کانادا چرا مهاجر می‌پذیرد؟

کانادا چرا مهاجر می‌پذیرد؟

یکی از سؤالات پایه‌ای و تکراری در زمینه مهاجرت، چرا کشور کانادا را برای اقامت دائم انتخاب کنیم ؟ انتخاب کشور نیز بستگی به شرایط و خواسته ها و دلایل هر فرد برای مهاجرت دارد.

شاید کشوری که برای فردی بهترین گزینه مهاجرتی است برای فرد دیگر، اولویت دهم هم نباشد. لذا در پاسخ به این سؤال بایستی سوال دیگری مطرح نمود و آن سؤال این است که دلیل و هدف اصلی شما از مهاجرت چیست؟ چراکه کشورهای مختلف، هر یک در زمینه ای خاص، بهترین گزینه هستند.

اهداف و دلایل افراد مختلف از مهاجرت، بسیار متنوع و متفاوت است: برخی برای پیدا کردن کار خوب، برخی برای ارتقاء سطح زندگی، برخی برای استفاده از امکانات آموزشی و پژوهشی، برخی برای سرمایه گذاری و رشد اقتصادی، برخی برای استفاده از طبیعت و امکانات طبیعی، برخی برای رهایی از محدودیت های کنونی و …

ولی در کل می توان کشورهای مختلف را از لحاظ آیتم های مختلف و از نظر کیفیت زندگی، بررسی و رتبه بندی نمود. سایت ها و شرکتهای معتبری هر ساله کشورها و شهرهای مختلف جهان را از ابعاد مختلف رتبه بندی می کنند. بعنوان مثال سایت معتبر Numbeo، یکی از معتبرترین این سایت هاست.

در مقاله ای جداگانه و مفصل، کشور کانادا و شهرهای کانادا را از شاخص های مختلف کیفیت زندگی نظیر : آلودگی، ترافیک، شاخص قدرت خرید، شاخص امنیت عمومی، شاخص مراقبت های بهداشتی ، شاخص هزینه زندگی، شاخص درآمد به نسبت هزینه و شاخص آب و هوا در سال 2020 بررسی و رتبه بندی نمودیم. برای مطالعه این مقاله به این لینک مراجعه فرمائید:

شاخص های کیفیت زندگی در کانادا

بطور خلاصه، 14 مورد از مهمترین دلایل انتخاب کشور کانادا بعنوان کشور هدف مهاجرت عبارتست از : بطور خلاصه، 14 مورد از مهمترین دلایل انتخاب کشور کانادا بعنوان کشور هدف مهاجرت عبارتست از :

1- کیفیت بالای زندگی در کانادا : کشور کانادا طی 10 سال اخیر، همواره یکی از 10 کشور برتر دنیا از لحاظ میانگین شاخص های کیفیت زندگی بوده است. در جدول زیر، امتیاز مربوط به مهمترین معیارهای کیفیت زندگی در کانادا بر اساس گزارش 2020 Numbeo ارائه شده است:

– امید به زندگی در کانادا:

امید به زندگی در کانادا 82 سال است و از نظر این معیار، کانادا رتبه 18 هم را در جهان دارد.
3- کانادا، کشوری امن :
کانادا امسال بعنوان هفتمین کشور امن جهان شناخته شد این یکی دیگربه این سوال چرا کشور کانادا را برای اقامت دائم انتخاب کنیم است کانادا به طور مرتب در بین 10 کشور امن جهان در نظرسنجی ها و شاخص های مختلف قرار دارد.

براساس شاخص جهانی صلح سال 2018، کانادا در رده ششم کشور صلح آمیز جهان قرار گرفت. این شاخص عوامل مختلفی از جمله میزان قتل، نظامی سازی، ثبات سیاسی، روابط دیپلماتیک، درگیری های مداوم، نرخ حبس و تأثیر تروریسم را در بین سایر کشورها دارد. کانادا به دلیل کنترل قوی در مورد اسلحه و برخورد نسبتاً صلح آمیز در دیپلماسی خارجی، به خوبی شناخته شده است. به طور کلی ، میزان جرم و جنایات کانادا پایین است و از زمان اوج خود در دهه 80 کاهش یافته است.

4- سیستم آموزش و پرورش کانادا:

کانادا رتبه هفتم بهترین سیستم آموزش و پرورش در جهان را دارد. سیستم آموزشی در کانادا از سنین کودکی، متکی بر مشارکت در آموزش و اجتناب از حفظیات و تاکید بر یادگیری اموری است که در آینده واقعا لازم میشود. کانادا همچنین دارای برخی از دانشگاه های برتر جهان است که دانشگاه های مک گیل، دانشگاه تورنتو ، دانشگاه مک مستر و دانشگاه بریتیش کلمبیا در بین صد دانشگاه برتر جهان قرار دارند. براساس آمار کانادا ، 54٪ از کاناداییهای 25- تا 64 ساله، دارای مدرک تحصیلات پس از دوره متوسطه هستند. در برخی استانها شهریه دانشگاه ها برای شهروندان کانادایی کاملاً رایگان یا بسیار پایین برای دانشجویان کم درآمد می باشد.

5- اقتصاد کانادا:

کانادا، دهمین کشور ثروتمند جهان است. حتی طی سالهای اخیر، این جایگاه رشد هم کرده است. با وجود دارا بودن 38مین جمعیت بزرگ جهان ، کانادا دهمین اقتصاد بزرگ جهان است و تولید آن 1.6 هزار میلیارد یا 48100 دلار برای سرانه است. کانادا از سال 2015 حتی بر روسیه نیز غلبه کرد تا دهمین قطب اقتصادی جهان شود. اگرچه کانادا به دلیل داشتن منابع طبیعی بسیار مشهور است، اما اقتصاد کانادا واقعاً به شدت خدمات محور است و 78.9٪ از کانادایی ها در یک کار مرتبط با خدمات مشغول به کار هستند. گرچه بخش تولید کالاها در مقایسه با بخش خدمات نسبتاً اندک است، ولی صنایع تولیدی و صنایع و نفت کانادا طی چند سال گذشته رشد سالانه اندک اما پایدار را تجربه کرده اند.

6- بازار کار کانادا:

هر ماه نزدیک به 60 هزار موقعیت کاری و شغل در کانادا ایجاد می شود و کارفرماها مرتب به دنبال کسب نیروی متخصص جدید و جوان و توانمند هستند و جاب آفر صادر می کنند.

7- مراقبت های بهداشتی دولتی در کانادا:

کانادایی ها از بدو تولد تحت پوشش پزشکی رایگان هستند. سیستم مراقبت های بهداشت جهانی کانادا در دهه 1960 به تصویب رسید. براساس این برنامه ، هر استان یا قلمرو کانادا دارای یک برنامه مراقبت های بهداشتی است که شهروندان بدون پرداخت هزینه ای از خدمات درمانی مانند ویزیت های بیمارستانی یا دسترسی به پزشکان ، دسترسی معقول به خدمات پزشکی را فراهم می کند. در سال 2020 ، براساس OECD ، کانادا برای هر شخص 6323 دلار برای مراقبت های بهداشتی هزینه کرده است. با وجود صرف نیمی از کارهایی که ایالات متحده آمریکا برای سرانه انجام می دهد، کیفیت مراقبت کانادا به طور قابل توجهی بالاتر است.

8- حمل و نقل عمومی و کارآمد کانادا:

سیستم حمل و نقل عمومی کانادا در سطح جهانی حرف برای گفتن دارد و خیلی از کشورهای پیشرفته اروپایی، از سیستم حمل نقل عمومی این کشور، برای کاهش آلودگی و استقبال مردم از حمل و نقل عمومی، تقلید می کنند. قطار توریستی کانادا، جذاب ترین وسیله نقلیه و توریستی در سال 2020 شناخته شده است.

9- جامعه چند فرهنگی و برخورد خوب با مهاجران در کانادا:

از هر 5کانادایی، یک نفر در خارج از کانادا متولد شده است. این معیار، بسیار در کیفیت زندگی پس از مهاجرت، تاثیرگذار است.این یکی دیگربه این سوال چرا کشور کانادا را برای اقامت دائم انتخاب کنیم است. در برخی از کشورهای اروپایی، هنوز سیستم نژادپرستی و برخورد نامناسب با مهاجران وجود دارد و این مساله، باعث بروز مشکلات فرهنگی و روحی زیادی برای مهاجران می شود. کانادا از این نظر، بهشت مهاجرین است.

در دهه 1970، كانادا رسماً سیاستی را برای ترویج چندفرهنگی پذیری اتخاذ كرد ، و از آن زمان تاكنون، مهاجرپذیری بخش مهمی از هویت كانادا بوده است. کانادا یکی از بالاترین نرخ مهاجرت سرانه در بین کشورهای توسعه یافته را دارد.

تنها در سال 2018 ، کانادا بیش از 310،000 مهاجر داشته است. 57٪ از این مهاجران به عنوان کارگر ماهر وارد می شوند. درمجموع ، 22.3٪ از جمعیت کانادا توریست و 21.9٪ نیز خارج از کانادا متولد شده اند.

10- طبیعت و زیبای های کانادا:

کانادا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. طبیعت بکر کانادا، هوش از سر هر طبیعت دوستی می برد. کوها های صخره‌ای، کاج، برف، گوزن، رودخانه ها و پارک های کوهستانی در مناطق مختلف کانادا، روحیه افراد را تقویت می کند.

11- رشد سریع بخش تکنولوژیک کانادا :

بخش فناوری، سریعترین صنعت در حال رشد در کانادا است که دست آوردهای خوبی را برای آینده کانادا به ارمغان می آورد. پشتیبانی و سرمایه گذاری دولت در صنعت فناوری کانادا قوی است، همچنین کمک های مالی و سایر ابزارهای لازم برای کمک به نوآوری های کانادا وجود دارد. کانادا به سرعت در حال تبدیل شدن به مقصد انتخاب کارفرمایانی که به دنبال استعداد فنی ماهر هستند. در حالی که تورنتو به دلیل استعداد فراوان در فناوری خود توجه زیادی را به خود جلب می کند، تنها نیست. سایر شهرهای کانادا نیز استعدادهای فنی را به خود جلب می کنند. مونترال بی سر و صدا خود را به عنوان یک مرکز تحریک نوآوری در هوش مصنوعی و توسعه بازیهای کامپیوتری رقم زد. در همین حال ، ونکوور و کلگری از جمله موارد دیگر برای نوآوری در فناوری پاک شناخته شده اند.

رشد کانادا

12- ارائه امکانات رفاهی و خدماتی و اقتصادی دولت برای شهروندان در کانادا:

کانادا یک کشور مترقی است که سیاست های بسیاری برای محافظت از کارگران در پیش گرفته است. کانادا، تنها کشور در آمریکای شمالی است که دارای مرخصی اجباری است و دارای 2 هفته تعطیلات اجباری برای همه کارمندان، علاوه بر 6 تا 10 تعطیلات قانونی ، بسته به استان. کانادایی ها همچنین دسترسی به انواع حمایت های پولی از جمله بیمه اشتغال (EI)، امنیت سالمندی، برنامه بازنشستگی کانادا (CPP) و مزایای مراقبت از کودکان فدرال را تضمین می کنند. حداقل دستمزد در کانادا نیز یکی از بالاترین در جهان است ، بسته به استان محل اقامت شما از 11 دلار تا 14 دلار متغیر است. سیاست های زایمان و مرخصی والدین کانادا نیز مترقی است. به کارگران کانادایی اجازه داده می شود تا 18 ماه مرخصی والدین را بگذرانند ، در حالی که مادر و پدر می توانند مرخصی را که انتخاب کرده اند با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

13- سیستم بانکی قوی و کارآمد و باثبات کانادا :

سالهاست که براساس آمار بانک جهانی پول، بانکهای کانادا در رده با ثبات در جهان رتبه بندی می شوند. کانادا از سال 1983 شکست بانکی نداشته است. همچنین ، بر خلاف ایالات متحده، که همچنان به استفاده از کارت های ماگستریپ ، کانادا به سمت فن آوری PIN و تراشه حرکت کرده است ، که بسیار امن تر است. کانادایی ها همچنین هنگام استفاده از فناوری بانکی بسیار به روز هستند و 68٪ از کانادایی ها بانکداری روزانه خود را بصورت آنلاین یا از طریق برنامه های تلفن همراه انجام می دهند.

14- سیستم سیاسی دموکراتیک و با ثبات دولت کانادا :

اگرچه دولت های کانادا بسته به شرایط سیاسی بین احزاب مختلف لیبرال و محافظه کار تغییر می کنند، به طور کلی، همه احزاب سیاسی کانادا دارای موضع نسبتاً متمرکز درمورد موضوعات مهم مانند حقوق زنان و دگرباشان جنسی ، نگرانی های زیست محیطی و مهاجران هستند. در سیستم دولتی کانادا، کمتر شاهد فسادهای سازمان یافته، رشوه، دزدی و بی احترامی به قوانین هستیم. اعتراضات و تظاهرات ضد سیستم دولتی، کمتر در کانادا از سوی مردم اتفاق می افتد و تلاش دولت کانادا برای حفظ و افزایش حقوق شهروندان، مشهود است. به زنان بیشتر از کشورهای دیگر احترام گذاشته می شود، حقوق کودکان محفوظ است و کارگران از بهترین بیمه ها برخوردارند.

 

 

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *