ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی در ایتالیا :

ایتالیا (به ایتالیایی: Italia و به انگلیسی: Italy) با نام رسمی جمهوری ایتالیا (Repubblica Italiana با تلفظ رپوبلیکا ایتالیانا) کشور بزرگی در جنوب اروپا می باشدکه با اتریش، فرانسه، واتیکان، سان مارینو، اسلوونی و سوئیس مرز مشترک دارد.

ایتالیا به همراه یونان از پایه‌گذاران تمدن غرب به شمار می‌روند. به این علت، این کشور بیشترین تعداد آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو را در سطح دنیا داراست. در کشور ایتالیا در حدود 93 درصد از مردم به زبان ایتالیایی صحبت می‌کنند. کشور ایتالیا پنجمین اقتصاد بزرگ اروپا محسوب می‌شود و از نظر تولید ناخالص داخلی رتبه هشتم را دارد.

شرکای اصلی صادرات با کشور ایتالیا آلمان و فرانسه هستند. اینطور که شواهد نشان می‌دهد در سال های اخیر ایرانیان تمایل بسیاری به ادامه تحصیل و ثبت شرکت در ایتالیا داشته اند. یکی از خصوصیات آب و هوای ایتالیا دمای معتدل این کشور است. کوه‌های آلپ در شمال از ورود هوای سرد در زمستان جلوگیری می‌کنند و دریاهای اطراف از افزایش شدید دما در طول تابستان جلوگیری می‌کنند. میانگین دمای شهر رم در روزها بالای 20 درجه است و در شب‌ها در حدود 10 درجه خواهد بود.

در ادامه به مهمترین مطالب و تیترهای اصلی این نوشتار پرداخته می‌شود:

 • شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا
 • مدارک موردنياز برای اخذ پذيرش جهت تحصيل در ایتالیا
 • شرایط و مدارک مورد نياز برای اخذ ویزای دانشجویی از سفارت ایتالیا در تهران
 • شرایط ومدارک لازم جهت اخذ بورسیه از ایتالیا
 • انواع بورسیه ها در ایتالیا
 • تاریخ های مهم در روند پذیرش تحصیلی
 • معرفی دانشگاه های برتر در ایتالیا
 • دانشگاه پلی تکنیک میلان
 • دانشگاه ساپینزای روم
 • دانشگاه ساپینزای بولونیا
 • شهرهای دانشجویی ایتالیا
 • شرایط اخذ اقامت دائم در ایتالیا پس از اتمام تحصیل
 • کار دانشجویی در ایتالیا
 • نظام آموزشی در ایتالیا
 • هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا
 • دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در ایتالیا
 • دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت در ایتالیا
 • معادل سازی مدارک دریافتی از ایتالیا در ایران
 • آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا در رشته های مختلف
 • پزشکی در ایتالیا
 • هنر و معماری در ایتالیا
 • علوم انسانی در ایتالیا
 • خوابگاه ها در ایتالیا
 • کار و اقامت پس از تحصیل
 • بیمه دانشجویی در ایتالیا
 • جمع بندی

• شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا

ایتالیا هر ساله پذیرای دانشجویان ایرانی در مقاطع مختلف تحصیلی می باشد. تحصیل در تمام رشته ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی وجود دارد، اما در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌ها و رشته‌های محدودی تحصیل به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

نمره زبان مورد قبول در مقاطع تحصیلی مختلف و رشته های تحصیلی گوناگون متفاوت است  اما نمره زبان مورد نیاز سفارت ایتالیا برای صدور ویزای تحصیلی مدرك زبان انگليسي با سطح B2، معادلIELTS ۶ Ac. آکادمیک ویا TOEFL بانمره ۸۰ iBT ویا PBT 451 ویا MCHE وزارت علوم با نمره ۷۰ ویا TOLIMO سازمان‌سنجش با نمره ۵۶۰ و برای کسانی که تمایل به تحصیل به زبان ایتالیایی دارند مدرک زبان ایتالیایی معتبر درخواست می‌شود.

مدارک موردنياز برای اخذ پذيرش جهت تحصيل در ایتالیا

   1- ترجمه و تأييد ريزنمرات و دانشنامه ديپلم، پيش‌دانشگاهي، کاردانی، ليسانس و فوق‌ليسانس (درصورت وجود) درصورت آماده‌نبودن اصل مدرک،  مدرک موقت به زبان انگلیسی با مهر مترجم کافی است.

  2- خلاصه و چکیده (Abstract) از پایان‌نامه فوق‌لیسانس

  3- Resume کامل تحصیلی و کاری طبق فرمت اروپائی و ارائه‌شده از طرف شركت

  4- سوابق كاری

  5- توصیه‌نامه کار از شرکت (متقاضیان اخذ پذیرش فوق لیسانس)

  6- دو توصيه نامه استاد روي سربرگ دانشگاه با امضا و مهر استاد يا دانشگاه به‌همراه Reference آن (Recommendation)

  7- انگيزه‌نامه (Motivation Letter) در حداکثر ۲ صفحه که نشانگر تمایل دانشجو به تحصیل در رشته موردنظر باشد.

  8- طرح پيشنهادي – پروژه تحقیقاتی (PhD Research Proposal)

  9- Portfolio (برای متقاضیان رشته معماری و هنر که فایل مربوطه بایستی به فرمت Pdf باشد و با حجم کمتر از ۱۵ مگابایت)

10- دوره‌ها،Certificate هايي كه در زمينه كاري خود گذرانده‌ايد، لوح تقدير و . . .( سازمان مهاجرتی کوچ در زمینه اخذ گواهینامه های معتبر بین المللی و گواهی شرکت در دوره های مختلف، جهت ارتقا رزومه شما، در کنار شماست.)

   11- Publications ، مقالات چاپ‌شده (Published) در ژورنال‌ها و کنفرانس‌های داخلی و بین‌المللی با نمایه آی اس آی(درصورت موجود بودن)

در زمینه چاپ مقالات و نگارش گتاب در رشته های متنوع تحصیلی می توانید از خدمات سازمان مهاجرتی کوچ در تکمیل و تقویت  سابقه پژوهشی خود بهره بگیرید.

   12- مدرك زبان انگليسي با سطح B2، معادلIELTS ۶ Ac. آکادمیک ویا TOEFL بانمره ۸۰ iBT ویا PBT 451 ویا MCHE وزارت علوم با نمره ۷۰ ویا TOLIMO سازمان‌سنجش با نمره ۵۶۰ و ایتالیایی معتبر (درصورت موجود بودن)

   13- ۳ قطعه عكس ۵/۴×۵/۳ پشت‌زمينه سفيد و رنگی، پاسپورتي و پشت‌نویسی‌شده به زبان انگلیسی

   14- ارائه اصل و يك‌سري كپي از گذرنامه متقاضي كه حداقل دارای ۱۵ ماه اعتبار و توسط متقاضی در قسمت تعیین شده در پاسپورت امضاء شده باشد.

  15-شرح دروس (Course Description) اخذشده در مقطع لیسانس (ترجمه ریز سرفصل دروس) به زبان ایتالیایی ویا انگلیسی که فارسی آن را باید از لینک زیر دریافت نمایند:نکته مهم: نسخه فارسی ضمیمه‌شده به ترجمه‌های بایستی برابر اصل شود.

شرایط و مدارک مورد نياز برای اخذ ویزای دانشجویی از سفارت ایتالیا در تهران

با دریافت ویزای ایتالیا می‌توانید بدون محدودیت حین تحصیل و در تعطیلات تحصیلی به تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا (مانند فرانسه، اسپانیا، سوئیس، آلمان و…) سفر کنید و از تجربه اروپاگردی در کنار تحصیل لذت ببرید. در واقع یکی از آسان ترین ویزاهای تحصیلی در بین کشورهای اروپایی ویزای تحصیلی کشور ایتالیا می باشد. جهت تحصیل در ایتالیا در مقاطع مختلف تحصیلی، نیاز به دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا می باشد که سازمان مهاجرتی کوچ می تواند شما را در تحقق این امر یاری بخشد.

سفارت ایتالیا پیمان همکاری با شرکت کاکس اند کینگس گلوبال سرویس منیجمنت ( سنگاپور) PTL Limited را به امضا رسانده است.

درخواست وقت ملاقات به منظور ویزای توریستی، تجاری و تحصیلی یا تحقیقاتی کوتاه مدت، از طریق سایت www.ckgsir.com  صورت می گیرد. پس از درخواست وقت ملاقات، در خواست کننده باید با مدارک لازم به دفتر کاکس اند کینگس، درتهران مراجعه نماید. این خدمات شامل هزینه های اضافی هستند که در سایت www.ckgsir.com  مشخص شده اند.

کانال سفارت

افرادی که از طریق کانال سفارت اقدام به درخواست ملاقات می نمایند، باید با مدارک لازم به دفتر کنسولی سفارت ایتالیا در تهران مراجعه نمایند.

اطلاعات کلی برای اخذ ویزا

سفارت ایتالیا تنها زمانی می‌تواند ویزا متحدالشکل کوتاه مدت (برای اقامت حداکثر 90 روزدر یک بازه زمانی 180 روزه) را جهت سفر به حوزه شنگن صادر نماید که تنها مقصد اصلی سفر، کشور ایتالیا باشد.

سایر کشورهای عضو پیمان شنگن این اختیار را دارند که در مبادی مرزی کشورشان از ورود مسافرانی که بدون در نظر گرفتن دستورالعمل فوق، ویزای شنگن اخذ نموده اند، ممانعت به عمل آورند.

کلیه متقاضیان اخذ ویزا، به استثنای کودکان زیر 12 سال باید اثر انگشت ارائه دهند.

ترجمه و تأييد ريزنمرات و دانشنامه ديپلم، پيش‌دانشگاهي، کاردانی، ليسانس و فوق‌ليسانس (درصورت وجود) به زبان ایتالیایی با تأیید دادگستری و امورخارجه

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا

    1- مدرك زبان انگليسي (با سطح B2، معادلIELTS ۶ Ac. آکادمیک ویا TOEFL بانمره ۸۰ iBT ویا PBT 451 ویا MCHE وزارت علوم با نمره ۷۰ ویا TOLIMO سازمان‌سنجش با نمره ۵۶۰) ویا مدرک زبان ایتالیایی معتبر

   2- ۶ قطعه عكس ۳/۵ * ۴/۵ پشت‌زمينه سفيد و رنگی، پاسپورتي و پشت‌نویسی‌شده به زبان انگلیسی

   3- ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی (فقط برای اخذ ویزا)

   4- گواهي ‌ارزشیابی مدارک ‌تحصیلی صادرشده از سفارت ایتالیا (Dichiarazione Di Valore) مبنی بر مطابقت سطح تحصیلات متقاضی با سطح مشابه آن در کشور ایتالیا

  5- ارائه اصل و يك‌سري كپي از گذرنامه متقاضي كه حداقل دارای ۱۵ ماه اعتبار و توسط متقاضی در قسمت تعیین شده در پاسپورت امضاء شده باشد.

   6- شرح دروس (Course Description) اخذشده در مقطع لیسانس (ترجمه ریز سرفصل دروس) تنها برای متقاضیان مقطع لیسانس درصورت درخواست دانشگاه به زبان ایتالیایی ویا انگلیسی

   7- دو نسخه از پذیرش اخذشده توسط مؤسسه ویا هر مدرکی که نشان‌دهنده پذیرفته‌شدن شما در دانشگاه مربوطه می‌باشد.

   8- فرم پر شده درخواست ویزا (با الصاق یک قطعه عکس)

   9- فرم A پرشده جهت رشته و دانشگاه پذیرفته‌شده (برای سفارت)

  10- رزرو بلیط ویا اصل بلیط هواپیما به مقصد ایتالیا از تاریخ ۱۵ تا ۳۰ آگوست.

   11- رزرو هتل ویا محل اقامت از اولین روز تاریخ بلیط تا حداقل ۱۰ روز اول اقامت در کشور ایتالیا.

   12- تمکن مالی

    مبلغ ۷٫۵۰۰ یورو به ازای هر سال تحصیل در ایتالیا (برای مثال: فوق لیسانس معال ۱۵٫۰۰۰ یورو میباشد) به حساب شخص دانشجو یا یکی از والدین دانشجو. معادل مبلغ فوق به ریال یا به دلار آمریکا نیز پذیرفته می شود.

   13- ارائه گردش مالی سه ماهه الزامی می باشد.

   14- ویزاهای شینگن اخذشده در گذشته

   15- دو نسخه کپی از صفحه اول پاسپورت و پذیرش اخذشده به‌همراه یک نسخه کپی از کلیه مدارک‌تحصیلی به‌همراه کپی از صفحات فارسی.

    16- نامه تأییدیه تحصیلی برای مدرک دوره متوسطه تحصیلی و پیش دانشگاهی نکته مهم: لازم به ذکر است که برای صدور ویزا اصل مدارک تحصیلی دانشجو موردنیاز است. چنانچه هنگام تشکیل پرونده ویزا، مدرک شما موقت باشد، می‌بایست تا زمان صدور ویزا اصل

مدرک خود را به سفارت تحویل دهید. چنانچه در خصوص جزییات مدارک سوالی دارید سازمان مهاجرتی کوچ آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می‌باشد.

شرایط ومدارک لازم جهت اخذ بورسیه از ایتالیا

متقاضیان تحصیل در اروپا معمولا چندین هدف یکسان را دنبال می کنند.

به دلیل شرایط پذیرش و ویزای راحت تر، هزینه های پایین تر و مسافت کمتر از ایران، اغلب دانشجویان ایرانی، کشورهای اروپایی همچون ایتالیا، آلمان و اتریش را بعنوان سکوی پرتاب برای رسیدن به هدف نهایی خود که همان تحصیل در کشورهای مهاجرپذیر و انگلیسی زبانی چون امریکا، کانادا و استرالیا می باشد، استفاده می کنند.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه

   1- ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی (فقط برای اخذ ویزا)

  2-  ترجمه فیش‌حقوقی ویا مدرک میزان درآمد سالانه متقاضی ویا یکی از والدین مربوط به دوره زمانی یک سال گذشته بر اساس ترم پذیرش اخذشده به زبان ایتالیایی با تأیید دادگستری و امورخارجه و سفارت ایتالیا در تهران

   3- ترجمه اجاره‌نامه ویا مدرک مالکیت محل اسکان مربوط به دوره زمانی ذکرشده به زبان ایتالیایی با تأیید دادگستری و امورخارجه و سفارت ایتالیا در تهران

4- اظهارنامه سرپرست خانواده مبنی‌بر وضعیت تکفل اعضای خانواده و وضعیت درآمدی و اسکان آن‌ها ترجمه به زبان ایتالیایی با تأیید دادگستری و امورخارجه و سفارت ایتالیا در تهران

در ادامه به بورسیه های ویژه تحصیلی در ایتالیا می پردازیم.

انواع بورسیه ها در ایتالیا

تقریبا تمامی دانشجویان ایرانی می توانند بر اساس شروط مالی و یا تحصیلی از شرایط بورسیه های متنوعی که در ایتالیا وجود دارد، بهره گیرند به عنوان نمونه می توان به بورسیه های زیر که در دو  دسته ی 1- بورسیه‌های دولتی در سطح ملی و استانی 2- بورسیه‌های مخصوص به خود دانشگاه ها اشاره کرد:

بورسیه‌ی استانی ایتالیا

بورسیه‌ی دولتی ایتالیا

بورسیه‌ی IYT

کمک هزینه‌ی تحصیلی دانشگاه بولونیا

بورسیه‌ی رقابتی بوکونی

بورسیه‌ی رقابتی پلی‌تکنیک میلان

بورسیه‌ی دانشگاه کاتولیکا

در ادامه توضیحات مختصری در رابطه با این بورسیه ها ارائه خواهیم داد:

بورسیه‌ی استانی ایتالیا این بورسیه جهت پوشش برخی از هزینه های تحصیل توسط اداره‌ بورسیه هر استان به دانشجویان بین المللی ای پرداخت می شود که مشکل مالی دارند و پرداخت هزینه‌های دانشگاه برایشان دشوار است.

سالیانه مبلغی نزدیک به  ۵۰۰۰ یورو به دانشجویان پرداخت می‌شود که دریافت آن مستلزم ارائه مدارکی است که وضعیت مالی فرد دانشجو و خانواده‌اش را مشخص می‌کند که به دلیل کم ارزش بودن ارز ایران در سطح بین المللی، اغلب دانشجویان ایرانی می توانند از این طرح استفاده کنند.

برای این منظور کافیست  فیش حقوقی سرپرست دانشجو و اجاره‌نامه محل سکونت، در میان سایر مدارک متقاضی ارائه شوند. ضمن اینکه دانشجوی دریافت‌کننده‌ی این بورسیه متعهد می‌شود تعداد مشخصی واحد درسی را در سال بگذرانند تا بتواند بطور مستمر از این بورسیه استفاده کند، البته قابل ذکر است که این مبلغ بورسیه بعنوان کمک هزینه زندگی در ایتالیا می باشد و برای پوشش کامل هزینه های یکسال متقاضی، علاوه براین 5000 یورو که در قالب بورسیه دریافت می شود نیاز به تامین 5000 یورو دیگر برای پوشش هزینه های جاری متقاضی می‌باشد.

در این نوع بورسیه  نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه هم نخواهید داشت. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که در سال اول احتمالاً کل مبلغ بورسیه در پایان سال پرداخت ‌شود و تأمین مخارج دانشجو تا آن زمان بر عهده‌ی خود اوست. لذا حتما بودجه مربوط به سال اول تحصیل را همراه خود داشته باشید. برای مطلع شدن از شرایط حاکم در این نوع بورسیه با سازمان مهاجرتی کوچ تماس حاصل فرمایید.

بورسیه‌ی دولتی ایتالیا

 این بورسیه به مقاطع و رشته‌های زیر تعلق می‌گیرد:

کارشناسی‌ارشد  و دکتری و پست دکتری

رشته‌های دانشگاهی هنری، موسیقی و رقص (AFAM)

و رشته‌‌های زبان و فرهنگ ایتالیایی

بورسیه‌ی دولتی ایتالیا شامل شهریه‌ی دانشگاه، بیمه‌ی سلامت و خرج زندگی ماهانه است. این مبلغ ماهیانه حدودا 1000 یورو است که برای دریافت آن شرایط سنی بخصوصی نیز وجود دارد و غالبا تا سن 30 سال مستعد گرفتن این بورسیه برای مقطع دکتری خواهند بود.

شرایط تحصیلی مورد نیاز برای دریافت بورسیه همان شرایط مورد نیاز برای ورود به دانشگاه است.

بورسیه‌ی IYT

بورسیه‌ی IYT، مخفف عبارت (Invest Your Talent in Italy) یا استعدادتان را در ایتالیا سرمایه‌گذاری کنید، بورسیه‌ای است که به کشورهای خاصی از جمله ایران اختصاص داده شده و برای تحصیل در مقاطع و رشته‌های خاصی هم کاربرد دارد. این بورسیه به طور کلی به مقاطع تحصیلات تکمیلی تعلق می‌گیرد.

بورسیه‌ی IYT شامل شهریه‌ی کامل دانشگاه و مبلغ ماهیانه این بورسیه حدودا 1000 یورو است وتمام رشته‌های زیر مجموعه‌ی بورسیه‌ی IYT به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

معمولا بورسیه ها قابل ادغام با بورسیه‌ی دیگر یا قابل انتقال به کشور دیگر  نیستند.

مدت زمان این بورسیه ۹ ماه است و مبالغ هر ۳ ماه تحویل داده می‌شود. تمدید بورسیه با رعایت شرایط خاص ممکن است.

کمک هزینه‌ی تحصیلی دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا به دانشجویان بین‌المللی کمتر از سی سال که می‌خواهند در مقطع کارشناسی  یا کارشناسی ارشد در دانشگاه بولونیا تحصیل کنند، در صورت ارائه نمره قابل قبول در آزمون SAT (برای مقطع کارشناسی) و آزمون GRE (برای مقطع کارشناسی‌ارشد)، کمک هزینه‌ی تحصیلی پرداخت می‌کند. هر کدام از این کمک‌هزینه ها به مدت یک سال پرداخت می‌شود و مبلغ کلی آن  11000یورو یا پوشش کامل شهریه‌ی دانشگاه است.

بورسیه‌ی رقابتی بوکونی

دانشگاه بوکونی به داشجویان بین‌المللی با سوابق تحصیلی درخشان که در رشته‌های کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد  این دانشگاه ثبت‌نام می‌کنند، بر اساس شایستگی‌های تحصیلی بورسیه اعطا می‌کند. این بورسیه شامل پوشش نیمی تا تمام شهریه تا سقف ۱۲۰۰۰ یورو در سال می باشد.

بورسیه‌ی رقابتی پلی‌تکنیک میلان

هر ساله، دانشگاه پلی‌تکنیک میلان تعدادی بورسیه‌ بر اساس شایستگی تحصیلی به با‌استعدادترین کاندیداهایی که در یکی از رشته‌های کارشناسی ارشد  ثبت‌نام کرده‌اند، اختصاص می‌دهد.

«تمام دانشجویان اروپایی و غیراروپایی واجد شرایط به طور اتوماتیک در این رقابت شرکت داده‌ می‌شوند و نیازی به ثبت‌نام جداگانه برای بورسیه‌ی پلی‌تکنیک میلان نیست.»

این بورسیه سه شکل مختلف دارد:

          بورسیه‌ی پلاتین: به ارزش کلی ۱۰،۰۰۰ یورو در سال + پوشش تمام شهریه.

          بورسیه‌ی طلایی: به ارزش ۵۰۰۰ یورو در سال + پوشش کامل شهریه.

          بورسیه‌ی نقره ای: شهریه سالیانه را به‌طور کامل پوشش می‌دهد.

 بورسیه‌ی دانشگاه کاتولیکا

بورسیه‌ی بین‌المللی UCSC، تخفیف سالانه‌ای سی درصدی روی شهریه است که توسط دانشگاه کاتولیکا به منظور راحت‌تر کردن دسترسی دانشجویان بین‌المللی به رشته‌های دانشگاهی ایجاد شده است.

تاریخ های مهم در روند پذیرش تحصیلی

سال تحصیلی در ایتالیا همانند ایران از پاییز آغاز می شود و با توجه به روند پذیرش دانشگاه، ویزای تحصیلی و نیز روند اخذ بورسیه و آماده سازی مدارک که نیاز به ماه ها زمان دارند، اقدام به موقع و با فاصله حداقل 6 ماه از مهلت های تعیین شده می تواند تاثیر زیادی در نتیجه گیری داشته باشد. بنابراین متقاضیان علاقمند به تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و نیز دوره های تخصصی سطح اول و دوم دانشگاه های ایتالیا در رشته های تحصیلی ارائه شده به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی باید بر طبق زمان بندی اعلام شده، روند پذیرش ایتالیا را آغاز و قبل از مهلت های تعیین شده هر بخش، مدارک خود را تکمیل نمایند.

زمان اخذ پذیرش دانشگاهی، ویزای تحصیلی و بورسیه دانشگاه های ایتالیا

مقطع کارشناسی

زمان اقدام جهت پذیرش تحصیلی ترم پاییز: ماه نوامبر سال گذشته تا ژوئن سال جاری میلادی

زمان اقدام جهت ویزای تحصیلی ترم پاییز: ماه مارس تا ژوئن

شروع دوره تحصیلی ترم پاییز: سپتامبر

مقطع کارشناسی ارشد

زمان اقدام جهت پذیرش تحصیلی ترم پاییز: ماه نوامبر سال گذشته تا ژوئن سال جاری میلادی

زمان اقدام جهت ویزای تحصیلی ترم پاییز: ماه مارس  تا ژوئن

شروع دوره تحصیلی ترم پاییز: سپتامبر

زمان اقدام جهت پذیرش تحصیلی ترم بهار: ماه آوریل  تا ژوئن

زمان اقدام جهت ویزای تحصیلی ترم بهار: ماه اکتبر  تا دسامبر

شروع دوره تحصیلی ترم بهار: مارس

مقطع دکتری

زمان اقدام جهت پذیرش تحصیلی: ماه اکتبر سال گذشته تا ژوئیه

زمان اقدام جهت ویزای تحصیلی: ماه اکتبر  تا دسامبر

دوره های تخصصی در دو سطح 1 و 2

زمان اقدام جهت پذیرش تحصیلی: ماه آگوست سال گذشته تا ژوئیه سال جاری میلادی

زمان اقدام جهت ویزای تحصیلی: بدون زمان مشخص و پس از اخذ پذیرش

بورسیه تحصیلی

زمان اقدام جهت بورسیه تحصیلی: ماه مارس  تا ژوئیه

معرفی دانشگاه های برتر در ایتالیا

دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی تکنیک میلان بزرگترین دانشگاه فنی در ایتالیا با حدود 36000 دانشجو و دارای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و سطوح بالاتر می باشد. این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه میلان است و در سال 1863 توسط فرانچسکو بریوسکی، معاون وزیر علوم ایتالیا و رییس دانشگاه پاویا تاسیس شده است. نام اصلی این دانشگاه در ابتدا Instito Tecnino Superiore (موسسه ی فنی عالی) بوده و تنها رشته های مهندسی عمران و صنایع در آن تدریس می شده است. از افتخارات این دانشگاه، دانشمندانی چون جولیو ناتا می باشد که در سال 1963 جایزه ی نوبل شیمی را دریافت نموده است. دانشگاه پلی تکنیک عضو IDEA League، اتحادی استراتژیک بین 5 دانشگاه فنی پیشروی اروپا با هدف تعلیم نسل جدیدی از مهندسان با فعالیت های فوق برنامه برای دانشجویان برتر و با استعداد می باشد.

بورسیه های تحصیلی دانشگاه پلی تکنیک میلان

بورسیه DSU

بورسیه DIRITTO ALLO STUDIO (DSU)، بورسیه استانی ایتالیا است که اکثر دانشگاه ای ایتالیا تحت این بورسیه می توانند دانشجویان بین المللی که جزو اقشار کم درآمد می باشند، را پذیرش کنند. این بورسیه به مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دو قسط جمعا به مبلغ 5200 یورو در سال به دانشجو پرداخت می شود.

بورسیه افراد کم توان

این بورسیه به افرادی تعلق می گیرد که دارای مشکلات جدی هستند مانند:

مشکلات اقتصادی ناشی از از دست دادن سرپرست خانواده، بیکاری، ورشکستگی و … یا

بیماری شدید، تصادف شدید و همچنین کسانی که از بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل و …آسیب دیده اند.

مقدار این بورسیه تا سقف 2200 یورو می باشد.

بورسیه MERIT

این بورسیه که برای دانشجویان با استعداد و شایسته می باشد به صورت خودکار برای واجدین شرایط بر اساس رزومه ارسالی اعمال می شود که به سه دسته ی پلاتینیومی، طلایی و نقره ای می باشد و تا سقف 10000 یورو در سال است.

ASP – Alta Scuola Politecnica

این بورسیه مخصوص دانشجویان با استعداد بین المللی در رشته های مهندسی و معماری در مقطع کارشناسی ارشد است.

دانشجویان دریافت کننده این بورسیه از پرداخت شهریه تحصیل معاف می شوند. این بورسیه هزینه های رفت و آمد، مسکن و غذای دانشجو را پوشش می دهد. همچنین برای پروژه های تحقیقاتی حمایت مالی لازم نیز برآورده می سازد.

دانشگاه ساپینزای روم

این دانشگاه با بیش از 700 سال قدمت، اولین دانشگاه تاسیس شده در اروپاست.

ساپینزا در حال حاضر بیش از 250 دوره­ی دانشگاهی، و بیش از 200 دوره­ی فنی و حرفه­ای ارائه می کند.

سالانه بیش از 30.000 دانشجو از شهر­های دیگر ایتالیا، نزدیک به 8000 دانشجو از سراسر دنیا به ساپینزا می­آیند. به لطف شبکه­ی وسیعی از توافق­نامه ها با دانشگاه های سراسر دنیا، ساپینزا برای دانشجویان خود بسیاری از فرصت­های بین المللی شامل double degree، بورسیه­های خارج از کشور، کارآموزی در کشورهای اروپایی و غیر اروپایی و دکتراهای بین­المللی را فراهم می­آورد. در رنکینگ موضوعی Times Higher Education  برای رشته های حقوق، علوم اجتماعی، بیزینس و اقتصاد، دانشکده ی حقوق ساپینزا به عنوان بهترین دانشکده ی حقوق ایتالیا در میان 100 دانشکده ی حقوق برتر دنیا شناخته شده است.

از جمله بورسیه های مطرح در این دانشگاه می توان به بورسیه اراسموس که از جمله بورسیه های معروف اروپا می باشد، اشاره کرد. سایر بورسیه هایی که در تمام دانشگاه های ایتالیا وجود دارد همچون بورسیه DSU  و MERIT نیز در این دانشگاه وجود دارد.

دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا از زمان تاسیس (1088 میلادی) مرکز تحصیل دانشجویان بوده است و بسیاری از بزرگان علم و هنر را به خود جذب نموده است. امروزه این دانشگاه در حوزه­ی تحصیلات تکمیلی در اروپا پیشرو بوده و به دلیل زیبایی و یکپارچگی با شهر بولونیا مشهور است. رشته­های تحصیلی ارائه شده در این دانشگاه بسیار متنوع و مرتبط با نیاز امروز جامعه است.

علاوه بر 5 پردیس دانشگاه (بولونیا، سسنا، فورلی، راوننا، ریمینی)، یک پردیس خارجی در بونس آیرس نیز وجود دارد که در تعامل علمی، عملی و تحقیقاتی با آمریکای لاتین است. در کنار ارتباطات با دیگر کشورهای اروپا، این دانشگاه همچنین ارتباطات بین المللی با کشور های آمریکای شمالی، آفریقا، آسیا و استرالیا نیز برقرار کرده است.

بورسیه های تحصیلی (تا 11.000 یورو در سال) و معافیت از شهریه برای یک سال تحصیلی برای دانشجویان شایسته ی بین المللی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پیوسته بر اساس نمرات SAT و GRE آنها در این دانشگاه وجود دارد.

شهرهای دانشجویی ایتالیا

رم: پایتختی مدرن و در عین‌حال تاریخی در میان شهر های دانشجویی ایتالیا

دانشگاه برجسته‌ی کشورایتالیا، بیش از همه با اسم دومش، لا ساپینزا ‘La Sapienza’ شناخته می‌شود که به معنای «آگاهی» یا «دانش» می‌باشد. این دانشگاه نامش را از کلیسای سانتیوو الا ساپینتزا ‘Sant’Ivo alla Sapienza’ که به عنوان عبادتگاهی برای دانشگاه ساخته شده بود، گرفته است.

زندگی در رم بخش مهمی از تجربه‌ی دانشگاهی در جایی است که به دانشجوها این فرصت را می دهد که در حین تحصیل در دانشگاه‌هایی در سطح جهانی، در زمینه‌ی هنر، تاریخ و فرهنگ نیز تجربه کسب کنند.

طیفی از دانشگاه‌های عالی در رم قرار دارند. ساپینزا- دانشگاه رم سومین دانشگاه ایتالیا از لحاظ رتبه بندی است. از دیگر دانشگاه‌های قابل ذکر در رم می‌توان به دانشگاه رم تره ‘Università degli Studi Roma Tre’ اشاره کرد. خود شهر رم در رتبه‌بندی بهترین شهرهای دانشجویی جهان هر ساله جزو 100 شهر برتر دانشجویی می باشد.

میلان: تجارت، مد و اصالت ایتالیایی

به عنوان یکی از بهترین شهرهای دانشجویی شناخته شده در جهان توسط سایت QS، میلان همه‌چیز را باهم دارد: دانشگاه‌هایی در سطح جهانی، استاندارد بالای زندگی، و جمعیت و تنوع زیاد دانشجوها. میلان، این مرکز اقتصادی در حال رشد در شمال ایتالیا، در عین حفظ حس تاریخی که بر آن گذشته، زندگی مدرن شهری را در ایتالیا بازتاب می‌دهد. میلان بهترین شهر دانشجویی ایتالیا است.

با هشت دانشگاه، میلان دارای بزرگترین جامعه‌ی دانشجویی در ایتالیاست. از بهترین گزینه‌های تحصیل در مقاطع دانشگاهی در شهر میلان، دانشگاه پلی‌تکنیک میلان است که بالاترین رتبه را در بین دانشگاه‌های ایتالیایی  در سطح جهان کسب کرده است. دیگر دانشگاه‌های رتبه‌بندی شده‌ی جهانی در میلان شامل دانشگاه میلان ‘Università degli Studi di Milano’ ، دانشگاه کاتولیک قلب مقدس ‘Università Cattolica del Sacro Cuore’ و دانشگاه میلان- بیکوکا ‘University of Milano-Bicocca’ است؛ و دانشگاه تجاری لوئیجی بوکونی ‘Università Commerciale Luigi Bocconi’ به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های اروپا در رشته‌ی بیزنس شناخته شده است. دانشگاه پاویا ‘Università degli Studi di Pavia (UNIPV)’ نیز، درست در شمال شهر میلان واقع شده و طیفی از رشته‌های بین‌المللی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کند.

با جایگاه شایسته‌ای که میلان به‌عنوان موتور اقتصادی ایتالیا دارد، بالاترین امتیاز این شهر در رتبه‌بندی جهانی بهترین شهرهای دانشجویی، در زیرشاخه‌ی فعالیت شغلی بوده است؛ شرایطی که با کمک دانشگاه بوکونی فراهم شده است. دانشجویانی که به آینده‌ی شغلی خود فکر می‌کنند فرصت‌های متعدد کارآموزی و شغلی درون شهر پیدا می‌کنند، و همچنین استخدام کننده‌هایی در سرتاسر اروپا که دانشگاه‌های میلان را به‌عنوان تولید‌کنندگان فارغ‌التحصیل‌هایی بسیار لایق برای استخدام شناخته‌اند.

میلان تحت عنوان پایتخت مد، شهری پر از بوتیک‌هایی است که می‌توانید لباس‌های مدنظرتان را از آن‌ها تهیه کنید.

پیزا: شهر برج کج

پیزا جای آرام‌تری‌ست و برای دانشجویانی که به دنبال کلان شهر‌های عظیم نیستند، مناسب‌تر است.

شهر میزان زیادی از زنده بودنش را از جمعیت دانشجویی‌اش می‌گیرد؛ دانشجوهایی که انواع مهمانی‌ها، نمایش‌ها و مراسم‌های فرهنگی را سازمان می‌دهند. در بین دانشگاه‌های شهر پیزا، اصلی‌ترین آن‌ها دانشگاه پیزا ‘Università di Pisa’  است. مشهورترین دانشجوی این دانشگاه در سال‌های دور، گالیلئو گالیله بوده است که در قرن ۱۶ در آن‌جا تحصیل می‌کرد و تا تبدیل شدن به  یکی از مشهورترین اخترشناسان، فیزیک‌دانان و مخترعین جهان پیش رفت. در کنار دانشگاه پیزا، اسکولا نرماله سوپریوره ‘the Scuola Normale Superiore’ و مدرسه‌ی تحصیلات پیشرفته‌ی آنای مقدس پیزا ‘Sant’Anna’ هردو با رتبه‌ی مشترکی در جهان، نظام دانشگاهی پیزا را تشکیل می‌دهند که به عنوان یکی از مراکز آموزشی برجسته‌ی اروپا شناخته می‌شود.

بولونیا: کانون تاریخی تحصیلات دانشگاهی

هرچند بولونیا برای خارجی‌ها کمتر آشناست، اما در بین ایتالیایی‌ها کاملاً شناخته شده است؛ نه فقط به این دلیل که بزرگ‌ترین شهر و مرکز ناحیه‌ی امیلیا- روماگناست؛ بلکه به‌عنوان پایتخت غذایی ایتالیا شناخته می‌شود و به دلیل غذایش (آشپزی بلونزی) مشهور است. یونسکو بولونیا را به دلیل موسیقی‌اش «شهر خلاق» نام نهاده است. طیف فراگیر رنگ قرمز در شهر، از اخرایی تا نارنجی سوخته و زرد پررنگ، لقب بولونیای قرمز ’Bologna la rossa’ را به آن داده است.

بولونیا که پیرامون یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان شکل گرفته، امروز کماکان با جمعیتی زیاد و متنوع از دانشجوها، شهری کاملاً دانشگاهی باقی مانده است.

در بین دانشگاه‌های بولونیا، بالاترین رتبه متعلق به دانشگاه بولونیا ’Università di Bologna (UNIBO)’ است که در رتبه‌بندی جهانی، دومین دانشگاه برتر ایتالیا از نظر رتبه‌ است. دیگر مؤسسات آموزش عالی در بولونیا شامل کالج اسپانیا  ‘Collegio di Spagna’ (درون دانشگاه بولونیا، برای دانشجویان اسپانیایی)، یک شعبه از دانشگاه جان هاپکینگز آمریکا، آکادمی هنرهای زیبای بولونیا و کالج سوپریوره بولونیا ’Collegio Superiore di Bologna’ است.

شرایط اخذ اقامت دائم در ایتالیا پس از اتمام تحصیل

بسیاری از دانشجویان بین المللی که از طریق تحصیل در ایتالیا وارد این کشور می شوند، از آن به عنوان یک سکوی پرتاب برای ورود به کشورهای پیشرفته تر و مهاجر پذیر همچون کانادا-امریکا و استرالیا استفاده می کنند و با تقویت رزومه خود بلافاصله بعد از تحصیل راهی مقصد نهایی خود می شوند. عده ای دیگر برای تمدید اقامت در ایتالیا راه های مختلفی را انتخاب می کنند که اهم آن ها به شرح زیر است:

 • اجازه اقامت یکساله پس از تحصیل در ایتالیا
 • اجازه اقامت از طریق ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر تحصیلی
 • اجازه اقامت از طریق کار در کشور ایتالیا
 • اجازه اقامت از طریق ازدواج در ایتالیا
 • اجازه اقامت از طریق درخواست پناهندگی در ایتالیا
 • اجازه اقامت از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت در ایتالیا
 • اجازه اقامت از طریق سرمایه گذاری در بخش های مختلف

برای دریافت مشاوره دقیق تر برای انتخاب روش مناسب خود برای مهاجرت با سازمان مهاجرتی کوچ تماس حاصل فرمایید.

• کار دانشجویی در ایتالیا

همانند اکثر کشورهای دنیا دانشجویان بین المللی در ایتالیا به طور قانونی اجازه کار نیمه وقت حداکثر به مدت 20 ساعت در هفته را دارند. معمولا این کارها در ماه های ابتدایی ورود شامل کارهای تخصصی نمی باشد، بلکه دانشجویان غالبا در زمینه‌هایی مانند آموزش زبان انگلیسی، کار در داخل دانشگاه (کتابخانه، بخش کمک به دانشجویان بین‌المللی و…)، راهنمای گردشگری (هر سال گردشگران بسیاری وارد ایتالیا می‌شوند)، انجام کارهای خدماتی در رستوران‌ها، هتل‌ها و… در ایتالیا فعالیت می‌کنند.

• ویزای همراه در ایتالیا دانشجویان متاهلی که قصد تحصیل در ایتالیا و به همراه بردن همسر و فرزندان خود را دارند، باید توجه داشته باشند که پس از اخذ ویزای دانشجویی و ورود به ایتالیا با دریافت اقامت می توانند از طریق پلیس مهاجرتی ایتالیا درخواست الحاق خانواده را ارائه نمایند و در صورت تایید درخواست، الحاق پس از ۳ ماه انجام می شود. البته نکاتی در این بین وجود دارد که ممکن است ریسک عدم دریافت ویزای همراهان را افزایش دهد لذا ضروری است قبل از هرگونه اقدامی جهت دریافت ویزای تحصیلی با کارشناسان خبره سازمان مهاجرتی کوچ در این امر مشورت نمایید.

سازمان مهاجرتی کوچ نه تنها در مراحل دریافت ویزا بهترین مشاوره ها را در خدمت شما قرار می دهد بلکه با استفاده از مشاوران توانمند قادر به دریافت پذیرش جهت بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف می باشد، حتی برای کسانی که رزومه قوی ای ندارند و ناامید از دریافت بورسیه تحصیلی هستند. سازمان مهاجرتی تدبیرساز در زمینه های تقویت رزومه، نگارش مقاله، ارائه سرتیفیکیت و گواهینامه دوره های مختلف در تمام مراحل اقدام همراه متقاضیان می باشد.
• نظام آموزشی در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا در دوره ابتدایی از ۵ سالگی شروع می شود و طول مدت این دوره ۵ سال می باشد. بعد از گذراندن دوره ابتدایی دانش آموزان وارد یک دوره سه ساله متوسطه که در آن ریاضیات و علوم پایه بسیار اهمیت دارد، می شوند و در پایان دوره امتحانات داخلی برگزار می شود و دوره ۵ ساله دبیرستان آغاز می شود و در نهایت دانش آموزان در امتحانات نهایی سراسری شرکت می کنند و مدرک دیپلم به نام Diploma di Maturita را دریافت می کنند.

بطور خلاصه سیستم تحصیلی شامل موارد زیر است:

▪ کودکستان (غیراجباری) برای کودکان بین سه تا شش ساله.

▪ ابتدایی برای بچه‌ها بین شش تا یازده ساله.

▪ مدارس مقدماتی متوسطه برای بچه‌های بین یازده تا چهارده ساله.

▪ مدارس تکمیلی متوسطه که شامل انواع متفاوت تحصیلات است و درحالت کلی شامل دانش‌آموزان پانزده تا نوزده ساله است.

اجازه ورود به تحصیلات دانشگاهی و غیردانشگاهی تکمیلی به دانش‌آموزانی که امتحانات دولتی را بگذرانند، داده می‌شود. دانش آموزان پس از گذراندن این امتحانات براساس نوع مدرسه ای که در آن حضور دارند، دیپلم و گواهینامه ای دریافت می کنند. در سیستم آموزشی ایتالیا، دیپلمی با عنوان Diploma di Scuola Superiore  به عنوان مدرک ورود به دانشگاه شناخته می شود. با این حال برخی از دانشگاه ها براساس رشته هایی که ارائه می دهند، ملزومات بیشتری را برای ورود دانش آموز به دانشگاه طلب می کنند.

هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا

هزینه سالیانه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا از 0 تا 5000 یورو متغیر است و در دانشگاه های خصوصی این مبلغ بین 3000 تا 35000 یورو متغیر است.

هزینه زندگی ماهیانه در شهرهای دانشجویی ایتالیا بسته به سبک زندگی دانشجویی شما از 750 تا 1400 یورو متغیر است.

• دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در ایتالیا

گروه الفممتاز(

 1. Free university of  Bozen- Bolzano
 2. Politecnico di Milano
 3. Politecnico di Torino
 4. Scuola Normale Superiore di Pisa (SNS)
 5. Scuola Superiore di Studi Universitari e di perfezionamento Sant’ Anna (SSSA)
 6. Universita  degli Studi di Ferrara
 7. Universita  degli Studi di Salerno (University of Salerno)
 8. Universita Cattolica del Sacro Cuore – Milano
 9. Universita degli Studi di Bari Aldo Moro
 10. Universita degli Studi di Bologna
 11. Universita degli Studi di Firenze
 12. Universita degli Studi di Genova
 13. Universita degli Studi di Milano
 14. Universitả degli Studi di Milano- Bicocca
 15. Universitả degli Studi di Modena e Reggio Emilia
 16. Universita degli Studi di Napoli “Federico II”
 17. Universita degli Studi di Padova
 18. Universita degli Studi di Pavia
 19. Universita degli Studi di Perugia
 20. Universita degli Studi di Pisa
 21. Universita degli Studi di Roma “La Sapienza”
 22. Universitả Degli Studi di Roma Tor Vergata
 23. Universitả degli Studi di Roma Tre
 24. Universita degli Studi di Siena
 25. Universita Degli Studi di Trento
 26. Universita degli Studi di Trieste
 27. Universitả Politecnica delle Marche
 28. Universita Politecnico di Bari
 29. Universitả  della Calabria
 30. Vita-Salute San Raffaele University

گروه ب (خوب)

 1. Universita  degli Studi di Cagliari
 2. Universita  degli Studi di Parma
 3. Universita  degli Studi di Udine (University of Udine)
 4. Universitả Cả Foscari di Venezia
 5. Universita Commerciale Luigi Bocconi صرفاً در رشته‌های حسابداری و مالی، اقتصاد، مدیریت و بازرگانی
 6. Universita degli Studi “ Gabriele d’annunzio’ di Chieti-Pescara”
 7. Universitả degli Studi dell’ Aquila (University of Aquila)
 8. Universita degli Studi dell’ Insubria
 9. Universitả degli Studi di Bergamo
 10. Universitả degli Studi di Brescia
 11. Universita degli Studi di Catania
 12. Universita’ degli Studi di Messina
 13. Universita degli Studi di Palermo
 14. Università degli Studi di Sassari
 15. Universita degli Studi di Torino
 16. Universita degli Studi di Urbino “Carlo Bo”
 17. Universitả degli Studi di Verona
 18. Universita del Salento (Universita degli Studi di Lecce)
 19. Universita  IUAV di Venezia صرفا در رشته معماری

گروه ج (متوسط)

 1. Accademia di Belle Arti    کلیه آکادمیهای هنرهای زیبا صرفا تا کارشناسی ارشد
 2. Conservatorio di Musica  تایید وزارت علوم کشور ایتالیا کلیه کنسرواتوآرهای دولتی مورد  صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 3. Domus Academy
 4. Fondazione Edmund Mach di San Michele all’Adige (Istituto Agrario)
 5. Instituto Universitario di Studi Superiori di Pavia-IUSS
 6. Libera Università di Lingue e Comunicazione IULM (Milano)
 7. Libera Universita Internazionale degli Studi “Guido Carli” LUISS – صرفا در رشته های علوم انسانی
 8. Libera Università Maria Santissima Assunta (LUMSA)
 9. Pontificia Università Gregoriana
 10. Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati (SISSA)
 11. Universitả ‘Campus Bio- Medico’ di Roma
 12. Universitả Carlo Cattaneo
 13. Universitả degli di Cassino
 14. Universitả degli Stadi ‘Magna Graeciả di Catanzaro
 15. Universitả degli Stadi del Piemonte Orientale ‘Amedeo Avogadro’
 16. Universitả degli Studi Camerino (University of Camerino)
 17. Universitả degli Studi del Molise
 18. Universitả degli Studi del Sannio-Benevento
 19. Universitả degli Studi della Campania “Luigi Vanvitelli”
 20. Universitả degli Studi di Foggia
 21. Università degli Studi di Macerata
 22. Università degli Studi di Napoli “L’Orientale “
 23. Universitả degli Studi di Roma “Foro Italico (previously: Istituto Universitario di Scienze Motorie)
 24. Università degli Studi di Teramo
 25. Università degli Studi Guglielmo Marconi
 26. Universitả degli Studi Mediterranea di Reggio Calabria
 27. Universitả degli Studi Suor Orsola Benincasa (previously: Istituto Universitario Suor Orsola Benincasa)
 28. Università per Stranieri di Perugia(University of Foreigners,Perugia)
 29. Università per Stranieri di Siena

• دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ایتالیا

1.Alma Mater Studiorum University of Bologna

2. Catholic University of the Sacred Heart

3. Magna Graecia University of Catanzaro

4. Marche Polytechnic University

5. Perugia University

6. Roma Tre University

7. Sant’Anna School of Advanced Studies – Pisa

8. Sapienza University of Rome

9. Second University Naples

10. University Cattolica del Sacro Coure

11. University of Bari

12. University of Brescia

13. University of Cagliari

14. University of Calabria

15. University of Camerino

16. University of Catania

17. University of Chieti-Pescara

18. University of Degli Studi di Pavia

19. University of Degli Studi di Udine

20. University of Eastern Piedmont

21. University of Ferrara

22. University of Florence

23. University of Genoa

24. University of Insubria

25. University of Messina

319 University of Milan

26. University of Milan Bicocca

27. University of Modena and Reggio Emilia

28. University of Naples-Federico II

29. University of Padua

30. University of Palermo

31.University of Parma

32.University of Pisa

33. University of Rome “Tor Vergata”

34. University of Salerno

35. University of Sassari

36. University of Siena

37. University of Trieste

38. University of Turin

39. University of Vita-Salute san Raffaele

40.Verona University

• معادل سازی مدارک دریافتی از ایتالیا در ایران

دانشجویانی که مدرک تحصیلی خود را از مراکز آموزشی خارج از کشور دریافت کرده اند باید به اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم به آدرس http://grad.saorg.ir/ مراجعه نمایند. همچنین لازم به توضیح است که بررسی و ارزشيابی مدارک مربوط به رشته‌های پزشکی و پيراپزشکی به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد. جهت ارزشیابی مدارک، ضروری است متقاضیان نسبت به تشکیل پرونده الکترونیکی از طریق پورتال سامانه سجاد به نشانی https://portal.saorg.ir/ اقدام نمایند. متقاضیان می‏ توانند جهت ثبت نام اولیه به نشانی https://portal.saorg.ir/registration-the-applicant مراجعه و پس از انجام ثبت نام، جهت تشکیل پرونده الکترونیکی در اداره کل امور دانش آموختگان به منظور ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی به بخش خدمات سامانه مراجعه نمایند. شایان ذکر است فرآیند ثبت نام همراه با جزئیات تکمیلی در بخش راهنمای استفاده از سامانه در سایت مذکور قابل مشاهده می ‏باشد . با توجه به تغییراتی که در طول سالیان مختلف در ضوابط و مقررات ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور صورت پذیرفته است، از دانش آموختگان محترمی که قصد ارزشیابی مدارک خود را دارند تقاضا می شود به سایت های ذکر شده مراجعه فرمایند وپس از مطالعه ضوابط و مقررات ارزشیابی مدارک، متناسب با زمان شروع تحصیل خود و کشوری که در آن تحصیل نموده اند اقدام به پیگیری برای ارزشیابی مدارک خود نمایند.

• آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا در رشته های مختلف

آزمون ورودی دانشگاه‌های ایتالیا (آالفا تست):

آلفا تست به مجموعه‌ای از چندین کتاب گفته می‌شود که برای آمادگی برای شرکت در آزمون‌های متمرکز ورودی دانشگاه های ایتالیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای رشته‌های مهندسی، دندانپزشکی، پزشکی و دامپزشکی است. آزمون ورودی دانشگاه‌های ایتالیا ابتدای هر سال تحصیلی برگزار می‌گردد.

پزشکی در ایتالیا

 آزمون IMAT  رشته پزشکی در ایتالیا ” Medicine in Italy “

آزمون آیمت برای رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی در دو زبان انگلیسی و ایتالیایی توسط وزارت آموزش ایتالیا و همکاری مرکز آموزشی کمبریج معمولا در ماه آوریل برگزار می‌شود. آزمون آیمت ایتالیا به صورت تستی بوده و سوالات از درس‌های شیمی، فیزیک، ریاضیات و زیست شناسی است و از هر درس ۳۰ سوال داده می شود. سطح پایینتر آزمون پزشکی در ایتالیا (IMAT) نسبت به کنکور ایران و پذیرش ساده تر آن سبب شده است که دانشجویان مستعد و علاقمند به رشته پزشکی برای ادامه تحصیل به ایتالیا سفر کنند. لازم به ذکر است که ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی معمولا هرساله محدود و بین 200 تا 250 نفر است. این آزمون هر ساله در اواسط سپتامبر (شهریور) برگزار شده و پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا در رشته پزشکی از همین طریق انجام می شود. شرط اول شرکت در این آزمون گذراندن 12 سال تحصیلی توسط متقاضیان است.

کشورهای برگزار کنندگان آزمون رشته پزشکی در ایتالیا

این آزمون به غیر از ایتالیا در 18 کشور دیگر از جمله

آرژانتین

برزیل

کانادا

قبرس

فرانسه

آلمان

مصر

هنگ کنگ

هند

لهستان

پرتغال

عربستان

سوییس

اسپانیا

ترکیه

امارات

انگلستان

امریکا

فلسطین اشغالی

برگزار می شود که از کشور های نزدیک به ایران می توان به ترکیه ، امارات ، قطر ، قبرس و عربستان سعودی اشاره کرد.

موارد آزمون رشته پزشکی در ایتالیا 

این آزمون دارای 60 سوال است و وقت آزمون نیز 100 دقیقه می باشد . برای هر پاسخ صحیح 1.5 نمره مثبت و هر پاسخ غلط 0.4 نمره منفی محاسبه خواهد شد . از این رو حداکثر نمره کسب شده توسط یک متقاضی برابر 90 خواهد بود.

مباحث آزمون عبارتند از :

 • ریاضی
 • فیزیک
 • شیمی
 • زیست
 • منطق و استدلال و اطلاعات عمومی

هنر و معماری در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا به عنوان کشوری که مهد هنر و فرهنگ است، جذابیت‌های بیشماری برای دانشجویان بین‌المللی دارد. ایتالیا به نوعی قطب معماری، هنر، طراحی و مد در اروپا است و از جمله دانشگاه های مطرح در زمینه هنر می توان به دانشگاه های پلی تکنیک میلان، میلان و تورین اشاره کرد.

علوم انسانی در ایتالیا

رشته های هنر و علوم انسانی از جمله رشته های پر طرفدار در ایتالیا محسوب می شوند. بسیاری از مشاهیر هنر و ادبیات در جهان و همچنین شرکتهای بزرگی در زمینه مد و طراحی در ایتالیا جای گرفته اند. بنا به گزارش یونسکو بسیاری از آثار هنری مشهور جهانی در ایتالیا قرار دارند.

• خوابگاه ها در ایتالیا

خوابگاه ها به دو دسته ی خوابگاه های دانشجویی و خوابگاه های خصوصی تقسیم بندی می شوند. دانشجویان معمولا ترجیح می دهند از خوابگاه های وابسته به دانشگاه حداقل برای سال اول تحصیل استفاده کنند تا پس از آنکه با شرایط زندگی در ایتالیا آشنا شدند برای اجاره آپارتمان های چد نفره با دوستان خود اقدام کنند.

• کار و اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

در صورتی که افراد پس از تحصیل بتوانند کار پیدا کنند و به صورت رسمی قرارداد کاری با یک کارفرما داشته باشند می توانند پس از 5 سال اقامت کاری در این کشور، اقامت دائم ایتالیا را اخذ نمایند و پس از آن درخواست پاسپورت یا تابعیت ایتالیایی را ارائه نمایند. همه ی این ها مستلزم یافتن کار مناسب پس از تحصیل و تسلط کافی به زبان ایتالیایی برای بالا بردن شانس کاریابی می باشد.

• بیمه و خدمات دانشجویی در ایتالیا

بیمه دانشجویی حدوداً 150 یورو در سال هزینه دارد.
• خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان

دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا می توانند با ثبت نام در سامانه CIFRA  و دریافت کارت دانشجویی هوشمند از خدمات مراکز تجاری، خدماتی، رفاهی تحت قرارداد با سازمان مربوط استفاده کنند. بسیاری از فروشگاه‌ها و مراکز این کشور نیز با ارائه‌ی کارت دانشجویی هوشمند برای شما تخفیف‌های خوبی در نظر خواهند گرفت.
توجه داشته باشید که برخی بانک های ایتالیا به دلیل تحریم هایی که برای ایرانیان وجود دارد محدودیت هایی برای مشتریان ایرانی خود ایجاد کرده اند، لذا در انتخاب بانک مورد اعتماد خود دقت لازم را داشته باشید.

جمع بندی

از جمله مزایای تحصیل در ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- هزینه های پایین تحصیل

۲- امکان اخذ بورسیه در تمامی مقاطع تحصیلی در حالی که اکثر کشورها فقط در مقطع دکترا بورسیه ارایه میدهند

3 – تحصیل به زبان انگلیسی در اکثر رشته ها بخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی

۴- دارا بودن دانشگاههایی با رنکینگ بالا

۵- زندگی با مردمی مهمان نواز و مهاجرپذیر

6- کیفیت بالا آموزش

7- استاندارد بالای زندگی

8- ارائه مدارک رده بالا در سطح جهان

9- برگزاری دوره های مشترک با دانشگاه های آمریکا

10- نزدیکی فرهنگ به ایران

و در نهایت معایب تحصیل در ایتالیا:

یادگیری یک زبان جدید یکی از مهمترین چالش های یک کشور جدید است هرچند در نقاط شمالی ایتالیا زبان انگلیسی و آلمانی رواج دارند. از آنجایی که ایتالیایی ها به زبان خود افتخار می کنند تا زمانی که در آنجا باشید مجبور خواهید شد این زبان را یادبگیرید. به خصوص دانشجویانی که در رشته های پزشکی و پیراپزشکی تحصیل می کنند، به این علت که باید دوره های طرح اجباری را بگذرانند، باید بتوانند با مردم ایتالیا ارتباط برقرار کنند. در نهایت به هرکجای دنیا که مهاجرت کنید، تا با زبان رسمی آن کشور آشنا نباشید شرایط زندگی و کار مطلوبی نخواهید داشت.

عادت نداشتن به غذاهای جدید و دور ماندن از محیط خانه و دلتنگی های ناشی از آن  نیز یکی دیگر از چالش های دانشجویان خارج از کشور است.

تقریبا یک دهم جمعیت اروپا ساکن ایتالیا هستند، از این رو ایتالیا دارای جمعیت زیادی است و همین امر ورود به بازار کار را با مشکل روبرو می کند. نرخ بیکاری ایتالیا در مقایسه با سایر مناطق اروپا کمی بالاتر است. اگرچه در ایتالیا معایب مختلفی برای تحصیل وجود دارد، اما مزایای آن هنوز هم بالاتر از معایب آن است.

در سال های گذشته دانشجویان ایرانی بسیاری برای تحصیل به مقصد ایتالیا سفر کردند و خوشبختانه به خاطر روابط سیاسی دوستانه ای که ایتالیا با ایران دارد، روند صدور ویزا به نسبت سایر کشورهای اروپایی با ریسک کمتری همراه است. با توجه به تجربیات سازمان مهاجرتی کوچ با خیالی آسوده پرونده خود را به ما بسپارید تا در جهت رسیدن به اهدافتان یاری تان کنیم.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی دانمارک

ویزا و اقامت تحصیلی دانمارک

ویزا و اقامت تحصیلی دانمارک کشور دانمارک عضو محدوده شنگن و در شمال اروپا واقع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *