی انجام می شود.رشته های تحصیلی ارائه شده در این دانشگاه شامل موارد زیر می باشد:پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، تخصصهای پزشکی و دندانپزشکی و …فاصله خوابگاه و دانشگاه نسبت به دانشگاه های دیگر بیشتر است.

 دانشگاه ملی کارازینا خارکف اوکراین V. N. Karazin Kharkiv National University

دانشگاه ملی کارازینا خارکف اوکراین در سال ۱۸۰۴ میلادی در شهر خارکف تاسیس شده و رتبه ۱۴۴۱ جهانی را دارد. زبان تحصیل در این دانشگاه اوکراینی و روسی میباشد.رشته های ارائه شده دانشگاه ملی کارازینا خارکف اوکراین شامل موارد زیر می باشد:پزشکی، بیولوژی، زمین شناسی، جغرافیای، حفاظت محیط زیست، تئوری اقتصاد، فیزیولوژی اقتصاد، اقتصاد بین الملل، آمار کاربردی، بازار یابی، سرمایه و اعتبارات، حسابداری، مدیریت، توریسم، روابط بین الملل، مترجمی زبان، تاریخ، ریاضیات، مکانیک، ریاضیات کاربردی، انفورماتیک، روانشناسی، فیزیک کاربردی، میکرو و نانو الکترونیک، جامعه شناسی، علوم سیاسی، علوم کامپیوتر، مهندسی سیستمها، امنیت اطلاعات و سیستمهای ارتباطی، فرهنگ شناسی، شیمی، حقوق و روزنامه نگاری و …

 دانشگاه علوم پزشکی پولتاوا اوکراین Ukraine Medical Stomatological Academy

این دانشگاه معروفترین دانشگاه علوم دندانپزشکی اوکراین می باشد که بعدها رشته های علوم پزشکی را نیز راه اندازی نمود. در دانشگاه علوم پزشکی پولتاوا اوکراین رشته های علوم پزشکی علاوه بر زبان روسی به زبان انگلیسی نیز آموزش داده می شود. لازم به ذکر است شهر پولتاوا در مسیر شهر خارکف و در فاصله 400 کیلومتری کیف پایتخت اوکراین است و بسیار زیبا و سرسبز می باشد.

شرایط اخذ اقامت دائم در اوکراین پس از اتمام تحصیلبسیاری از دانشجویان بین المللی که از طریق تحصیل در اوکراین وارد این کشور می شوند، این گزینه را ارزانترین و راحت ترین و همچنین سریعترین گزینه موجود برای ورود به اوکراین می دانند. در این بین روش هایی نیز برای اخذ پاسپورت اوکراین وجود دارد که در قسمت مهاجرت به اوکراین بطورجداگانه به ان ها پرداخته شده است. برای دریافت مشاوره دقیق تر برای انتخاب روش مناسب خود برای مهاجرت با کوچ  تماس حاصل فرمایید.

 کار دانشجویی در اوکراین

همانند اکثر کشورهای دنیا دانشجویان بین المللی در اوکراین به طور قانونی اجازه کار نیمه وقت حداکثر به مدت 20 ساعت در هفته را دارند که حداقل درآمد 4 دلار در هر ساعت خواهد بود. معمولا این کارها در ماه های ابتدایی ورود شامل کارهای تخصصی نمی باشد، بلکه دانشجویان غالبا در زمینه‌هایی مانند آموزش زبان انگلیسی، کار در داخل دانشگاه (کتابخانه، بخش کمک به دانشجویان بین‌المللی و…)، راهنمای گردشگری (اوکراین هشتمین کشور توریستی در اروپا می باشد)، انجام کارهای خدماتی در رستوران‌ها، هتل‌ها و شغل های فنی در اوکراین فعالیت می‌کنند.

 ویزای همراه در اوکرایندانشجویان متاهلی که قصد تحصیل در اوکراین و به همراه بردن همسر و فرزندان خود را دارند، باید توجه داشته باشند که طبق قوانین اوکراین امکان اقامت خانوادگی به سبب تحصیل آن ها وجود دارد. البته نکاتی در این بین وجود دارد که ممکن است ریسک عدم دریافت ویزای همراهان را افزایش دهد لذا ضروری است قبل از هرگونه اقدامی جهت دریافت ویزای تحصیلی با کارشناسان خبره کوچ  در این امر مشورت نمایید کوچ  نه تنها در مراحل دریافت ویزا بهترین مشاوره ها را در خدمت شما قرار می دهد بلکه با تضمین 100% ای در اخذ ویزا برای شما متقاضیان مسیری هموار را برای شما فراهم می آورد.

 نظام آموزشی در اوکراینبرای بررسی نظام آموزشی اوکراین آن را به دو بخش تحصيلات‌ قبل از‌ دانشگاه‌ و تحصیلات دانشگاهی تقسیم بندی می کنیم:در مدارس اوکراین با پرداخت سالیانه حدود 1000 دلار می توانید به تحصیل بپردازید و حتی مدارس فارسی زبان هم برای دانش آموزان ایرانی تدارک دیده شده است.طول دوره کارشناسی حداقل‌ 4 سال‌ و طول دوره های پزشکی و دندان پزشکی 5 تا 6 سال می باشد. طول مقطع ارشد دو سال و دکتری از 3 تا 5 سال متغیر است.

هزینه تحصیل و زندگی در اوکرایناوکراین یکی از ارزانترین کشورهای اروپایی است لذا گزینه مناسبی برای تحصیل در اروپا برای ایرانیان با توجه به نرخ دلار می باشد. معمولا دانشگاه ها در کشور اوکراین خوابگاه های دانشجویی و متاهلی نیز ارائه می دهند که دانش آموزان بین المللی میتوانند در آن ها اقامت داشته باشند. هزینه خوابگاه سالیانه از 600 دلار تا 2000 دلار متغیر است، همچنین شما می توانید درخارج از خوابگاه با پرداخت 100 تا 400 دلار در ماه یک آپارتمان یک خوابه اجاره کنید. حمل و نقل در کشور اوکراین هزینه زیادی ندارد و با پرداخت ماهیانه 10 دلار میسر می باشد. از آنجا که اوکراین کشوری پر از مزارع کشاورزی است ارزانترین بخش زندگی در اوکراین هزینه‌های مربوط به غذای شماست.  هزینه زندگی ماهیانه در شهرهای دانشجویی اوکراین بسته به سبک زندگی دانشجویی شما حدودا 200 تا 500 دلار در ماه می باشد.در ادامه برای نمونه به بررسی جزییات هزینه ها در دانشگاه ملی اوکراین که توسط سایت سفارت اوکراین به آن اشاره شده است،پرداخته می شود: لازم به ذکر است پایین بودن شهریه رشته‌های پزشکی اوکراین در مقایسه با سایر کشورهای اروپای شرقی هر ساله متقاضیان زیادی را به این کشور سوق می دهد.

در حالیکه شهریه رشته‌های پزشکی در کشورهای آمریکا، کانادا یا استرالیا حداقل ۲۰ هزار دلار در سال تخمین زده می‌شود و آزمون ورودی سختی در این کشورها برای دانشجویان بین المللی تدارک دیده شده است. البته لازم به ذکر است که دانشگاه‌های اوکراین نیز رشته پزشکی را درسطح بالایی و با شهریه بسیار پایینی ارائه می‌دهند. دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در اوکرایندر بین دانشگاه های مطرح در اوکراین می توان از دانشگاه تاراس شفچنکو-یوروپسکی – کوروک – نااو – کیسی – مااوپ – بوگامولتس – کاپه ای بعنوان مقاصد تحصیلی مناسب برای ایرانیان نام برد که در بین لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران نیز قراردارند. برای اطلاع از دانشگاه های مورد تایید به لیست ارائه شده در زیر توجه فرمایید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در اوکراین گروه ب (خوب)

Ivan Franko National University of Lviv
Karazin Kharkiv National University
Lviv Polytechnic National University
National Technical University “Kharkiv Polytechnic Institute”
National Technical University of Ukraine (Kyiv Polytechnic Institute), Ukraine
Sumy State University
Taras Shevchenko National University of Kyiv

گروه ج (متوسط)

Donetsk National University
Donetsk National University of Economics and Trade named after Mykhailo Tugan-Baranovsky (DonNUET)
Ivano-Frankivsk National Technical University of Oil and Gas
Kharkiv National University of Radio Electronics
Kyiv National university of Technologies and Design
Kyiv National University of Trade and Economics)KNUTE)
National Aerospace University “KHAI”
National Academy of Sciences of Ukraine
National Aviation University
National Forestry University of Ukraine
National University Odessa Law Academy
National University of Life Science & Environmental Studies (National Agricultural University)
National University of Ostroh Academy
Odessa National Academy of Food Technologies
Ostrogradsky National University of Kremenchuk
Petro Mohyla Black Sea National University
South Ukrainian National Pedagogical University Named after K.D.Ushynsky
Ternopil National Economic University
Uzhhorod National University
Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در اوکراین

متاسفانه در حال حاضر دانشگاه های پزشکی در اوکراین مورد تایید وزارت بهداشت نمی باشند. اما روش هایی وجود دارد تا در آینده بتوانید مدرکی معتبر برای کار در ایران نیز ارائه دهید. با کوچ  تماس بگیرید تا در این مورد ویزا و اقامت تحصیلی اوکراین راهنمایی شوید. همانطور که ذکر شد تحصیل در اوکراین زبان های اوکراینی، روسی و انگلیسی نیز امکان پذیر است که در صورت انتخاب زبان اوکراینی  یا روسی شما ملزم به گذراندن دوره پاتفک می باشید اما برای تحصیل به زبان انگلیسی، مستقیما می توانید وارد دوره اصلی شوید.

پزشکی در اوکراین

 بطورکلی دانشجویان بین المللی برای تحصیل در پزشکی و پیراپزشکی باید در کالج های آمادگی جهت آزمون های ورودی حاضر شوند. این دوره ها به زبان انگلیسی، زبان روسی و یا اوکراینی در دسترس هستند. دانشجویانی که در این دوره ها شرکت می کنند شانس بالای 90 % برای قبولی در آزمون را دارند.

اگر تمایلی به شرکت دراین دوره ها ندارید ولی کماکان تمایل به قبولی در این آزمون های ورودی دارید با کوچ  تماس بگیرید تا راهکارهای قبولی بون آزمون را به شما نشان دهیم. معمولا تحصیل در دانشگاه‌هایی که دارای آزمون ورودی هستند، محدودیت‌های مختلفی از جمله ریسک قبول نشدن درآزمون را برای شما دارد اما با تحصیل در اوکراین بدون آزمون و باخیال آسوده پا به دنیای پزشکی بگذارید.

متقاضیان ویزا و اقامت تحصیلی اوکراین دانشگاه های اوکراین باید حداقل مدرک دیپلم را داشته باشند. با این مدرک در هر رشته و دانشگاهی که تمایل داشته باشید، می توانید درخواست پذیرش بدهید. حتی با داشتن دیپلم فنی و حرفه ای با هر معدلی می توانید برای پذیرش در رشته های پزشکی و دندان پزشکی بدون هیچ گونه محدودیت سنی شرکت کنید. رویای دندان پزشک شدن دارید؟ با کوچ  تماس بگیرید.برای مثال دانشکده پزشکی کارازین به دلیل سطح بالای آموزشی و همکاری تحقیقاتی با موسسات بین‌المللی اروپایی، آسیایی و آمریکایی، سالانه هزاران دانشجو را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می‌نماید.

معادل سازی مدارک دریافتی از اوکراین در ایران

دانشجویانی که مدرک تحصیلی خود را از مراکز آموزشی خارج از کشور دریافت کرده اند باید به اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم به آدرس http://grad.saorg.ir/ مراجعه نمایند.

همچنین لازم به توضیح است که بررسی و ارزشيابی مدارک مربوط به رشته‌های پزشکی و پيراپزشکی به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد که در حال حاضر هیچ دانشگاهی از اوکراین در لیست وزارت بهداشت قرار ندارد. جهت ارزشیابی مدارک، ضروری است متقاضیان نسبت به تشکیل پرونده الکترونیکی از طریق پورتال سامانه سجاد به نشانی https://portal.saorg.ir/ اقدام نمایند. متقاضیان می‏ توانند جهت ثبت نام اولیه به نشانی https://portal.saorg.ir/registration-the-applicant مراجعه و پس از انجام ثبت نام، جهت تشکیل پرونده الکترونیکی در اداره کل امور دانش آموختگان به منظور ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی به بخش خدمات سامانه مراجعه نمایند. شایان ذکر است فرآیند ثبت نام همراه با جزئیات تکمیلی در بخش راهنمای استفاده از سامانه در سایت مذکور قابل مشاهده می ‏باشد.

با توجه به تغییراتی که در طول سالیان مختلف در ضوابط و مقررات ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور صورت پذیرفته است، از دانش آموختگان محترمی که قصد ارزشیابی مدارک خود را دارند تقاضا می شود به سایت های ذکر شده مراجعه فرمایند وپس از مطالعه ضوابط و مقررات ارزشیابی مدارک، متناسب با زمان شروع تحصیل خود و کشوری که در آن تحصیل نموده اند اقدام به پیگیری برای ارزشیابی مدارک خود نمایند. در این بین ممکن است افرادی تمایل به ارزیابی مدارک صادره از ایران در اوکراین را داشته باشند. برای اطلاع از این موارد با کوچ  تماس حاصل فرمایید.

خوابگاه‌های اوکراین

خوابگاه ها به دو دسته ی خوابگاه های دانشجویی و خوابگاه های خصوصی تقسیم بندی می شوند. دانشجویان معمولا ترجیح می دهند از خوابگاه های وابسته به دانشگاه بهره ببرند چراکه معمولا سالیانه با 1200 تا 2000 یورو می توانید هزینه های خوابگاه را پرداخت نمایید. برخی دانشگاه ها همچون دانشگاه شفچنکو دارای خوابگاه های بهتری نسبت به سایر دانشگاه ها می باشند.

کار و اقامت پس از تحصیل در اوکراین

ویزا و اقامت تحصیلی اوکراین : لازم به ذکر است به دانشجویان در اوکراین مجوز ۲۰ ساعت کار داده می شود که در ازای هر ساعت حداقل 5  دلار حقوق دریافت می نمایند. البته اگر توانمندی هایی خاص در قالب شغل های خدماتی و تعمیراتی که شغل های مورد نیاز اوکراین می باشند، همچون برق کاری، گچ کاری، صاف کاری، نقاشی، مکانیکی و آرایشگری دارید به درآمدهای ماهانه 3000 تا 1500 دلار و بیشتر فکر کنید. شغل های حرفه ای همچون مهندسین کامپیوتر نیز از شغل های پردرآمد در اوکراین محسوب می شوند.

در شغل های آنلاین می توانید به کسب درآمد بالا فکر کنید. حتی مدرسین زبان انگلیسی نیز درآمد بالایی در اوکراین خواهند داشت. بسیاری از دانشجویان در نهایت پس از چندین ماه زندگی در اوکراین از روش های مختلف اقامت دائم این کشور را بدست می آورند. از اینرو افراد خارجی زیادی به اخذ پذیرش تحصیلی به عنوان آسانترین راه برای مهاجرت نگاه می کنند. برای اطلاع از راه های اخذ تابیعیت اوکراین با ما تماس بگیرید.

بیمه و خدمات دانشجویی در اوکراین

بیمه دانشجویی حدوداً 100 دلار در سال هزینه دارد که به نسبت دیگر کشورهای اروپایی جزو کم هزینه ترین بیمه ها برای دانشجویان بین المللی می باشد.

مزایای تحصیل در اوکراین

از جمله مزایای تحصیل در اوکراین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 اوکراین کشوری  با محیطی آرام، لذت بخش و امن، با شهرهای زیبا و آب و هوای معتدل است.

 ورود به آن قابل دسترس برای تمامی اقشار بدون هیچ محدودیت سنی یا محدودیت در معدل می باشد.

 تحصیل ارزان با پرداخت حدودا سالیانه 3000 دلار میسر است.

 بیمه سالیانه بسیار ارزان برای دانشجویان بین المللی وجود دارد.

 دریافت اقامت دائم پس از تحصیل امکان پذیر است.

 از ارزانترین کشورهای اروپایی برای زندگی است.

 امکان ورود به بازار کار اروپا و اجازه کار نیمه وقت در حین تحصیل وجود دارد.

 ورود به تمامی رشته ها حتی پزشکی بدون آزمون ورودی امکان پذیر است. مدت زمان اخذ پذیرش و ویزا در کمتر از دو ماه می باشد.

 امکان 100% ای مهاجرت تحصیلی بصورت خانوادگی با کمترین هزینه ها وجود دارد.

 امکان اخذ 100% ای ویزا برای تمامی متقاضیان کوچ  و همراهان آن ها(حتی کسانی که ریجکتی ویزا در پاسپورت خود داشته اند) وجود دارد.

مدارک اخذ شده از دانشگاه های اوکراین در تمام اروپا شناخته شده است.

جمع بندی

در میان کشورهای اروپایی، اوکراین مقصد مناسبی برای دانشجویانی است که تمایل دارند از مزایای تحصیل با هزینه های پایین استفاده کنند، می باشد. چنانچه برای تحصیل در مقاطع تحصیلی غیر از پزشکی برنامه ریزی می کنید، در نظر داشته باشید که به بودجه ی سالیانه تحصیلی حداقل معادل 5 هزار دلار در سال نیاز دارید. در رشته های زیرگروه پزشکی این مبلغ به 8 هزار دلار در سال می رسد. نکته مهم در اوکراین راه های اخذ اقامت دائم و پاسپورت می باشد که معمولا در کمتر کشوری این امکان در مدت زمان کوتاه و هزینه های کم وجود دارد.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا پایتخت آمریکا واشنگتن می باشد. این کشور، با مساحتی نزدیک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *