پذیرش پست دکتری

پذیرش پست دکتری

اپلای پست دکتری در دانشگاه‌های خارجی

در این بخش قصد داریم ابتدا پس از معرفی دوره های تحقیقاتی پست دکتری، به توضیح پروسه و روند ارسال درخواست و دریافت پذیرش از مؤسسه یا دانشگاه مربوطه بپردازیم و نکاتی را در مورد زمان و نحوه ارسال نیز خواهیم پرداخت که چه نکاتی را باید رعایت کنید و مزایای شرکت در این دوره ها را نیز ذکر خواهیم کرد.

ضمناً لازم به ذکر است که سازمان مهاجرتی کوچ با بیش از 14 سال سابقه در زمینه کلیه امور مهاجرتی، اپلای و پذیرش متقاضیان در تمام زمینه های تحصیلی و کاری و کلیه روش های قانونی مهاجرت، بهترین بستر آنلاین برای کمک گرفتن از کارشناسان امور مهاجرت می باشد که با تیم متخصص و حرفه ای خود در اسرع وقت و با بهترین تعرفه ها آماده خدمات رسانی است. مطالبی که در این مقاله بررسی خواهیم کرد عبارتند از:
– دوره پست دکتری چیست؟
– معمولا دوره پست دکتری چقدر طول می کشد؟
– کجا می توان دوره فوق دکتری یا پست داک را گذراند؟
– دوره های تحقیقاتی پست دکتری انتخابی یا از پیش تعیین شده هستند؟
– پروسه پیدا کردن دوره های پست داک چگونه است؟
– چطور برای پست داک اپلای کنیم؟
– از چه زمانی باید برای اخذ پذیرش دوره های پست دکتری اقدام کنیم؟
– نکات کلی اپلای و پذیرش دوره های فوق دکتری
– مزایای دوره های تحقیقاتی فوق دکتری
– جمع بندی مطالب

دوره پست دکتری چیست؟

قبل از اینکه به بررسی نحوه پیدا کردن دوره پست دکتری و نگارش اصولی درخواست برای پست دکتری بپردازیم ابتدا باید تعریف کنیم که منظور از پست داک یا Postdoc، پست دکتری، فوق دکتری و یا پسا دکتری چیست؟ که همگی نام های مختلف از یک دوره واحد هستند و هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. وقتی شما دوره دکتری یا PhD را تمام می‌کنید یکی از گزینه‌ هایی که می توانید انتخاب کنید شرکت در دوره های تحقیقاتی فوق دکتری یا پست داک است تا بتوانید به شکلی حرفه ای خود را در زمینه انتخابی  که بیشتر مرتبط با دوره دکتری است تا اینکه کاملا مشابه آن باشد مطرح کنید.

این دوره تلاشی جدی در زمینه چاپ اولین مقاله رسمی به صورت کار گروهی و زمینه تحقیقاتی است که برخی از این فرصت های تحقیقاتی که زیر نظر مستقیم دانشگاه ها یا مؤسسات در حال انجام است بین المللی بوده و در هر مؤسسه ای که دوره پست دکتری ارائه دهد، قابلیت انجام و امکان درخواست وجود دارد.

نکته بسیار مهمی که در این مقاله باید به آن توجه کنید این است که هیچ قانون واحد و یا مسیر مشخصی برای ثبت نام و اپلای دوره تحقیقاتی پست دکتری وجود ندارد و هر دانشگاه یا مؤسسه (وابسته به دانشگاه یا مستقل) شرایط و ضوابط خاص خود را دارد که باید طبق مسیری که آنها مشخص می کنند پیش بروید. اما مواردی که در این مطلب به آن اشاره می کنیم دستورالعملی کلی و عمومی است که در هر نوع درخواست و برای هر مؤسسه یا دانشگاه باید انجام دهید و اساس هر پروسه دوره تحقیقاتی پست دکتری است.

لازم به ذکر است که سازمان مهاجرتی کوچ با کمک تیم قوی و حرفه ای خود می تواند مشاور و وکیل کارهای شما در زمینه ثبت نام و دریافت پذیرش از دانشگاه یا مؤسسه مربوطه برای دوره پست دکتری شما باشد. با ما همراه باشید.

معمولا دوره پست دکتری چقدر طول می‌کشد؟

دوره پست دکتری زمان مشخص و واحدی ندارد و بسته به اینکه کدام مؤسسه یا دانشگاه و کدام دوره تحقیقاتی را انتخاب کنید متفاوت است و برخی دوره‌ ها طولانی تر هستند مخصوصا اگر در طرحی شرکت کنید که سال هاست در یک مؤسسه و یا دانشگاه در حال انجام بوده و دوره های پست دکتری برای آن اعلام می گردد.

اما به طور کلی این دوره ها بین 1 تا 2 سال طول می کشند و برخی نیز مثل دوره هایی که در دانشگاه آکسفورد برگزار می گردد تا 4 سال هم ادامه دارند.

کجا می‌توان دوره فوق دکتری یا پست داک را گذراند؟

برای کسانی که چندان آشنایی با این دوره های تحقیقاتی ندارند همیشه این سؤال مطرح است که کجا می توانند درخواست برای اپلای و پذیرش دوره های پسا دکتری بفرستند یا به عبارتی محل فعالیت آنها کجا خواهد بود؟

همانطور که در ابتدای مطالب نیز ذکر کردیم برنامه و دوره¬ های تحقیقاتی فوق دکتری را هم می توان در دانشگاه های دولتی و خصوصی و مراکز و مؤسسات تحقیقاتی بین المللی و یا وابسته به دانشگاهی خاص به صورت داخلی پیدا کرد.

برخی از دوره های فوق دکتری اصطلاحا center-specific هستند یعنی فقط در مؤسسات یا دانشگاه های خاصی پیدا می‌شوند و در همه جا نیست. برخی دیگر نیز به صورت بین المللی بوده و پروژه های تحقیقاتی آن را می‌توان در هر مرکز یا دانشگاهی که دوره‌های پست داک ارائه می‌کند انتخاب کرد.

مثلاً دوره های ماری کوری (Marie Curie) بین المللی هستند و یا به عنوان مثال دوره های مکس وِبِر (Max Weber) در مؤسسه دانشگاهی اروپایی یا EUI واقع است. و از این حیث دوره های فوق دکتری به دو دسته تقسیم بندی می شوند که با سرچ و جستجوی این مؤسسات و مراجعه به وب سایت می توان به لیستی از دوره های موجود دسترسی پیدا کرد.

مؤسسات خصوصی و شرکت های تحقیقاتی و یا دانشگاه های گزینه های موجود برای دوره های پست دکتری هستند

دوره‌های تحقیقاتی پست دکتری انتخابی یا از پیش تعیین شده هستند؟

دوره‌هایی که شما به عنوان پست داک انتخاب می‌ کنید به دو صورت وجود دارند:

1- نوع اول این دوره‌ها توسط شما مشخص می‌شوند. یعنی شما پروپوزال می‌نویسید و اعضای هیأت علمی یک دانشگاه یا مؤسسه تحقیقاتی مدنظر را مجاب می‌کنید که طرح تحقیقاتی شما ارزش سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی تیم تحقیقاتی را دارد و سپس افراد علاقمند را پیدا کرده و با تیم مشخص شده در طی دوره زمانی معین کار خود را شروع می‌کنید.

2- دوره‌های پست داکی هستند که از قبل توسط مؤسسه یا دانشگاه مشخص شده، مثل موضوعاتی که سال‌های طولانی در حال کار بر روی پروژه‌ای مشخص هستند و شما برحسب انتخاب و صلاحیت و همچنین ارتباط به رشته تحصیلی دکتری آن‌ها را انتخاب می‌کنید.

پروسه پیدا کردن دوره‌های پست داک چگونه است؟

با اینکه بسته به دو نوع دسته‌بندی که برای دوره‌های پست دکتری مطرح کردیم و همچنین شرایط کلی فردی، پروسه پیدا کردن و ایجاد درخواست و اپلای می‌تواند از موردی به مورد دیگر متفاوت باشد اما به طور کلی توصیه می‌کنیم که از این مسیر کلی پیروی کرده و درخواست خود را ارسال کنید که در عناوین بعدی نکات نگارش درخواست عالی و کاملا اصولی را برای دوره‌های فوق دکتری بیان خواهیم کرد:

1- ابتدا شهر و کشوری که قصد دارید به آن مهاجرت کنید تا دوره‌های پست دکتری را بگذرانید حتما بررسی کنید. به عنوان مثال میزان شهرت مؤسسات تحقیقاتی یا دانشگاه‌های ارائه دهنده این دوره‌ها را چک کنید، هزینه‌های زندگی و تحصیلی را نیز محاسبه کنید.

2- اگر امکان پذیر بود حتما با PI یا principal investigators یا سرگروه تیم تحقیقاتی آزمایشگاه به صورت حضوری صحبت کرده و آزمایشگاه و جو آن را نیز از نزدیک بررسی کنید.

3- فقط به یک نمونه اکتفا نکنید و درخواست خود را برای چندین مؤسسه یا دانشگاه برای اخذ پذیرش دوره پست دکتری ارسال کنید.

4- از مصاحبه تلفنی یا آنلاین با رئیس آزمایشگاه بهترین استفاده را ببرید، CV قوی آماده کرده و همچنین هر سؤالی که دارید بپرسید مثلاً در مورد تعداد پست داک‌ها، دانشجویان و یا کادر تحقیقاتی و جو و محیط آزمایشگاه سؤال بپرسید.

5- حتماً موضوع سرمایه‌گذاری و یا تأمین بودجه را مشخص کنید. برخی از مؤسسات یا دانشگاه هزینه کل پروسه تحقیقاتی پست دکتری را تقبل می‌کنند و برخی از آنها مشروط به پیشرفت قابل قبول پروسه است و در صورتی که پیشرفت خوبی داشته باشد، پروژه تحقیقاتی تمدید شده و تأمین بودجه خواهد شد.

چطور برای پست داک اپلای کنیم؟

اپلای کردن و کسب پذیرش برای دوره های پست داک معمولا به معنی این است که باید به PI یا رئیس مرکز مربوطه ایمیل بزنید. برخی از مؤسسات دستورالعمل خاصی را در وب سایت آزمایشگاه خود درج کرده اند که باید طبق موارد گفته شده پیش بروید.

ایمیل شما باید دارای کاور لتر باشد که بخش اصلی ایمیل را تشکیل می دهد. با معرفی خود شروع کنید و اینکه به دنبال یک پوزیشن پست داک هستید و مشخص کنید که چه زمانی فارغ التحصیل می¬شوید چون توصیه ما این است که حتی در برخی موارد یک سال قبل از اتمام دوره دکتری پروسه پذیرش فوق دکتری را شروع کنید.

در 1 تا 2 پاراگراف کوتاه رزومه کاری را توضیح داده و در 2 تا 3 پاراگراف نیز توضیح دهید که چرا به آزمایشگاه آنها علاقه مند هستید. در چه بخشی از پروژه آنها می توانید کار کنید و چه مهارت هایی دارید. در نهایت از آنها تشکر کرده و اشاره کنید که CV خود را به پیوست ارسال کرده اید که شامل منابع و هر مدارک دیگری است که نیاز دارید. حتما اگر مقاله ای چاپ کرده اید که نویسنده اول هستید، 1 یا 2 صفحه از آن را ضمیمه کنید و اگر تاکنون چنین مقاله ای چاپ نکرده اید، کپی از دست نوشته آن ارسال کنید.

توجه داشته باشید که وقتی برای چندین آزمایشگاه دانشگاهی یا مؤسسات تحقیقاتی ایمیل ارسال می کنید، یک کاور لتر را برای همه نفرستید، بلکه باید تغییراتی در بخش اولیه و همچنین دلایل خود برای انتخاب آنها با ذکر جزئیات به صورت جداگانه شرح دهید. پس هر کاور لتر باید منحصر به هر آزمایشگاه باشد. معمولا برای دریافت جواب باید تا 2 هفته زمان بدهید و ضمن اینکه شاید درخواست کنند که تلفنی یا با اسکایپ صحبت کنند.

در تمامی موارد اگر پذیرش اولیه شما با موفقیت پیش برود برای مصاحبه از شما دعوت خواهد شد که برخی مواقع حضوری و در برخی مواقع نیز تلفنی است. اگر مصاحبه حضوری باشد، PI پول آن را پرداخت می کند در غیر این صورت نشانه بودجه کم آنها یا هر دلیل ناخوشایند دیگری است.

طبق دستورالعمل گفته برای انتخاب و پذیرش پست دکتری اقدام کنید

از چه زمانی باید برای اخذ پذیرش دوره‌های پست دکتری اقدام کنیم؟

همیشه توصیه می شود که حدود 1 سال قبل از اتمام دوره های دکتری برای پست دکتری شروع به کار کنید چرا که پروسه آن زمانبر است و PIها باید تصمیم بگیرند که به چند نفر و در چه زمینه هایی نیاز دارند و بودجه بندی کنند. اگر خیلی زود اقدام کرده باشید در نهایت به شما خواهند گفت تا چند ماه آینده با آنها در تماس باشید ولی اگر دیر اقدام کنید متأسفانه درخواست شما رد خواهد شد.

ضمنا چون دوره های پست دکتری، پوزیشن کاری محسوب می شوند باید پس از دریافت پذیرش، به دنبال ویزای کاری باشید و پس از ورود به کشور مدنظر، مجوز اقامت دریافت کنید چرا که حداقل این دوره ها1 سال طول می کشند. پروسه دریافت ویزای کاری و مدارک مورد نیاز بسته به نوع کشور کاملا متفاوت است.

نکات کلی اپلای و پذیرش دوره‌های فوق دکتری

نکاتی که در این بخش ذکر می کنیم، نکات کلی و عمومی هستند که حتما باید رعایت کنید تا بتوانید درخواست موفقیت آمیزی را ارسال کرده و شانس پذیرش خود را بالاتر ببرید.

1- اطلاعیه های شغلی مربوطه را با دقت بخوانید

2- حتماً به دستورالعمل مندرج شده در وب سایت آزمایشگاه تحقیقاتی دقت کنید

3- کاور لتر قوی بنویسید که دقیقاً مشخص کند که تا چه میزان بین رزومه تحصیلی و فیلد کاری و تحقیقاتی مرکز انتخاب شده، شباهت بسیار خوبی وجود دارد

4- پیدا کردن سازمانی برای سرمایه‌گذاری در زمینه‌های تحقیقاتی موردی است که شاید رئیس بخش مربوطه از شما درخواست کند که بیشتر در مواقعی است که بودجه کافی وجود نداشته باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت researchprofessional.com به داده پایگاهی از لیست فرصت‌های سرمایه‌گذاری نگاه کرده و مکاتبات لازم را انجام دهید.

5- حتماً به دنبال فرصت‌های تحقیقاتی مرتبط اما نه دقیقاً مشابه با فیلد کاری دوره دکتری باشید، اشتباهی که بسیاری از افراد انجام می‌دهند. این باعث می‌شود تا دایره مهارت‌ها و ارتباطات علمی شما محدود شود و ارزش سابقه این دوره را برای شما کاهش دهد.

6- بیشتر سعی کنید تا برای شرکت‌ها و مؤسسات خصوصی که وابسته به دانشگاه نیستند برای دوره‌های پست دکتری اقدام کنید چرا که به آخرین تجهیزات و تکنولوژی‌ها دسترسی دارند.

7- در صورتی که با شرایط و الزامات گفته شده مطابقت ندارید اصلاً درخواست پذیرش نفرستید و موقعی که کاملاً منطبق با شرایط بودید اقدام کنید چرا که اصلا صورت خوشی نخواهد داشت.

8- کاور لتر باید به گونه ای نگارش شود که فرد مقابل شما را ترغیب به خواندن و مطالعه کند. لذا از عبارات رسمی و مناسب استفاده کنید. بیشتر توضیحات کاور لتر را هم به دوره دکتری اختصاص ندهید بلکه تا می‌توانید در مورد اهداف خود در آینده نیز صحبت کنید که پس از اتمام این پروژه قصد دارید چه کاری انجام دهید.

مزایای دوره‌های تحقیقاتی فوق دکتری

شرکت در دوره های پسا دکتری یا همان فوق دکتری مزایای متعددی دارد که در این مطلب به برخی از مهم¬ ترین آنها اشاره می کنیم:

1- فرصت های بیشتر: وقتی در این دوره ها مخصوصا که مرتبط با دوره دکتری باشد شرکت می کنید، زمینه های تحقیقاتی اختصاصی خود یا از پیش تعیین شده ای را انجام خواهید داد که باعث گسترده تر شدن مهارت ها و دریافت فرصت های بهتر می گردد.

2- سرمایه گذاری بیشتر: از مزایای شرکت در دوره های پست دکتری مخصوصا در خارج از کشور این است که مؤسسات زیادی وجود دارند که از محققین در زمینه هایی که مدنظر آنهاست حمایت مالی همه جانبه انجام می دهند مثل Marie Sklodowska-Curie Actions. برخی از دانشگاه ها نیز افرادی که برای این دوره ها مشغول فعالیت هستند را به عنوان کارمند علمی خود در نظر گرفته و آنها را بیمه می کنند و هزینه سفر و مقداری هزینه های زندگی را پرداخت می کنند.

3- گسترده تر شدن شبکه روابط اجتماعی: از بزرگ ترین مزایای شرکت در دوره های پست دکتری این است که با آزمایشگاه های تحقیقاتی جدید، محققین جدید در سرتاسر دنیا و دپارتمان و مؤسسات جدید آشنا می شوید که قطعا در زمینه کاری و تحصیلی مفید خواهند بود.

4- مواجه شدن با فرهنگ های جدید: شرکت در دوره های بین المللی به شما فرصت آشنایی با همکاران مختلف در سرتاسر دنیا را داده و شما یاد خواهید گرفت که چگونه با محققین از سرتاسر دنیا در یک زمینه مشخص همکاری کنید که به احتمال بسیار زیاد زمینه ساز همکاری های بعدی خواهد شد. ضمن اینکه قرارگیری در چنین محیط هایی خودبخود مهارت زبانی شما را نیز تقویت خواهد کرد.

جمع‌بندی مطالب

در این مطلب سازمان مهاجرتی کوچ  تمام تلاش خود را از طریق منابع معتبر خارجی انجام داد تا اطلاعات کامل و جامعی در مورد دوره های پست دکتری و مزایای آن خدمت شما متقاضیان گرامی عرضه کند. چنانچه در هر مرحله نیاز به دریافت مشاوره و راهنمایی داشتید یا مایل بودید تا ما کل پروسه را از صفر تا صد انجام دهیم، تنها کافیست با کارشناسان مهاجرت ما تماس گرفته و کل فرایند را به دست کارشناسان مهاجرت زبده و متخصص ما با بیش از 14 سال تجربه کاری حرفه ای بسپارید.

دوره‌های پست دکتری بهترین فرصت برای جهانی کردن ارتباطات خود با سایر محققین

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند پایتخت هلند شهر آمستردام و واحد پول آن یورو می‌باشد. …

2 نظر

  1. سید مصطفی عقیلی

    سلام.با 49 سال سن و مدرک دکترای مهندسی محیط زیست دانشگاه تهران فارغ التحصیل 1398 و 24 سال سابقه مرتبط در شرکت آب و فاضلاب شهری در بخشهای مرتبط( آزمایشگاه،بهره برداری، دفتر فنی و خدمات مهندسی آب و فاضلاب، دفتر بانک جهانی، دفتر مطالعات و بررسیهای فنی فاضلاب) آیا میتوانم برای مهاجرت به آمریکا یا کانادا درغالب کار یا در غالب postdoc اقدام کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *