مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای کار آمریکا (H1B)

مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای کار آمریکا (H1B)

مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای کار آمریکا؛ ویزای H1B و برخی اطلاعات مهم

با یادداشتی دیگر در راستای معرفی و شناخت نوعی دیگر از انواع ویزای آمریکا همراه شما هستیم. این بار قصد داریم تا با تمرکز بر یکی از روش‌های مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای کار آمریکا (H1B) تلاش ما بر این است تا در انتهای این یادداشت بتوانید به وضوح مسائل مطرح شده حول این ویزا را درک  در نهایت تشریح کنید. در همین راستا باید گفت که شما در یادداشت پیش رو با عناوین زیر مواجه می‌شوید:

 • نگاهی به ماهیت ویزای H1B
 • یک محدودیت بسیار مهم
 • ویزای H1B و برخی از جایگزین‌ها
 • این ویزا کارمحور است
 • مدت زمان اقامت با این نوع از ویزا
 • اقامت دائم به کمک ویزای H1B ؟ سردرگم نشوید
 • ویزای H1B و وضعیت آن در مورد خانواده و بستگان درجه اول

نگاهی به ماهیت ویزای H1B

ویزای H1B یک ویزای غیرمهاجرتی است که به شرکت‌های معتبر آمریکایی این امکان را می‌دهد تا بسته به نیاز خود در زمینه‌های خاص شغلی جذب کارمند خارجی داشته باشند. شرکت‌های آمریکا بسته به نوع نیاز خود می‌توانند در یکی از زمینه‌های زیر جذب نیرو کرده و موجبات اعطای ویزای H1B به نیروی مد نظر را فراهم می‌کنند.

 • فناوری اطلاعات
 • اقتصاد و حسابداری
 • طراحی ساختمانی و صنعتی
 • مهندسی
 • ریاضیات
 • پزشکی

البته این تنها بخشی از روتین‌ترین و معمول‌ترین زمینه‌هایی هستند که یک شرکت آمریکایی در آن‌ها امکان جذب نیرو دارد اما در یک نگاه کلی، تمام سطوح حرفه‌ای از موقعیت‌های شغلی که نیازمند تحصیلات عالی باشند، شامل دریافت این نوع ویزا خواهند شد. البته همیشه نیازی به داشتن تحصیلات دانشگاهی نیست بلکه در برخی از موارد خاص بنا به نوع اعلام درخواست کارفرما و ارائه مدارک جایگزین، شما می‌توانید برای اخذ ویزای H1B تلاش کنید. شاید این یک نکته تکراری برای همراهان همیشگی سازمان مهاجرتی تدبیرساز باشد اما نیاز است تا به همراهان جدید یادداشت‌ها و خدمات این مجموعه یادآوری کنیم که ویزاهای غیرمهاجرتی دارای امکان اقامت دائم نیستند؛ شما در قالب یک ویزای غیرمهاجرتی صاحب اقامت موقت کشور آمریکا خواهید شد. همانطور که گفته شد ویزای H1B نیز یک ویزای غیر مهاجرتی است.

یک محدودیت بسیار مهم

طبق قوانین فعلی مهاجرت در کشور آمریکا، در هر سال مالی، حداکثر 85 هزار ویزای H1B برای متقاضیان صادر خواهد شد. از این تعداد 65 هزار ویزا به متقاضیانی خارجی تعلق می‌گیرد. در اینجا منظور از متقاضیان خارجی افرادی است که سابقه تحصیل و زندگی در این کشور را نداشته‌اند. این در حالی است که 20 هزار عدد از آن به شکل اختصاصی تنها برای متقاضیانی که سابقه تحصیل در مدارج آموزش عالی کشور آمریکا را دارند صادر خواهد شد. در سال‌های گذشته، مطابق تجربه کارشناسان سازمان مهاجرتی کوچ ، حد تقاضا و سقف اعطای ویزای H1B به سرعت پر می‌شود زیرا نسبت تقاضا به تعداد موجود در این نوع از ویزا بسیار بالاست. پس اگر یکی از متقاضیان اخذ ویزای H1B باید با سرعت و دقت عمل بالایی مراحل دریافت این نوع از ویزا را سپری کنید. ما در سازمان مهاجرتی کوچ ، تمام تلاش خود را صرف ایجاد و گردآوری بهترین پرونده مهاجرتی ممکن برای شما می‌کنیم.

ویزای H1B و برخی از جایگزین‌ها

بسیاری از کارفرمایان با وجود محدودیت توضیح داده شده در بخش اخیر و پر شدن سریع ظرفیت ویزای H1B تلاش می‌کنند تا با برخی از ویزاهای جایگزین، نیروی کار مد نظر خود را جذب کنند. معمولاً ویزاهای زیر به جای این نوع از ویزا کاربردی هستند:

 • ویزای L1B برای کارگران متخصص
 • ویزای L1A برای مدیران
 • ویزای E2 و E1 برای طیف خاصی از کارمندان و کارگران
 • ویزای E3 مناسب برای اتباع کشور استرالیا(تبعاً این نوع از ویزا در مورد ایرانیان موضوعیت ندارد)

این ویزا کارمحور است

این یعنی شما تنها در صورتی قادر به اخذ این ویزا هستید که موفق به کسب یک جایگاه شغلی شده و عملاً دارای یک کارفرما باشید. داشتن کارفرما و تقاضای او برای اعطای ویزای H1B به شما، یک شرط اساس و غیرقابل جایگزین در مسیر اخذ این نوع از ویزاست.

مدت زمان اقامت با این نوع از ویزا

بسیاری افراد با توجه به موقت بودن اقامت اعطا شده ذیل ویزای H1B در این مورد سؤال دارند که مدت زمان این اقامت چند سال است؟ در پاسخ باید گفت که مدت زمان اقامت موقت با این ویزا در گام اول 3 سال است اما بسته به درخواست کارفرما تا 6 سال نیز قابل تمدید است. نکته حائز اهمیت این است که شما تا زمانی دارنده این ویزا محسوب می‎شوید که همچنان در ردیف شغلی مزبور مشغول به کار باشید.

اقامت دائم به کمک ویزای H1B ؟ سردرگم نشوید

همانطور که در بخش‌های ابتدایی متن توضیح داده شد، این ویزا یک ویزای غیرمهاجرتی است پس عملاً شما به صورت پیش‌فرض، پس از اخذ ویزای H1B ، اقامت دائم آمریکا را بدست نیاورده و صاحب گرین کارت آمریکا نخواهید شد اما این بدان معنی نیست که این ویزا نمی‌تواند پلی برای رسیدن به اقامت دائم باشد. با اینکه این ویزا، یک ویزای غیرمهاجرتی است اما این نوع ویزا یکی از معدود ویزاهایی است که از آن به عنوان ویزای دومنظوره یاد می‌شود. این یعنی اینکه در صورت داشتن ویزای H1B و اقامت در کشور آمریکا، می‌توانید پس از اتمام مهلت اقامت موقت، درخواست خود را برای دریافت گرین کارت اعلام کنید. معمولاً بسیاری از دارندگان ویزای H1B شانس برای پذیرش در پروسه اخذ گرین کارت دارند و از این طریق با ایجاد پلی از ویزای کاری به ویزای دائم می‌رسند.

ویزای H1B و وضعیت آن در مورد خانواده و بستگان درجه اول

خانواده و بستگان درجه اول هر شخص دارای این نوع از ویزا می‌توانند درخواست خود را برای اقامت موقت در کشور آمریکا اعلام کرده و ذیل ویزای H4 در این کشور و در کنار او زندگی کنند. افراد با داشتن ویزای H4 امکان کار در کشور آمریکا را ندارند اما تا مدت زمان شاغل بودن شخص دارنده ویزای H1B ، می‌توانند در کشور آمریکا اقامت داشته و به مدرسه بروند.

همچنین ببینید

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری: راهکار حذف محدودیت‌ها جهت اخذ گرین کارت آمریکا برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *