پذیرش دکتری

پذیرش دکتری

ثبت نام و اخذ پذیرش مقطع دکتری در خارج از کشور

ثبت نام و اخذ پذیرش مقطع دکتری در خارج از کشور مقطع دکتری آخرین دوره تحصیلات تکمیلی است که متقاضیان زیادی برای دریافت این مدرک به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند.

تحصیلات در دوره دکتری در خارج از کشور، مسیری ضروری و مهم برای رسیدن به تخصص و مشاغل پیشرفته است و همین موضوع باعث شده برخی دانشجویان بین المللی، در صدد اخذ این مدرک تلاش کنند.

گزینه‌های زیادی از دانشگاه های تاریخی اروپا و آمریکا گرفته تا موسسات پیشرفته در آسیا یا استرالیا برای مقطع دکتری وجود دارد. اما مهمترین مسئله این است که شما بر اساس مدارک و پیشینه تحصیلی که دارید بهترین گزینه را انتخاب کنید و دوره دکتری خود را به پایان برسانید.

سازمان مهاجرتی کوچ در این مقاله قصد دارد در خصوص دانشگاه‌های دکتری، هزینه‌ها، مدارک و دیگر شرایط مقطع دکتری اطلاعات روشن و به روز ارائه دهد تا مسیر مهاجرت تحصیلی خود را بدون خطر پشت سر بگذارید.

• شرایط و مدارک لازم برای تحصیل دکتری در خارج از کشور

• شرایط اخذ فاند و بورسیه تحصیلی (اسکالرشیپ)

• شهریه تحصیل در مقطع دکتری

• معرفی و مقایسه بهترین کشورها برای اخذ پذیرش در دوره دکتری

• معرفی و مقایسه بهترین دانشگاه ها برای اخذ پذیرش دکتری

• معرفی دانشگاه ها با شهریه رایگان، فاند و بورسیه

•  کار دانشجویی در حین تحصیل برای مدرک دکتری

• شرایط اخذ اقامت دائم پس از اتمام تحصیل

• شرایط ویزای همراه دانشجویان خارجی

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل دکتری در خارج از کشور

قبل از هر مسئله‌ای باید در خصوص موضوع مهمی با شما عزیزان صحبت کنیم. به یاد داشته باشید، دوره دکتری در خارج از کشور دوره ای مهم و هزینه بر بوده و باید قبل از تصمیم گیری اهداف خود را بررسی کنید. در وهله اول هدف از ورود به مقطع دکتری در خارج از کشور را تداعی کنید. از خود بپرسید:

 به چه دلیل قصد ادامه تحصیل دارید؟

در انتها با این مدرک چه کاری انجام می دهید؟

داشتن یا نداشتن این مدرک چه تفاوتی در زندگی شما ایجاد می کند؟

به این سوالات جواب صادقانه بدهید. اگر با دسته جواب هایی مانند تحت تاثیر قراردادن دیگران، داشتن شغل و درآمد سطح بالا، ایجاد احساس ارزشمندی، قرار گرفتن جزء افراد مهم جامعه، رو به رو  شده اید؛ بدانید هدف شما نیاز به تجدید نظر دارد و باید در مورد آن بیشتر فکر کنید. زیرا اگر می خواهید با این مدرک دیگران را تحت تاثیر قرار دهید، به راحتی می توانید با مدرک کارشناسی ارشد تمام این کارها را انجام داده و شغلی پردرآمد در خارج از ایران برای خود پیدا کنید.

تحصیل در مقطع دکتری 3 تا 5 سال زمان می برد و تمرکز و زمان زیادی احتیاج دارد. به علاوه، هزینه های هنگفت دانشگاه باعث شده برخی دانشجویان بین المللی در طول مسیر دلسرد شوند و تمایلی به ادامه تحصیل نداشته باشند. پس در قسمت اول باید بعد روانشناسی تحصیل در دوره دکتری را در نظر داشته باشید و بعد تصمیم قطعی را بگیرید. در ادامه در مورد مدارکی که به دریافت پذیرش در مقطع دکتری می انجامد، می پردازیم.

1.ارائه نمرات دانشگاهی با معدل عالی(کسانی که دارای معدل در سطح A هستند شانس بیشتری در دریافت پذیرش و بورسیه دارند )

2.نشان دادن کار تحقیقاتی که در دوره های تحصیلی پیشین  انجام داده اید.

3.پروژه های تئوری یا عملی

4.نمرات آزمون GRE و GMAT برای امریکا و کانادا

5.نمره زبان متناسب با سطح آیلتس با نمره 6 یا 6/5 به بال

ا6.مقالات منتشر شده در روزنامه، مجله، دانشگاه یا هر پلتفرمی (در صورت وجود) که بصورت بین المللی مورد تایید می باشند

7.پایان نامه دوره های دانشگاه و پروپوزال مربوطه

8.ارائه مشارکت در برنامه های درسی مرتبط با موضوع تحقیق

9.توصیه نامه از اساتیدی که تاکنون با آنها دوره درسی یا تحقیقی گذرانده اید.

10.بیانیه هدف یا همان Statement of Purpose قوی در خصوص اهداف و آینده شغلی

نکته مهم: برای تحصیل در مقطع دکتری در خارج از کشور، گپ تحصیلی از اهمیت زیادی برخوردار است. به این معنی که بعد از چندین سال درخواست دکتری را صادر نکنید و فورا بعد از دریافت فوق لیسانس ، سراغ دکتری بروید. تداوم تحصیلی باعث می شود به سرعت برای دکتری پذیرش بگیرید. البته سن شما برای پذیرش در مقطع دکتری اهمیت چندانی ندارد. آنچه مهم است فعالیت های علمی شما در بازه زمانی بعد از فارغ التحصیلی تان می باشد.

 مقطع دکتری در خارج از کشور

شرایط اخذ فاند و بورسیه تحصیلی مقطع دکتری در خارج از کشورذکر این نکته حائز اهمیت است که برای اخذ دکتری در خارج از کشور با بورسیه تحصیلی، باید در بخش عمومی GRE (آزمون GRE بر آزمایش مهارت های تفکر انتزاعی در زمینه های: واژگان، ریاضیات و نوشتن تحلیلی تمرکز دارد) و در موضوع GRE برتری داشته باشید. پذیرش بورسیه تحصیلی به نوع رشته تحصیلی، مدارک و پیشرفت های تحصیلی شما بستگی دارد.

اما به طور کلی فاند و بورسیه تحصیلی دکتری در خارج از کشور، برای تامین نیازهای مالی دانشجویان بوده و کمک زیادی به آنها خواهد کرد. بودجه بورس های تحصیلی شامل کمک هزینه های زندگی و همچنین کمک های آموزشی و پژوهشی می باشد و خبر خوب این است که بسیاری از برنامه های دکتری در دانشگاه های دولتی و خصوصی از طریق بورس و فاند کاملا تأمین می شوند و تحصیل در مقطع دکتری در بسیاری از دانشگاه هیچ گاه با پرداخت هزینه شخصی امکان پذیر نخواهد بود.با اینکه بورسیه و فاند در دوران دکتری نیاز به بازپرداخت ندارد، دانستن این موضوع خالی از لطف نیست که اکثر دانشجویان برای حفظ کمک های مالی خود می توانند در دانشگاه به عنوان یک دستیار آموزشی یا دستیار تحقیق مشغول به کار شوند.

در انتهای این بخش باید اشاره کرد که دانشجویان دکتری در خارج از کشور مجاز هستند بورسیه هایی نظیر Scholarships and Fellowships ،Grants و Teaching and Research Assistantships را دریافت کنند.

1. بورسیه های Scholarships and Fellowshipsتمام بودجه این دسته بورسیه ها توسط دولت یا خود دانشگاه تامین می شود. این بورسیه ها علاوه بر هزینه تحصیل در خارج از کشور، تامین بودجه شهریه، هزینه مراقبت های بهداشتی، تامین هزینه های زندگی اساسی را ایجاد می کند. برخی از بورس های تحصیلی تمام این هزینه ها را پوشش نمی دهد و دانشگاه تمامی بودجه را تقبل نکرده و دانشجو می تواند از روش های زیر اقدام کند.

2.کمک هزینه تحصیلی Grantsموسسه های کمک هزینه دانشجویی برای اهداف بسیار مشخص پول اهدا می کنند. دانشجویان دکتری در خارج از کشور بیشتر علاقه مندند برای تحقیق و هزینه های سفر تحصیلی، کمک مالی دریافت کنند. این کمک های مالی توسط دانشگاه های تحصیلات تکمیلی، موسسات دولتی، غیرانتفاعی و سایر سازمان های خصوصی ارائه می شود.

این کمک هزینه ها باعث شده بخش اعظم یا کل هزینه های انجام پروژه های تحقیقاتی، چه در آزمایشگاه و چه در خارج از منطقه تأمین شود. برای نمونه انجمن زمین شناسی آمریکا (GSA) که کمک مالی مقطع فوق لیسانس و دکتری را مهیا می کند، هزینه ای بیش از 550،000 دلار را در طول یک سال به دانشجویان کارشناسی ارشد و تحقیقات پایان نامه دکتری آنها ارائه می دهد.

3.معاونت های آموزشی و پژوهشی Teaching and Research Assistantshipsبرای تامین هزینه های تحصیل دوره دکتری در خارج از کشور، دانشجویان از تحصیلات تکمیلی خود سود برده و در دانشگاه هایی که از آنها فارغ التحصیل شدند فعالیت می کنند. برخی از دانشجویان به عنوان استاد دانشگاه، دستیار استاد یا کارهای پژوهشی به کار مشغول می شوند و از این طریق شهریه یا هزینه های زندگی را دریافت می کنند.

شهریه تحصیل در مقطع دکترییک دوره دکتری در خارج از کشور به طور سالانه 30،000 دلار است. البته این بستگی به میزان دوره دکتری دارد و برخی از دوره های دکتری تا 8 سال طول می کشد و به این هزینه اضافه می شود. البته بهترین کار این است که دوره های دکتری خود را در دانشگاه مورد نظرانتخاب کرده و بعد هزینه و شهریه دانشگاه را تخمین بزنید.

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، باید هدف خود را از تحصیل در مقطع دکتری در خارجی از کشور تعیین کنید. باید مطمئن باشید، آیا رشته انتخابی شما ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر.

معرفی و مقایسه بهترین دانشگاه ها برای اخذ پذیرش در مقطع دکتریدر این قسمت سعی کردیم بهترین دانشگاه های جهان در مهاجرپذیرترین کشورها مانند کانادا، استرالیا ، آمریکا و آلمان را ارائه کنیم. این دانشگاه ها ویژگی های عالی برای مقطع دکتری داشته و اکثر دانشجویان بین المللی و اتباع خارجی برای تحصیلات تکمیلی برای آنها اپلای می کنند. سازمان مهاجرتی تدبیرساز با 14 سال سابقه همکاری با این دانشگاه ها، شرایطی را مهیا کرده تا به راحتی امور مربوط به پیدا کردن سوپروایزر، پذیرش و دریافت بورسیه برای دوره دکتری را انجام دهید و نهایتا با دریافت ویزای تحصیلی بدون دغدغه به تحصیل بپردازید.

Technical University of Munich
Ludwig-Maximilians-University  München
Ruprecht-Karls-University Heidelberg
KIT, Karlsruhe Institute of Technology
RWTH Aachen University
Technische University Berlin TU Berlin
University of Toronto
University of British Columbia
McGill University
University of Montreal
University of Alberta
University of Melbourne
Australian National University
The University of Queensland
RMIT University
University of Western Australia
University of Adelaide
University of Sydney
Massachusetts Institute of Technology
Purdue University
California Institute of Technology
Johns Hopkins University
Stanford University

 تحصیل در خارج از کشور

معرفی و مقایسه بهترین کشورها برای اخذ پذیرش دکتری برخی کشورها شرایط بهتری را برای دانشجویان دوره دکتری تدارک دیده اند و با امکاناتی که در اختیارشان قرار داده، آنها را جذب می کنند. اگر تصمیم قطعی گرفتید و می خواهید برای دکتری در خارج از کشور اقدام کنید، اما هنوز کشور مقصد را نمی دانید ادامه این مقاله را از دست ندهید.

1. استرالیا

ادامه تحصیل در مقطع دکتری در استرالیا فکر عالی بوده و می توانید به عنوان دانشجوی بین المللی از مزایای تحصیل در این منطقه بهره ببرید. تحصیل در مقطع دکتری در استرالیا هم با پرداخت هزینه تحصیل توسط خود دانشجو و هم با دریافت بورس امکان پذیر است. برخی از دانشگاه های برتر استرالیا مانند دانشگاه سیدنی و دانشگاه ملی استرالیا (ANU) سابقه ای بسیار قوی در تحقیق و سیستم آموزشی برجسته دارند و از اتباع خارجی برای ادامه تحصیل استقبال می کنند.

2. کانادا

اگر عاشق آب و هوای سرد زمستان هستید، کانادا بهترین کشور برای تحصیل در مقطع دکتری است. دانشگاه های برتر جهان در کانادا دانشگاه تورنتو و دانشگاه مک گیل را تشکیل می دهند که تعداد بسیار زیادی از دانشجویان ایرانی در آن مشغول به تحصیل هستند. البته تحصیل در مقطع دکتری در کانادا معمولا با دریافت بورسیه همراه است و تحصیل با پزداخت هزینه شخصی معمولا امکان پذیر نیست.

3. فرانسه

فرانسه نیز کشوری عالی برای تحصیل در دوره دکتری است. ناگفته نماند که هزینه مقطع دکتری در فرانسه نسبتا ارزان بوده اما هزینه های بالای زندگی در برخی از شهرهای فرانسه باعث شده دانشجویان خارجی مردد شوند. شایان ذکر است که برای تحصیل در مقطع دکتری علاوه بر زبان انگلیسی باید زبان فرانسه را نیزبه خوبی بلد باشید.

4. آلمان

آلمان کشوری است که در آن می توانید تحصیلات در سطح جهانی را با معافیت یا شهریه کم تجربه کنید. اکوسیستم پیشرفته در آلمان به همراه فرهنگ سنتی آن، جذابیت زیادی به سفر تحصیل دکتری شما می افزاید. به خصوص اگر در دانشگاه های برتری چون دانشگاه  فنی مونیخ و لودویگ-ماکسیمیلیان-University München به تحصیل بپردازید.

5. انگلستان

همانطور که می دانید دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبریج در دوره های دکتری حرف اول را در جهان می زنند. همچنین پیدا کردن دانشگاهی که با علاقه پژوهشی دکتری شما مطابقت داشته باشد چندان دشوار نخواهد بود. انگلستان نه تنها از نظر عملکردی در دانشگاه های دنیا عالی است بلکه سرگرمی های ویژه ای برای دانشجویان خود مانند ورزش، محیط زیبا، کاریابی، هنر و موسیقی را مهیا کرده است.

6.آمریکا

ایالات متحده بهترین کشور برای تحصیل در مقطع دکتری است. اگر با شعار “رویای آمریکایی” آشنا باشید، متوجه می شوید دانشگاه ها در این کشور چقدر با عظمت هستند و دانشجویان بین المللی برای رسیدن به دانشگاه های آمریکا با یکدیگر رقابت می کنند. بسیاری از دانشگاه های معتبر بین المللی مانند موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و دانشگاه استنفورد در ایالات متحده آمریکا واقع شده است. اگر رزومه تحقیقاتی خوبی نیز ندارید نا امید نشوید کافی است سطح بالای علمی و هوش خود را با آزمون جی آر ای به مسئولین دانشگاه نشان دهید.

معرفی دانشگاه ها با شهریه رایگان، فاند و بورسیه

The University of British Columbia

The University of Waterloo

University of Oxford

California Institute of Technology

University of Cambridge

Stanford University

Massachusetts Institute of Technology

Princeton University

Harvard University

University of Chicago

 Imperial College London

University of Pennsylvania Philadelphia

The University of Tokyo

Georgia Institute of Technology

McGill University

University of Heidelberg

Hong Kong University of Science and Technology

PSL Research University

 تحصیل در مقطع دکتری

کار دانشجویی حین تحصیل برای مدرک دکتریدانشجویانی که در مقطع دکتری در خارج از کشور تحصیل می کنند، می توانند در محیط دانشگاه به کارهای تحقیقاتی یا استادیار مشغول شوند. حتی گاها در برخی از کشورها اجازه کار تمام وقت به دانشجویان دکتری داده می شود مادامی که ضربه ای به تحصیل آنها وارد نکند. اما این نکته مهم را در نظر داشته باشید که دوره دکتری به نوبه خود کاری تمام وقت محسوب شده و شما باید حدود 35 ساعت در هفته به مطالعه مشغول شوید. در این راستا استادان دکتری تاکید دارند بیش از 6 ساعت در هفته، بیرون از خانه و دانشگاه کار نکنید و بیشتر وقتتان را به مطالعه بگذرانید. دلیل اصلی این است که کار کردن خارج از دانشگاه به تحصیلات تکمیلی شما ضربه وارد کرده و امکان اینکه مقطع دکتری طول بکشد زیاد است.

شرایط اخذ اقامت دائم پس از اتمام دکتری

اخذ اقامت دائم بعد از مدرک دکتری کاملا به دانشجو بستگی دارد و نمی توان یک نسخه برای همه پیچید. برای مثال برخی دانشجویان خارجی که از کشور آمریکا مدرک دکتری را دریافت کردند، به سمت فوق دکتری می روند و چند وقتی مجدد مشغول درس خواندن می شوند. همچنین برخی دیگر از این دانشجویان مستقیما وارد آکادمی یا مشاغل تحقیقاتی می شوند. ناگفته نماند که بعد از دکتری می توانید درخواست اقامت دائم بدهید و به دنبال مشاغل پردرآمد بگردید. به طور اصولی اکثر دانشجویان دکتری بعد از اتمام دوره تحصیلی خود درخواست اقامت دائم می دهند که خواسته آنها با سرعت از طرف مقامات پذیرفته شده و می توانند زندگی خود را به طور دائم در یک کشور خارجی ادامه دهند.

شرایط ویزای همراه دانشجویان خارجی

دانشجویان خارجی برای اینکه همسر و فرزندانش (فرزندی که زیر سن قانونی است) را با خود همراه کند، می تواند به دو روش درخواست ویزا بدهد. اولین راه این است که همراه با ویزای تحصیلی خود، ویزای خانواده را ارسال کند. در دومین راه می تواند تا صدور ویزای تحصیلی خود صبر کند و سپس درخواست ویزای همراه را ارائه کند.

مهمترین مسئله در خصوص ویزای همراه این است که، درخواست کننده ویزا باید ثابت کند تمکن مالی کافی برای حمایت از خانواده را دارد و در حین تحصیل کنار آنها باشد. مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور

نتیجه گیری

در این مقاله به طور کامل به موضوع مقطع دکتری در خارج از کشور پرداختیم. اکنون متوجه شده اید، دوره دکتری مسیری پر پیچ و خم بوده و اگر هوشمندانه تصمیم نگیرید، این شرایط ریسک پذیر خواهد بود. اما سازمان مهاجرتی تدبیرساز با سال ها تجربه و همکاری با دانشگاه های بزرگ جهان، این مسیر را برایتان هموار کرده و تا ورود شما به دانشگاه کنارتان خواهد بود.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند پایتخت هلند شهر آمستردام و واحد پول آن یورو می‌باشد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *