پذیرش کارشناسی ارشد

پذیرش مقطع کارشناسی ارشد

راه و روش تحصیل در مقطع فوق لیسانس در خارج از کشور

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد:  فوق لیسانس در خارج از کشور سطح اولیه تحصیلات تکمیلی است. اگر می خواهید در مقطع فوق لیسانس در یک کشور خارجی تحصیل کنید، باید مدرک لیسانس را داشته باشید. برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد در خارج از کشور باید حدود یک تا دو سال مطالعات تمام وقت داشته باشید. ناگفته نماند که به طور معمول موظف هستید 36 تا 54 واحد تحصیلی که معادل با 12 تا 18 واحد دوره کالج است را بگذرانید.

در نظر داشته باشید اگر می خواهید به بازار کار خارجی ورود کنید و متخصص حرفه ای باشید، باید دوره کارشناسی ارشد را سپری کنید. مدرک کارشناسی ارشد به مدت دو سال تمام وقت یا سه تا پنج سال به طور پاره وقت ارائه می شود.که البته برای اغلب دانشجویان ایرانی که تمایل دارند با ویزای تحصیلی وارد کشور مقصد شوند باید در دوره های تمام وقت تحصیلی شرکت کنند. این مدرک به اندازه مدرک کارشناسی وقت نمی خواهد اما به پژوهش بیشتری احتیاج است. اگر می خواهید با مراحل ثبت نام، اپلای و اخذ پذیرش مقطع فوق لیسانس در خارج از کشور آشنا شوید با سازمان مهاجرتی تدبیر ساز همراه باشید.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس

• شرایط و مدارک لازم برای تحصیل فوق لیسانس در خارج از کشور
• شرایط اخذ فاند و بورسیه تحصیلی
• شهریه تحصیل در مقطع فوق لیسانس
• معرفی و مقایسه بهترین کشورها برای اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس
• معرفی و مقایسه بهترین دانشگاه ها برای اخذ پذیرش کارشناسی ارشد
• معرفی دانشگاه ها با شهریه رایگان، فاند و بورسیه
• کار دانشجویی در حین تحصیل برای مدرک فوق لیسانس
• شرایط اخذ اقامت دائم پس از اتمام تحصیل
• شرایط ویزا برای افراد متاهل و یا ویزای همراه برای افراد مجرد

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل فوق لیسانس در خارج از کشور
شرایط تحصیل در مقطع فوق لیسانس در خارج از کشور تا حدودی با لیسانس متفاوت است. قبل از اپلای برای دانشگاه خارجی باید شرایط و مدارک مورد نیاز کشور مقصد را داشته باشید تا مجوز تحصیل را بگیرید. بدون این مدارک تحصیل فوق لیسانس در خارج از کشور ممکن نبوده و شانسی برای ارشد نخواهید داشت.

1.مدرکی دال بر تسلط شما بر زبان
یکی از مهمترین شرایطی که باید آن را جدی بگیرید، تسلط شما روی زبان انگلیسی یا زبان کشور مقصد است. برای مثال اگر قصد دارید برای تحصیل در آلمان اقدام کنید، باید آیلتس 6 به بالا و تا دوره متوسطه زبان آلمانی را بدانید. زیرا در خارج از کشور شما به زبان انگلیسی یا یک زبان خارجی دیگر مانند آلمانی، فرانسوی و غیره تحصیل می کنید. به همین دلیل دانشگاه ها تاکید دارند، زبان مانعی در تحصیلات شما نیست و قادر به درک و استفاده از زبان هستید.

2.ارائه مدرک و کپی تحصیلات قبلی
همچنین باید ترجمه ای از دیپلم و ریز نمرات دیپلم را ارائه دهید. در کنار دیپلم باید تمامی نمرات و مدارک مربوط به لیسانس را به انگلیسی ترجمه کرده و در پرونده خود داشته باشید. در حالی که اکثر متقاضیان کارشناسی ارشد فقط به مدرک دیپلم و لیسانس نیاز دارند، کشورهای محدودی نیز برای برنامه ویزای تحصیلی مدارک دبیرستان را می خواهند.

3.انگیزه نامه
انگیزه نامه یکی از استرس زا ترین قسمت مدارک مقطع فوق لیسانس است. بسیاری از متقاضیان در ارائه اهداف خود سردرگم می شوند و نمی دانند در این نامه چه چیزی بنویسند تا افسر یا دانشگاه را به خود جذب کنند بخصوص دانشجویانی که یکبار در ایران مقطع ارشد را گذرانده اند و حال تمایل دارند برای کارشناسی ارشد مجدد اقدام کنند. با این حال، انگیزه نامه شما باید به سوابق شما و دلایل اپلای مقطع کارشناسی ارشد بمتمرکز شود. به یاد داشته باشید هرگز داستان مفصل زندگی خود را در انگیزه نامه ننویسید و از کودکی تا جوانی صحبت نکنید. تنها کافیست اشاره مختصری به پایه های شکل دهی انگیزه تحصیل خود داشته باشید.

ساختار این نوشته چندان سخت و طولانی نیست. تنها می توانید در یک یا 2 صفحه انگیزه خود را از ادامه تحصیل در کشور خارجی را ارائه دهید. برای اطلاع بیشتر در ادامه تیترهایی که در این نامه می توانید به آنها بپردازید را آورده ایم.

– چرا می خواهید در دانشگاه کشور آنها تحصیل کنید و چه چیزی از برنامه تحصیلی دانشگاه می دانید؟
– به کدام محتوای تحصیلی دانشگاه علاقه مند شده اید و چه چیزی در این برنامه به بهترین گزینه مطالعاتی شما تبدیل می شود؟
– چه عامل متقاعد کننده ای باعث شده شما برنامه دانشگاه را انتخاب کنید؟(شهرت، اساتید، اشتغال و غیره)
– بعد از فارغ التحصیلی برای چه شغلی آماده می شوید؟ در مورد آینده کاری خود کمی صحبت کنید.
-هزینه های تحصیل شما به چه صورت پرداخت خواهد شد؟
-در گذشته چه تجربیاتی در رشته مورد نظر داشته اید؟

4.بیانیه هدف
بیانیه هدف و نامه انگیزشی شباهت زیادی با یکدیگر دارند، اما در برخی مسائل تفاوت ظریفی بین آنها مشاهده می شود. در انگیزه‌نامه، دانشگاه‌ها انتظار دارند که شما بیشتر از ارتباط برنامه آن‌ها با پیشینه و برنامه‌های حرفه‌ای خود بگویید.

برای مثال از دوره کارشناسی ارشد و برنامه ریزی برای این دوره صحبت کنید. اما در بیانیه هدف، دانشگاه می خواهد شما در مورد اینکه چه کسی هستید و سفر علمی شما به کجا می انجامد، موارد مهمی را ارائه دهید. به عبارت دیگر، نامه هدف شما یک سند شخصی برای درخشیدن است تا مجوز تحصیل را دریافت کنید.

هر چند در بسیاری از موارد می توان این دو را با هم ادغام کرد و در غالب یک پلن به عنوان پلن تحصیلی به دانشگاه مقصد یا سفارت مورد نظر ارائه داد.

کارشناسی ارشد در خارج از کشور

5.توصیه نامه
توصیه نامه، نامه ای است که در مورد شما صحبت می شود. به طور اصولی این نامه را دو استاد کارشناسی در دانشگاه ایران می نویسند که قبلا با آنها کلاس داشته اید. اساتید موظف هستند، در این نامه ها به مهارت ها و دستاوردهای فوق لیسانس شما توجه کنند. اگر تمایل داشتید کارفرما این نامه را بنویسد، باید مهارت های مربوط به كارشناسی ارشد شما را منعكس كند.معمولا در تمامی دانشگاه ها از شما میخواهند حداقل یکی از نویسندگان این توصیه نامه از اساتید شما باشند.

6.ارائه پروژه یا نمونه کارها
پروژه یا نمونه کار فقط برای برنامه های بسیار تخصصی مانند رشته های کارشناسی ارشد علوم کاربرد دارد. همچنین در رشته های هنر، طراحی و معماری نمونه کار مورد نیاز است. دانشگاه ها انتظار دارند که این نمونه کارها نشان دهنده تجربه و استعداد شما در زمینه تحصیلی تان باشد. علاوه بر این، دانشگاه به مشتری ها و نوع پروژه هایی که انجام داده اید، توجه خواهند کرد.

7.داشتن رزومه
اگر سابقه کاری خوبی دارید و در شرکت های متنوع کار کرده اید، رزومه امتیاز خوبی برای مجوز تحصیل در خارج از کشور خواهد بود. دانشگاه ها علاقه مندند بدانند در چه شغل یا حوزه هایی فعالیت کردید و آینده شغلی شما به چه صورت خواهد بود. آنها می خواهند ببینند، تجربه شما تا چه حد به برنامه فوق لیسانس در خارج از کشور نزدیک است یا مطابقت دارد. برای نمونه اگر متقاضی روانشناسی هستید، اگر دوره کارآموزی را در بیمارستانی گذرانده اید، سریعا کمیسیون را تحت تاثیر قرار می دهید و مجوز تحصیل صادر می شود.

شرایط اخذ فاند و بورسیه تحصیلی
برای تحصیل در دوره فوق لیسانس در خارج از کشور طیف گسترده ای از بورسیه ها در دسترس است. بورسیه های تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد ممکن است به شما کمک کند به صورت رایگان فارغ التحصیل شوید یا هزینه های دیگری مانند هزینه تحقیق و پایان نامه را پرداخت نکنید. اگر موفق به دریافت فاند یا بورسیه تحصیلی شوید، به عنوان یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی از پرداخت شهریه، کتاب ها، هزینه های هنگفت زندگی راحت می شوید.

سوال اینجاست که چگونه می توان بورسیه یا فاند را دریافت کرد؟ در پاسخ باید بگوییم که موسسه های زیادی در کشورهای مختلف در حال فعالیت هستند که به دانشجویان محلی و بین المللی خدماتی مانند وام یا کمک مالی صادر می کنند. این موسسه ها به نمرات و معدل بالا توجه کرده و بر اساس مدارکی که ارائه می دهید فول فاند، فاند یا بورسیه تحصیلی می دهند. برای این موسسه ها مهم است که شما در زمان مقررو سن مناسب لیسانس را تمام کرده اید و در همایش ها و سمینارهای تحصیلی خود شرکت کرده باشید. در کل حضور فعال و ویژه شما در کسب مدرک قبل تر از فوق لیسانس حائز اهمیت است.

شهریه تحصیل در مقطع فوق لیسانس
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد : کاملا روشن است که هزینه های تحصیل مقطع فوق لیسانس در خارج از کشور به کشور و دانشگاهی که نشان کرده اید مربوط می شود. در اصل نمی توان رقم واحد و ثابتی را در نظر گرفت. زیرا سالانه این ارقام تغییر کرده و تنها می توان حدود شهریه ها را ارائه داد. اما به طور کلی هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس از 3000 یورو تا 56,000 یورو در سال خواهد بود.

شایان ذکر است که ایالات آمریکا نسبت به کشورهای اروپایی شهریه ها گران تری دارد. در همین راستا کشورهای اروپایی نسبت به آسیا گران تر هستند و در آسیا کشورهایی مانند مالزی و سنگاپور بسیار گران بوده و تحصیل بدون فاند یا بورسیه برای برخی دانشجویان سخت خواهد شد. لازم به تذکر است که سازمان مهاجرتی، تحصیلی تدبیرساز با 14 سال تجربه کاری در زمینه ثبت نام، اپلای و اخذ پذیرش در دانشگاه های خارجی، در ادامه این مقاله شما را با بهترین و ارزانترین کشورها برای تحصیل فوق لیسانس در خارج از کشور آشنا می کند.

تحصیل در خارج از کشور

معرفی و مقایسه بهترین کشورها برای اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس
این قسمت مختص به بهترین کشورهایی است که برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد مناسب بوده و در واقع این مناطق دانشجو پذیر هستند. در مجموع کشور آمریکا با 984,898 نفر دانشجو در صدر جدول و کشور ایتالیا با 97,563 دانشجو در انتهای جدول قرار دارند. برای اطلاعات بیشتر شما 10 مورد از بهترین کشورها برای اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس را توضیح می دهیم.

1.ایالات متحده آمریکا
اکنون ایالات متحده آمریکا تقریبا دارای یک میلیون دانشجوی بین المللی است و سالانه جوانان برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد به این ایالت مهاجرت می کنند. رتبه بالای دانشگاه های این منطقه موجب شده از سراسر جهان به آنجا هجوم آورند و بعد از تحصیل به کار نیز مشغول شوند.

2.انگلستان
بریتانیا دارای یک سیستم آموزش عالی و تاریخی است و مدت هاست دانشجویان از سراسر جهان به آن جذب شده اند. براساس گزارش های یونسکو، حدود 430،000 دانشجوی بین المللی در انگلستان در حال تحصیل هستند.

3.استرالیا
استرالیا با داشتن دانشگاه های عالی و کیفیت بالای زندگی گزینه خوبی برای تحصیل فوق لیسانس در خارج از کشور است. بیش از 380،000 دانشجوی غیر اتحادیه اروپا در استرالیا تحصیل می کنند و طیف وسیعی از دانشجویان در کلانشهرهای ساحلی پر جنب و جوش مانند سیدنی، ملبورن و بریزبین زندگی می کنند.

4.آلمان
آلمان بزرگترین گروه های مطالعاتی و تحقیقاتی را از بین دانشجویان خود تشکیل داده است. حدودا 258،000 دانشجویان خارجی در آلمان تحصیل می کنند و به خاطر اینکه دانشگاه های آلمان روش روشنفکرانه را پیش گرفته، بسیاری از دانشجویان خارجی تحصیل در آنجا را انتخاب کنند. ناگفته نماند که کشور آلمان نسبت به شهریه سخاوتمندانه برخورد کرده و فقط هزینه ثبت نام اسمی را دریافت می کند.

5.فرانسه
بعد از آلمان، فرانسه کشور تحصیلی بسیار محبوب برای دانشجویان بین المللی است. این کشور نیز مانند آلمان هزینه تحصیل نسبتا مناسبی را دریافت کرده و دوره کارشناسی ارشد آن بسیار معقول است. در سال های 2019-2020، دولت فرانسه هزینه مقطع کارشناسی ارشد را 3700 یورو در سال معرفی کرد. البته این نرخ هنوز نسبت به برخی از دیگر کشورها ارزان تر است.

6.روسیه
روسیه نسبت به کشورهای قبلی مشهور نیست اما تا کنون حدود 50،000 دانشجو خارجی در این کشور در حال تحصیل هستند. خبر خوب برای شما متقاضیان این است که روسیه در سال 2003 پروسه بولونیا را امضا کرد. به این معنا که برنامه دانشگاه های روسیه مطابق با سایر مناطق آموزش عالی در اروپا است و به رسمیت شناخته می شود.

7.کانادا
کانادا بیش از 200000 دانشجو بین المللی را به کشور خود جذب کرده است. این کشور دارای سطح تحصیلات بسیار عالی است و اگر می خواهید با بودجه کم در دوره فوق لیسانس شرکت کنید، دانشگاه های دولتی گزینه مناسبی هستند.

8.چین
جالب است بدانید تقریباً 930،000 دانشجوی چینی در خارج از کشور تحصیل می کنند. اما چین نیز با داشتن 178،000 دانشجوی بین المللی جزء هشتمین کشور برای تحصیلات تکمیلی است.

9.ژاپن
ژاپن دومین مقصد محبوب آسیا برای دانشجویان خارجی است. حدود 164000 دانشجوی بین المللی در دانشگاه های ژاپن در حال تحصیل هستند. شهرهای فوق مدرن ژاپن باعث شده جوانان به این کشور علاقه مند شوند و تحصیل در ژاپن را ترجیح دهند.

10.مالزی
اقتصاد پر رونق، کیفیت خوب زندگی و قیمت های مناسب موجب شده دانشجویان برای تحصیل به مالزی بروند. در این کشور می توانید به راحتی به زبان انگلیسی تحصیل کنید و مشکلی بابت زبان نداشته باشید. بسیاری از دانشگاه های کشورهای مطرحی همچون استرالیا در مالزی دارای شعبه هستند.

در انتها باید اضافه کرد که کشورهای ترکیه و ایتالیا در رتبه های یازدهم و دوازدهم قرار دارند. همچنین با قیمت مناسب و کیفیت زندگی بالا می توانید در این کشورها به تحصیل فوق لیسانس در خارج از کشور بپردازید. البته طی سال های اخیر همین دو کشور جزو مقاصد برتر دانشجویی برای دانشجویان ایرانی بوده اند. چرا که بورسیه های زیادی برای دانشجویان بین المللی در این دو ارائه می شود.

معرفی و مقایسه بهترین دانشگاه ها برای اخذ پذیرش کارشناسی ارشد

University of Oxford
California Institute of Technology States
University of Cambridge
Stanford University
Massachusetts Institute of Technology (MIT)
Princeton University
Harvard University
Yale University
University of Chicago
Imperial College London
University of Pennsylvania
Johns Hopkins University
ETH Zurich
The University of California,
University College London (UCL)
Columbia University
The University of California, Los Angeles (UCLA)
University of Toronto
Cornell University
Duke University
University of Michigan
Northwestern University
Tsinghua University
Peking University

معرفی دانشگاه ها با شهریه رایگان، فاند و بورسیه
دانشگاه های متعددی در سراسر دنیا فاند و بورسیه تحصیلی صادر می کنند. اما تنها چیزی که مهم است، نمرات و مقالاتی است که به این دسته دانشگاه ها ارسال می کنید. هر چقدر نمرات شما بالا باشد و نمره آیلتس بیشتری کسب کرده باشید، در این پروسه برنده خواهید شد. در نظر داشته باشید بورسیه کامل در مقطع ارشد در برخی از کشورها مثل کانادا بسیار رواج دارد ولی در کشوری مثل استرالیا در این مقطع بورسیه های کمی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می شود. در ادامه برخی از مشهورترین دانشگاه هایی که بورسیه می دهند را ارائه می دهیم:

Vanier CGS
University of Manitoba
Pierre Elliot Trudeau
University of Waterloo
University of Calgary
Chalmers University of Technology
Dalarna University
Halmstad University
Jönköping University
Karlstad University
Karolinska Institutet
Kristianstad University
Clark university
East tennessee state university
ILLinois wesleyan university
Iowa state university
Michigan state university
New york university
Oregan university

کار دانشجویی حین تحصیل برای مدرک فوق لیسانس
اگر برای تحصیل در مقطع لیسانس در خارج از کشور مشغول به مطالعه و جستجو هستید، کار حین تحصیل میتواند راهی عالی برای حمایت از خود باشد. اما این تنها گزینه شما نیست؛ روش های زیادی برای تامین بودجه تحصیلات و زندگی برای دانشجویان کارشناسی ارشد وجود دارد. اما همیشه بر سر تمام وقت بودن یا پاره وقت بودن مشاغل دانشجویان ارشد بحث است. توصیه ما این است که بیشتر وقت خود را برای تحصیل بگذرانید و اگر می توانید تا پایان ترم با شغل پاره وقت سر کنید.

ترکیب یک شغل تمام وقت با مدرک کارشناسی ارشد کار سختی نیست ما اگر برنامه ریزی نشده باشد، به تحصیل شما آسیب می زند. اگر انتخاب قطعی شما کار تمام وقت است، حتما شغل های مربوط به رشته تحصیلی تان را انتخاب کنید و کارفرما را از دانشجو بودنتان مطلع کنید.

شرایط اخذ اقامت دائم پس از اتمام تحصیل
به طور کلی هر کشوری برای اقامت دائم برنامه های ویژه ای دارد. همچنین بعد از اینکه مدرک لیسانس خود را از کشور خارجی دریافت کردید، باید قوانین و مقررات تمدید اقامت را به انجام برسانید. اما رایج ترین نوع اقامت دائم به این گونه است که شما باید اقامت تحصیلی را به مجوز کار تبدیل کنید. برخی افراد ازدواج می کنند یا برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا ویزای خود را تمدید می کنند. تمام این شرایط به شما و اهدافتان بستگی دارد و نسخه ای یکسان نمی توانبرای همه پیچید.

شرایط ویزا برای افراد متاهل و یا ویزای همراه برای افراد مجرد
ویزای همراه شرایط متفاوتی داشته و قوانین آن بر طور اختصاصی برای کشورها وضع می شود. اما عموما لازم است بدانید اگر متاهل هستید و می خواهید همسر و فرزندتان را با خود همراه کنید، بهترین راه دریافت ویزای همراه در کنار ویزای تحصیلی خودتان است. حتی می توانید زمانیکه در کشور مقصد سکونت یافتید برای اعضای خانواده خود درخواست ویزا دهید.

اگر مجرد هستید و به تنهایی برای تحصیل فوق لیسانس به خارج از کشور مهاجرت کرده اید، تنها می توانید برای خانواده درجه یک دعوت نامه ارسال کنید.

نتیجه گیری
در این مطلب صفر تا صد نکات فوق لیسانس در خارج از کشور بحث کردیم. به یاد داشته باشید، شرایط شما کاملا به کشور و دانشگاهی که به آن علاقه دارید سنجیده می شود و تمام اطلاعاتی که ارائه دادیم عمومی و اختصاصی هستند. سازمان مهاجرتی، تحصیلی تدبیرساز با 14 سال سابقه و کار با دانشگاه های خارجی، در این مسیر شما را همراهی کرده و در همه زمینه های مهاجرت تحصیلی مشاورههای لازم را به شما عزیزان می دهد.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند پایتخت هلند شهر آمستردام و واحد پول آن یورو می‌باشد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *