ویزا و اقامت تحصیلی فرانسه

ویزا و اقامت تحصیلی فرانسه

ویزا و اقامت تحصیلی فرانسه

کیفیت بالای آموزش عالی و کیفیت بالای زندگی در فرانسه از دیرباز ایرانیان بسیاری را برای تحصیل به خود جذب کرده است. برای ادامه تحصیل در بسیاری از رشته ها در فرانسه نیاز به تسلط به زبان فرانسوی نیست. چراکه بسیاری از دوره ها به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند.

برخلاف بسیاری از کشورها که تحصیل در ارشد مجدد برای دانشجوی بین المللی ویژگی منفی به شمار می رود، در فرانسه این موضوع برعکس می باشد.مقطع فوق لیسانس به دو صورت مستر 1 و 2 تدریس می‌شود.

لیست دوره هایی که در مقطع ارشد در فرانسه به زبان انگلیسی تدریس می شوند، در سایت Campusfrance موجود می باشند.سال تحصیلی در فرانسه، معمولا در ماه سپتامبر یا اکتبر آغاز و در ماه مه یا ژوئن پایان می‌پذیرد و نظام آموزش عالی فرانسه، مانند اکثر کشورهای اتحادیه اروپا، پر پایه LMD (لیسانس، مستر، دکترا) استوار است.

آزمون های زبان فرانسوی به عنوان زبان خارجی با نام های  TCF و TCF-DAP شناخته می شوندکه عبارتند از آزمون های سنجش سطح زبان فرانسوی عمومی مورد قبول وزارت آموزش عالی فرانسه. در این میان آزمون های دیگری همچون آزمون TEFو DELF و DALF  نیز وجود دارد.

هزینه های زندگی به گونه ای است که خوابگاه های دانشجویی خصوصی با اجاره بهایی از حدود 400 تا 700 یورو در ماه وجود دارد در حالتی که چند دانشجو دراجاره یک آپارتمان یا خانه در حومه شهر با هم شریک می شوند، هزینه ها تا 200 تا 300یورو در ماه تقلیل می یابد.

برای آشنایی با ویزاهایی که برای ورود به کشورهای حوزه شنگن از جمله فرانسه مورد نیاز ایرانیان است می توان از موارد زیر نام برد:

  • ویزای شینگن (کوتاه مدت): اگر تحصیلات متقاضی کمتر از سه ماه طول بکشد، متقاضی باید برای ویزای شینگن اقدام کند. این نوع ویزا غیرقابل تمدید است.
  • ویزا برای امتحانات ورودی: چنانچه متقاضی قصد شرکت در امتحانات ورودی دانشگاه‌ها کنکور در کشور حوزه شنگن را داشته باشد، می‌تواند برای ویزای تحصیلی اقدام کند. در صورت موفقیت در امتحان، متقاضی مجاز به درخواست مجوز اقامتی تجدیدپذیر با اعتبار یک‌ ساله است.
  •  ویزای موقت بلند مدت: ویزای مدرک تحصیلی به مدت یک ماه، ویزای دانشجویی موقت است که به دانشجو امکان می‌دهد تا در فرانسه برای مدت شش ماه تحصیل کند. با این ویزای دانشجویی نیازی به درخواست مجوز اقامت به صورت جداگانه وجود ندارد.
  • ویزای طولانی مدت: اگر مدت زمان تحصیل بیشتر از شش ماه در فرانسه طول بکشد، دانشجو باید برای دریافت ویزای اقامت طولانی مدت اقدام کند. این ویزا به عنوان مجوز اقامت عمل می‌کند و تا پایان مدت تحصیل اعتبار دارد.

معمولا ویزای همراه در فرانسه به خانواده وابسته دانشجو (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) اعطا می‌شود. جهت درخواست ویزای همراه، متقاضی اصلی باید حداقل مجوز اقامت یکساله در فرانسه داشته باشد. همچنین، برای پرداخت هزینه‌های زندگی اعضای خانواده، متقاضی اصلی باید درآمد کافی در فرانسه یا حساب بانکی به مبلغ کافی داشته باشد. برای تشکیل پرونده ویزای بلند مدت دانشجویی باید ابتدا به سایت  Etudes en France

مراجعه نموده و برای مصاحبه و تحویل مدارک در دفتر کامپوس فرانس ایران آماده شد.

برخی از دانشگاه‌های مورد تایید در فرانسه، عبارتند از:

École Centrale Supérieure de Lyon

École Centrale Supérieure

École Centrale de Nantes، Agro Paris Tech

École Nationale Supérieure Agronomique de Toulouse

École Nationale Supérieure du Paysage

Université Grenoble-Alpes

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی دانمارک

ویزا و اقامت تحصیلی دانمارک

ویزا و اقامت تحصیلی دانمارک کشور دانمارک عضو محدوده شنگن و در شمال اروپا واقع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *