کالگری

معرفی کلگری کانادا

شهر کلگری کانادا با مساحت 50/726 کیلومتر‌مربع، بزرگترین شهر ایالت آلبرتاست که در جنوب این ایالت در یک منطقه‌، کوهپایه‌ای‌‌، مجاور رودخانه بو و در هشتاد کیلومتری شرق رشته کوه‌های راکی، واقع شده است.

به دلیل وجود رشته کوه راکی _ که مانع از نفوذ رطوبت از سمت اقیانوس می‌شود_ کالگری، آب و هوای نسبتاً خشکی دارد؛ تابستان‌های آن نیز نسبتاً معتدل است. کالگری و حومه با جمعیت 000/336/1 نفر در سال 2017 و تراکم جمعیت 220 نفر در هر کیلومترمربع، سومین شهر پر جمعیت کانادا است.

در این مقاله، شهر کلگری کانادا، بصورت کامل و جامع بررسی شده است و اطلاعات و آمار حیاتی این شهر، بخصوص اطلاعات مورد نیاز مهاجران ارائه شده است :

مهمترین مطالب و سرفصل ها در این مقاله عبارتند از :

• آب و هوای کلگری کانادا
• اطلاعات عمومی درباره کلگری کانادا
• مکان‌های دیدنی کالگری کانادا
• جاذبه‌های توریستی خارج از شهر کلگری کانادا
• جشنواره‌‌ها و فستیوال های کالگری کانادا
• بهترین دانشگاه های کلگری کانادا
• اطلاعات عمومی درباره کلگری کانادا

اولین کاشفان اروپایی، در دهه 1700 به جنوب آلبرتا راه یافتند. آنها در سال 1875، قلعه کالگری را ساختند. قلعه در سال 1884، تبدیل به شهرک و در سال 1894، تبدیل به شهر شد. این شهر، یکی از مهم‌ترین مراکز بازرگانی و تجاری کشور به شمار می‌آید به طوری که از 500 شرکت بزرگ کانادا، دفاتر مرکزی بیش پنجاه کشور، در این شهر است.

که عمدتاً مربوط به حمل و نقل و تولید انرژی است، از این رو، این شهر، معروف به مرکز انرژی کانادا است. کالگری، امکانات تحقیقاتی و شرکت‌های فن‌آوری پیشرفته دارد. از شرکت‌های مهم که در این شهر، شعبه اصلی دارند، می‌توان بی‌پی، ائی ان کانا، ایمپریال اویل، پترو کانادا، شل کانادا، سانکور انرژی، ترنس کانادا، راه‌آهن پاسفیک کانادایی، ارتباط شاو، شیمیایی نوا، تلوس، نکسن و شیمیایی داو اشاره کرد. این شهر در سال 2007، تمیز‌ترین شهر جهان، شناخته شد.

کالگری با داشتن شبکه متنوع هوایی، جاده‌ای و ریلی، مرکز حمل و نقل کانادا است.
این شهر، پنج مرکزمهم آموزش عالی دارد که عبارت از دانشگاه کالگری کالج مونت‌ رویال، موسسه فن‌‌آوری آلبرتا جنوبی، کالج هنر آلبرت و کالج دره بو است.
کالگری به دلیل نزدیکی به کوه‌های راکی، مکانی مناسب برای ورزش‌های زمستانی است و برای ورزش‌های زمستانی تاسیاست و تجهیزات بسیار دارد؛ از قبل پارک المپیک کانادا و المپیک اوال. کالگری، میزبان المپیک زمستانی 1988 بوده است.

گلف، یکی از ورزش‌های مجبوب تابستانی این شهر است. کالگری در ماه آگوست 2009، میزبان رقابت‌های اسکی‌ جهانی بود. از تیم‌های حرفه‌ای ورزشی این شهر می‌توان به تیم هاکی کالگری فلیمز که در پنگروس سدل بازی می‌کند، کالگری استمپدرز که لیگ فوتبال کانادایی است و در استادیوم مک‎ماهون بازی می‌کند، تیم بیسبال کالگری رافنکز که عضو لیگ ملی لاکروس است و در پنگروس سدل دوم بازی می‌کند و کالگری‌وایپرز که در استادیوم فوت‌هیلز بازی‌کند، اشاره کرد.

بزرگترین مراکز خرید فضای باز و سرپوشیده کالگری، در مرکز شهر، واقع شده که شامل مرکز خرید ایتون، میدان تی‌دی، مرکز خرید اسکاتیا، امارت بانکرز و بازار ایوکلیر می‌باشد. از دیگر مراکز خرید کالگری به مرکز خرید بلتلین منطقه خیابان هفدهم، مرکز چاینوک، بازار مارکت، بازار ساوث‌سنتر، دییرفوت میداوز، بازار حراجی دییر فوت و بازارهای زراعی اشاره کرد.

مکان‌های دیدنی کالگری کانادا:

مرکز شهر کالگری
مرکز شهر کالگری، مجموعه رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها، مکان‌های فرهنگی، مراکز خرید و میدان‌های عمومی است. از جاذبه‌های این منطقه می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:
هسته اداری مرکز شهر
منطقه تجاری کالگری است و ساختمان‌های بسیاری دارد که با شبکه وسیعی از پل و راه‌های هوایی به یکدیگر متصل شده است. این سیستم که به (15+) معروف است، بزرگترین سیستم از نوع خودش در جهان است.
ایوکلیر
این منطقه که منطقه جشنواره نیز نامیده می‌شود. پر از مرکز خرید، رستوران، هتل و پارک است. در شمال آن هم است پارک خوش منظره جزیره پرنس واقع است.

خیابان استفن

خیابان استفن، یکی از مشهور‌ترین خیابان کالگری است و دولت کانادا آن را یک منطقه تاریخی ملی، شناخته است. این منطقه در جنوب هسته اداری، واقع شده است و شامل مراکز خرید معروف میدان تی‌دی، مرکز خرید ایتون و مرکز خرید اسکاتیا و گالری، رستوران، کافی‌شاپ، سینما و کلوپ‌های شبانه بسیاری است. از جاذبه‌های این خیابان می‌توان به باغ‌های دوونین با ده هزار مترمربع، وسعت و بیست هزار گیاه، در سه‌طبقه، که یکی بزرگترین باغ‌های درون شهری جهان است و در میدان تی‌دی واقع شده است و نیز برج کالگری که (نماد شهری کالگری) اشاره کرد.

محله چینی‌ها

سومین منطقه چینی نشین بزرگ کانادا است که در شمال شرق مرکز شهر واقع شده و شامل رستوران، مغازه و خانه‌های چینی، ژاپنی، ویتنامی و دیگر آسیایی‌هاست. مر کز فرهنگی چینی که سقف گنبدی شکل بسیار زیبایی، شبیه پرستش‌گاه خداوند در پکن دارد و بزرگترین نمونه این سقف‌های گنبدی در این قاره است، در این منطقه واقع است.

میدان المپیک و منطقه هنرها

این منطقه در شرق خیابان استفن، واقع است و شامل تعداد زیادی سالن تائتر و گالری هنری است. از جاذبه‌های این منطقه می‌توان به میدان المپیک (یک میدان عمومی بزرگ، روبه‌روی شهرداری) که برای بازی‌های المپیک زمستانی 1988 ساخته شده، موزه گلن‌بو که (بزرگترین موزه کانادای غربی با بیش از 20 گالری) گالری هنر کالگری مرکز هنرهای معاصر اپکور مرکز همایش تلوس و هنرستان هنرهای زیبای سامر استاک اشاره کرد
انتهای غربی و انتهای شرقی
این محله‌ها از نخستین مناطق مسکونی کالگری هستند. دهکده شرقی، محل ساختمان فدرال شهر، مرکز تجاری کالگری، شهرداری و بسیاری ادارات دولتی دیگر، برخی کنسولگری‌های بین‌المللی از جاذبه‌های انتهای غربی نیز می‌توان مرکز جهانی علوم تلوس کالگری را نام بر یک افلاک نما و تلسکوپ، سالن تئاتر گنبدنما و دو سالن نمایشگاه دارد.

محله‌های داخلی شهر

بلت لاین و خیابان هفدهم این منطقه رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، بوتیک ها و مراکز خرید متنوعی دارد و جاذبه‌های آن می‌توان محوطه‌ی استمپ، محل نمایشگاه جهانی کالگری و استادیوم سوارگاری و پنگروث سادلی دوم کخ در محوطه استمپ واقع شده و بزرگترین میدان بازی هاکی کالگری است، نام برد

میشن

این منطقه نیز مانند بلت لاین، رستوران‎‌ها و مغازهای جالبی دارد.

خیابان‌های بین‎‌الملل

این خیابان در محله‌ی فارست‌لان قرار دارد و به خاطر تنوع فرهنگی ناشی از وجود بهترین رستوران‌های ویتنامی، لبنانی و آمریکای مرکزی در آن، مشهور است.

کنسینگتون

این منطقه که در طول رودخانه بو در قسمت شمالی مرکز شهر واقع شده، محله مناسبی برای خرید است و رستوران ها و کافی‌شاپ‌های زیادی دارد.

بریج‌لند

یک محله نوساز در شمال غربی مرکز شهر، با فروشگاه‌ها و آپارتمان‌های مدرن، که در گذشته محل اقامت مهاجران ایتالیایی بوده و هنوز آثار سکونت آنها در بعضی از مناطق دیده می‌شود.
مونت‌رویال
این محل در اصل برای مدیر راه‌آهن پاسفیک کانادایی ساخته شده و هنوز محل سکونت بسیاری از بزرگان کالگری است.

  •  جاذبه‌های توریستی خارج از شهر

پارک المپیک کانادا

این پارک، برای المپیک زمستان 1988 ساخته شده و جاذبه‌هایی چون موزه و تالار مشاهیر کانادایی المپیک دارد.
پارک هریتیج
یکی از بزرگترین دهکده‌های تاریخی آمریکای شمالی است با جاذبه‌هایی چون یک لوکوموتیو بخار که مسافران را به اطراف پارک می‌برد 155 نمایشگاه تاریخی، فروشگاه آب‌نبات، قنادی، یک پارک سرگرمی قدیمی و سواری با یک کشتی بخار.
پارک کالاوی
بزرگترین پارک تفریحی و سرگرمی کانادایی غربی است.
چمن‌زار سپروس
محل سوارکاری و پرش با اسب است.

• جشنواره‌‌ها و فستیوال های کالگری

جشنواره بین‌المللی اسپوکن‌ورد کالگری

در آوریل (فروردین) برگزار می‌شود و یک جشنواره بین‌المللی کانادایی است. که انواع هنرهای ادبی در آن ارایه می‌شود. در این جشنواره، گروه‌های موسیقی جاز، هیپ‌هاپ، فولک، داب، اسلم نیز برنامه اجرا می‌کنند و شب شعر برگزار می‌شود. اولین جشنواره سالیانه در ماه‌های جولای (تیر) و آگوست (مرداد) 2004، برگزار شد و در حال حاضر، هر سال در آوریل (فروردین) برگرار می‌شود.

جشنواره بین‌المللی کودکان

که مرکز بین‌المللی مریدیان، _بخش برنامه‌های توسعه آموزشی_ همه ساله در ماه می (اردیبهشت) برگزار می‌کند.
در این جشنواره، سفارت‌خانه‌های مختلف، نحوه لباس پوشیدن و سنت‌های کشور خود را از طریق و نمایش‌های مهیج و برنامه‌های جالب، به کودکان و خانواد‌هایشان معرفی می‌کنند.

جشنواره یاس بنفش

یک جشنواره سالانه خیابانی است به افتخار گلهای یاس بنفش، این جشنواره در آخرین یکشنبه ماه می (اردیبهشت) در 13 بلوک خیابان چهارم محله‌های بلت‌لاین و میشن در طول روز برگزار می‌شود. بخش عمده‌ی سرگرمی‌های آن رقص خیابانی و تفریحات سالن‌های سرگرمی و غذا است.

مسابقه بهترین اجرا

در ژانویه، بهترین‌ها را در اجرای جدید و آزمایشی از سراسر کانادا و دنیا ارایه می‌دهد. تئاتر خرگوش زرد این جشنواره را برگزار می‌کند.

پلی‌رایتس

در ژانویه یا فوریه (دی و بهمن) جشنواره سالیانه‌ای است که کمپانی تئاتر آلبرتا طراحی کرده است و طی شش هفته برگزار می‌شود. در این جشنواره نمایش‌های جدید کانادایی، به روی صحنه می‌آیند.

جشنواره زمستانی

این بخش در اوایل فوریه (بهمن) به یاد بود المپیک زمستانی 1988، همه‌ی سرگرمی‌‎هایی که در این زمستان بود، برگزار می‌شود؛ موسیقی و سرگرمی و رقابت‌های ورزشی، بخش عمده این جشنواره یازده روزه است.

سوارکاری سلطنتی

مارس و آوریل (اسفن، فروردین) نمایش گاو‌چرانی داخل سالن است که در اواسط مارس برگزار می‌شود و اصلی‌ترین رقابت فینال گاو‌چرانی است. بهترین گاو‌چران‌های مرد و زن با اسب‌ها و گاوهای نر در چند نو مسابقه شرکت می‌کنند. در هر روز از رقابت‌ها، سوارکاران پیروز، جوایزی به عنوان پول روزانه دریافت می‌کنند.

کاری فست

این جشنواره در اواسط ژوئن (خرداد) برگزار می‌شود. و بهترین‌های موسیقی رگا (موسیقی مشهور جامایکا) و غذاهای منطقه کارائیب را ارایه می‌دهد. در این جشنواره، نمایش باشکوهی از میدان المپیک تا مکان جشنواره، واقع در پارک میلینیوم برگزار می‌‌شود.

جشنواره بین‌المللی جاز

در اواخر ژوئن بیش از سیصد هنرمند، انواع موسیقی جاز در مکان‌های مختلف اطاف شهر، اجرا می‌کنند.

جشنواره یونانی

جشنواره یونانی، جشنواره‌ای سه روزه است که در اواخر ژوئن (خرداد) برگزار می‌شود و با موسیقی زنده، غذا و نوشیدنی پذیزایی تقریباً ده هزار شرکت کننده است. این جشنواره نه تنها مربوط به غذا و سرگرمی است؛ بلکه دوستی و پیوندهای خانوادگی را نیز پاس می‌دارد. علاوه بر این هدف این جشنواره حفظ و ترویج میراث یونان، فرهنگ، زبان، تاریخ و سنت‌های یونانیان کانادایی نیز سنت کانادایی است.

استمپتد کالگری

جشنواره بزرگ استمپتد در اوایل جولای (تیر) به مدت ده روز برگزار می‌شود و شامل جشنی در مرکز شهر و نمایشگاه‌های بسیار است. در این جشنواره، مسابقه اسب دوانی نیز برگزار می‌شود و آثار هنری در آن به فروش می‌رسند. جشنواره، هر شب با آتش‌بازی خاتمه پیدا می‌کند.

فیستاوال

فیستاوال، جشن سه روزه فرهنگ‌های مختلف در زمینه هنر و سرگرمی در فرهنگ آمریکایی لاتین است که در جولای (تیر) برگزار می‌شود. این جشن رایگان، سرگرمی‌هایی از جمله موسیقی زنده، آموزش رقص رایگان، نمایش رقص، غذای اصیل لاتین، نمایشگاه صنایع دستی لاتینی و برنامه‌هایی برای بچه‌ها دارد.

این جشنواره هر سال در اواخر جولای(تیر) برگزار می‌شود و جشن سنت‌ها، تازه‌ها و انواع موسیقی از سراسر جهان است. در این جشنواره می‌توان اجراهای موسیقی‌های مختلف مشاهده کرد. در این جشنواره کنسرت‌ها و کارگاه‌های زیادی نیز برگزار می‌شود.

جشنواره قایق اژدها

این مسابقه، تیم‌هایی را از سراسر کانادا و ایالت متحده آمریکا جلب می‌کند. مسابقه، در آگوست (مرداد) در گلنمور رزرویر در شمال پارک گلنمر برگزار می‌شود. هدف این جشنواره، بزرگداشت فرهنگ چینی است و داستان‌ها و افسانه‌های زیادی در آن، اجرا می‌شود. در این مسابقه، قایق‌‌هایی به شکل اژدها، هر یک با بیش از قایقران با یکدیگر مسابقه می‌دهند.

جشنواره جهانی

جشن فرهنگی سالیانه‌ای است که از سال 2003، هر سال در ماه آگوست (مرداد)، در پارک الیستون در جنوب شرقی کالگری برگزار می‌شود. رقابت‌های بین‌المللی آتش‌بازی، همزمان با موسیقی، سراسر پارک را فرا می‌گیرد.

جشنواره افریکادی

این جشنواره که اواسط آگوست برگزار می‌شود، جشن هنرها و فرهنگ آفریقایی، همراه با موسیقی و نمایشگاه غذا در مرکز شهر است.

جشنواره غذای کالگری

که هر سال در ماه آگوست (مرداد) برگزار می‌شود. این جشنواره با همکاری رستوران‌ها نمونه‌هایی از غذاهای مورد علاقه مردم را فراهم می‌کند. در این جشنواره‌ها می‌توان نوشیدنی مختلف را نیز امتحان کرد.

جشنواره پخت کباب بو

این جشنواره غذا در سپتامبر (شهریور) نیزگزار شده و گروهایی شامل یک سرآشپز و سه کمک آشپز در پخت انواع کباب رقابت می‌کند.

هفته مد کالگری

جشنواره چهار روزه ایست در سپتامبر (شهریور) که در طول آن، بهترین مدل‌ها و طراحان، می‌کوشند فصل پاییز را با نمایش انواع مدها آغاز کنند. در تمام مرکز شهر، نمایش مد و مهمانی‌هایی برگزار می‌شود.

جشنواره بین‌المللی فیلم کالگری

جشنواره فیلم ده روزه است که هر سپتامبر یا اکتبر (شهریور یا مهر) با حضور بیش از بیست کشور، میزبان سینما بین‌المللی است. نمایش‌ها در سالن‌های تئاتر گلوب، پلازا و آپتون برگزار می‌شود.

جشنواره فیلم کوهستان بانف

این جشنواره در اواخر اکتبر (مهر) برگزار می‌شود. دوستداران فیلم و ستارهای سینما در این جشنواره که موضوع فیلم‌های آن، ورزش، فرهنگ و محیط کوهستانی است و در مرکز هنرهای بانف برگزار می‌شود شرکت می‌کند.

دوازده روز کریسمس

این جشنواره در نوامبر شروع می‌شود و تا دسامبر (آذر) ادامه پیدا می‌کند. و اغلب، بازدید کنندگان بیش از یک بار از آن بازدید می‌کنند.بزرگسالان در این جشنواره می‌توانند از اسکی روی یخ، خرید و غذاهای مختلف، لذت ببرند. برخی از سرگرمی‌های کودکان در این جشنواره عبارتند از واگن‌سواری، بازی‌های صحرایی (خارج سالن) و شیرینی پزی.

• بهترین دانشگاه های کلگری کانادا:

کلگری در ایالت آلبرتا واقع شده است. این شهر و ایالت، میزبان بهترین دانشگاه های کانادا هستند.

چهار تا از بهترین این دانشگاه ها عبارتند از :

دانشگاه آلبرتا :

دانشگاه آلبرتا، چهارمین دانشگاه در کانادا و رتبه 113 در جهان در سال 2020 از آن خود کرده است. این دانشگاه از قدیمی ترین دانشگاه های کانادا بحساب می آید که در سال 1906 تاسیس شده است. همچنین این دانشگاه با دارا بودن بیش از 40 هزار دانشجو از بزرگترین دانشگاه های کانادا نیز بحساب می آید. این دانشگاه همه دانشکده های اصلی علوم انسانی، پایه، پزشکی و فنی مهندسی را دارد و بیش از 95 رشته را در مقاطع لیسانس تا دکتری پشتیبانی می کند که بیش از 9000 دانشجو در این دانشگاه در مقاطع ارشد به بالا مشغول تحصیل ه

دانشگاه کلگری :

دانشگاه کلگری نیز از مهمترین و بزرگترین دانشگاه های کانادا بحساب می آید. رتبه این دانشگاه در کانادا هستم و در جهان در سال 2020، رتبه 184 می باشد. در این دانشگاه بیش از 30 هزار دانشجو در بیش از 200 رشته دانشگاهی به تحصیل مشغولند. تمرکز فعالیت این دانشگاه روی رشته های علوم پزشکی و زیست و بهداشت و درمان و پرستاری و محیط زیست و کشاورزی و رشته های مرتبط، است.

دانشگاه مونت رویال :

این دانشگاه هم یک دانشگاه قدیمی کاناداست که 55 مین دانشگاه در کانادا و رتبه 2020 در جهان در سال 2020 از آن خود کرده است.

کالج بو ولی (BOW VALLEY) :

این یک کالج قدیمی (تاسیس 1965) است که بیشتر جمعیت این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل داده اند و در کارنامه 55 ساله فعالیت خود، موفقیت های زیادی کسب نموده است.

• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در کلگری کانادا و مقایسه با هزینه ها در تهران :
بر اساس محاسبات مرکز معتبر نامبئو (Numbeo.com) در مارس 2020 :
• هزینه ماهیانه خانواده چهار نفره: 2،999.29 دلار آمریکا یا 4،091.68 دلار کانادا (بدون اجاره).
• هزینه یک ماهه یک نفره: 845.14 دلار آمریکا یا 1،152.96دلار کانادا (بدون اجاره).
• هزینه شاخص زندگی در کلگری 71/36 درصد بیشتر از تهران است.
• اجاره در کلگری به طور متوسط 39.08٪ بیشتر از تهران است.
• هزینه زندگی رتبه 161 از 456 شهر جهان را دارد.
• کلگری دارای شاخصی برای هزینه زندگی 64.91 است.

بر اساس آخرین آپدیت در مارس 2020، میانگین هزینه ها در شهر کلگری کانادا عبارتست از :
• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در کلگری کانادا و مقایسه با هزینه ها در تهران
• عکس های بیشتر از کلگری کانادا

  • آب و هوای کلگری کانادا :

آب و هوا در کلگری کانادا، قاره ای مرطوب محسوب میشود و بیشتر مواقع سال، سرد و خشک است. تابستان های این شهر معتدل، خنک و تا 20 درجه حداکثر گرم میشود و زمستان ها همه روزها زیر صفر درجه است و تا منهای 30 درجه نیز کاهش می یابد. شهر کلگری به تغییر ناگهانی و فوری و زیاد درجه هوا بخصوص در زمستان ها مشهور است و دلیل این تغییر ناگهانی، بادهای گرم و خشکی است که از سمت رشته کوه های راکی به سمت این شهر روانه می شوند.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *