پذیرش تحصیلی و اپلای دانشگاه‌ها

پذیرش تحصیلی و اپلای دانشگاه‌ها

پذیرش مدارس

پذیرش کالج

تحصیل در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع دکتری

اپلای پست دکتری

اپلای دوره های کوتاه مدت(اینترنشیپ)

اپلای و پذیرش تحصیلی در دانشگاه های خارجی

پذیرش تحصیلی و اپلای دانشگاه ها تحصیل در دانشگاه های خارجی به عنوان یک نقطه عطف در زندگی دانشجویان ایرانی محسوب می شود. تجربه تحصیل در دانشگاه های خارجی با استانداردهای بین المللی و زندگی در کشوری دیگر می تواند زمینه ساز آینده روشن و موفقیت آمیز برای افراد باشد.

از اینرو افراد اخذ پذیرش تحصیلی را به عنوان یک فرصت ایده آل و سکوی پرش برای خود بشمار می آورند. متقاضیان با تحصیل در دانشگاه های معتبر بین المللی امکان یافتن شغل مناسب در سازمانها و شرکتهای خارجی پیدا می کنند. اخذ ویزای کاری در برخی کشورها منجر به اخذ اقامت دائم می‌شود.

بطور کلی انتخاب دانشگاه و تحصیل در دانشگاه های خارجی بسته به هدف از تحصیل افراد متفاوت است. برخی افراد تنها به اخذ پذیرش تحصیلی بر اساس میزان هزینه ها و شهریه تحصیل فکر می کنند و برخی موارد دیگری مانند کیفیت دانشگاه، رتبه در رنکینگ جهانی، زبان تدریس، امکان یافتن شغل پس از اتمام دوره تحصیل و در نهایت مهاجرت تحصیلی و اخذ تابعیت کشور مقصد از جمله عوامل موثر در اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های خارجی است.

در این مطلب سعی داریم که شرایط مربوط به اخذ پذیرش از دانشگاه های مختلف را بررسی و در نهایت به بهترین نتیجه و پیشنهاد از سوی سازمان مهاجرتیکوچ خواهیم رسید.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های اروپایی

کشورهای اروپایی درصد زیادی از دانشگاه های برتر بین المللی را در خود جای داده اند. اگر بخواهیم دانشگاه های اروپا را دسته بندی می کنیم می توانیم آنها را به دو دسته دانشگاه های انگلیسی زبان و غیر انگلیسی زبان تقسیم بندی کنیم. البته در مقاطع تحصیلات تکمیلی و برخی رشته ها در مقطع کارشناسی در دانشگاه های برتر اروپایی دوره ها به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

اخذ پذیرش تحصیلی در این دانشگاه ها منوط به داشتن مدرک زبان انگلیسی و یا زبان تدریس دانشگاه خواهد بود. به عنوان مثال برای تحصیل در دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ آلمان که جزو سه دانشگاه برتر آلمان و یکصد دانشگاه برتر جهان است باید به زبان آلمانی مسلط باشید و یا اینکه اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های برتر سوئد، اسپانیا، اتریش، هلند، نروژ و یا ایتالیا نیاز به توانایی تحصیل به زبان‌های آن کشورها دارد.

در رده‌بندی دیگر دانشگاه های اروپایی به دو دسته دانشگاه های رایگان و دانشگاه های با شهریه طبقه بندی می شوند. بسیاری از دانشگاه های اتریش و آلمان شهریه بسیار کمی از دانشجویان خود دریافت می کنند، لذا به عنوان دانشگاه های رایگان شناخته می شوند. در مقابل دانشگاه های انگلیس، اسکاتلند، سوئیس، فرانسه و یا اسپانیا وجود دارند که شهریه آنها بالا محسوب می‌شود.

بنابراین برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های اروپایی باید زبان تدریس و زبان کشور مقصد را در نظر گرفت. نکته دیگر این است که اگر به تحصیل در دانشگاه های اروپایی به عنوان پلی برای مهاجرت نگاه می کنید، باید کشورهایی را انتخاب کنید که چنین شرایطی را داشته باشند. به عنوان مثال در کشور آلمان و اتریش، فارغ التحصیلان پس از اتمام دوره تحصیل می توانند بلو کارت دریافت کنند. این کارت به منزله امکان ماندن در آن کشور و یافتن شغل است. در صورت یافتن فرصت شغلی می توان ویزای تحصیلی را به کاری تبدیل نمود.

این کشورها معمولا پس از پنج سال سکونت و کار در آن کشور به متقاضیان اقامت دائم می دهند. کشور سوئد و نروژ نیز شرایط مشابهی را دارد. دانشگاه های روسیه اغلب به زبان روسی تدریس می کنند لذا شرایط ایده آلی برای دانشجویان ایرانی نیستند. همچنین دانشگاه های ترکیه که در سال‌های اخیر مورد استقبال قرار گرفته اند از دیگر گزینه های اخذ پذیرش تحصیلی بشمار می روند. از معایب تحصیل در ترکیه احتمال پائین در یافتن شغل پس از اتمام تحصیل خواهد بود.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آمریکایی

دانشگاه های آمریکایی شرایط متفاوتی نسبت به دانشگاه های اروپایی دارند. اگر کشورهای آمریکای جنوبی و لاتین را کنار بگذاریم، زیرا که زبان رسمی اغلب آن‌ها اسپانیایی و پرتقالی است؛ کشورهای آمریکا و کانادا فرصت های خوبی برای تحصیل محسوب می شوند. دانشگاه های آمریکا از کیفیت و رتبه بسیار بالایی برخوردارند.

دانشگاه ام آی تی ماساچوست و دانشگاه هاروارد همواره جزو پنج دانشگاه برتر جهان ارزیابی می شوند. زبان رسمی و تدریس در دانشگاه‌های آمریکای شمالی انگلیسی است، لذا اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه‌ها همواره از جذابیت بالایی برخوردار بوده است.

نکته قابل توجه این است که دانشگاه های آمریکایی شهریه بالایی دارند و هزینه زندگی در آمریکا زیاد است. از طرفی محدودیت هایی در حال حاضر برای صدور ویزای تحصیلی برای ایرانیان وجود دارد.

کشور کانادا تعداد زیادی از دانشگاه های برتر جهان را در خود جای داده است. دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه کالگری، دانشگاه مک گیل و دانشگاه آلبرتا برخی از دانشگاه های معتبر بین المللی هستند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا بسیار کمتر از آمریکا بوده و هزینه زندگی در این کشور پائین تر از بسیاری کشورهای اروپایی، استرالیا و ایالات متحده است.

علاوه بر این دانشجویان پس از اخذ پذیرش تحصیلی می توانند بطور موقت به کار دانشجویی مشغول شوند. در پایان تحصیل نیز امکان یافتن شغل و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری وجود دارد. در نهایت پس از مدت زمان پنج سال می توان اقامت دائم این کشور را بدست آورد. از اینرو افراد خارجی زیادی به اخذ پذیرش تحصیلی به عنوان راهی برای مهاجرت به کانادا نگاه می کنند.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آسیایی

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آسیایی مورد توجه برخی متقاضیان ایرانی قرار دارد. برخی دانشگاه‌های آسیایی مانند دانشگاه شیان جیائوتونگ چین، دانشگاه سئول کره جنوبی و دانشگاه توکیو جزو برترین دانشگاه های آسیا و جهان محسوب می‌شوند.

نکته مهم در اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آسیای شرقی زبان مردم این کشور، زبان تدریس در دانشگاه و فرهنگ آنهاست. یادگیری زبان این کشورها دشوار بوده و هزینه های زندگی در کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی بالاست. متقاضیان باید زمان و هزینه زیادی جهت فراگیری زبان چینی و یا ژاپنی صرف نمایند. در مقابل برخی دانشگاه های دیگر آسیایی مانند مالزی و هند نیز وجود دارند که سطح علمی آنها پائین تر بوده و شهریه کمتری دارند.

اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه ها در سالهای اخیر با استقبال مواجه شده است. دانشگاه هایی مانند پوترا، مالایا و ملی جزو دانشگاه های برتر مالزی و آسیا هستند. همچنین دانشگاه های هند مانند پونا، دهلی و بهاراتی وجود دارند که از کیفیت نسبتا مطلوبی برخوردارند. هزینه زندگی در کشور هند پائین بوده و مقرون به صرفه است.

کشور سنگاپور تعدادی از دانشگاه های مطرح جهانی را در خود جای داده است. نکته مهم در اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سنگاپور هزینه بالا و ظرفیت بسیار محدود و شرایط پذیرش دشوار آنهاست.

بطور کلی دانشگاه های آسیایی نسبت به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی از سطح پائین تری برخوردارند. در میان کشورهای عربی نیز امارات متحده عربی تعداد از شعب دانشگاه های معتبر اروپایی و آمریکایی را دارد که از کیفیت نسبتا مطلوب برخوردار هستند.

نکته قابل توجه در اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آسیایی این است که جدا از فرهنگ متفاوت مردم این کشورها با ایرانیان، تقریبا تمام این کشورها یا دارای شرایط اخذ اقامت و دریافت ویزای کاری نبوده و یا اینکه مناسب برای زندگی نیستند. کشورهایی مانند ژاپن و چین و یا کشورهای عربی شرایط بسیار دشواری برای اخذ اقامت دارند.

فرصت‌های شغلی در کشورهایی مانند چین کم بوده و کشوری مانند هند مناسب برای زندگی ایرانیان نیست.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آسیایی

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های اقیانوسیه

کشور استرالیا دارای تعدادی از دانشگاه‌های برتر جهان است. پذیرش تحصیلی و اپلای دانشگاه‌ها  این کشور نیازمند داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل ۶ است. دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه سیدنی، دانشگاه کوئینزلند، دانشگاه ملبورن و دانشگاه ملی استرالیا از سطح کیفیت مطلوبی برخوردارند. دانشگاه های استرالیا همواره پذیرای تعداد زیادی دانشجوی بین المللی بوده و زندگی در آن برای افراد خارجی لذت بخش است.

نکته قابل ذکر در خصوص زندگی و اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های استرالیا هزینه بالای زندگی در آن است. بطور متوسط اگر شهریه تحصیل و هزینه های زندگی در کشورهای انگلیسی زبان مشابه را در نظر بگیریم، کشور آمریکا و سپس بریتانیا بیشترین شهریه تحصیل و هزینه های زندگی را دارند.

پس از آن کشور استرالیا و سپس کشور کانادا قرار می گیرد. استرالیا کشوری مهاجرپذیر است و برای افرادی که آب و هوای گرم و آفتابی را برای زندگی می پسندند ایده آل است. کشور نیوزیلند نیز در مجاورت استرالیا قرار دارد که یکی از مقاصد اخذ پذیرش تحصیلی دانشجویان ایرانی است. هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور مشابه استرالیا بوده و کشوری کم جمعیت و آرام برای تحصیل و زندگی محسوب می‌شود.

زبان رسمی این کشور انگلیسی و دانشگاه های اوکلند و کانتربوری آن از سطح مطلوبی برخوردار است. نکته قابل توجه در مورد این کشورها این است که این کشورها محصور در آب هستند و با هیچ کشور دیگری مرز مشترک زمینی ندارند و تردد در آنها با محدودیت همراه است.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آفریقایی

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آفریقایی در سالهای اخیر با رشد مواجه بوده است. اگر چه اغلب کشورهای آفریقایی سطح زندگی و آموزش مطلوبی ندارند ولیکن کشور آفریقای جنوبی یکی از کشورهای برتر این قاره محسوب می شود. زبان انگلیسی در این کشور رواج دارد و برخی دانشگاه های آن مانند دانشگاه کیپ تاون از اعتبار بین المللی برخوردار است.

هزینه های زندگی و اخذ پذیرش تحصیلی در این کشور نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی کمتر است. نکته مهم فرهنگ متفاوت مردم این کشور با ایرانیان و عدم امکان یافتن شغل پس از اتمام تحصیل است. کشور آفریقای جنوبی اگر چه کشور خوبی است ولیکن برای ایرانیان گزینه مناسبی برای زندگی محسوب نمی شود.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آفریقایی

مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی به کانادا برای ایرانی ها

در مطالب فوق تلاش کردیم تا اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های کشورهای مختلف جهان را از ابعاد مختلف بررسی و مرور کنیم. کشورهای اروپایی، آمریکایی، آسیایی، آفریقایی و استرالیا هر کدام دارای معایب و مزایای متعددی هستند. اینکه کدام کشور و دانشگاه را برای تحصیل و زندگی انتخاب کنیم به عوامل مختلفی بستگی دارد.

اگر هدف از اخذ پذیرش تحصیلی، تحصیل در یک دانشگاه معتبر و زندگی در کشور پیشرفته است می توان کشورهای آمریکایی و اروپایی را انتخاب نمود. با در نظر گرفتن تمام جوانب سازمان مهاجرتی کوچ کشور کانادا را پیشنهاد می کند. دانشگاه های کانادا از تمام جوانب برای ایرانیان بهترین گزینه هستند. کشور کانادا کشوری مهاجرپذیر است و ایرانیان زیادی در آن زندگی می کنند. استانداردهای زندگی و تحصیل در کانادا همواره جزو برترین کشورهای دنیا است.

شاخص رفاه اجتماعی در کانادا بسیار بالا بوده و شاخص فساد آن جزو پائین ترین در میان کشورهای جهان است. اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا منجر به اخذ اقامت دائم و شهروندی کانادا می شود. همچنین دانشگاه های کانادا تعداد زیادی بورسیه های مختلف برای متقاضیان در مقاطع مختلف تحصیلی در نظر می‌گیرند.

پس از اخذ پذیرش تحصیلی دانشجویان مجوز کاره پاره وقت تا سقف ۲۰ ساعت در هفته را دارند. همچنین در اوقات میان دو ترم می توان بصورت تمام وقت کار کرد. اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا منجر به اخذ ویزای تحصیلی می گردد. پس از اتمام دوره تحصیل با یافتن شغل می توان ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل نمود. اقامت در کانادا پس از پنج سال منجر به اخذ اقامت دائم می گردد. دانشگاه های کانادا از کیفیت بالای آموزشی برخوردار بوده و مدارک آن در همه جای دنیا دارای اعتبار است.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی پذیرش تحصیلی و اپلای دانشگاه ها خارجی پرداخته شد. برای تحصیل در دانشگاه های خارجی گزینه های بسیار متنوعی وجود دارد.

اینکه از کدام دانشگاه و کشور برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام نمود، علاوه بر مواردی مانند وضعیت علمی متقاضی، توانایی مالی، رشته مورد درخواست و مقطع تحصیلی به هدف از تحصیل نیز وابستگی دارد. برخی افراد تنها برای داشتن یک مدرک اقدام به تحصیل می‌کنند.

در مقابل برخی افراد به اهداف بزرگتری مانند یافتن شغل در کشورهای دیگر و حتی مهاجرت فکر می کنند. کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی، آمریکایی، اروپایی و آفریقایی هر کدام مزایا و معایب مختلفی دارند. با بررسی تمام جوانب بهترین گزینه برای اخذ پذیرش تحصیلی از سوی سازمان مهاجرتی کوچ کشور کانادا پیشنهاد می شود. اگر تصمیم به اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های کانادا را دارید، با کارشناسان سازمان مهاجرتی کوچ مشورت کنید.

خدمات مشاوره حرفه ای شامل لیست دانشگاه های موجود، شرایط اخذ پذیرش تحصیلی، شهریه و هزینه های زندگی در شهرهای مختلف کانادا، انواع برنامه های مهاجرتی و چگونگی تکمیل مدارک و درخواست پذیرش می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با شماره کارشناسان سازمان مهاجرتی کوچ  تماس حاصل نمائید.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند پایتخت هلند شهر آمستردام و واحد پول آن یورو می‌باشد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *