ویزا و اقامت تحصیلی ترکیه

ویزا و اقامت تحصیلی ترکیه

ویزا و اقامت تحصیلی ترکیه

ترکیه یک کشور بین قاره‌ای است که بخش زیادی از آن در شبه جزیره آناتولی در غرب آسیا قرار دارد و بخش کوچکی نیز در شبه جزیره بالکان در جنوب شرقی اروپا واقع شده است.

آنکارا، پایتخت این کشور است و استانبول، بزرگترین و توریستی ترین شهر ترکیه به شمار می‌رود. ترکیه در شمال غربی این کشور با کشورهای یونان و بلغارستان، در شمال با دریای سیاه، در شمال شرقی با گرجستان، در شرق با ارمنستان، نخجوان و ایران، در جنوب شرقی با عراق، در جنوب با سوریه و دریای مدیترانه و در غرب با دریای اژه مرز مشترک دارد.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم ترکیه، ترکیبی از شرق و غرب است، ولی ایرانیان بسیاری در بین مردم این کشور دیده می شود. زبان رسمی ترکیه، ترکی است. ترک زبانان ایران به راحتی می توانند زبان ترکی ترکیه را در مدت زمان کوتاهتری یاد بگیرند.

وجود دانشگاه های معتبر در ترکیه، امکان درخواست برای بورسیه و کمک، امکانات رفاهی و آموزشی مناسب و همچنین نزدیکی آن به ایران چه از لحاظ فرهنگی و چه از لحاظ مسافت، در کنار هزینه های مقرون به صرفه تحصیل در ترکیه، این کشور را تبدیل به یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در بین دانشجویان بین المللی کرده است. سیستم آموزشی بسیاری از دانشگاههای ترکیه بر اساس سیستم و استانداردهای آموزشی آمریکا است.

امروزه تحصیل تقریبا رایگان در ترکیه برای بسیاری از دانشجویان ایرانی، ایجاد جذابیت کرده است چرا که این کشور علاوه بر توریستی بودن، دارای دانشگاه هایی با سطح و تراز علمی بالا بوده که می تواند سکوی پرتابی  برای تحصیل در کشورهای پیشرفته ای چون آمریکا باشد.

تحصیل در ترکیه به هر دو زبان‌ ترکی و انگلیسی امکان‌پذیر است. اما معمولا در تمام کشورها تحصیل به زبان رسمی آن کشور هزینه های پایین تری را برای متقاضیان در بردارد و ترکیه هم از این قانون مستثنی نیست. دانشجویان در ترکیه می توانند از تخفیف ۵۰ درصدی حمل ونقل عمومی کشور برخوردار شده و نیز تمامی خدمات درمانی را به صورت رایگان دریافت کند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر شما عزیزان از معروفترین دانشگاه‌های ترکیه نام می‌بریم:

  • دانشگاه حاجت تپه
  • دانشگاه استانبول
  • دانشگاه  آنکارا
  • دانشگاه آتاتورک

برای تحصیل در ترکیه در بسیاری از موارد باید در آزمون ورودی شرکت کنید. آزمون‌های ورودی به دو زبان انگلیسی و ترکی برگزار می‌شوند. آزمون زبان ترکی در ترکیه آزمون تومر و آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی با عنوان YOS ترکیه و به زبان انگلیسی با عنوان SAT ترکیه شناخته می‌شود.

تحصیل در ترکیه به صورت رایگان از طریق دریافت بورسیه‌های تحصیلی به راحتی امکان‌پذیر است. این بورسیه‌ها به دانشجویان شایسته و ممتاز در تمامی مقاطع اعطا می‌شود. ایرانیان برای ورود به ترکیه نیازی به ویزا ندارند اما برای اقامت تحصیلی در ترکیه باید برای دریافت ویزای تحصیلی در ترکیه اقدام کنند.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا پایتخت آمریکا واشنگتن می باشد. این کشور، با مساحتی نزدیک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *