پذیرش تحصیلی بدون مدرک زبان

پذیرش تحصیلی بدون مدرک زبان

پذیرش تحصیلی بدون مدرک زبان

معمولا کشورهایی که جزو مقاصد برتر مهاجرت برای دانشجویان بین المللی محسوب می شوند، ارائه مدرک زبان را جزو یکی از اصلی ترین مدارک پذیرش قرار داده اند و داشتن مدرک زبان همواره یکی از دغدغه های مهم افراد برای عبور از سد پذیرش تحصیلی می باشد. نه تنها دانشگاه های مقصد بلکه بعضی مواقع سفارت کشور مقصد خواهان ارائه مدرک زبان متناسب با تحصیلات فرد متقاضی هستند. یکی از دلایلی که سفارت کشورها، مدرک زبان را بررسی می‌کنند در واقع بررسی هدف واقعی تحصیل فرد می‌باشد.

از این رو ما به بسیاری از متقاضیان، علی الخصوص کسانی که در جنبه های دیگر پرونده ضعف دارند پیشنهاد میکنیم، حتی برای سفارت هایی که خواهان ارائه این مدرک نیستند یا نمرات پایین کسب شده زبان هم برایشان قابل قبول است، تلاش کنند تا نمره مد نظر دانشگاه را ارائه دهند. معمولا در مقاطع تحصیلی مدارس به ندرت ارایه مدرک زبان الزامی می باشد.

در مقطع کارشناسی بسته به کشوری که فرد انتخاب می کند, این موضوع متغیر است اما معمولا با ارائه مدرک زبان حتی با پایین ترین نمره ممکن، می توان ثبت نام در دوره های زبان دانشگاه ها یا کالج ها را قبل از شروع تحصیل کارشناسی در دستور کار قرار داد. در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز گاها این مورد صدق می‌کند.

اما عدم ارائه مدرک زبان انگلیسی در تحصیلات تکمیلی تقریبا در تمامی کشورهای پر متقاضی غیرممکن می باشد، مگر اینکه شما تمایل داشته باشید برای دکترا به زبان کشور مقصد تحصیل کنید و قبل از تحصیل برای شرکت در دوره های زبان مرتبط با آن کشور اقدام کنید تا بعد از گذراندن حداقل 1 سال به سطح قابل قبولی از توانایی در صحبت کردن به زبان آن کشور دست یابید و پس از آن بتوانید برای مراحل پذیرش و اخذ بورسیه اقدام کنید.

البته چنانچه شما توانایی کافی برای صحبت کردن به زبان انگلیسی را برای جلب نظر اساتید یا سوپروایزرهای دانشگاه مقصد داشته باشید, ممکن است از این قانون مستثنی باشید.

دانشجویانی که تحصیلات قبلی خود را در کشورهای انگلیسی زبان یا دانشگاهایی که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، گذرانده اند نیازی به ارائه مدرک زبان در هیچ مقطعی نخواهند داشت. پذیرش هایی که با شرط ارائه مدارک زبان انجام می گیرد اصطلاحا پذیرش مشروط (Conditional) نامگذاری می‌شوند.

منظور از مشروط این است که دانشجو در دوره آکادمیک دانشگاه یا کالج پذیرفته شده ولی یکی از شروط ورود مستقیم به آن دوره ها، داشتن سطح یا نمره زبان مورد نظر دانشگاه یا کالج است.

برای هر کشوری که اقدام می کنید و در هر مقطع تحصیلی که هستید، حتی اگر یکی از پیش نیازهای اجباری شروع دوره تحصیلی شما زبان باشد، نیازی به ارائه مدرک زبان در ابتدای شروع پروسه همکاری با موسسه مهاجرتی تدبیرساز نخواهید داشت. در طول پروسه پرونده، مدرک زبان از شما دریافت خواهد شد.

لذا زمان را از دست ندهید و اولین قدم ها را زودتر از رقیبان تحصیلی خود بردارید. بخصوص کسانی که مشکل نظام وظیفه دارند و حتی از دست دادن چند روز می تواند آن ها را سال ها از پیشرفت بازدارد.

در مورد کشورهایی که جزو مقاصد برتر مهاجرت تحصیلی برای تمامی دانشجویان بین المللی نمی باشد و ایرانیان با توجه به شرایط خاصی که برای تحصیلات دارند خواستار تحصیل در این کشورها، از جمله اکراین می باشند، شرایط متفاوتی حکمفرماست.

برای آشنایی بیشتر شما با پذیرش بدون مدرک زبان به بررسی چندین کشور و شرایط آن ها می‌پردازیم:

کانادا

مدارس در کانادا معمولا نیازی به دریافت مدرک زبان متقاضی ندارند و شما با گذراندن یک دوره زبان (حداقل یک ترم) قبل از شروع ترم تحصیل و ارزیابی سطح دانش خود توسط مدرسه با آزمون های زبان خود مدرسه یا به اصطلاح (Placement test) زبان می توانید براحتی تحصیلات خود را ادامه دهید. اکثر کالج ها و برخی از دانشگاه ها برای مقطع کارشناسی نیازی به ارایه مدرک زبان متقاضی نمی‌بینند.

حتی چنانچه شما مدرک زبانی با نمره پایین تر از شرط پذیرش دانشگاه ارائه دهید، خواهید توانست با گذراندن دوره زبان (عموما یک دوره 8 هفته ای به ازای هر نیم نمره کسری در مدرک زبان آیلتس یا نمره معادل آن در تافل یا مدارک زبان مورد قبول) چه در دانشگاه محل پذیرش چه در سایر مراکزی که دوره های زبان را ارائه می دهند و مورد تایید دانشگاه هستند، پیش نیاز زبان مورد نیاز دانشگاه را تامین کنید.

دانشگاه ها یا کالج هایی که پذیرش مشروط صادر میکنند، در پایان دوره زبان دانشگاه یا مرکز مورد تاییدشان و تکمیل شدن پیش نیاز زبانی، معمولا نیازی به ارائه کارنامه آیلتس یا مدرک زبان معادل دیگر برای ورود به دوره آکادمیک ندارند.
دانشجویانی که تقاضای بورسیه تحصیلی برای مقاطع تحصیلات تکمیلی دارند، چون نیازمند ارتباط با اساتید یا سوپروایزر های تحصیلی هستند و به زبان انگلیسی با آن ها صحبت می‌کنند.

چنانچه سطح قابل توجهی از مکالمه را دارا باشند شاید سوپروایزر آن‌ها بتواند دانشگاه را ملزم به پذیرش آن دانشجو بدون مدرک زبان کند اما از آنجایی که تمام درخواست‌های بورسیه، علی الخصوص بورسیه‌های کامل در کمیته دانشگاه یا دانشکده‌ها بررسی می‌شود، لذا تا برآوردن حداقل شرط زبانی، غالبا دانشجو نمی‌تواند کاندید بورسیه در آن دانشگاه باشد.

لازم به ذکر است سفارت کانادا در هیچ یک از مقاطع تحصیلی مدرک زبان دانشجویان را درخواست نمی‌کند، اما در برخی موارد ارائه آن می‌تواند به قوی شدن پرونده ویزای دانشجو کمک کند.

استرالیا

در تمام مقاطع دانشگاهی در استرالیا باید مدرک زبان را ارائه دهید، این مورد جزو مدارکی است که باید به دانشگاه مربوطه و هم به سفارت استرالیا ارائه دهید. اما در هیچ یک از مقاطع تحصیلی استرالیا اجباری به ارائه “نمره کامل” مدرک زبان خود ندارید، مگر اینکه دانشجوی “بورسیه تحصیلی کامل” هستید که باید پیش شرط دانشگاه برای مدرک زبان را برآورده کنید. قوانین مرتبط با مدرک زبان در مدارس استرالیا با مدارس کانادا مشابه است با این تفاوت که امتحانات مرتبط به Placement test مدارس گاها و تحت شرایطی می توانند در ایران و در دفتر نمایندگان رسمی دانشگاه های استرالیا برای شخص دانش آموز بصورت انفرادی برگزار شوند.

سوئد

در رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند، مدرک زبان انگلیسی از مهمترین شرایط تحصیل در کشور سوئد برای دانشجویان بین المللی می باشد. اما معمولا دانشجویان اجازه دارند دوره های زبان انگلیسی را در کشور سوئد بگذرانند، این دوره ها از ۶ ماه تا ۱ سال به طول می انجامد و در محیط دانشگاه برگزار می شود. اگر دانشجویانی تمایل دارند تا دوره ها را به زبان سوئدی بگذرانند و از مزایای شهریه های معمولا رایگان دانشگاه ها بهره ببرند باید در دوره های زبان سوئدی شرکت کنند.

فرانسه

فرانسه جزو معدود کشورهای اروپایی و پر تقاضای ایرانیان می باشد که دانشجویان بین المللی می توانند بدون مدرک زبان برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند. تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان از جمله موضوعاتی است که به دلایل مختلف از جمله نیمه رایگان بودن تحصیلات و جاذبه های توریستی این کشور مورد نظر افراد بوده است. حتی ورود با مدرک دیپلم به این کشور بدون مدرک زبان برای شرکت در کالج زبان فرانسه با شهریه های پایین امکان پذیر است.

اکثر رشته ها در مقطع کارشناسی به زبان فرانسه تدریس می شود و دانشجویان باید مدرک زبان فرانسه در سطح 1 B ارائه دهند و برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا داشتن مدرک آیلتش 6.5 و 7 مورد نیاز می باشد. نکته حائز اهمیت این است که تحصیل به زبان فرانسه در دانشگاه های این کشور تقریبا رایگان است.

اکراین

در هیچ یک از مقاطع تحصیلی در اکراین نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت، این کشور برای کسانی که تمایل به تحصیل بدون آزمون ورودی و بدون مدرک زبان در رشته های پزشکی به زبان انگلیسی را دارند، گزینه مناسبی است و از آنجاییکه هزینه های تحصیل بسیار پایین می باشد، محصلان بسیاری را همه ساله جذب می کند. برای تحصیل در رشته های غیرپزشکی نیز در همه مقاطع تحصیلی رشته هایی از جمله کامپیوتر وجود دارند که به زبان انگلیسی ارائه می شوند، اما اکثر رشته های موجود به زبان اکراینی و روسی برگزار می‌شود.

قوانین ذکر شده با اندکی تفاوت در اکثر کشورها صدق می کنند، مسلما توانمندی زبان هر شخصی جزو نقاط مثبت رزومه فرد می باشد که هم در تحصیلات و هم در اقامت پس از تحصیل می تواند به یاری شخص بشتابد اما اگر توانمندی زبانی خاصی ندارید نگران نباشید، برای برطرف کردن نواقص پذیرش تحصیلی بدون مدرک زبان راه های بسیاری وجود دارد.
با موسسه مهاجرتی کوچ برنامه ریزی خود را به ما بسپارید. دفتر تهران 40220448

همچنین ببینید

مقصد مهاجرتی

مقصد مهاجرتی

معیارهای مهم برای انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت و اقامت دائم یکی از مهمترین و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *