پذیرش مقطع کارشناسی

پذیرش مقطع کارشناسی

تحصیل درپذیرش مقطع کارشناسی یکی از هیجان انگیزترین گزینه های مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور است. اگر می‌خواهید برای تحصیل در مقطع کارشناسی اقدام کنید، بدانید که تجربه های جالب و اکتشافات جدیدی در انتظار شماست. در واقع در این مسیر با فرهنگ های جدید، فضای آکادمیک هوشمندانه و به روز مواجه می‌شوید که هر لحظه آن پر از آموزش و یادگیری است.

اما قبل از هر مسئله ای، باید با نحوه ثبت نام و اپلای کردن دانشگاه و در انتها اخذ پذیرش دانشگاه های خارج از کشور آشنا شوید تا بدون هر گونه ریسکی آینده خود را رقم بزنید. در همین راستا و برای به تحقق رساندن رویای تحصیلی شما، سازمان مهاجرتی تدبیرساز صفر تا صد تحصیل دوره لیسانس در خارج از کشور را در این پست ارائه می دهد.

• شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در مقطع لیسانس خارج از کشور

• شرایط اخذ فاند و بورسیه تحصیلی (اسکالرشیپ)

• شهریه تحصیل در مقطع لیسانس خارج از کشور

• معرفی و مقایسه بهترین کشورها برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی خارج از کشور

• معرفی و مقایسه بهترین دانشگاه ها برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس خارج از کشور

• معرفی دانشگاه ها با شهریه رایگان، فاند و بورسیه

• کار دانشجویی بعد از دریافت مدرک لیسانس خارج از کشور

• شرایط اخذ اقامت دائم پس از اتمام تحصیل

• شرایط ویزا برای افراد متاهل و یا ویزای همراه برای افراد مجرد

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در مقطع لیسانس

نحوه تحصیل در مقطع کارشناسی بسته به رشته و دانشگاهی که انتخاب می کنید، متغیر است. از غول بزرگی به نام هزینه های تحصیل گرفته تا کوچکترین نیاز شما، متفاوت بوده و باید بر اساس دانشگاه و رشته ای که انتخاب کرده اید، سنجیده شوید. البته ناگفته نماند که اگر قصد دارید در حین تحصیل به کار دانشجویی مشغول شوید، باید راهکار و نحوه کاریابی را بدانید تا احتمال خطای شما کمتر شود.

اینکه شما در این مسیر چه هدفی دارید و در انتها می خواهید به کجا برسید، حائز اهمیت است. زیرا در این مسیر هدف محکم و از قبل برنامه ریزی شده به موفقیت شما کمک کرده و موجب شده با انگیزه بیشتری پیش بروید. ناگفته نماند که اهداف روشن نیز، از دلسردی و پشیمانی جلوگیری کرده و با قدرت بیشتری پذیرای تغییرات و ریسک های مهاجرت خواهید بود.

شرایط لازم برای تحصیل در مقطع لیسانس:

– برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس سابقه تحصیلی شما بسیار مهم است. در نتیجه باید مدرک پیش دانشگاهی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را داشته باشید.

– برای تحصیل در این مقطع باید شرایط پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی یا همان تمکن مالی را دارا باشید.

– علاوه بر هزینه های تحصیل در کشور خارجی، باید هزینه های بررسی مدارک و صدور ویزا تحصیلی، بیمه و محل اقامت خود را نیزفراهم کنید.

– اکثر دانشگاه های خارجی به زبان انگلیسی تدریس می کنند. شما باید مدرک محکمی جهت دانش زبانی خود داشته باشید و در حین اپلای ارائه دهید.

– ارائه بلیط رفت و برگشت به کشور مقصد

مدارک مهم برای پذیرش در دوره لیسانس:

ترجمه رسمی از آخرین مدرک تحصیلی به علاوه ریز نمرات(بر حسب درخواست وزارت امور خارجه و دانشگاه مورد نظر)

پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار یا بیشتر

-کپی از صفحات پاسپورت

– مدرک رسمی آیلتس یا تافل

– نوشتن انگیزه نامه جهت ارائه اهداف تحصیلی شما و در انتها شغلی که می خواهید در آن مشغول به کار شوید.

– ارائه رزومه تحقیقاتی یا اختراع در صورت داشتن

شرایط اخذ فاند و بورسیه تحصیلی

به طور کلی فاند و بورسیه تحصیلی یا به انگلیسی Scholarship، در جهت کمک هزینه مقاطع تحصیلی به ویژه فوق لیسانس و دکترا کاربرد دارند. با دریافت آنها کل یا بخشی از هزینه های تحصیلی شما پرداخت شده و می توانید به خیال آسوده به آموزش و پژوهش بپردازید. اما مقامات کشور مقصد از شما قابلیت هایی را درخواست می کنند که در ازای آن فاند یا بورسیه به شما تعلق می گیرد. سازمان مهاجرتی تدبیرساز با بیش از 14 سال سابقه در زمینه اخذ فاند و بورسیه تحصیلی شما را در ادامه این مقاله با شرایط دریافت کمک هزینه های تحصیلی آشنا می کند.

1.جلب نظر سازمان اعطا کننده بورسیه و فاند

توانمندی و قابلیت های شما در جلب نظر اعطا کننده بورسیه اهمیت زیادی دارد. آنها مدارک و خواسته هایی از شما دارند و باید آنها را ارائه دهید. اگر بتوانید از این طریق ثابت کنید، لیاقت دریافت فاند یا بورسیه تحصیلی را دارید، به سرعت فاند یا اسکالرشیپ به شما تعلق می گیرد.

در قدم اول مهم است که دارای مدرک آیلتس یا تافل با نمره بالا باشید و بتوانید ثابت کنید در زبان انگلیسی (یا زبان درخواست شده) حرفه ای هستید. همچنین معدل دوره تحصیلی که از شما می خواهند باید مطابق با آن سازمان باشد. کسانی که دارای معدل پایین هستند ناامید نشوند چون راه های بسیاری برای اثبات سطح علمی خود خواهند داشت. علاوه بر این، پژوهش و تحقیقاتی که انجام داده اید برای دریافت فاند و بورسیه بسیار مهم بوده و مرحله اصلی این پروسه است.

2.ارائه نامه و نوشته های آکادمیک از سوی دانشجو

نوشتن انگیزه نامه، رزومه شخصی یا توصیه نامه از طرف یک معلم در جلب نظر سازمان بورسیه نقش مهمی دارد. نوشته های آکادمیک نشان می دهد چقدر برای دریافت کمک هزینه مشتاق هستید و به آن نیاز دارید. در نتیجه سعی کنید روی آنها تمرکز کنید و هدف خود را از اخذ فاند و اسکالرشیپ اعلام کنید.

شهریه تحصیل در مقطع لیسانس

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس بستگی به کشور و دانشگاه مورد نظر شما دارد. به هیچ عنوان نمی توان رقمی ثابت در نظر گرفت و برای هر متقاضی یک نسخه پیچید. اما شایان ذکر است که سال هاست لیستی از گران ترین تا ارزان ترین کشورها برای تحصیل رونمایی شده و سالانه به این کشورها رای داده می شود. برای اطلاع بیشتر شما از هزینه های تحصیل در خارج از کشور باید اشاره کرد که کشور انگلستان و ایالت متحده آمریکا در لیست گرانترین کشورها برای تحصیل در مقطع کارشناسی قرار گرفته اند. هزینه شهریه دانشگاه های این دو کشور از 30000 دلار تا 90000 دلار متغیر است.

ناگفته نماند که کشورهایی مثل مالزی، شیلی، لتونی و ژاپن جزء کشورهایی هستند که هزینه تحصیل در آنها کمی معقول تر است و بسیاری از دانشجویان ایرانی برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام می کنند. هزینه تحصیل برای این کشورها بین 18,000 دلار تا 24,000 دلار است.

معرفی و مقایسه بهترین کشورها برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس

کشورهای متعددی برای تحصیل در مقطع لیسانس وجود دارد. اما تمام این کشورها دارای شهریه و قوانین تحصیلی متفاوتی بوده و شما باید بر اساس مدارک و تمکن مالی که دارید، یکی از آنها را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنید. سازمان مهاجرتی تدبیرساز قصد دارد بهترین و محبوب ترین کشورهایی که ایرانیان برای تحصیل به آنها مهاجرت می کنند را ارائه دهد. با این لیست شما به راحتی می توانید تصمیمات خود را جهت اپلای و پذیرش در مقطع کارشناسی را قطعی کنید.

1.اسپانیا

تحصیل در کشوری که همیشه خورشید بر فراز آسمان آن می درخشد، حس خوبی دارد.

یکی از دوستانه ترین و بهترین مقصد های بین المللی دانشجویان کشور اسپانیا است. دانشگاه های اسپانیا امکانات بالا و شهریه معقول را برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در نظر گرفته و می توانید در رشته های هنر، تجارت و علوم سیاسی تحصیل کنید.

2. لهستان

اگر می خواهید در اتحادیه اروپا تحصیل کنید که فرصت مناسبی برای پیشرفت تحصیلی شما باشد، کشور لهستان انتخاب عاقلانه ای است. علاوه بر اینکه تحصیل در لهستان ارزان و مقرون به صرفه است، هزینه های زندگی بین 400 تا 700 یورو در ماه می رسد که بسیار شگفت آور خواهد بود. رشته های علوم کامپیوتر و انواع مدیریت از حوزه های پرطرفدار دانشگاه های لهستان می باشد.

3. یونان

تحصیل در کشور علوم و فلسفه جذابیت دیگری دارد. خبر خوب این است که اگر متقاضی از اتحادیه اروپا هستید تحصیل در این کشور برایتان رایگان بوده اما افرادی که از غیر اتحادیه اروپا به یونان می آیند؛ باید هزینه زندگی دانشجویی بالغ ​​بر 1500 یورو در سال را پرداخت کنند.

4. آلمان

سالهاست کشور آلمان به تحصیلات و امکانات عالی مشهور است و سالانه موج عظیمی از متقاضیان ایرانی به سمت این کشور هجوم می برند. در کشور آلمان فرقی نمی کند از کجا آمده اید؛ مجبور نیستید برای تحصیل در مقطع کارشناسی در یک دانشگاه دولتی هزینه بپردازید. اما باید این را در نظر داشته باشید که هزینه زندگی در کشور آلمان برابر با 800 یورو در ماه است.

5. ایتالیا

ایتالیا کشوری با میراث فرهنگی غنی و یک مقصد تحصیلی بسیار راحت برای دانشجویان بین المللی است. رفتن به یک شهر دانشجویی باعث می شود تحصیل در ایتالیا مقرون به صرفه تر شود و هزینه های زندگی در آنجا به مراتب کاهش پیدا کند. معماری و هنر رشته های مهم و مشهور این کشور است و متقاضیان زیادی برای ادامه تحصیل در این دو حوزه به ایتالیا مهاجرت می کنند. در سال های اخیر دولت ایتالیا بورسیه هایی برای دانشجویان بین المللی با سطح مالی ضعیف وضع کرده است که دانشجویان ایرانی نیز در این گروه قرار می گیرند.

6. اتریش

زادگاه آهنگسازانی همچون موتسارت و بتهوون شما را با امکانات تحصیلی و هزینه دانشگاه های مقرون به صرفه شگفت زده می کند. با این وجود زندگی در این کشور بسیار گران بوده و حدود 800 تا 1200 یورو در ماه خواهد بود.

7. فنلاند

کشوری زبانزد در زمینه تحصیل که از دوران ابتدایی، آموزش برنامه و امکانات ویژه ای را برای مهاجران در نظر دارد. کشور فنلاند به دلیل داشتن بیش از 400 برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی یک مقصد تحصیل عالی است. آنچه دانشجویان ایرانی را برای تحصیل در مقطع کارشناسی جذب می کند، هزینه های معقول زندگی در این منطقه است.

8. فرانسه

کشور فرانسه شلوغ ترین و پربازدیدترین کشور جهان بوده که تعداد زیادی متقاضیان تحصیلی را به خود جلب می کند. هزینه های فرانسه برای کسانی که می خواهند لیسانس خود را در آنجا کسب کنند، بسیار متعادل دارد. به استثنای پایتخت آن پاریس که مقداری زندگی و تحصیل در آنجا گران است.

معرفی و مقایسه بهترین دانشگاه ها برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس

دانشگاه های متعدد در سطح جهان وجود دارند که هر کدام به دلایل مختلفی در لیست بهترین دانشگاه ها قرار گرفته اند. اکثر این دانشگاه ها پذیرای دانشجویان در مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس، دکترا و فرصت مطالعاتی خواهد بود. انتخاب این دانشگاه ها کاملا به رشته و اهداف شما بستگی دارد و در انتها با این گزینش آینده خود را می سازید.

نمونه ای از بهترین دانشگاه های آمریکا:

Massachusetts institute technology

Stanford university

Harvard university

California institute of technology

University of chicago

Princeton university

Cornell university

University of pennsylvania

Yale university

Columbia university

انگلستان:

University of oxford

University of cambridge

UCL

Imperial college london

سنگاپور:

Nanyang technological university

National university of singapore

سوئیس:

Eth zurich – swiss federal institute technology

EPFL

چین:

Tsinghua university

Peking university

ژاپن:

The university of tokyo

معرفی دانشگاه ها با شهریه رایگان، فاند و بورسیه

در حالی که هزینه های دانشگاه در بسیاری از نقاط جهان رو به افزایش است، برخی از دانشگاه ها هزینه های بسیار کم یا حتی رایگان را از متقاضیان دریافت می کنند. بسیاری از کشورها در سراسر جهان وجود دارند که دانشجویان زیادی را بدون هزینه اضافی، آموزش داده و کمک هزینه هایی برای آنها در نظر می گیرند. در این بخش می خواهیم به معرفی دانشگاه های رایگان برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و دانشگاه هایی که فاند و بورسیه تحصیلی ارائه می دهند، بپردازیم.

دانشگاه های رایگان یا کم هزینه:

Technical University of Munich, Germany

Heidelberg University, Germany

Ludwig-Maximilians-Universitنt München, Germany

University of Helsinki, Finland

Freie Universitaet Berlin, Germany

Humboldt-Universitنt zu Berlin, Germany

University of Oslo, Norway

Aalto University, Finland

RWTH Aachen University, Germany

University of Bergen, Norway

دانشگاه های ارائه دهنده فاند های جزیی و اسکالرشیپ در مقطع کارشناسی:

the University of British Columbia

RMIT University

York University

Humber College

Saint Peter’s University

Regent’s University London

Central Queensland University

University of Sydney

Sheridan College

University of Hull

Waterford Institute of Technology

کار دانشجویی بعد از دریافت مدرک لیسانس

اگر به عنوان دانشجوی غیر اروپایی می خواهید مشغول به کار شوید، می توانید یک کار پاره وقت برای خود پیدا کنید. اما لازم است بدانید برخی کشورها محدودیت ساعتی را برای افرادی که می خواهند به کار دانشجویی مشغول شوند، در نظر گرفته اند. در این قانون آمده است كه دانشجویان می توانند حداكثر 20 ساعت در هفته درطول مدت تحصیل و بصورت تمام وقت در طول تعطیلات کار کنند. کشورهای اروپایی ساعت کاری دانشجویان بین المللی را به گونه ای تنظیم کرده اند که به تحصیل آنها ضربه ای وارد نشود و بتوانند هزینه زندگی در یک کشور خارجی را تهیه کنند.

شرایط اخذ اقامت دائم پس از اتمام تحصیل

بسیاری افراد علاقه دارند به دلایل مختلفی بعد از تحصیل در مقطع لیسانس، اقامت دائم را دریافت کنند. اگر جزء این دسته افراد هستید لازم است بدانید بعد از تحصیل در هر مقطعی باید به دنبال کار بگردید و یک کار تمام وقت پیدا کنید. تنها از طریق کاریابی است که می توانید برای مدتی دیگر در کشور مقصد بمانید و بعد از چند سال اقامت موقت را به اقامت دائم تبدیل کنید.

مدت زمان متوسط برای دریافت اقامت دائم بعد از تحصیل در خارج از کشور، 5 سال است. اما این عدد در کشورهای دنیا متفاوت بوده و برای همه مناطق یکسان نیست. البته تحصیل تنها راه دریافت اقامت دائم نیست و برخی افراد از طریق ازدواج، سرمایه گذاری، ثبت شرکت یا تولد فرزند اقامت دائم را دریافت می کنند. کسانی که موفق به اخذ اقامت دائم در هر کشوری شوند معمولا دیگر نیازی به پرداخت هزینه برای تحصیل برای خود و افراد خانواده خود نخواهند داشت. حتی دانشجویانی که با ویزای دانشجویی در کشوری مثل کانادا مشغول به تحصیل هستند می توانند از خدمات تحصیل رایگان برای فرزندان خود بهره ببرند.

شرایط ویزا برای افراد متاهل و یا ویزای همراه برای افراد مجرد

اگر شما بعد از درخواست تحصیل در مقطع لیسانس ویزای تحصیلی را دریافت کردید و راهی مهاجرت هستید، می توانید همسریا فرزندانتان را با خود همراه کنید. فراموش نکنید در صورتی می توانید برای اقوام درجه یک ویزای همراه دریافت کنید که مجوز تحصیل برای شما صادر شده باشد.

دیگر مسئله مهم در اخذ ویزای همراه این است که ثابت کنید از پس مخارج خانواده بر می آیید و می توانید خانواده خود را حمایت کنید. برای اخذ ویزای همراه می توانید در کنار  تقاضای ویزای تحصیلی خود اقدام کرده یا در حین تحصیل در مقطع لیسانس برای همسر یا فرزندان ویزا بگیرید. البته معمولا قوانین ویزای همراه در کشورهای مختلف متفاوت است در برخی از کشورها همراه دانشجو اجازه کار تمام وقت در آن کشور را نیز خواهد داشت.

کلام آخر

در این مقاله از صفر تا صد تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های خارجی به شما عزیزان ارائه شد. سازمان مهاجرتی تدبیرساز با 14 سال سابقه همکاری با کالج ها، مدارس و دانشگاه های خارج از کشور، شما را در مسیر پذیرش، اپلای، بورسیه و فاند و در نهایت ویزای تحصیلی همراهی کرده و در سریع ترین زمان ممکن شما را به اهدافتان می‌رساند.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند پایتخت هلند شهر آمستردام و واحد پول آن یورو می‌باشد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *